Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 33
  1. #16
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά δεν κάνω υποθέσεις, βάζω το KIS και το ψάχνει και αν το βγάλει σκάρτο δεν το χρησιμοποιώ.
    Σιγά μην καθίσω να ψάχνω τι ακριβώς συμβαίνει ή τι υπογραφές υπάρχουν και ένα σωρό άλλα ψυχοφθόρα λες και δεν έχω άλλες επιλογές.
    Σου λέει απλώς ότι ένα false positive alarm, δεν το καθιστά malware απαραιτήτως.

    Προσωπικά, χρησιμοποιώ αποκλειστικά open source επιλογές, όπου είναι εφικτό, αλλά καλό είναι να εξετάζουμε την κάθε περίπτωση ξεχωριστά.

    Αν ας πούμε ένα AV έβγαζε false positive για όλα τα σχετικά εναλλακτικά προγράμματα, τότε τι θα κάναμε; Θα τα απορρίπταμε όλα; Σαφώς και όχι.

    Τα παραπάνω δεν τα λέω για σενα, τα λέω γιατί μπορεί να διαβάσει κάποιος που δεν γνωρίζει και να θορυβηθεί.

  2. #17
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχουν και τα άλλα που έχουμε αναφέρει εργαλεία για "κακό σκοπό" αλλά βγαίνουν πεντακάθαρα.

    Όσον αφορά το ΑnyDesk,

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  AnyDesk.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  214,9 KB 
ID: 244472

    - - - Updated - - -

    Ανεβάζω ότι μου βγάζει ένα AV και όχι προσωπικές απόψεις για το κάθε ISO ή πρόγραμμα που υπάρχει.
    Βαριέμαι ειλικρινά να κάθομαι να ψάχνω τις θεωρίες συνομωσίας και τι πραγματικά υπάρχει από πίσω από την κουρτίνα.

    Βλέπω ότι προγράμματα που κάνουν την ίδια ακριβώς δουλειά(τα έχω σε προηγούμενα posts) άλλα το AV μου τα βγάζει ύποπτα και άλλα όχι, λοιπόν εγώ θα χρησιμοποιήσω αυτά που βγάζει καθαρά και τελειώνει εκεί το ψάξιμο το δικό μου, έχω και άλλα σοβαρότερα πράγματα να κάνω.
    Το βγάζει σκάρτο το AV που έχω?? δεν το χρησιμοποιώ.
    Αν θέλει ο άλλος να το χρησιμοποιήσει προσωπικά δεν δίνω δεκάρα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #18
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανεβάζω ότι μου βγάζει ένα AV και όχι προσωπικές απόψεις για το κάθε ISO ή πρόγραμμα που υπάρχει.
    Βαριέμαι ειλικρινά να κάθομαι να ψάχνω τις θεωρίες συνομωσίας και τι πραγματικά υπάρχει από πίσω από την κουρτίνα.

    Βλέπω ότι προγράμματα που κάνουν την ίδια ακριβώς δουλειά(τα έχω σε προηγούμενα posts) άλλα το AV μου τα βγάζει ύποπτα και άλλα όχι, λοιπόν εγώ θα χρησιμοποιήσω αυτά που βγάζει καθαρά και τελειώνει εκεί το ψάξιμο το δικό μου, έχω και άλλα σοβαρότερα πράγματα να κάνω.
    Το βγάζει σκάρτο το AV που έχω?? δεν το χρησιμοποιώ.
    Αν θέλει ο άλλος να το χρησιμοποιήσει προσωπικά δεν δίνω δεκάρα.
    Προσωπικά, δεν εμπιστεύμαι την κρίση ενός AV, οπότε ναι, αν χρειαστεί, θα ψάξω περαιτέρω.

    Το τι βρίσκει ένα AV, δεν αποτελεί θέσφατο.

    Ένας που ασχολείται σοβαρά με τα τεχνικά ζητήματα, θα πρέπει να το γνωρίζει αυτό και να μην αφορίζει.

    Και δεν είναι το ίδιο να βρει ένα minor threat, που παίζει να μην είναι καν threat, με το να βρει ένα rootkit πχ.

    Στα logs αναφέρει τι βρίσκει και τι είναι αυτό που βρίσκει, οπότε ο καθένας κρίνει και προχωράει αναλόγως.

  4. #19
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ας πούμε ένα AV έβγαζε false positive για όλα τα σχετικά εναλλακτικά προγράμματα, τότε τι θα κάναμε; Θα τα απορρίπταμε όλα; Σαφώς και όχι.
    Εγώ, ναι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα παραπάνω δεν τα λέω για σενα, τα λέω γιατί μπορεί να διαβάσει κάποιος που δεν γνωρίζει και να θορυβηθεί.
    Σοβαρά τώρα??
    θα κρατήσω τότε λίγα δάκρυα και γι' αυτόν.

    Αφού υπάρχει ο κίνδυνος να "θορυβηθεί" κάποιος με τα αποτελέσματα ενός AV, τότε να σταματήσουν και τα tests και όλα τα σχετικά μην τυχόν και αποκτήσουν κάποιοι και ψυχολογικά προβλήματα.

    Μάλλον έχετε ξεφύγει μερικοί εδώ μέσα, φιλικά το λέω.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #20
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ, ναι.
    Δικαίωμά σου, κανένα πρόβλημα. Το είπα και παραπάνω.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοβαρά τώρα??
    θα κρατήσω τότε λίγα δάκρυα και γι' αυτόν.
    Περιττή ειρωνεία. Εδώ ό,τι γράφουμε, έχουν και συμβουλευτικό χαρακτήρα για άτομα που δεν γνωρίζουν.
    Αν αρχίσουμε να κινδυνολογούμε, δεν κάνουμε δουλειά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού υπάρχει ο κίνδυνος να "θορυβηθεί" κάποιος με τα αποτελέσματα ενός AV, τότε να σταματήσουν και τα tests και όλα τα σχετικά μην τυχόν και αποκτήσουν κάποιοι και ψυχολογικά προβλήματα.
    Εξακολουθείς να ειρωνεύεσαι χωρίς λόγο, το προσπερνώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον έχετε ξεφύγει μερικοί εδώ μέσα, φιλικά το λέω.
    Και προσβολή.

    Από αυτό σου το ποστ, μου δίνεις να καταλάβω πως η αντίθετη άποψη δεν είναι επιτρεπτή για εσένα. Δεν πειράζει.

    Την παρέμβαση δεν την έκανα καν για σενα. Προχωράμε.

  6. #21
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.013
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπα και προηγουμένως αλλού να κοιτάτε. Βλέπετε το δέντρο και όχι το δάσος.
    Είναι καλύτερο το spyware & malware να υπάρχει σε επίπεδο hardware ή στο OS παρά σε επίπεδο application ή software.
    Έχεις περισσότερα δικαιώματα (privilege escalation) και είναι πάρα, μα πάρα πολύ δύσκολο να το αφαιρέσεις.
    Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης αν είναι "καλύτερο" να έχεις malware εντός του os/hardware ή όχι,
    είναι ξεχωριστά θέματα.
    Και οπωσδήποτε, αν χρησιμοποιήσω την διανομή του gandalf, δεν θα πάψω θαυματουργικώς να έχω malware σε os/hardware
    ώστε να κάνω την επιλογή "προτιμώ τα του gandalf παρά τα της M$".

    Είναι γνωστό τι συμβαίνει με τα pc.
    Και η cpu σου δεν ξέρεις τι κάνει, και η management engine δεν ξέρεις τι κάνει,
    και τα windows δεν ξέρεις τι κάνουν (ή μάλλον, πάνω-κάτω το οσμίζεσαι, αλλά τι να κάνεις...),
    και ότι 3-rd party τρέχει στο userland επίσης δεν ξέρεις τι κάνει.
    Βασικά τίποτα δεν ξέρεις για κανένα εκτελέσιμο όσο δεν έχεις το source.
    Θα μπορούσες να πάρεις μια ιδέα αν έχεις έναν καλό debugger και ίσως παρακολουθούσες και ότι encrypted επικοινωνία γίνεται με mitm,
    αλλά αυτό είναι full-time job για ομάδα ανθρώπων, οπότε ανέφικτο.

    Επειδή όμως θες να έχεις pc (και τηλέφωνο, και media player, και wearable ίσως?) και να λειτουργεί κιόλας,
    σε κάποιους τρίτους επιλέγεις να δείξεις εμπιστοσύνη,
    γιατί κάποιος 3ός θα γράψει το software stack και κάποιος 3ός θα σχεδιάσει/τυπώσει/υλοποιήσει το hardware.
    Αν θες να κάνεις την ζωή σου ευκολότερη ή/και έτσι απαιτείται επιλέγεις την M$ (ή την google/oracle/HP/whatever),
    αν θες να είσαι πιο safe επιλέγεις κάτι linux/oss-based,
    αν θες νάσαι 100% safe ξεκινάς να σχεδιάσεις/υλοποιήσεις την δική σου προσωπική πλατφόρμα,
    να γράψεις τον compiler, και μετά να γράψεις όλο το stack.

    Οπότε, αναγκαστικά, υπάρχει μια αλυσίδα εμπιστοσύνης, και εφόσον δεν μπορείς να γράψεις τα πάντα ο ίδιος,
    κάπου θα εκχωρήσεις την εμπιστοσύνη σου.

    Εδώ όμως δεν συζητάμε τι κάνουν οι μεγάλοι και οι τριγράμματες υπηρεσίες για να παρακολουθούν τον χρήστη,
    το οποίο σε μεγάλο βαθμό είναι πρακτικά αναπόφευκτο.
    Εδώ συζητάμε για το x boot cd, και αυτό που λέω είναι ότι όταν έχεις κάποιον που (παρανόμως...)
    κόβει/ράβει μια PE-based διανομή στο υπόγειο του δεν ξέρεις τι έχει μέσα.
    Και κατά πάσα πιθανότητα θα βρείς malware μέσα.

    Οπότε στην περίπτωση που το χρησιμοποιείς, έχεις εκχωρήσει την εμπιστοσύνη σου,
    και στην intel (πχ) που σχεδίασε cpu/chipset και στην M$ (πχ) που σχεδίασε το os που χρησιμοποιείς (που απ'ότι καταλαβαίνω καθόλου δεν τους συμπαθείς...),
    *και* στον Gandalf (πχ) που μπήκε στον κόπο να γράψει μια διανομή για να μας εξυπηρετήσει.

    Και οπωσδήποτε δεν είναι εγγυημένα safe επειδή έτσι είπε το virus total η το x anti virus.

    Οπότε, ok, σε βολεύει, ή/και εμπιστεύεσαι τον όποιο gandalf, ή/και η x εναλλακτική έχει κόστος, μια χαρά,
    θα κάνεις την δουλειά σου, γεγονός είναι ότι αυτές οι διανομές βολεύουν.

    Προσωπικά το βρίσκω δύσκολο να εμπιστευτώ τον όποιο gandalf
    (που θα τον έχει πιάσει λόξυγκας τόση ώρα και μπορεί μια χαρά δουλειά να έχει κάνει, *δεν* έχω ψάξει το image του).
    Μόνο και μόνο το ότι κάποιος παρανόμως χρησιμοποιεί το PE παραβιάζοντας την άδεια χρήσης του είναι κόκκινο πανί για μένα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #22
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιττή ειρωνεία. Εδώ ό,τι γράφουμε, έχουν και συμβουλευτικό χαρακτήρα για άτομα που δεν γνωρίζουν.
    Αν αρχίσουμε να κινδυνολογούμε, δεν κάνουμε δουλειά.
    Ματαξαναλέω,
    ανεβάζω αποτελέσματα από ένα βραβευμένο AV και τίποτε άλλο, τα υπόλοιπα είναι δικά σου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από αυτό σου το ποστ, μου δίνεις να καταλάβω πως η αντίθετη άποψη δεν είναι επιτρεπτή για εσένα. Δεν πειράζει.
    Ανέβασε ότι απόψεις θέλεις και κάνε ότι σε φωτίσει ο Θεός, είδες να σου κάνω κάπου παράθεση για να πω τα αντίθετα??
    Εσύ μου έκανες παράθεση για να διαφωνήσεις με τα αποτελέσματα του AV.

    Πάμε παρακάτω, χρονιάρες μέρες κιόλας, οι αναγνώστες έχουν και κρίση και άποψη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #23
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ματαξαναλέω,
    ανεβάζω αποτελέσματα από ένα βραβευμένο AV και τίποτε άλλο, τα υπόλοιπα είναι δικά σου.


    Ανέβασε ότι απόψεις θέλεις και κάνε ότι σε φωτίσει ο Θεός, είδες να σου κάνω κάπου παράθεση για να πω τα αντίθετα??
    Εσύ μου έκανες παράθεση για να διαφωνήσεις με τα αποτελέσματα του AV.

    Πάμε παρακάτω, χρονιάρες μέρες κιόλας, οι αναγνώστες έχουν και κρίση και άποψη.
    Αν εγώ πω κάτι που δεν είναι θέσφατο, απαγορεύεται κάποιος να μου κάνει παράθεση και να πει κάτι διαφορετικό;

    Πόσο μη μου άπτου πια;

    Τι με νοιάζουν οι βραβεύσεις; Αν εσύ εμπιστεύεσαι πληρωμένα βραβεία, μια χαρά.

  9. #24
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν και τα άλλα που έχουμε αναφέρει εργαλεία για "κακό σκοπό" αλλά βγαίνουν πεντακάθαρα.

    Όσον αφορά το ΑnyDesk,

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  AnyDesk.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  214,9 KB 
ID: 244472

    - - - Updated - - -

    Ανεβάζω ότι μου βγάζει ένα AV και όχι προσωπικές απόψεις για το κάθε ISO ή πρόγραμμα που υπάρχει.
    Βαριέμαι ειλικρινά να κάθομαι να ψάχνω τις θεωρίες συνομωσίας και τι πραγματικά υπάρχει από πίσω από την κουρτίνα.

    Βλέπω ότι προγράμματα που κάνουν την ίδια ακριβώς δουλειά(τα έχω σε προηγούμενα posts) άλλα το AV μου τα βγάζει ύποπτα και άλλα όχι, λοιπόν εγώ θα χρησιμοποιήσω αυτά που βγάζει καθαρά και τελειώνει εκεί το ψάξιμο το δικό μου, έχω και άλλα σοβαρότερα πράγματα να κάνω.
    Το βγάζει σκάρτο το AV που έχω?? δεν το χρησιμοποιώ.
    Αν θέλει ο άλλος να το χρησιμοποιήσει προσωπικά δεν δίνω δεκάρα.
    Κάνε οτι νομίζεις, εγώ απο την άλλη προγράμματα που ξέρω τα δηλώνω στις εξαιρέσεις

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  56,7 KB 
ID: 244473

    Καθώς δεν τα βγάζει σκάρτα, το λέει κιόλας, Not a virus

  10. #25
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εγώ πω κάτι που δεν είναι θέσφατο, απαγορεύεται κάποιος να μου κάνει παράθεση και να πει κάτι διαφορετικό;
    Δηλαδή τώρα εσύ μας λες να εμπιστευτούμε εσένα από ένα AV??
    πόσο εγωισμός πιά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι με νοιάζουν οι βραβεύσεις; Αν εσύ εμπιστεύεσαι πληρωμένα βραβεία, μια χαρά.
    Μια χαρά πορεύομαι κοντά 20 χρόνια με το συγκεκριμένο και χωρίς να προσέχω το παραμικρό.
    Το έχω γράψει ίσα με 1000 φορές εδώ μέσα, αν με προδώσει θα είστε οι πρώτοι που θα το μάθετε, μέχρι τότε, απόλυτη εμπιστοσύνη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #26
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή τώρα εσύ μας λες να εμπιστευτούμε εσένα από ένα AV??
    πόσο εγωισμός πιά.
    Ναι καλά, αυτό είπα.

    Λοιπόν, για να μην παραποιείς τα λεγόμενά μου, είπα πως το να ακολουθεί κάποιος τυφλά ένα "βραβευμένο Av" δεν είναι ο μοναδικός δρόμος.

    Αν εσύ το εξέλαβες πως λέω να ακολουθήσουν το αντίθετο, τότε έχεις δυσκολία κατανόησης της ελληνικής γλώσσας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά πορεύομαι κοντά 20 χρόνια με το συγκεκριμένο και χωρίς να προσέχω το παραμικρό.
    Το έχω γράψει ίσα με 1000 φορές εδώ μέσα, αν με προδώσει θα είστε οι πρώτοι που θα το μάθετε, μέχρι τότε, απόλυτη εμπιστοσύνη.
    Άρα εδώ εσύ είσαι αυτός που μας λέει τι να εμπιστευτούμε, κι όταν θα 'ναι να μην το εμπιστευτούμε πια, θα μας το πεις πρώτος να το ξέρουμε

    Μπα σε καλό σου, ευθυμήσαμε

    Το σταματάω εδώ, γιατί δεν είναι να κάνει κανείς παράθεση τα λεγόμενά σου, σπίρτο αναμένο γίνεσαι.

    Αλλά καλώς ή κακώς, ο αντίλογος θα υπάρχει πάντα, είναι αμφίδρομη η επικοινωνία

  12. #27
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε οτι νομίζεις, εγώ απο την άλλη προγράμματα που ξέρω τα δηλώνω στις εξαιρέσεις
    Σωστός, ελεύθερη βούληση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθώς δεν τα βγάζει σκάρτα, το λέει κιόλας, Not a virus
    Σε μένα και για το συγκεκριμένο που συζητάμε δεν λέει "Not a virus" αλλά adware, malware, κ.λ.π.

    Kαι ξαναλέω,
    τα ίδια προγράμματα τα βρίσκω αλλού καθαρά(από το AV που έχω) γιατί να τα χρησιμοποιήσω από τον strelec?? η μάνα μου τον έκανε??

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα εδώ εσύ είσαι αυτός που μας λέει τι να εμπιστευτούμε, κι όταν θα 'ναι να μην το εμπιστευτούμε πια, θα μας το πεις πρώτος να το ξέρουμε
    Τώρα ποιος παραποιεί τα λεγόμενα του άλλου??

    Λέω προσωπικές εμπειρίες από ένα πρόγραμμα που έχω εδώ και 20 χρόνια, αν θα το πάρεις εσύ ή κάποιος άλλος μου είναι αδιάφορο, δεν είμαι συνέταιρος του Ευγένιου.

    Να σταματήσουμε να λέμε και τις προσωπικές εμπειρίες αν είναι αντίθετες από τις δικές σου?? πες το μας κι' αυτό, όλα τα περιμένουμε.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #28
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστός, ελεύθερη βούληση.



    Σε μένα και για το συγκεκριμένο που συζητάμε δεν λέει "Not a virus" αλλά adware, malware, κ.λ.π.

    Kαι ξαναλέω,
    τα ίδια προγράμματα τα βρίσκω αλλού καθαρά(από το AV που έχω) γιατί να τα χρησιμοποιήσω από τον strelec?? η μάνα μου τον έκανε??
    Εδώ λέει adware, malware;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_3.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  721,1 KB 
ID: 244474

    Εδώ;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_4.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  325,0 KB 
ID: 244475

    Δικά σου είναι τα screenshot, εγώ απλά σημείωσα με κόκκινο για να το δεις καλύτερα

  14. #29
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο post #14 έχω σημειώσει ότι βρήκε και διέγραψε 55 αντικείμενα, εσύ έχεις σημειώσει 4~5.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #30
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.017
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να κλείσει το θέμα και να μην υπάρχουν τσακωμοί. Ο καθένας κάνει ότι νομίζει και κρίνει σωστό για αυτόν.
    Εγώ τα ανέβασα ως εναλλακτική λύση για troubleshooting δυστυχώς δεν υπάρχει distro του Λίνουξ με τόσα πολλά διαγνωστικά προγράμματα.
    Αν υπήρχε εννοείται θα την χρησιμοποιούσα.
    Κανένα AV δεν είναι τέλειο όπως και κανένα OS όλα έχουν ατέλειες μικρές ή μεγάλες.
    Δεν μπορώ να βρω βιτνεάκι που δείχνει το keyloger των windows 10 σε δράση ζωντανά σε μορφή κώδικα για να δείτε πόσο σημαντικό είναι.
    Όσον αφορά για συμβουλές ασφάλειας προτιμώ να ακούω απο άτομα που έχω συναντήσει προσωπικά αλλά και απο άτομα που έχουν τεράστια εμπειρία στον χώρο του ΙΤ όπως πχ, Snowden,Kevin mtinick,ευγένιος απο την KAspersky, πασχάλης παπαγρηγορίου και διάφοροι άλλοι οι οποίοι έχουν τεράστια εμπειρία στον τομέα αυτό.
    Άλλωστε ποιος είμαι εγώ που θα εκφέρει γνώμη σε κάτι που δεν το γνωρίζω άριστα, ακόμη μαθαίνω απο αυτό κάθε μέρα.

    Βλέπω όμως τραγικά θέματα ασφάλειας που με τρομάζουν και με προβληματίζουν όπως το παρακάτω βίντεο.
    https://www.elithecomputerguy.com/20...assword-boxes/

    - - - Updated - - -

    ο συγκκεριμένος χρήστης έφαγε strike απο το youtube για αυτό που ανέβασε γιατί είναι τεχνική χακαρίσματος. Αυτός βέβαια είχε καλές προθέσεις αλλά.....
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας