Σελ. 1 από 22 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 330

Θέμα: Teltonika Trackers

  1. #1
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο teltonika χρησιμοποιείς για OBD ? (Δεν την ήξερα την εταρία, ούτε μου βγήκε στα google results όταν εψαχνα...
    Δεν σου έβγαλε?
    https://teltonika-gps.com/products/vehicle-tracking/

    Το 99% των teltonika υποστηρίζουν read από OBDBluetooth Reader και φέρνουν μέσα στο tracker πληροφορίες για το σύμπαν. Έξτρα μπορείς να διαβάσεις και το CanBas σε κάποια μοντέλα. Αυτές τις πληροφορίες τις κάνεις ότι θες... εγώ πχ που παρατάω τη μηχανή για μέρες παρκαρισμένη, αν η μπαταρία της πέσει κάτω από 12.1v τότε μου φωνάζει το traccar. Επίσης μου στέλνει τον provider, το σήμα κινητής, τον αριθμό κεραίας... τεσπα είναι χάος πληροφορίας και μπορείς να την κάνεις ότι θες.

    Εγώ παίρνω συνήθως το FMB920 και παίρνω μόνο 2G trackers. Παντελώς κανένας λόγος δεν υφίσταται για 4G trackers για τα λίγα bytes που στέλνει το tracker κάθε κάποια δευτερόλεπτα συν η καλύτερη κάλυψη του 2G και τέλος η λιγότερη κατανάλωση.

    Για καλό παίρνω το FMB204 το οποίο έχει παραπάνω inputs/outputs και 1800mha μπαταρία και τα έχει ο αντιπρόσωπος ακόμα προσφορά από το Black Friday και μετά. Λέω τον αντιπρόσωπο για τον απλό λόγο πως σου δίνει πρόσβαση στο Teltonika Web όπου εκεί ελέγχεις το tracker σου μέσω Web κάνοντάς του firmware updates, αλλαγή config κλπ. Επειδή στις αρχές έπαιρνα και εγώ από ebay ή οποιονδήποτε στο Skroutz κλπ αλλά αντιμετώπιζα πολλά θέματα με τα updates ή με το Web που δεν μου έδιναν access.

    Τώρα πήρα και ένα FMB140 με έξτρα το CanBus reader χωρίς να κόψεις καλώδια χρησιμοποιώντας αυτόν τον adaptor επαγωγικά. Αυτό θα μπει σε ένα Yaris υβριδικό αλλά δεν έχω προλάβει ακόμα να παίξω μαζί του.

    Όποιος θέλει πραγματικά να καταλάβει τι εστί tracker σοβαρό, ας κατεβάσει απλά τον Teltonika Configurator και ας τον τρέξει στο PC του να δει το τι και πως. Τρέχει χωρίς συσκευή χωρίς πρόβλημα. Οποιαδήποτε απορία και το βασικό config αν θέλει κανείς, είμαι εδώ για όλους.

    Edit: Το τι μπορείς να κάνεις στο config φαίνεται και εδώ αλλά επειδή πολλές φορές ο Teltonika Configurator είναι ποιο μπροστά σε δυνατότητες από το site, καλύτερα κατεβάστε τον configurator.



    Υ.Γ. Θα ανεβάσω αργότερα Screenshot με κάποιες επεξηγήσεις.




    και πάμε λίγο αναλυτικά στις βασικές ρυθμίσεις.

    1. Security
    Εδώ βάζουμε κωδικό για μένα πάντα. Με αυτό τον τρόπο, οποιοσδήποτε για χψζ λόγους κουμπώσει usb πάνω στο tracker και πάει να το πειράξει, τρώει ερώτηση για password. Στο βασικό config που έχω ανεβάσει ο κωδικός είναι 11111111 οπότε αλλάξτε τον.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Telto01.jpg 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  131,7 KB 
ID: 244200

    2. System
    Εδώ έχουμε πολύ σημαντικές ρυθμίσεις που βλέπετε ποιες είναι. Σημαντική είναι η ρύθμιση του Ignition. Βασικά τι σημαίνει αυτό? πως δεν είναι ανάγκη να συνδέσετε το κίτρινο καλώδιο στο ACC του αυτοκινήτου για να ξέρει το τρακερ πως γύρισε ο διακόπτης αλλά το ελέγχει με το ρεύμα. Συγκεκριμένα όποτε το ρεύμα είναι κάτω απο 13v τότε ξέρει πως o κινητήρας είναι off αλλά μόλις μπει μπροστά, δεν υπάρχει αυτοκίνητο/μηχανή που να δώσει λιγότερα ο αυτόματος από τα 13v οπότε το tracker βλέποντας από 13 και πάνω ξέρει πως το όχημα πήρε μπροστά.
    Accelerometer Delay Settings. Αυτό είναι πότε το tracker να λειτουργήσει το accelerometer του αφού σβήσει το ignition. Αυτά που έχω είναι κάποια νούμερα που φτάνουν για μένα.. πχ θα μπω στο αμάξι και έχω 60 δευτ. για να ανάψω κινητήρα αλλιώς το τρακερ θα πιάσει την κίνηση και αν το έχουμε ρυθμίσει θα στείλει μήνυμα. Αντίστοιχα έχω 3 λεπτά αφού το σβήσω καθυστέρηση.
    Ότι άλλη απορία έχετε εδώ με ρωτάτε αλλά περνώντας πάνω από μια ρύθμιση με το ποντίκι μας δίνει και info αλλά μας λέει και το ioxxx το συγκεκριμένο.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Telto02.jpg 
Εμφανίσεις:  97 
Μέγεθος:  275,4 KB 
ID: 244201

    3. GPRS
    εδώ πειράζουμε μόνο το APN. Καλό είναι για μένα, ότι sim βάλουμε επάνω να τις ξηλώνουμε το pin για να μην ασχολούμαστε με Pin κλπ.
    Από εκεί και πέρα βρίσκει και το APN μόνο του πλέον με τα τελευταία firmware update.
    Έχουμε 2 θέσεις για σέρβερ, στέλνει δηλαδή σε 2 σέρβερ ταυτόχρονα. Μπορεί να στέλνει ταυτόχρονα ή backup να είναι ο 2ος σέρβερ κλπ.
    Συγκεκριμένα εγώ στην εικόνα έχω 1ο σέρβερ να στέλνει στο traccar μου (πόρτα 5027) και μετά στην Ruhavik (filespi).
    Τα record settings είναι δικά μου νούμερα. Βασικά στο traccar/ruhavik έχανα στις αρχές τα tracker και μετά ξαναεμφανίζονταν κοκ. Αυτό που συνέβαινε ήταν πως με μεγάλους χρόνους στη ρύθμιση Open Link Timout, πέφτει η σύνδεση. Συνήθως το όριο στους webserver είναι 10 λεπτά οπότε το έβαλα 590sec και δεν πέφτει ποτέ η σύνδεση πια, κάθε 590sec το tracker δηλαδή λέει στον Server γεια σου..

    Fota Web. Εδώ είναι κάθε πότε το tracker θα μιλάει στην Teltonika στο Fotaweb. Εδώ το έχω κάθε 6 ώρες. Αν κάποιος θέλει να ρυθμίσει χωρίς USB, ας το κάνει αυτό 1 λεπτό οπότε για να αλλάξει μια ρύθμιση, την αλλάζει με το Configurator, την ανεβάζει στο Fotaweb και κάνει task να την στείλει στο συγκεκριμένο tracker οπότε σε 1 λεπτό που θα μιλήσει ο τρακερ θα το πάρει. Αφού τελειώσουμε τις ρυθμίσεις μπορούμε να μεγαλώσουμε το νούμερο και να στείλουμε ένα τελικό config.
    Είναι σημαντικό να μην μείνει μικρό νούμερο γιατί αν είμαστε σε πολύ βαρύ sleep mode (με τα πάντα off εκτός του motion sensor), το τρακερ θα ξυπνάει, θα συνδέεται στο δίκτυο και θα μιλάει με το fota).
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Telto03.jpg 
Εμφανίσεις:  69 
Μέγεθος:  261,3 KB 
ID: 244203

    4. Data Aquisition.
    Εδώ είναι κάποια νούμερα δικά μου που ξέρω πως λειτουργούν σωστά και με το traccar και με το ruhavik. Βασικά στο On Stop δηλαδή όταν το tracker είναι σε ΜΗ ignition mode, στέλνει κάθε 540sec που όπως εξήγησα παραπάνω είναι κάτω από 10 λεπτά οπότε δεν έχουμε θέμα να χάνουμε το τρακερ στο server μας.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Telto04.jpg 
Εμφανίσεις:  64 
Μέγεθος:  211,5 KB 
ID: 244204

    5. SMS\Call Settings
    Α. SMS Commands. Εδώ ΠΡΕΠΕΙ να βάλουμε ένα username και ένα password δικό μας. Με sms στέλνουμε commands στο tracker μας και του αλλάζουμε ρυθμίσεις. Εδώ είναι το wiki των commands.
    Πχ αν θέλουμε να στείλουμε στο tracker μας αλλαγή σερβερ και με βάση τα στοιχεία που έχω στο screenshot και στο βασικό config, στέλνουμε το εξής

    SMS προς το tracker
    Κώδικας:
    user 12345 setparam 2004:tracker.xxxxxxxx.com,2005:5027,2006:0
    Toυ έδωσα λοιπόν username, password και μετά του έστειλα web address, πόρτα και πρωτόκολλο (tcp/udp).
    Οι παράμετροι είναι εδώ
    Πραγματικά δεν έχω στείλει ποτέ sms σε teltonika tracker γιατί στέλνω setparam commands από το traccar αν θέλω direct (εφόσον το tracker είναι συνδεδεμένο) ή από το Ruhavik που έχει τρομερό tools περιβάλλον και αλλάζεις σχεδόν ότι θέλεις.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Telto05.jpg 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  228,2 KB 
ID: 244205

    7. Features
    Εδώ σημαντική ρύθμιση είναι το Network Jamming. Αν πχ κάποιος με jammer πλησιάσει, θεωρητικά θα προλάβει να το πει το tracker γιατί θα καταλάβει ψιλοπροβλήματα σύνδεσης? ιδέα δεν έχω πραγματικά πως λειτουργεί αλλά για να το έχουν κάτι θα κάνει.

    Τώρα αν το όχημά σας είναι παλιό και δεν δίνει στοιχεία κατανάλωσης, στην καρτέλα GNSS Fuel Counter μπορούμε να βάλουμε εμείς κάποια στατιστικά που ξέρουμε για το όχημά μας οπότε το tracker υπολογίζει στο περίπου τι καίμε.
    Γενικά εδώ έχουμε ελέγχους των ψηφιακών εισόδων και εξόδων του τρακερ μας όπως και ibeacon κλπ.

    Στο overspeeding έχω βάλει για πλάκα πως αν περνάω τα 200χλμ να ενημερώνει με ινφο τους σέρβερ... Βασικά έτρωγε mail η γυναίκα μου από το traccar "Ο δικός σου τρέχει σαν τρελός πάλι "
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Telto07.jpg 
Εμφανίσεις:  64 
Μέγεθος:  412,7 KB 
ID: 244206

    8. Accelerometer Features
    Εδώ έχω κάποια πράγματα enable.
    Towing... το ενεργοποίησα στη μηχανή και δουλεύει.. αν κάποιος την σηκώσει από το stand όρθια τότε μου στέλνει μήνυμα.. ανεξαιρέτως πόσο αργά και όμορφα θα το κάνει.
    Crash Detection...Είναι αυτό που λέει... δεν ξέρω αν λειτουργεί ούτε θέλω να μάθω
    Unplug Detection... Μόλις κοπεί η παροχή ρεύματος πράττει ανάλογα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Telto08.jpg 
Εμφανίσεις:  61 
Μέγεθος:  301,2 KB 
ID: 244207

    9. Bluetooth
    BT Radio
    Εγώ το να εκπέμπει σήμα το έχω disable. Είναι κοτσάνα να είναι enable γιατί όποιος πλησιάζει το όχημα, αντιλαμβάνεται πως κάτι έχει και εκπέμπει. Default εκπέμπει με όνομα τα τελευταία ψηφία του imei του νομίζω. Aν κάποιος το θέλει ενεργό πρέπει εκεί να βάλει κάποιο 4ψήφιο κωδικό άλλο από το 1234. Μετά μπορεί να μπει στο tracker του και να πειράξει πράγματα με την εφαρμογή της Teltonika FMBT από το Playstore
    από το Playstore.

    Auto Connect to external device
    Εδώ βάζουμε το OBD2Bluetooth reader που βάλαμε στο όχημα τα στοιχεία οπότε να συνδέεται αυτόματα πάνω του και να έχουμε όλο το info του αυτοκινήτου. Προσοχή μην το έχετε συνδεδεμένο και με το κινητό σας όταν το κάνετε γιατί δεν θα συνδέεται το Tracker. Πετάξτε το από το κινητό γιατί το OBDreader δέχεται 1 σύνδεση πάνω του.

    Authorized Devices Mac List
    Εδώ αν έχουμε το Bluetooth ενεργό για να συνδεόμαστε με την εφαρμογή στο κινητό, βάζουμε το mac address του bluetooth του κινητού μας.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Telto09.jpg 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  183,8 KB 
ID: 244208

    10. IO
    Εδώ είναι το χοντρό πανηγύρι ότι πειράξουμε εδώ επηρεάζει στο τι θα μας στέλνει το tracker.
    ότι είναι σε Priority None σημαίνει δεν στέλνει ποτέ. Ότι είναι σε Low σημαίνει πως στέλνει στο σερβερ μας την πληροφορία.
    Έχουμε επίσης έλεγχο του γιατί θα μας στείλει. ΠΧ έχω το External Voltage μεταξύ 12 και 15 volt (12000 και 15000, έτσι το θέλει). Τώρα λέω εκεί On Exit δηλαδή αν πάει λιγότερο από 12 ή περισσότερο από 15 και αυτό συμβαίνει πάνω από 10 δευτ (το 1000 γιατί θέλει miliseconds), αυτό σημαίνει πως ή έχει πέσει η μπαταρία κάτω από 12 ή πάνω από 15 ο αυτόματος βγάζει ότι ρεύμα θέλει και θα μας κάνει ζημιά στο αμάξι (μου έχει τύχει στο accent που είχα παλιά). Τότε λοιπόν με το low που έχω θα στείλει io info στο server μου. Επίσης έχω βάλει 10 δευτ γιατί αν το άφηνα 1 που είναι 1 milisec τότε όποτε έβαζα το αμάξι μπροστά που τραβάει πολύ ρεύμα το όχημα και πέφτει για ελάχιστο κάτω από 12v θα μου έστελνε μήνυμα.

    Γενικά εδώ έχετε πάρα πολύ πληροφορία να στείλετε... μην τα ανάψετε όλα χωρίς λόγο, δεν έχει νόημα ανεξαιρέτως αν το καθένα είναι κάποια bytes να φορτώνεται τους σερβερ με άχρηστη πληροφορία και να τρώτε και data.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Telto10.jpg 
Εμφανίσεις:  53 
Μέγεθος:  598,7 KB 
ID: 244209

    11. OBDII

    Είναι αυτό που λέει, αφού δούμε τι μας στέλνει το OBD2 μας, και θέλουμε όντως την πληροφορία να πηγαίνει στο server μας τότε πάμε το priority στο low.
    Ένας τρόπος που μπορείτε να δειτε τι στέλνει το αμάξι από το tracker εύκολα (σχετικό) είναι να είστε στο όχημα με laptop και συνδεδεμένοι με το tracker με usb. Εκεί με το που θα συνδεθεί το configurator με το tracker, επιτόπου βλέπετε σε realtime όλα τα στοιχεία.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Telto11.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  626,1 KB 
ID: 244210

    Οποιαδήποτε άλλη απορία έχει κάποιος εδώ είμαι. Επίσης αν θέλει βοήθεια με το traccar ή το Ruhavik.

    Υ.Γ. Δεν μπορώ πλέον να κάνω edit το 1ο ποστ του νήματος... μπορεί κάποιος αυτό το post να το βάλει εκεί?
    Υ.Γ.2. Ευχαριστώ το Σπύρο που το μετέφερε και στο 1ο ποστ.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Telto01.jpg  

    Telto02.jpg  

    Telto03.jpg  

    Telto04.jpg  

    Telto05.jpg  

    Telto07.jpg  

    Telto08.jpg  

    Telto09.jpg  

    Telto10.jpg  

    Telto11.jpg  

    Attached Files Attached Files
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 22-12-22 στις 13:57.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #2
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Χάθηκα με τα μοντέλα, τι να βάλω στην μηχανή κάτω απο την σέλα ? FMB204 που είναι και αδιάβροχο ?

    Υπάρχει κάτι (που να έχεις δοκιμάζει φυσικά) που να έχει και wifi να μην κατεβαίνω πανω κατώ για δοκιμές ?

    - - - Updated - - -

    Παπάδες έχουν φτιάξει

    είχα βάλει στην λιστα μου αυτό εδώ
    Freematics ONE+ Model A
    - Cellular Module: SIM7600E-H (LTE CAT4.
    150 euro delivered

    Teltonika και δεν συμαζεύεται . Που στο καλό κρύβονταν τόσα χρόνια την google μου μέσα

    - - - Updated - - -

    Απάντηση θα βάλω FMB204 τσάμπα πράμα

    Ευχαριστω πολύ !!! Ήρθαν νωρίς τα Χριστούγεννα

  3. #3
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χάθηκα με τα μοντέλα, τι να βάλω στην μηχανή κάτω απο την σέλα ? FMB204 που είναι και αδιάβροχο ?

    Υπάρχει κάτι (που να έχεις δοκιμάζει φυσικά) που να έχει και wifi να μην κατεβαίνω πανω κατώ για δοκιμές ?

    - - - Updated - - -

    Παπάδες έχουν φτιάξει

    είχα βάλει στην λιστα μου αυτό εδώ
    Freematics ONE+ Model A
    - Cellular Module: SIM7600E-H (LTE CAT4.
    150 euro delivered

    Teltonika και δεν συμαζεύεται . Που στο καλό κρύβονταν τόσα χρόνια την google μου μέσα
    Είναι μεγάλο το 204 για μηχανή.. εγώ αυτό έχω στο Varadero αλλά έχω τρελούς χώρους, δες τις διαστάσεις του. Τι μηχανή έχεις? για μηχανές βγάζει και καλά το FMB965 που τη μόνη διαφορά που βλέπω στα γρήγορα είναι πως ενημερώνει αν αποσυνδεθεί η μπαταρία αλλά το κάνουν και όλα τα άλλα αυτό... είναι και ποιο ακριβό
    Εγώ πριν πάρω το 204 είχα το επάνω το FMT100 που είναι τσιπιρίκι, μανούλα για μηχανή (και όχι μόνο) και τα έκανε όλα αλλά είχε πολύ μικρή μπαταρία.

    Τώρα Wifi δεν έχει κανένα αλλά δεν χρειάζεται. Έχεις το FotaWeb. Πως λειτουργεί αυτό τώρα, μια από τις ρυθμίσεις του tracker είναι κάθε πότε θα κάνει μια απλή σύνδεση στο FotaWeb, νομίζω είναι γύρω στις 12 ώρες default. Αυτή λοιπόν την ρύθμιση στην αρχή, θα την βάλεις στα 5 λεπτά ξέρω γω, οπότε περάσεις το 1ο config και το βάλεις στο όχημα, μετά αν θες να αλλάξεις κάτι, ανοίγεις το configurator , κάνεις την αλλαγή και την κάνεις upload στο fota web. Μετά λες στείλτην στην τάδε συσκευή και τσουπ μετά από 5 λεπτά την πήρε το tracker OTA. Όταν τελειώσεις με ρυθμίσεις, στέλνεις ένα τελευταίο config με τη ρύθμιση στο default και τέλος.

    Κοίτα εγώ όταν τα ρυθμίζω, είμαι πάνω στο όχημα με USB συνδεδεμένος στη συσκευή με το laptop και επιτόπου του αλλάζω τα πάντα. Φαντάσου στη corolla μου έχω κόψει το καπάκι και έχω μόνιμα καλώδιο usb γιατί παίζω συνέχεια (ένας μερακλής μπορεί να φτιάξει βασικό συναγερμό με το teltonika και τις εισόδους/εξόδους του και το traccar).

    Μήπως να ανοίξουμε ένα νήμα Teltonika κάπου??? να ανεβάσω εκεί βασικό config ξέρω εγώ και με screenshot να εξηγήσω τα βασικά? δεν έχω θέμα....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #4
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.194
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Απο μία μικρή έρευνα που έκανα για τη μηχανή μου και εγώ κατέληξα στο 965 γιατί έχει αυτονομία 30 μέρες.
    https://plantron.gr/index.php/telton...s-tracker.html

    Το 204 έχει 6 μέρες οπότε αν αφήνεις τη μηχανή τις βροχερές μέρες ακίνητη θα αρχίσει να σου τραβάει απο τη μπαταρία της πιο συχνά.

    Τελικά δεν θα πάρω τίποτα αφού εδώ Κρήτη δεν κλέβουν

  5. #5
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αμα βγει τρακερ που να σου βρισκει που ειναι η κλεμενη μηχανη που δεν ειχε εγκατεστημενο τρακερ , ενδιαφερομαι !
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  6. #6
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο μία μικρή έρευνα που έκανα για τη μηχανή μου και εγώ κατέληξα στο 965 γιατί έχει αυτονομία 30 μέρες.
    https://plantron.gr/index.php/telton...s-tracker.html

    Το 204 έχει 6 μέρες οπότε αν αφήνεις τη μηχανή τις βροχερές μέρες ακίνητη θα αρχίσει να σου τραβάει απο τη μπαταρία της πιο συχνά.

    Τελικά δεν θα πάρω τίποτα αφού εδώ Κρήτη δεν κλέβουν
    Δεν ισχύει, δες τις καταναλώσεις του FMB204 ανάλογα με τη ρύθμιση.

    Power consumption At 12V < 2,1 mA (Ultra Sleep)
    At 12V < 3,9 mA (Deep Sleep)
    At 12V < 4,2 mA (Online Sleep)
    At 12V < 15,7 mA (GPS Sleep)
    At 12V < 28,3 mA (nominal)
    Εγώ τα ρυθμίζω σε Online Sleep οπότε καίει 4.2mA και ΟΚ το varadero με τα 20A μπαταρία δεν είναι μέτρο σύγκρισης αλλά μια μηχανή με 6A μπαταρία (ακόμα και παπί) πόσο θα αντέξει? 1000mha θα φάει πχ μετά από 7 ημέρες!!!!!.
    Συνήθως τα οχήματά μας πεθαίνουν από τους συναγερμούς που καίνε τα μαλλιά τους (ειδικά αν έχεις και τηλεειδοποίηση όπως εγώ) και μετά από τα tracker τα συγκεκριμένα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    αμα βγει τρακερ που να σου βρισκει που ειναι η κλεμενη μηχανη που δεν ειχε εγκατεστημενο τρακερ , ενδιαφερομαι !
    Τριγωνομέτρηση με LoraWeb LowLevel bluetooth τσιπιρίκι πάνω στο όχημα... να οργανωθούμε να κάνουμε μια τέτοια φάση να τα κονομήσουμε Οκ η ακρίβεια δεν θα είναι GPS αλλά κάτι θα κάνει...

    Edit: στα teltonika ρυθμίζεις και το τρόπο φόρτισης, που σημαίνει πως πρώτα θα φάει τα 1800mA αν θες της εσωτερικής μπαταρίας και μετά θα ακουμπήσει του οχήματος άρα έχεις 10+ ημέρες πρώτα από την εσωτερική και μετά αφαιρείς από την μπαταρία του οχήματος

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  teltonika.jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  195,8 KB 
ID: 244180
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BlueChris : 21-12-22 στις 12:52.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #7
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σου έβγαλε?
    https://teltonika-gps.com/products/vehicle-tracking/

    Το 99% των teltonika υποστηρίζουν read από OBDBluetooth Reader και φέρνουν μέσα στο tracker πληροφορίες για το σύμπαν. Έξτρα μπορείς να διαβάσεις και το CanBas σε κάποια μοντέλα. Αυτές τις πληροφορίες τις κάνεις ότι θες... εγώ πχ που παρατάω τη μηχανή για μέρες παρκαρισμένη, αν η μπαταρία της πέσει κάτω από 12.1v τότε μου φωνάζει το traccar. Επίσης μου στέλνει τον provider, το σήμα κινητής, τον αριθμό κεραίας... τεσπα είναι χάος πληροφορίας και μπορείς να την κάνεις ότι θες.

    Εγώ παίρνω συνήθως το FMB920 και παίρνω μόνο 2G trackers. Παντελώς κανένας λόγος δεν υφίσταται για 4G trackers για τα λίγα bytes που στέλνει το tracker κάθε κάποια δευτερόλεπτα συν η καλύτερη κάλυψη του 2G και τέλος η λιγότερη κατανάλωση.

    Για καλό παίρνω το FMB204 το οποίο έχει παραπάνω inputs/outputs και 1800mha μπαταρία και τα έχει ο αντιπρόσωπος ακόμα προσφορά από το Black Friday και μετά. Λέω τον αντιπρόσωπο για τον απλό λόγο πως σου δίνει πρόσβαση στο Teltonika Web όπου εκεί ελέγχεις το tracker σου μέσω Web κάνοντάς του firmware updates, αλλαγή config κλπ. Επειδή στις αρχές έπαιρνα και εγώ από ebay ή οποιονδήποτε στο Skroutz κλπ αλλά αντιμετώπιζα πολλά θέματα με τα updates ή με το Web που δεν μου έδιναν access.

    Τώρα πήρα και ένα FMB140 με έξτρα το CanBus reader χωρίς να κόψεις καλώδια χρησιμοποιώντας αυτόν τον adaptor επαγωγικά. Αυτό θα μπει σε ένα Yaris υβριδικό αλλά δεν έχω προλάβει ακόμα να παίξω μαζί του.

    Όποιος θέλει πραγματικά να καταλάβει τι εστί tracker σοβαρό, ας κατεβάσει απλά τον Teltonika Configurator και ας τον τρέξει στο PC του να δει το τι και πως. Τρέχει χωρίς συσκευή χωρίς πρόβλημα. Οποιαδήποτε απορία και το βασικό config αν θέλει κανείς, είμαι εδώ για όλους.

    Edit: Το τι μπορείς να κάνεις στο config φαίνεται και εδώ αλλά επειδή πολλές φορές ο Teltonika Configurator είναι ποιο μπροστά σε δυνατότητες από το site, καλύτερα κατεβάστε τον configurator.
    με πιο απ τα 2 μπορεις να εχεις ενημερωση για την μπαταρια τα V? το εχεις συνδεση πανω στη μπαταρια η οποιουδήποτε ?

  8. #8
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Ναι να γίνει split, έχει πολύ ψωμί αυτό το thread.

    Κάτω απο την σέλα στο Harley που είναι η μπαταρία, τι στο καλό 7.5cmx7.5cm είναι αλλιώς θα το βάλω κολλημένο στην σέλα με μόνο τα καλώδια τις μπαταρίας να βγαίνουν.

    Βλέπω και το FMB965 είναι πιο μικρό αλλά τώρα ψώνισα και περιμένω

    Και μόνο να μου θυμίζει οτι επεσε η μπαταρία αξίζει τον κόπο (γιατι μετά έχεις μια μιζιά ακριβώς)

  9. #9
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    με πιο απ τα 2 μπορεις να εχεις ενημερωση για την μπαταρια τα V? το εχεις συνδεση πανω στη μπαταρια η οποιουδήποτε ?
    Με όλα έχεις ενημέρωση
    Βασική συνθήκη είναι να είναι στην μπαταρία συνδεδεμένα. Το Ignition δεν χρειάζεται να το συνδέσεις γιατί έχει άλλο τρόπο να καταλαβαίνει πότε το όχημα πήρε μπροστά (δες στο Screenshot από πάνω το ignition settings).

    Αν δεν θες να συνδέεται στη μπαταρία τότε μήπως θες personal tracker? και όχι vehicle tracker?
    Εγώ δίνω στο παιδί ένα TMT250 όταν πάει κάπου .. είναι ακριβό αλλά κάνει πολλά περισσότερα από τα vehicle tracker γιατί έχει επάνω του κουμπιά προγραμματιζόμενα να κάνουν λειτουργίες Sos..
    https://teltonika-mobility.com/produ...onal-trackers/

    Έχει πάρει φίλος τέτοιο με BMW R1200 GS που δεν ήθελε μόνιμη εγκατάσταση και το έχει στη μηχανή. Κάθε βδομάδα το φορτίζει στο σπίτι για μια ώρα και το ξαναβάζει πάνω. Βασικά το ανάβει και το πετάει μέσα στο κουτί της μηχανής και τέλος.

    - - - Updated - - -

    Παιδιά να εξηγιέμαι για να μην παρεξηγιέμαι... ότι συζητάμε εδώ μέσα για τι στέλνει το Teltonika, εγώ αναφέρομαι σε ιντερνετική πληροφορία... δεν έχω στείλει ποτέ SMS... αν θέλετε μόνο SMS τα κόστη ανεβαίνουν φυσικά αλλά δεν βλέπω το λόγο για SMS όταν κάνεις free συνδρομή στο Ruhavik και παίρνεις εκεί την πληροφορία για 1 όχημα, χωρίς traccar κλπ και χωρίς το κόστος των SMS.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω και το FMB965 είναι πιο μικρό αλλά τώρα ψώνισα και περιμένω
    είναι ποιο μικρό γιατί έχει 1200mA Μπαταρία ενώ το 204 έχει 1800mA...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #10
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.194
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τα ρυθμίζω σε Online Sleep οπότε καίει 4.2mA και ΟΚ το varadero με τα 20A μπαταρία δεν είναι μέτρο σύγκρισης αλλά μια μηχανή με 6A μπαταρία (ακόμα και παπί) πόσο θα αντέξει? 1000mha θα φάει πχ μετά από 7 ημέρες!!!!!.
    Συνήθως τα οχήματά μας πεθαίνουν από τους συναγερμούς που καίνε τα μαλλιά τους (ειδικά αν έχεις και τηλεειδοποίηση όπως εγώ) και μετά από τα tracker τα συγκεκριμένα.
    Σε 1 μήνα δηλαδή ~2,5ah ενώ το fmb965 μηδέν!

    Thanks to the Power Off Sleep Mode function, the FMB965 can consume less than 1 mA of current, minimising battery drain when the motorbike is not in use (e.g., during prolonged periods of inclement weather unsuitable for riding). Conveniently, this allows the model to run on its internal backup battery autonomously for up to 30 days.

  11. #11
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με όλα έχεις ενημέρωση
    Βασική συνθήκη είναι να είναι στην μπαταρία συνδεδεμένα. Το Ignition δεν χρειάζεται να το συνδέσεις γιατί έχει άλλο τρόπο να καταλαβαίνει πότε το όχημα πήρε μπροστά (δες στο Screenshot από πάνω το ignition settings).

    Αν δεν θες να συνδέεται στη μπαταρία τότε μήπως θες personal tracker? και όχι vehicle tracker?
    Εγώ δίνω στο παιδί ένα TMT250 όταν πάει κάπου .. είναι ακριβό αλλά κάνει πολλά περισσότερα από τα vehicle tracker γιατί έχει επάνω του κουμπιά προγραμματιζόμενα να κάνουν λειτουργίες Sos..
    https://teltonika-mobility.com/produ...onal-trackers/


    - - - Updated - - -

    - - - Updated - - -
    δε θελω να ειναι συνδεδεμένο απευθείας πανω στη μπαταρια γιατι ανοιγουν το καπο βλεπουν τα καλωδια και το πετανε.
    Εγω το εχω μεσα στο αμαξι κρυμμένο και παιρνει ρευμα οχι απευθείας πανω απ την μπαταρια Ετσι ομως δεν βλεπω τα Volt αλλα οκ
    Sinotrack

  12. #12
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε θελω να ειναι συνδεδεμένο απευθείας πανω στη μπαταρια γιατι ανοιγουν το καπο βλεπουν τα καλωδια και το πετανε.
    Εγω το εχω μεσα στο αμαξι κρυμμένο και παιρνει ρευμα οχι απευθείας πανω απ την μπαταρια Ετσι ομως δεν βλεπω τα Volt αλλα οκ
    Sinotrack
    Personal Tracker τότε, είναι μονόδρομος για μένα.. αλλά είναι καλό να παίρνεις πληροφορία μπαταρίας... επίσης δεν βάζουμε τρακερ στο χώρο του κινητήρα ποτέ αλλά μέσα στην καμπίνα ή σε πορτπαγκάζ κλπ... Το τιπ είναι να το βάλεις οπουδήποτε στο όχημα υπάρχει μόνιμα ρεύμα πχ ακόμα και μέσα στην πόρτα αν λύσεις ταπετσαρία ... λύσεις υπάρχουν.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #13
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο μία μικρή έρευνα που έκανα για τη μηχανή μου και εγώ κατέληξα στο 965 γιατί έχει αυτονομία 30 μέρες.
    https://plantron.gr/index.php/telton...s-tracker.html

    Το 204 έχει 6 μέρες οπότε αν αφήνεις τη μηχανή τις βροχερές μέρες ακίνητη θα αρχίσει να σου τραβάει απο τη μπαταρία της πιο συχνά.

    Τελικά δεν θα πάρω τίποτα αφού εδώ Κρήτη δεν κλέβουν
    Ούτε πυροβολούν ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    και παιρνει ρευμα οχι απευθείας πανω απ την μπαταρια Ετσι ομως δεν βλεπω τα Volt
    Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην δείχνει τα Volt από άλλο σημείο τροφοδοσίας??
    Ο συναγερμός μου μέσα είναι τοποθετημένος και μου δείχνει τα Volt.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.557
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    πάμε σε νέο topic!
    είναι κρίμα να "χάνεται" όλη αυτή η πληροφορία σε αυτό το νήμα που είναι σχετικό μεν αλλά ο τίτλος και το κυρίως περιεχόμενό του αφορά κάτι διαφορετικό
    μπορεί κάποιος mod να μεταφέρει όλα τα μηνύματα για trackers σε νέο νήμα;

Σελ. 1 από 22 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας