Σελ. 104 από 114 ΠρώτηΠρώτη ... 849499102103104105106109 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.546-1.560 από 1698
  1. #1546
    Εγγραφή
    08-12-2015
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως έχασα ένα προηγούμενο σου μήνυμα. Δεν καταλαβαίνω. Το έχεις δεί; Γιατί από τι μια γράφεις σαν να το ξέρεις και να το έχεις δει και από την άλλη γράφεις ότι δεν το είδες γιατί είναι τεράστια κτλ κτλ.
    Εγώ πάντως δεν θα χρησιμοποιούσα την λέξη άρμεγμα σε αυτό που γράφεις.


    Δεν ήταν κριτική ούτε κατηγορία αλλά μια άλλη προοπτική να την χρησιμοποιήσεις όπως θες. Δεν έχω δει Soprano. Για τις υπόλοιπες, πιστεύω η συσχέτιση των επεισοδίων ειναι πολύ χαλαρή και άρα σαν σειρά δεν απαιτεί στήσιμο κώλου κατά την γνώμη μου. Family Guy, Futurama είναι σειρές που έχουν χαβαλέ και ειναι μικρής διάρκειας κωμικό περιεχόμενο. Κάπως αντίστοιχα για το the office. Το six feet under να σου πω το είχα σταματήσει αλλά τότε δεν μου είχε φανεί και κάτι σημαντικό.
    Από περιέργεια, έχεις δει τις Breaking bad και Better Call Saul? Είναι κλασσικές σειρές του στήνω και ξεδιπλώνω χαρακτήρες αργά και μεθοδικά και με πολύ υπομονή.



    Δεν ξέρω αν θα το βάλω στα πλαίσια της πανδημίας, αλλά δυστυχώς η πληθώρα σε προσφορά έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα στην τέχνη. Σαν 45χρονός, βλέπω μέχρι και σε μένα, μια ατελείωτη ποσότητα που προσπαθεί να αρπάξει ένα κομμάτι του χρόνου και της προσοχής μου. Για να το επιτύχεις αυτό, θέλεις ποσότητα και όχι ποιότητα. Γιαυτό λένε επίσης για τις νεότερες γενιές ότι ένας νέος δεν μπορεί να δεσμευτεί σε κάτι γιατί υπάρχει μια "πιέση" να δεις υπερβολικό περιεχόμενο που δεν προλαβαίνεις να αποροφήσεις και να επεξεργαστής. Και την "πίεση" αυτή την νιώθεις και σαν μεγαλύτερος. Αυτό είναι το πρόβλημα μου με την μοντέρνα τέχνη (μουσική, σειρές και ταινίες). Βάλε και την ατολμία λόγω globalization και άλλες pc βλακείες και έχουμε ένα μιξ αδιαφορίας, σε βαθμό που το εκπαιδευτικό περιεχόμενο του youtube έχει περισσότερο ενδιαφέρον. Όλα τα παραπάνω με εξαίρεση κάποια διαμάντια κυρίως από την Apple που έχει βγάλει σειρές με πολλές μπάλες. Όπως έγραψα όμως, η βιομηχανία δεν θεωρεί εμένα ως το κύριο πελάτη της πια. Συνεπώς, αν και μπορώ να έχω άποψη περί του τι γίνεται, δεν μπαίνω στην διαδικασία του να κάνω απόλυτες συγκρίσεις, με σχόλια τύπου δεν ξέρουν να φτιάχνουν πια ταινία, σειρά, μουσική κτλ. Τα λεφτά και οι πωλήσεις ειναι η αρχή και το τέλος και εγώ είμαι εξερχόμενος του αγοραστικού τους κοινού.

    - - - Updated - - -



    χαμπάρι όμως. Γενικά εύκολα βλέπω τέτοιες ταινίες. Ειδικά στην περιόδο που ήμουν με μια τυχαία ψυχή.
    Από ότι διαβάζω, οι ταινίες έχουν φτιαχτεί με διαφορά πολλών χρόνων και άρα οι ηθοποιοί θα ειναι πιο φυσικοί στον ρόλο τους.

    Breaking bad εχω δει, Better call Saul το ξεκίνησα λόγο του Breaking Bad αλλά δε μου άρεσε και το παράτησα στα μισά της πρώτης. Δεν ήθελα να δω κάτι που δε μου άρεσε με το ζόρι.
    Το the Witcher φαινόταν ότι θα τραβήξει πολλές σεζόν αλλά το σταμάτησα γιατί άλλαξαν τον Cavill και η 3η σεζόν διαβάζω είναι πολύ κακη
    Επισης το Mindhunter μου άρεσε που ήταν σειραρα ,είχε βάση για να χτίσει πολλές σεζόν και να χτίσει χαρακτηρες αλλά ακυρώθηκε λόγο μπάτζετ


  2. #1547
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mario27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Breaking bad εχω δει, Better call Saul το ξεκίνησα λόγο του Breaking Bad αλλά δε μου άρεσε και το παράτησα στα μισά της πρώτης. Δεν ήθελα να δω κάτι που δε μου άρεσε με το ζόρι.
    Το the Witcher φαινόταν ότι θα τραβήξει πολλές σεζόν αλλά το σταμάτησα γιατί άλλαξαν τον Cavill και η 3η σεζόν διαβάζω είναι πολύ κακη
    Επισης το Mindhunter μου άρεσε που ήταν σειραρα ,είχε βάση για να χτίσει πολλές σεζόν και να χτίσει χαρακτηρες αλλά ακυρώθηκε λόγο μπάτζετ

    Ποτέ, εκτός και αν παίζει θεά ή στο ζητάει η θεά σου.

    Εμένα το Witcher δεν μου φάνηκε ποτέ ως πολυετείς σειρά. Αν και να σου πω, ποτέ δεν ξέρεις.
    Το mindhunter δεν το έχω δει.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  3. #1548
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.378
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Καλά οι σειρές που αναφέρθηκαν παραπάνω δεν έχουν καμία σχέση με το Shogun, GOT.
    Ούτε το Mindhunter με το Breaking Bad κλπ.
    Τελείως διαφορετικές σειρές μεταξύ τους, που κάποιες πιο πολύ πατάνε πάνω σε απίστευτους ηθοποιούς.
    Τα GOT και SHOGUN έχουν τρομερά σκηνικά, κουστούμια, εφέ κλπ και φυσικά και κάποιους καλους χαρακτήρες. Επίσης τρελές μάχες.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  4. #1549
    Εγγραφή
    22-08-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    601
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000 mb / s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Dear Child


    ο Dear Child είναι ένα γερμανικό αστυνομικό θρίλερ βασισμένο στο ομώνυμο βιβλίο της Romy Hausmann. Η ιστορία αφορά την «απόδραση μιας μυστηριώδους γυναίκας από την οδυνηρή αιχμαλωσία της, η οποία οδηγεί τους ερευνητές στη σκοτεινή αλήθεια πίσω από μια άλυτη εξαφάνιση 13 χρόνια νωρίτερα».

    πολυ ενδιαφερον

  5. #1550
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Είδα το 1ο από το 3 Body Problem... Hmm....Δεν με πολυκερδισε, εχω το βιβλιο, ισως να διαβασω αυτο καλυτερα
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  6. #1551
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα 3 Σώματα στο ΝΦ θα επανέλθω αλλά επιμένω ότι ιδιαίτερα το 3ο βιβλίο και το κλείσιμο ΔΕΝ μεταφέρεται στην οθόνη εκτός και αν παρέχονται διάφορα 'μανιτάρια' δωρεάν για να βοηθήσουν την κατάσταση

    Αν, δε, έχω καταλάβει σωστά, και η κινεζική βερσιόν δεν το φτάνει εκεί που το έφτασε ο συγγραφέας.

    Οι D&D έχουν αμαρτωλό παρελθόν σίγουρα και δεν έχω καμία εμπιστοσύνη - αν όμως η δουλειά γίνεται a la Foundation στην Μηλωτηλεόραση όπου φεύγει από το υλικό του Άσιμοφ και το πάει πολύ πιο αφαιρετικά και - θεωρώ - επιτυχημένα τότε κάτι μπορεί να γίνει. Τεράστιο "αν" βέβαια και οι D&D έχουν κάκιστο μητρώο.
    Συμφωνώ σε όλα γενικά, αλλα θεωρώ οτι το 3ο μεταφέρεται με λίγο μεράκι και πολύ VFX, με τον κύνδινο να γίνει, απο τρομακτικό, αστειο. Και γενικά μου αρέσει οτι έχουν πάρει μια διαφορετική προσέγγιση. Απλά θα ήθελα περισσότερο χρόνο/λεπτομέρεια στο χτίσιμο των χαρακτήρων και των concepts ίσως.

  7. #1552
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Τελείωσα το Master of the earth που είχα καταντήσει να ειναι master of POW

    Η σειρά έκανε τεράστια κοιλιά και δεν ανέκαμψε. Fail Apple
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  8. #1553
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελείωσα το Master of the earth που είχα καταντήσει να ειναι master of POW

    Η σειρά έκανε τεράστια κοιλιά και δεν ανέκαμψε. Fail Apple
    Το έχω παρατήσει γιατί μου είχε ξεφύγει το Yellowstone !!!! και είμαι στον τελευταίο κύκλο τώρα... να μην το δω δλδ το υπόλοιπο? μπα θα το δω να δω τελικά τι θα γίνει ρε συ.. έχω μείνει στο 5ο νομίζω....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #1554
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    To Yellowstone από τον 3ο και έπειτα γίνεται κάτι μεταξύ σε Dallas, Dynasty και Laredo αλλά σκηνοθετημένα όλα από τον Φώσκολο
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #1555
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Yellowstone από τον 3ο και έπειτα γίνεται κάτι μεταξύ σε Dallas, Dynasty και Laredo αλλά σκηνοθετημένα όλα από τον Φώσκολο
    Αυτό ναι.. στον 4ο έγινε Τόλμη και Γοητεία.. οκ βλέπεται κυρίως για την κακιασμένη κόρη του με την έννοια του τι σκ@τ@ θα βγάλει το μυαλό της και για τον Κόστνερ....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #1556
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Εγώ το Yellowstone το παράτησα στα πρώτα επεισόδια. Φάνηκε ήδη dallas.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω παρατήσει γιατί μου είχε ξεφύγει το Yellowstone !!!! και είμαι στον τελευταίο κύκλο τώρα... να μην το δω δλδ το υπόλοιπο? μπα θα το δω να δω τελικά τι θα γίνει ρε συ.. έχω μείνει στο 5ο νομίζω....
    Κατά την γνώμη μου το masters of the air δεν αξίζει. Δες κανένα βιντεάκι από curious droid αν έχεις την παραμικρή διάθεση να μάθεις τι έγινε τότε. Ίσως θα έπρεπε να ήταν μια ταινία και να τελειώσει.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  12. #1557
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά την γνώμη μου το masters of the air δεν αξίζει.
    Δεν θα συμφωνήσω. Αν και έχω ήδη γράψει ότι σίγουρα είναι το λιγότερο της σχετικής τριλογίας, σίγουρα είναι ολούθε σαν σειρά (master of none), σίγουρα κάποιοι από το καστ της είναι μάλλον μοντέλοι παρά ηθοποιοί (αν και o Αustin Butler στο Dune Pt 2 σπέρνει), παραμένει μια εξαιρετική παραγωγή και σίγουρα αξίζει θέαση.

    Και σίγουρα είναι ιστορικά ακριβής αν και προφανώς χωρίς βάθος
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  13. #1558
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα συμφωνήσω. Αν και έχω ήδη γράψει ότι σίγουρα είναι το λιγότερο της σχετικής τριλογίας, σίγουρα είναι ολούθε σαν σειρά (master of none), σίγουρα κάποιοι από το καστ της είναι μάλλον μοντέλοι παρά ηθοποιοί (αν και o Αustin Butler στο Dune Pt 2 σπέρνει), παραμένει μια εξαιρετική παραγωγή και σίγουρα αξίζει θέαση.

    Και σίγουρα είναι ιστορικά ακριβής αν και προφανώς χωρίς βάθος
    Καμία αντίρρηση. Δεν έγραψα και εναντίον αυτών που αναφέρεις. Απλά Νιώθω ότι όλες οι καλές βάσεις που αναφέρεις, αναλώθηκαν και η σειρά δεν κρατάει ενδιαφέρον. Και κρίμα κιόλας λόγω θεματολογίας. Προσπαθεί να δώσει δράμα αλλά δεν μπορεί.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  14. #1559
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σχετικώς με το 3BP, δείτε τη σειρά/ τις σειρές και, εφόσον σας ενδιαφέρει το sci-fi, διαβάστε και τα βιβλία. Νομίζω ότι ο Liu Cixin είναι ο μοναδικός μη-αμερικανός που έχει βραβευθεί με το Hugo Award για αυτό το βιβλίο.
    Mono No Aware

  15. #1560
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Ξεκίνησα τα 3 Σώματα στο ΝΦ.

    Έχω διαβάσει τα βιβλία, αν και τα πρώτα 2 τα βρήκα από ενδιαφέροντα έως καλά (με πολύ καλά συγκεκριμένα αφηγήματα δώθε-κείθε και ιδέες) δεν μπορώ να πω ότι ποτέ τρελάθηκα.

    Είδα τα πρώτα 3 επεισόδια και όντως η αφηγητική ροή σαφώς έχει αλλάξει δραστικά. Αλλά, ομολογώ ότι μέχρι στιγμής το έχω βρει πολύ ενδιαφέρον και μάλιστα έχει γίνει με τρόπο που σε καμία περίπτωση οι μη αναγνώστες θα βρεθούν σε μειονεκτική θέση.

    Από εκεί και πέρα βέβαια, η "νεκροψία" που θα δείξει είναι πολύ μακριά ακόμα αλλά ως τώρα φαίνεται μια πολύ ενδιαφέρουσα προσπάθεια.

    Βέβαια, όσοι θελήσουν να πιάσουν και τα βιβλία, μπορεί να απογοητευτούν επειδή σαφώς η σειρά έχει πάρει πάρα πολλές ελευθερίες αν και φαίνεται ότι κρατά τα βασικά.

    Τα παραπάνω με τα 3 πρώτα επεισόδια, θα δω και τα υπόλοιπα και θα επανέλθω.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 104 από 114 ΠρώτηΠρώτη ... 849499102103104105106109 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας