Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    14-12-2022
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.
    Έχω σετάρει μια συσκευή UCM6302 με 8 Extension GRP2604P με 2 γραμμές Analog Trunks και έχω κάποια προβλήματα που δεν μπορώ να λύσω. τα προβλήματα είναι ότι μερικές φορές δεν χτυπάει η κεφαλική γραμμή (κατά την κλήση χτυπάει μόνο η συσκευή της γραμματείας) και το άλλο είναι ότι και εγώ που παίρνω απο το κινητό μου δεν ακούω καλά αυτόν που μιλάει και κάνει μικρές διακοπές.
    Γνωρίζει κάποιος να με κατευθύνει να εντοπίσω το πρόβλημα και να λυθεί ?

    Και κάτι άλλο, έχω σύνδεση WIND είναι καλύτερα να το γυρίσω σε SIP TRUNK, το υποστηρίζει η WIND ? Το έχει κάνει κανείς να μου στείλει ένα screenshot να βλέπω την παραμετροποίηση ?

    Ευχαριστώ και καλή χρονιά σε όλους.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα
    1) Θα πρέπει να ρυθμιστή το router να σου στέλνει εναλλάξ τις γραμμές και όχι παράλληλα στης δυο θύρες που έχει. Η πορεία μιας εισερχόμενης κλήσης ποια είναι, μόνο στην γραμματεία, ring group, ivr;

    2) Παντού να έχεις μόνο τον audio codec G711a (PCMA)
    Έχεις κάνει PSTN Detection τις αναλογικές θύρες;
    Να παίξεις με το RX gain και το TX gain στις αναλογικές θύρες.
    Τα παραπάνω θα τα βρεις στο Extension/Trunk -> Analog Trunks -> στο(α) analog trunks που έχεις φτιάξει.

    3) Sip trunk πλην της cosmote το ξεχνάς, δεν δίνουν κωδικούς.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-12-2022
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα
    1) Θα πρέπει να ρυθμιστή το router να σου στέλνει εναλλάξ τις γραμμές και όχι παράλληλα (Αυτό που γίνεται?) στης δυο θύρες που έχει. Η πορεία μιας εισερχόμενης κλήσης ποια είναι, μόνο στην γραμματεία, ring group, ivr; Όταν γίνεται κλήση προς την επιχείρηση χτυπάει μόνο η συσκευή της γραμματείας (Μέσα απο το Inbound Routes έχει οριστεί η συσγκεκιμένη συσκευή) Σου δείχνω και με εικόνες.



    2) Παντού να έχεις μόνο τον audio codec G711a (PCMA) - Γι' αυτό το μόνο που βρήκα ήταν στο PCMA Overide όπου ήταν στο μενού Interface Settings και απο PCMU το άλλαξα σε PCMA - Καλά έκανα ?
    Έχεις κάνει PSTN Detection τις αναλογικές θύρες; Όχι δεν ξέρω πως λειτουργεί αυτό
    Να παίξεις με το RX gain και το TX gain στις αναλογικές θύρες.
    Τα παραπάνω θα τα βρεις στο Extension/Trunk -> Analog Trunks -> στο(α) analog trunks που έχεις φτιάξει. - Τα δοκίμασα και διορθώθηκε αρκετά ικανοποιητικά. Η κοπέλα που σηκώνει το τηλέφωνο ανέφερε ότι κατά την ομιλία μερικές φορές κάνει μικρά κενά

    3) Sip trunk πλην της cosmote το ξεχνάς, δεν δίνουν κωδικούς.
    Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails PCMA Overide.jpg  

    Inbound Rule.jpg  


  4. #4
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το PSTN detection «ακούει» την γραμμή και ρυθμίζει τους τόνους. Είναι απλή διαδικασία, μπορείς να το κάνεις με τον «αυτόματο» τρόπο επειδή έχεις τα δυο FXO. Θα το κάνεις για το κάθε ένα ξεχωριστά.

    Εκτός από το interface settings το pcma θα το βάλεις και σε όλα τα εσωτερικά, (κέντρο και συσκευή)
    Στην 1η εικόνα όπου έχει USA θα το κάνεις Greece.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-12-2022
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Έκανα ότι μου είπες, όταν παίρνω τηλέφωνο στην γραμματεία την ακούω μια χαρά. Όταν όμως η γραμματεία μιλάει ακούει τον άλλο με κενά και είναι αρκετά ενοχλητικό να λες δεν άκουσα.
    Έχεις καμιά ιδέα γι''αυτό ?

  6. #6
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δοκίμασε να κάνεις firmware upgrade. Η τελευταία έκδοση για τα 2604 είναι η 1,0,3,83.
    Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την επιλογή EDRC Feature / Handset Noise Shield στα audio settings της συσκευής.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-12-2022
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Φίλε μου έκανα ότι μου είπες και τα πιο πολλά έχουν διορθωθεί.
    Χρόνια πολλά και να έχεις μια ευτυχισμένη χρονιά

    Ευχαριστώ και πάλι

  8. #8
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Καλησπερα, εχω και εγω το ιδιο κεντρο και εχω το εξης προβλημα (προς το παρον το δοκιμασα σε αναλογικη γραμμη Forthnet).

    Δεν κλεινει την εισερχομενη κληση οταν αυτη κλεινεται απο τον καλουμενο. ΠΧ καλω απο το κινητο μου, χτυπαει κανονικα το extension. Οταν κλεισω απο το extension η κληση στο κινητο μενει ανοιχτη.
    Το προβλημα δεν παρουσιαζεται οταν η κληση ειναι εξερχομενη. Καλω απο το extension, χτυπαει κανονικα το κινητο. Οταν κλεισω απο το extension η κληση στο κινητο κλεινει κανονικα.

    Εκανα semi-autodetect και επισης και detect απο τα interface settings.

    Eπισης να αναφερω οτι εχω διακοπες στον εξερχομενο ηχο μονο. Ο εισερχομενος μια χαρα. Μοιαζει με silence supression αλλα τα ελεγξα και ειναι παντου απενεργοποιημενα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος grpprod : 28-01-23 στις 15:21.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grpprod Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα, εχω και εγω το ιδιο κεντρο και εχω το εξης προβλημα (προς το παρον το δοκιμασα σε αναλογικη γραμμη Forthnet).

    Δεν κλεινει την εισερχομενη κληση οταν αυτη κλεινεται απο τον καλουμενο. ΠΧ καλω απο το κινητο μου, χτυπαει κανονικα το extension. Οταν κλεισω απο το extension η κληση στο κινητο μενει ανοιχτη.
    Το προβλημα δεν παρουσιαζεται οταν η κληση ειναι εξερχομενη. Καλω απο το extension, χτυπαει κανονικα το κινητο. Οταν κλεισω απο το extension η κληση στο κινητο κλεινει κανονικα.

    Εκανα semi-autodetect και επισης και detect απο τα interface settings.

    Eπισης να αναφερω οτι εχω διακοπες στον εξερχομενο ηχο μονο. Ο εισερχομενος μια χαρα. Μοιαζει με silence supression αλλα τα ελεγξα και ειναι παντου απενεργοποιημενα.

    Καλησπέρα,
    Αν είναι εύκολο να ανεβάσεις screen shots από τα παρακάτω σημεία:
    Extension/Trunk -> Analog Trunks -> Edit Analog Trunk <το όνομα που το έχεις δώσει>
    PBX Settings -> Interface Settings
    Επίσης σε ποια έκδοση firmware είναι το UCM;

  10. #10
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Επισυναπτω τις εικονες.
    Σημειωνω τα εξης:

    1. Εγιναν διαφορες δοκιμες παντα με το ιδιο αποτελεσμα. Δηλ δοκιμαστηκε συνδεση απευθειας στη γραμμη, απο το splitter, και επισης με ενα εξτρα φιλτρο. Καμια διαφορα. Οι εικονες ειναι απο την περιπτωση με σπλιτερ και εξτρα φιλτρο.
    2. Firmware τελευταια, και στο τηλεφωνο (GRP2614) και στο κεντρο.
    3. ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΧΩΡΟ, το κεντρο προοριζεται να παιξει με ΟΤΕ. Δεν επιθυμω προς το παρον τη χρηση SIP trunk, και θα πρεπει να παρει γραμμες απο το router (επι του παροντος υπαρχει αναλογικο κεντρο που δουλευει μια χαρα).
    4. Ο τελικος χωρος εχει οπτικη ινα που μετατρεπεται σε ethernet. Δε γνωριζω τιποτε παραπανω για αυτο το συστημα. Υποθετω παλια ειχε ISDN ειδα κατι πεταμενα netmods.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ucm1.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  139,4 KB 
ID: 245361Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ucm3.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  43,3 KB 
ID: 245359Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ucm2.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  108,7 KB 
ID: 245360
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος grpprod : 30-01-23 στις 10:54.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Για να κλεινει στην εισερχομενη, πρεπει και το router να υποστηριζει αντιστροφη τασης στο hangup.
    Αλλα το κανουν αλλα οχι. Μπορει στο router του οτε να σου δουλεψει. Λαχειο.

    Sorry, αλλα τα pstn ετσι ειναι. Μονιμα προβληματικα, ειδικοτερα σε επαγγελματικες χρησεις.
    Εφοσον δεν θελεις να παιξεις sip trunk, δες και την περιπτωση διασυνδεσης με isdn BRI με τον καταλληλο router.
    Αρχαιοπρεπες μεν, παιζει καλα δε.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Να αναφερω και κατι αλλο που παρατηρησα. Οι διακοπες στον ηχο φαινεται να εξομαλυνονται (λιγο οχι τελειως) μετα απο μερικα δευτερολεπτα (30-35).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος grpprod : 30-01-23 στις 11:32.

  13. #13
    Εγγραφή
    14-12-2022
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλημέρα
    Ζήτησα απο τον πάροχο μου (WIND) να μου δώσει κωδικούς για την αλλαγή σε SIP TRUNK μέσα στο Grandstream UCM6302. Ενώ μου είχαν πεί ότι η πολιτική τους είναι να μην δίνουν κωδικούς, μου ανέφεραν ότι θα το προχωρήσουν. Αν όλα πάνε καλά γνωρίζει κάποιος τι ρυθμίσεις θα πρέπει να κάνω για να δουλέψει ?
    Έχω 3 γραμμές στο FRITZbox της WIND και λογικά θα μεταφερθούν σαν SIP TRUNK, θα πρέπει να περάσω τα στοιχεία της κάθε γραμμής σαν νέο SIP TRUNK. Το πρόβλημά μου είναι να μην γίνει καμιά στραβή και μείνουμε χωρίς τηλέφωνα.
    Τα στοιχεία που βλέπω της μιας γραμμής στο FRITZbox είναι αυτά :

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  58,4 KB 
ID: 245364

  14. #14
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grpprod Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Επισυναπτω τις εικονες.
    Σημειωνω τα εξης:

    1. Εγιναν διαφορες δοκιμες παντα με το ιδιο αποτελεσμα. Δηλ δοκιμαστηκε συνδεση απευθειας στη γραμμη, απο το splitter, και επισης με ενα εξτρα φιλτρο. Καμια διαφορα. Οι εικονες ειναι απο την περιπτωση με σπλιτερ και εξτρα φιλτρο.
    2. Firmware τελευταια, και στο τηλεφωνο (GRP2614) και στο κεντρο.
    3. ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΧΩΡΟ, το κεντρο προοριζεται να παιξει με ΟΤΕ. Δεν επιθυμω προς το παρον τη χρηση SIP trunk, και θα πρεπει να παρει γραμμες απο το router (επι του παροντος υπαρχει αναλογικο κεντρο που δουλευει μια χαρα).
    4. Ο τελικος χωρος εχει οπτικη ινα που μετατρεπεται σε ethernet. Δε γνωριζω τιποτε παραπανω για αυτο το συστημα. Υποθετω παλια ειχε ISDN ειδα κατι πεταμενα netmods.

    ...
    Σε οτε με τα oxygen μέσου των αναλογικών θυρών δεν θα έχεις θέμα, θα κάνεις πάλι detect την γραμμή για να πάρει τα στοιχεία από το router. Έχω στησει ένα 6308 με 4 oxygen αναλογικά, don’t ask why…
    Θα χρειαστεί να ρυθμίσεις το router έτσι ώστε να μην στέλνει παράλληλα της εισερχόμενες κλήσεις στις αναλογικές θύρες, για να μην έχεις το φαινόμενο της διπλής εισερχόμενης κλήσης.
    Αν έχουν παραπάνω του ενός oxygen τότε δες την λύση ενός BRI gateway.

    Δες στα GRP ότι έχει σχέση με codecs, echo cancelation.

  15. #15
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Απο οσο γνωριζω στον χωρο εκει υπαρχει ενα speedport οχι oxygen. Οπως προειπα οι 2 πρασινες τηλεφωνικες θυρες χρησιμοποιουνται με 2 αριθμους. Η σκεψη ηταν απλα να χρησιμοποιηθουν οι δυο fxo του grandstream. Κατα συνεπεια δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις διπλη εισερχομενη (αφου μονο απο τις αναλογικες θα παιρνει το κεντρο τις εισερχομενες).

    Και υπενθυμιζω οτι παραμενει το προβλημα με το κλεισιμο της κλησης οπως το περιεγραψα εξ'αρχης. Εκανα μεχρι και χειροκινητη ρυθμιση των τονων οπως προτεινει η εταιρια χωρις αποτελεσμα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας