Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

    Το τελευταίο διάστημα παρατηρώ αυξημένο αριθμό packet loss στη γραμμή μου και δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω άκρη και χρειάζομαι τη βοήθεια σας, τουλάχιστον στο να εντοπίσω και αν είναι εφικτό να διορθώσω το πρόβλημα.

    Αρχικά να σημειώσω πως αυτή τη στιγμή έχω 200αρι πακέτο και πως όσο ήμουν σε 100Mbps δεν είχα παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα στη γραμμή, σχεδόν μηδαμινά CRC και ελάχιστα FEC. Να σημειώσω επίσης πως τότε για cpe είχα το SpeedPort Plus.

    Το τελευταίο διάστημα παρατηρώ αρκετά σπασίματα σε πλατφόρμες livestreams όπως είναι για παράδειγμα το twitch.tv, αρκετές φορές καθυστέρηση στην απόκριση ιστοσελίδων καθώς και σπασίματα σε online games, όπου ένα από αυτά μάλιστα με βοήθησε να εντοπίσω που οφείλονται όλα αυτά που περιέγραψα. Ψάχνοντας λοιπόν ανακάλυψα ότι έχω αρκετά packet loss τόσο εντός Ελλάδας, όσο και εκτός. Για παράδειγμα, κάνοντας ping σε διάφορες σελίδες, η απώλεια πακέτων έφτασε έως και στο 10%.

    Προς το παρόν αυτά που έχω δοκιμάσει είναι:
    • Παράκαμψη ενός ενδιάμεσου switch και κούμπωμα απευθείας του UTP πάνω στο PC
    • Δοκιμές τόσο με WiFI όσο και με LAN από το PC
    • Δοκιμή με FritzBox 7590. Ακόμα και στην επιλογή "Maximum Stability" που έριξε το συγχρονισμό στα 140Mbps από τα ~185Mbps που κλειδώνει, δε φαίνεται να διορθώθηκε το πρόβλημα, ούτε να βελτιώθηκε.


    Υποσημειώσεις:
    Ότι αφορά την εσωτερική καλωδίωση είναι όλα αλλαγμένα, χωρίς ενδιάμεσες πρίζες ή ματίσεις από τον κατανεμητή πριν από περίπου ένα χρόνο και δε γίνεται επιστροφή της τηλεφωνίας.
    Η απόσταση μου από την καμπίνα βάσει Google Maps και το πως λογικά έρχεται το καλώδιο είναι τουλάχιστον 400 μέτρα. Αυτή τη στιγμή το Fritz λέει 340m.

    Χαρακτηριστικά γραμμής, ping tests κλπ: https://imgur.com/a/PpndphV

    Τα φώτα σας παρακαλώ και ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον ασχοληθεί!

  2. #2
    Εγγραφή
    27-07-2015
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Ειχα παρομοιο προβλημα πριν καποιους μηνες αλλα σε κατοσταρα γραμμη.Το προβλημα τελικα ηταν στο ζευγους χαλκου που ερχοταν σπιτι μου ειχε χαλασει και ετσι εχανα πολλα πακετα.Μετα απο πολλα τηλεφωνηματα στον ΟΤΕ ηρθε τεχνικος και μου αλλαξε το ζευγος του χαλκου που ερχεται σπιτι μου και το προβλημα διορθωθηκε.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Απο την στιγμή που λες πως συνήθως είσαι στα 185 αντί για 200, αυτό σημαίνει πως υπάρχει θέμα
    Με κάποιον τρόπο θα πρέπει να δείς τι κάνει εκείνη την στιγμή το snr,
    Μπορεί πχ να έχει τώρα 185, αλλά κάποια στιγμή να πέφτει αυτό το σνρ

  4. #4
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evogreek93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχα παρομοιο προβλημα πριν καποιους μηνες αλλα σε κατοσταρα γραμμη.Το προβλημα τελικα ηταν στο ζευγους χαλκου που ερχοταν σπιτι μου ειχε χαλασει και ετσι εχανα πολλα πακετα.Μετα απο πολλα τηλεφωνηματα στον ΟΤΕ ηρθε τεχνικος και μου αλλαξε το ζευγος του χαλκου που ερχεται σπιτι μου και το προβλημα διορθωθηκε.
    Και να υφίσταστε τέτοιο πρόβλημα δυστυχώς δεν υπάρχει άλλο ελεύθερο διαθέσιμο ζευγάρι στο box.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την στιγμή που λες πως συνήθως είσαι στα 185 αντί για 200, αυτό σημαίνει πως υπάρχει θέμα
    Με κάποιον τρόπο θα πρέπει να δείς τι κάνει εκείνη την στιγμή το snr,
    Μπορεί πχ να έχει τώρα 185, αλλά κάποια στιγμή να πέφτει αυτό το σνρ
    Έχω δει και 200 με το H1600 που έχω αλλά είναι μετρημένες οι φορές στα δάκτυλα που έχει παίξει τόσο ψηλά. Με το ZTE, αυτό το διάστημα, κλείδωνε από 190 έως 198Mbps περίπου.
    Με το Fritz βλέπω και κλειδώνει περίπου στα 180 - 185Mbps αλλά το έχω μονάχα δύο μέρες. Με άλλα H1600 κλειδώνει 170 - 180Mbps. Μόνο με το δικό μου για κάποιο λόγο συγχρονίζει τόσο ψηλά.

    Γενικά δε νομίζω ότι μπορεί να παίξει παραπάνω η γραμμή σε τέτοια απόσταση. Θεωρώ πως ήδη συγχρονίζει αρκετά ψηλά κιόλας. Πάντως, ποτέ μα ποτέ δεν είχα αποσυνδέσεις όσο είμαι σε VDSL.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Επανέρχομαι για να ενημερώσω πως το πρόβλημα φαίνεται να έχει λυθεί

    Δεν ξέρω πως αλλά το fritz!box φαίνεται πως έκανε τα μαγικά του και έπειτα από κάποιες ώρες χρήσης του προσαρμόστηκε κατάλληλα και πλέον ακόμα και αν κατεβάζω παράλληλα δεν παρατηρώ κανένα απολύτως πρόβλημα!
    Μάλιστα πριν λίγο κατέβαζα με ~10Mb/s (το μισό απ ότι μπορεί να κατεβάσει η γραμμή μου) και έπαιζα παράλληλα online χωρίς καμία αύξηση στο ping και με μηδέν κολλήματα! Φοβερό το QoS του!

    Και ένα bufferfloat test για όσους ενδιαφέρονται:

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UltraB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι για να ενημερώσω πως το πρόβλημα φαίνεται να έχει λυθεί

    Δεν ξέρω πως αλλά το fritz!box φαίνεται πως έκανε τα μαγικά του και έπειτα από κάποιες ώρες χρήσης του προσαρμόστηκε κατάλληλα και πλέον ακόμα και αν κατεβάζω παράλληλα δεν παρατηρώ κανένα απολύτως πρόβλημα!
    Μάλιστα πριν λίγο κατέβαζα με ~10Mb/s (το μισό απ ότι μπορεί να κατεβάσει η γραμμή μου) και έπαιζα παράλληλα online χωρίς καμία αύξηση στο ping και με μηδέν κολλήματα! Φοβερό το QoS του!

    Και ένα bufferfloat test για όσους ενδιαφέρονται:
    Μην ξεχνάς πως και ο κόσμος φεύγει τώρα λόγο γιορτών και υπάρχει λιγότερος φόρτος στις καμπίνα

  7. #7
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ξεχνάς πως και ο κόσμος φεύγει τώρα λόγο γιορτών και υπάρχει λιγότερος φόρτος στις καμπίνα
    Χμμ, ισχύει και αυτό. Στην αρχή το πρόβλημα συνέχιζε και στο Fritz. Έπειτα από 2-3 αναβαθμίσεις και αφότου έμεινε για κάμποσες ώρες στη γραμμή έστρωσαν τα πράγματα.
    Στον πρώτο συγχρονισμό πάντως αν θυμάμαι καλά είχε συγχρονίσει σε fast/fast ενώ τώρα έχει προσθέσει ένα μικρό latency στη γραμμή για σταθερότητα αν διαβάζω σωστά τα στατιστικά του.

  8. #8
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Σε 200αρα γραμμή με Speedport Smart και MikroTik από πίσω, είχα παρόμοια προβλήματα με packet loss.

    Αφού έγινε ελεγχος της γραμμής, έγινε αντικατάσταση του CPE μέσα ένα Speedport Plus και όλα έστρωσαν.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας