Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-2022
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σας και καλές γιορτές!

    Είμαι νέο μέλος και αποφάσισα να γράψω και εδώ το πρόβλημα που αντιμετωπίζω μιας και η τεχνική υποστήριξη του ΟΤΕ δεν με έχει βοηθήσει ιδιαίτερα. Αν το ποστ ενοχλεί ή είναι σε λάθος φόρουμ θα παρακαλούσα να με ενημερώσετε ώστε να το διορθώσω.

    Το Πρόβλημα

    Αποφάσισα να μπω στον κόσμο του self hosting όντας προγραμματιστής και θέλοντας να επεκταθώ είτε σε κάποια εφαρμογή είτε και σε κάποια ιστοσελίδα για την οποία αγόρασα και ένα domain name. Επειδή βρίσκομαι πίσω από CGNAT γνωρίζω πως δεν έχω κάποια public μοναδική ipv4 διεύθυνση (και ούτε θέλω να πληρώνω επιπλέον για αυτή) οπότε αποφάσισα να κινηθώ σε ipv6 μιας και το domain υποστηρίζει AAAA record types. Από αυτά που έχω καταλάβει, η ipv6 είναι μοναδική οπότε λύνει το πρόβλημα της ipv4 πίσω από cgnat.
    Έκανα την σύνδεση του domain μου με την ipv6 του σέρβερ μου όμως δεν μπορούσα να δω την ιστοσελίδα παρά μόνο σε τοπικό δίκτυο. (από εξωτερικό ή και από το κινητό με δεδομένα, τίποτα). Είχα φροντίσει να ανοίξω τις κατάλληλες θύρες στο firewall του σέρβερ (ούτε και ήρθε κάποιο log για blocked request) επομένως κινήθηκα προς το ρούτερ. Η ipv6 ξεκινάει απο 2... άρα θεωρώ πως είναι GUA, κάτι δηλαδή σαν public ipv4. Δοκίμασα να απενεργοποιήσω το firewall που προσφέρει η Cosmote μέσα από το site της, και τοποθέτησα τον server σε DMZ, ελπίζοντας να παρακάμψω και το firewall του router μιας και δεν μου δίνεται καμία άλλη δυνατότηα για παραμετροποίηση του.
    Και πάλι τίποτα από εξωτερικό δίκτυο.

    Μίλησα με 3 διαφορετικά άτομα από την εξυπηρέτηση πελατών 13888 τα οποία και τα 3 μου είπαν διαφορετικά πράγματα για το ίδιο θέμα. Το πρώτο άτομο γνώριζε για την ύπαρξη των 2 firewalls, και όντως προέβη σε κάποιες αλλαγές σε αυτό (τις οποίες ποτέ δεν έμαθα) λέγοντας ότι αλλάζει ρυθμίσεις στο firewall που εγώ δεν μπορώ. Το δεύτερο άτομο με ενημέρωση πως ο συνάδελφος με έβαλε σε ipv6 δίκτυο (το οποίο μου έκανε εντύπωση μιας και στην σελίδα του speed port plus πάντα ήταν ιpv6-ipv4) και είπε ότι μπορώ να βγω από το cgnat χωρίς κάποιο επιπλέον κόστος, το οποίο και ζητησα χωρίς κάποια επιτυχία λέγοντας ότι δεν μπορεί να αλλάξει την ρύθμιση. Δυστυχώς η γραμμή έπεσε και ποτέ δεν έμαθα τελικά τι έγινε. Το 3ο άτομο δε, με ενημέρωσε πως είμαι σε ipv6 δίκτυο και πως δεν είμαι ταυτόχρονα και σε ipv4 ούτε cgnat υποστηρίζοντας ότι αυτά τα 3 είναι εντελώς ξεχωριστά... Μου είπε απλώς να απενεργοποιήσω το firewall της Cosmote το οποίο είναι για να "μας προστατεύσει από το να επισκεφτούμε κακόβουλες σελίδες" και υποστήριξε πως το firewall του ρουτερ δεν έχει καμία σχέση με το πρόβλημα μου ούτε εμποδίζει την επικοινωνία με τον έξω κόσμο.

    Μιας και ήμουν σε απόγνωση, δοκίμασα να ανεβάσω την σελίδα σε ένα cloud vm, εννοείται με την χρήση ipv6 διεύθυνσης, και η σελίδα όπως ήταν αναμενόμενο έπαιξε απευθείας τόσο σε τοπικό δίκτυο όσο και με 4g. Δοκίμασα να κάνω ping την ipv6 διεύθυνση αυτή από τον τοπικό server μου, τρώγοντας βέβαια timeout κάτι το οποίο με μπέρδεψε ακόμα περισσότερο, μιας και μπορώ να κάνω ping τον τοπικό server από αυτόν στο cloud.

    Οποιαδήποτε βοήθεια σας θα μου ήταν χρήσιμη, έστω και κάποια λεπτομέρεια που μου διαφεύγει είτε σε ρύθμιση είτε στις γνώσεις που ανέφερα.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    854
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα και χρονια πολλα .

    Αυτο που περιγραφεις ειναι οντως CGnat (στο ρουτερ φαινετε η wan IP να ειναι 100. ) μπορεις πολυ απλα να ζητησεις απο τη Τεχνικη υποστήριξη του παροχου (13788) να σου δωσουν δυναμικη public ip . Ειναι δωρεαν και συνηθως δε ξανα "μπαινεις" σε nat.

    Πες τους πως εχεις καμερες και δε δουλευει χωρις πραγματικη IP . μη τους λες ουτε για Homelabs ουτε για serves ...τους βραχυκυκλωνεις :P

    σημειωση : αν εχεις static IP (μαλλον δε εχεις , αλλα ας το ανεφερω) , ο οτε δε δινει IPv6

  3. #3
    Εγγραφή
    24-12-2022
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Ναι πράγματι είναι 100.*** αλλά αυτό το γνώριζα, για αυτό και επέλεξα να πάω σε ipv6 ελπίζοντας ότι δεν θα έχει τέτοια θέματα. Επηρεάζει η public ip και το ipv6 ή όλες αυτές οι υπηρεσίες αναφέρονται σε ipv4? Αν δηλαδή πάρω public ip θα διορθωθεί το θέμα με την ipv6?
    Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η ιpv6 επηρεάζεται από το όλο θέμα της public ip μιας και δεν εμπλέκεται NAT.
    Ναι γνωρίζω οτι η στατική είναι άλλο ζήτημα και πρέπει να πληρώσω για αυτή, αλλά δεν με ενδιαφέρει τόσο.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν ειναι λυση το σκετο ipv6 για hosting. Ανευ νοηματος.
    Επισης στην ελλαδα κανενας δεν δινει σταθερο ipv6 prefix, οποτε και να δουλεψει, απλα δεν σου κανει
    Γενικοτερσ, self hosting το 2023?

  5. #5
    Εγγραφή
    24-12-2022
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα σας.

    Γνωρίζω ότι παραμένουν ακόμα χαμηλά τα ποσοστά χρήσης ipv6 γενικότερα στο διαδίκτυο παρόλα αυτά η χρήση που το θέλω μπορεί να απευθύνεται και σε 4-5 άτομα και όχι απαραίτητα και για site. Για το σταθερό prefix , όπως απάντησα και προηγουμένως για το αντίστοιχο κομμάτι της ipv4, δεν με ενδιαφέρει τόσο μιας και ούτε θα έχω σοβαρό πρόβλημα σε περίπτωση restart router κτλ μιας και πάλι δεν θα τρελαθώ για ένα downtime του τύπου 15 λεπτών. Βέβαια με την χρήση ddns ακόμα και αυτό μπορεί κάπως να λυθεί.
    Όσο αφορά για το self hosting, σίγουρα είναι κάτι που όντως δεν συναντάται. Αλλά όπως ανέφερα τώρα (και ίσως λάθος μου που δεν το ανέφερα και στο αρχικό ποστ μιας και δεν πίστευα οτι είναι σημαντικό) ο server αυτός μπορεί να φιλοξενεί λειτουργίες για λίγα άτομα, για προσωπικό προτζεκτ. Δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώνω τουλάχιστον 5 ευρώ το μήνα για κάτι τόσο μικρό που δεν θα μου αποφέρει και έσοδα.
    Η μόνη απαίτηση που έχω είναι να λειτουργήσει σωστά η σύνδεση Domain name με τον σέρβερ καθώς και η δυνατότητα πρόσβασης σε αυτόν από εξωτερικά δίκτυα. Λόγω cgnat για αυτό πήγα με ipv6 και όχι ipv4, αλλά όπως με ενημέρωσε ο προηγούμενος χρήστης, μπορώ να φύγω από αυτό δωρεάν. Η "σταθερότητα/στατικότητα" των διευθύνσεων δεν μου είναι τρομερό ζήτημα για το συγκεκριμένο πρότζεκτ.

    Παρόλα αυτά, σας ευχαριστώ για την απάντηση σας και καλή συνέχεια γιορτών.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Έχεις δοκιμάσει μήπως σου κάνει δουλειά το ZeroTier? Λειτουργεί όπως το Hamachi που χρησιμοποιούσαμε παλιά για να παίζουμε LAN games με τους φίλους μας, ο καθένας από το σπίτι του. Είναι στη λογική του εικονικού LAN/VPN και διαβάζω πως σε πολλές περιπτώσεις ξεπερνάει και το εμπόδιο του CGNΑΤ.

    Όλα αυτά βεβαίως, εφόσον το project σου περιλαμβάνει μόνο έμπιστους χρήστες που σου είναι γνωστοί και δηλωμένοι/καταχωρημένοι εκ των προτέρων...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Moho : 27-12-22 στις 09:48.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.907
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Δοκίμασε τα παρακάτω:

    1. Ζήτησε από την cosmote να σου ανοίξει τις πόρτες 80 & 443. Κάποιες φορές τις κόβουν για ασφάλεια και πρέπει να ζητήσεις να τις ανοίξουν.
    2. Μετέφερε το domain σου στο clloudflare. Εκεί φτιάξε μια εγγραφή στο dns τύπου www.τοdomainσου.gr και βάλε την IPv6 που έχεις. Το cloudflare θα χρησιμοποιεί αυτή την IPv6 για να επικοινωνεί με το server σου αλλά θα δίνει IPv4 σε όσους επισκέπτονται τη σελίδα σου.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-12-2022
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για τις ιδέες σας.

    Τελικά πήρα τηλ την εξυπηρέτηση και με μετέφεραν εκτός cgnat οπότε και απέκτησα public ipv4. Χρησιμοποίησα αυτή ως a record αντί για aaaa record και με ένα port forwarding από του ρούτερ κατάφερα να συνδεθώ και εκτός δικτύου. Ακόμα και με το service firewall της Cosmote (αυτό που ενεργοποείται/απενεργοποιείται από το mycosmote) ενεργοποιημένο, δεν είχα κάποιο θέμα. Μου έκανε λίγο εντύπωση βέβαια ότι δεν ήθελε κάποια άλλη απενεργοποίηση αλλά έχοντας μιλήσει και με άλλον τεχνικό ο οποίος μου είπε ότι κάνει κάποιες τροποποιήσεις στο firewall που δεν μπορώ εγώ (δεν έμαθα ποτέ τελικά τι τροποποιήσεις ήταν αυτές και αν τελικά έγιναν) δεν είμαι και σίγουρος ότι όλες οι ρυθμίσεις είναι default (για άτομα που ίσως έχουν το ίδιο πρόβλημα).

    Με ipv6 δεν δοκίμασα αλλά μιας και η χρήση της είναι ακόμα περιορισμένη και η ipv4 κάνει την δουλειά της, δεν έχω κάποιο λόγο να συνεχίσω (ο σκοπός χρήσης της ήταν να παρακάμψω το πρόβλημα της κοινής ipv4 με το cgnat). Παρόλα αυτά όταν βρω χρόνο θα ξαναδοκιμάσω και θα αναφέρω τα αποτελέσματα εδώ.

    Η ιδέα με το cloud flare μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα όχι μόνο για κατά κάποιο τρόπο ipv6 tunneling αλλά και γιατί νομίζω ότι παρέχει ένα έξτρα επίπεδο ασφαλείας οπότε είναι κάτι που θα δοκιμαστεί.
    Όσο αφορά στο vpn, όντως θα μπορούσε να λύσει τα θέματα αυτά αλλά θα προσέθετε και την διαδικασία setup/ installation κτλ και ίσως είναι λίγο δύσκολο να επεκταθεί αν αποφασίσω να επεκτείνω και περισσότερο το project.

    Ένα από τα παράπονα που παραμένουν σχετικά με τα router της Cosmote είναι η αδυναμία ρύθμισης του firewall. Καταλαβαίνω ότι είναι και ένα μέτρο ασφαλείας για κάποιους που δεν γνωρίζουν και κατά λάθος (όσο εφικτό είναι αυτό) μπορούν να το απενεργοποιήσουν αλλά από την άλλη αυτή την στιγμή δεν γνωρίζω σε τι κατάσταση βρίσκεται, ποιες πόρτες είναι ανοικτές (ή και όχι) το οποίο είναι αρκετά σοβαρότερο θέμα. Γενικά πρέπει να καλώ την εξυπηρέτηση για υπόθεση 2 λεπτών την οποία μπορώ να δοκιμάσω και μόνος μου. Γνωρίζω ότι υπάρχουν και άλλα συμβατά routers και με voip (και πολλές άλλες επιπλέον ρυθμίσεις )αλλά σε τιμές που σίγουρα ξεπερνούν τα 100-120 (βλ fritz) αλλά και το speedport plus παλιότερα είχε καρτέλα firewall.

    Σας ευχαριστώ και πάλι, καλό υπόλοιπο εορτών.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    939
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Να επαναλάβω απλώς κάνοντας μια σούμα σε αυτά που ήδη έχεις καταλάβει και έχεις γράψει ότι τα δύο πρωτόκολλα είναι ανεξάρτητα το ένα από το άλλο. Το ότι παίρνει το modem CGNAT ipv4 δεν έχει καμία σχέση / επίπτωση στο ipv6. Επίσης θα έλεγα οτι μπορείς να βγείς απο το CGNAT με ένα τηλέφωνο στο 13888 αλλά μετά διάβασα οτι το έκανες ήδη.

    Έχουμε συνηθίσει στο ipv4 ο πάροχος να μας δίνει μια ipv4 την οποία κρατάει το modem/router και οι υπόλοιπες συσκευές στο LAN να έχουν rfc1918 διευθύνσεις και να βγαίνουν στο διεθνές Internet μέσω NAT που κάνει ο router. Η πατάτα όμως που λέγεται NAT ήταν μια καλή και εύκολη λύση την δεκαετία του '90 και του 2000 για να αντιμετωπιστεί προσωρινά το πρόβλημα των μη-διαθέσιμων ipv4 ώσπου να βγει ένα νέο πρωτόκολλο. Δυστυχώς ή ευτυχώς έγινε defacto standard και έμεινε. Στο ipv6 δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Ο πάροχος κάνει assign μια μοναδική ipv6 στο modem για την P2P σύνδεση και μέσω αυτής ρουτάρει συνήθως ένα /56 δίκτυο (δηλαδή 256 /64 δίκτυα ή αλλιώς 4722366482869645213696 αληθινές μοναδικές ipv6 διευθύνσεις :P) το οποίο μετά το modem/router αναλαμβάνει να "μοιράσει" στο LAN είτε μέσω απλού neighbor discovery protocol είτε μέσω DHCPv6.

    Φυσικά όλα τα ανωτέρω για να δουλέψουν όπως τα περιγράφω θα πρέπει να είναι και σεταρισμένα σωστά είτε από τη μεριά του παρόχου, είτε από τη μεριά του modem/router (firewall πχ) είτε από τη μεριά του χρήστη (πχ firewall rules στον ίδιο τον server). Δεν χρειάζεται κανένα port forwarding στο ipv6 γιατί πολύ απλά η ipv6 που έχει πάρει/ανακαλύψει ο server σου είτε με dhcpv6 είτε με ND είναι αληθινή και άμεσα global routable/accesible. Εννοείται οτι στα απλά οικιακά πακέτα οι διευθύνσεις δεν είναι static και με κάθε reset της σύνδεσης αλλάζουν διότι ο πάροχος σου δίνει άλλες.

    εσύ ποια ipv6 δήλωνες στο AAAA record? την ipv6 του modem ή την ipv6 που έπαιρνε (?) τελικά ο server σου? και δεν αναφέρομαι φυσικά στις link local ipv6 που έχουν by default όλα τα interfaces (fe80::..) για την εσωτερική τους επικοινωνία στο LAN αλλά στις αληθινές που ξεκινάνε απο 2...

    όσον αφορά για το εάν η χρήση του ipv6 είναι περιορισμένη και "άστο καλύτερα για μετά": no no no. don't. Η διείσδυση έχει φτάσει στο 30-40%, δεν το λες και λίγο και σίγουρα όχι περιορισμένο. Ναι, το v4 κυριαρχεί ακόμα αλλά δεν νοείται νέα project/νέο development να μην υποστηρίζουν εδώ και τώρα και το ipv6. Ειδικά στην Ελλάδα που έχει από τα καλύτερα/υψηλότερα ipv6 adaption rates στον κόσμο.

    Οι ipv4 έχουν εξαντληθεί. Όποιος πήρε πήρε και όποιος χρειάζεται τις αγοράζει από αυτόν που δεν τις χρειάζεται σε τιμές χρυσού. Ας σταματήσουμε να ταλαιπωρούμε τα router/modem μας με το conntracking που έχει τεράστιο κόστος σε CPU/μνήμη. Dual-stack τώρα με prefered protocol το ipv6!

    https://labs.ripe.net/author/wilhelm...s-and-traffic/

  10. #10
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.907
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από unluckyprogrammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ιδέα με το cloud flare μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα όχι μόνο για κατά κάποιο τρόπο ipv6 tunneling αλλά και γιατί νομίζω ότι παρέχει ένα έξτρα επίπεδο ασφαλείας
    Όχι απλά προσθέτει ένα επίπεδο ασφάλειας αλλά προσθέτει ένα τεράστιο επίπεδο ασφάλειας επειδή αφενός ανοίγεις την πόρτα 443 σε διεύθυνση IPv6 που είνα πρακτικά αδύνατο να τη μαντέψει κάποιος και να σου κάνει επίθεση και αφετέρου μπορείς να βάλεις ένα κανόνα στο firewall του server σου και να αφήνεις μόνο τις διευθύνσεις του cloudflare να επικοινωνήσουν και τίποτε άλλο. Ωστόσο έχει στο μυαλό σου οτι το cloudflare βλέπει τα πάντα επειδή κάθεται στη μέση της κίνησης.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-12-2022
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σας.

    Ναι ναι γνωρίζω ότι είναι δυο διαφορετικά πρωτόκολλα και αυτός είναι ο λόγος που ξεκίνησα να στήνω το πρότζεκτ πάνω από ipv6. Παρόλα αυτά δεν κατάφερα ποτέ να δω την σελίδα έξω από τοπικό δίκτυο και κάθε φορά που επικοινωνούσα με 13888 ένιωθα ότι περιπλέκεται περισσότερο η κατάσταση. Όπως ανέφερα δεν γνωρίζω σε τι κατάσταση βρίσκεται το firewall του router και τι έχουν αλλάξει ή όχι από μεριά τους (γεγονός που με προβληματίζει αλλά υποθέτω κάτι ξέρουν και αυτοί και δεν το έχουν ρίξει πλήρως).
    Σίγουρα θα συνεχίσω την όλη προσπάθεια μεταφοράς σε ipv6, ειδικά και με την ιδέα που προτάθηκε για το cloudflare.
    Μου κάνει εντύπωση πάντως που αντιμετώπιζα προβλήματα με την ipv6 ενώ ύστερα, με δημόσια ipv4 και port forwarding λειτούργησε κανονικά (ίσως να παίζεται πάλι θέμα με firewall rules για ιpv6 , δεν ξέρω).

    όσο αφορά στο firewall του server προσπαθώ να είμαι πολύ προσεκτικός και "αυστηρός" μιας και είναι η πρώτη φορά που στήνω κάτι τέτοιο αλλά όσο χρησιμοποιούσα ipv6 δεν είδα ποτέ request να φτάνει στον σέρβερ και έστω να μπλοκάρεται.
    Γενικά προσπαθώ να αποκομίσω όσο μπορώ περισσότερα από την όλη διαδικασία χωρίς να ρισκάρω και την ασφάλεια μου οπότε οι ιδέες/γνώσεις που αναφέρονται εδώ είναι σημαντικές.

    Μέσα στην εβδομάδα θα ξαναδοκιμάσω την διασύνδεση με μόνο ipv6 record (για αρχή απευθείας με υην ipv6 του σέρβερ) και θα ενημερώσω για πιθανά προβλήματα μιας και πιστεύω πως είναι σημαντικό να τρέξει και με αυτόν τον τρόπο για τους λόγους που αναφέρατε και εσείς.

    Για την μεταφορά στο cloudflare, είναι εύκολο να αναφέρετε κάποια τεχνικά ζητήματα του τύπου αν πρέπει να πληρώσω έξτρα χρήματα, πού θα πληρώνω την κατοχύρωση του registrar κτλ; Βλέπω τις σελίδες/doc του cloudflare αλλά αν έχετε πραγματοποιήσει και εσείς κάτι τέτοιο θα ήθελα να τα ακούσω και από εσάς.

    Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος unluckyprogrammer : 28-12-22 στις 14:59.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    mogsub.com
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    MT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από unluckyprogrammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.

    Για την μεταφορά στο cloudflare, είναι εύκολο να αναφέρετε κάποια τεχνικά ζητήματα του τύπου αν πρέπει να πληρώσω έξτρα χρήματα, πού θα πληρώνω την κατοχύρωση του registrar κτλ; Βλέπω τις σελίδες/doc του cloudflare αλλά αν έχετε πραγματοποιήσει και εσείς κάτι τέτοιο θα ήθελα να τα ακούσω και από εσάς.

    Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.
    Καλησπέρα,

    Αν και αργά στο θέμα να σου πω ότι η cloudflare σου επιτρέπει να φτιάχνεις tunnel δωρεάν και με κάποιους κανόνες ασφαλείας για το ποιος θα έχει πρόσβαση (πχ να επιτρέπεις μόνο ελληνικές ip). Το μόνο που χρειάζεται είναι να μεταφέρεις τους nameservers σου στην cloudflare (δωρεάν). Το χρησιμοποιώ αρκετούς μήνες για να κάνω expose υπηρεσίες σε φίλους/γνωστούς μου πχ plex και δουλεύει μια χαρά. Το μόνο αρνητικό είναι ότι η cloudflare μπορεί θεωρητικά να δει όλο το traffic που περνάει μέσα από το tunnel. Εάν θες να δεις για περισσότερες πληροφορίες δες και αυτό το βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=eojWaJQvqiw στο οποίο δείχνει πως μπορείς να το κάνεις.

    Επίσης για πιο εφήμερα κανάλια (tunnels) μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το ngrok. Για να κάνεις expose site χωρίς custom domains όμως (γιατί τα custom είναι επί πληρωμή) μπορείς άνετα με αυτό αλλά και πάλι απευθεύνεται περισσότερο σε developers που θέλουν να κάνουν expose κάποιο site για να το δείξουν

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας