Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    12-07-2002
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    644
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 13,9(dB)
    Καλησπέρα παιδιά,

    Δεν είχα σκοπό να γράψω και προσπαθούσα να το αποφύγω τόσο καιρό θεωρώντας ότι θα λυθεί με υπομονή.. έφτασα όμως στα όρια μου και αναγκάζομαι να γράψω όχι για άλλο λόγο αλλά μήπως κάποιος από εσας έχει κάποια λύση να μου προτείνει που δεν έχω σκεφτεί.

    Μένω στην Νίκαια αλλά εδώ και λίγο καιρό είμαι σε ένα χωριό λίγο έξω από Θεσσαλονίκη στο σπίτι που έχει η σύζυγος μου εκεί όπου έπρεπε να βάλουμε intenret και εδώ μιας και εγώ σαν προγραμματιστής χρειάζομαι internet 24/7 όπως και η σύζυγος για κάποια ιδιαίτερα που κάνει.
    Όλα ξεκίνησαν στις 28/11 όπου κάναμε αίτηση για νέο σταθερό/internet. Το site της Vodafone έδινε διαθεσιμότητα 100mbps πράγμα που μου φάνηκε περίεργο για χωριό. Μας επιβεβαίωσαν στο τηλέφωνο πως όντως έχουν νέες υποδομές και πως βλέπουν πως θα πιάνουμε τουλάχιστον 90 και άλλα τέτοια όμορφα. Αφού συνεννοήθηκα για το τι θα γίνει αν ΔΕΝ πιάνουμε την αναμενόμενη ταχύτητα και ικανοποιηθήκαμε με τις απαντήσεις, προχωρήσαμε σε αίτηση με την παράκληση να γίνει η υλοποίηση όσο το γρηγορότερο λόγω ανάγκης για την εργασία.
    Μας διαβεβαίωσαν πως εντός 15 ημερών θα είχαμε ενεργοποιηθεί.
    Στις 5/12 κάλεσα και μου είπαν πως ακόμα κοιτάνε τα χαρτιά (μια βδομάδα μια φωτοτυπία της ταυτότητας και μια ΔΕΚΟ)
    Λίγες μέρες μετά (περίπου 9-10/12) ξανακάλεσα και μου είπαν πως τα έγγραφα εγκρίθηκαν στις 7/12 και πως έχω ήδη λάβει SMS που με ενημερώνει πως θα έρθουν 2 συνεργεία ένα του ΟΤΕ και ένα δικό τους εντός 12 ημερών και πως πλέον το έχουν ήδη στείλει στον ΟΤΕ για υλοποίηση.. η απάντηση μου ήταν πως
    1) Δεν έλαβα κανένα SMS
    2) Η πορεία αίτησης στο site γράφει για "πρόβλημα"
    3) Τι απέγιναν οι 15 ημέρες που έλεγαν?
    Για το 1ο απλά το ξαναπροώθησαν μέχρι που το έλαβα, για το 2ο να μην το λάβω υπόψιν (...) και για το 3ο ότι έκανε λάθος η κοπέλα με την οποία έκανα την αίτηση και πως είναι 19 και όχι 15.. και πάλι είχαμε ξεφύγει από το χρονοδιάγραμμα αλλά δεν ήξεραν γιατί καθυστέρησε η έγκριση των εγγράφων αλλά τώρα που είναι ΟΤΕ θα γίνει γρήγορα ίσως και εντός βδομάδας.
    15/12 περίμεναν από ΟΤΕ και δεν ήξεραν γιατί καθυστερούν
    20/12 περίμεναν από ΟΤΕ και δεν ήξεραν γιατί καθυστερούν
    22/12 Ξαφνικά μου είπε αυτός που απάντησε την κλήση ότι η αίτηση μου έχει "συστημικό πρόβλημα" δεν έχει φύγει ΠΟΤΕ από αυτούς, είναι δικό τους σφάλμα και δεν έχει καμιά εικόνα για το πότε θα λυθεί. Όταν ρώτησα γιατί τόσο καιρό μου λένε ψέματα πως έχει φύγει ΟΤΕ, μαγκώθηκε, κατάλαβε πως μάλλον δεν έπρεπε να μου το είχε πει και άρχισε τα μισόλογα.
    Ζήτησα αφού είναι δική τους υπαιτιότητα να με αποδεσμεύσουν άμεσα και μου είπαν πως φυσικά και θα γίνει αυτό και θα με καλέσουν άμεσα μέχρι το επόμενο πρωί 23/12 από το τμήμα αποσυνδέσεων.
    23/12 απόγευμα ξανακάλεσα αφού δεν είχα καμία κλήση και μου είπαν πως βλέπουν πως είχε γίνει προσπάθεια επικοινωνίας από το τμήμα αποσυνδέσεων και δεν απάντησα. Δεν είχα ΚΑΜΙΑ κλήση ήμουν μόνιμα με το κινητό δίπλα, επιβεβαίωσα το νούμερο ότι είναι σωστό και ζήτησα να με ξανακαλέσουν έστω την Τρίτη (αφού πλέον ακολουθούσε 3ήμερο). Άλλο ένα αίτημα καταχωρήθηκε για "άμεση" επικοινωνία.
    27/12 δεν κάλεσε κανείς οπότε απόγευμα ξανακάλεσα. Αφού δεν έβγαλα άκρη με τον εκπρόσωπο, ζήτησα να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο (κάποιον supervisor δηλαδή αφού ήξερα πως πιο πάνω δεν θα μου έδιναν). Άλλο ένα αίτημα καταχωρήθηκε. Με κάλεσε το ίδιο βράδυ ο πρώτος "υπεύθυνος" όπου μαντέψτε.. καταχώρησε άλλο ένα αίτημα για ΑΜΕΣΗ επικοινωνία από το τμήμα αποσυνδέσεων γιατί όπως πάντα "μόνο αυτό μπορούν να κάνουν".
    28/12 δεν κάλεσε κανείς και ζητάω να μιλήσω ξανά με υπεύθυνο. Με κάλεσε το ίδιο βράδυ ο δεύτερος "υπεύθυνος" όπου καταχώρησε άλλο ένα αίτημα για ΑΜΕΣΗ επικοινωνία από το τμήμα αποσυνδέσεων αλλά υποσχέθηκε με τα πολλά ότι θα με έχουν καλέσει μέχρι Πέμπτη μεσημέρι και αν δεν το κάνουν να του ξαναμιλήσω να το "κανονίσει"
    29/12 δεν κάλεσε κανείς και ζητάω τον δεύτερο υπεύθυνο που δεν ήθελε να βγει στην γραμμή και έβαλε τον εκπρόσωπο να πει πως ποτέ δεν είπε κάτι τέτοιο και πως είπε πως ΚΑΠΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΠΌΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ θα με καλούσαν από το τμήμα αποσυνδέσεων. Άλλο ένα αίτημα από τον εκπρόσωπο και άλλο ένα αίτημα να μιλήσω με τρίτο "υπεύθυνο"
    30/12 με κάλεσε ο Τρίτος υπεύθυνος μετά τις 8 που κλείνει το τμήμα αποσυνδέσεων, αφού είπα το ποίημα για το πόσο απαράδεκτο είναι όλο αυτό, για το πόσο δεν έχουν νόημα για τον πελάτη όλες αυτές οι διαδικασίες που έχουν, για την δουλειά μου, για το ότι σαν εργαζόμενος σε ΙΤ και στο παρελθόν σε τηλεπικοινωνίες δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα να μην μπορεί να υπάρξει άλλη επικοινωνία εκτός των Tickets κτλ κτλ μου ζήτησε χρόνο και μετά από αρκετή ώρα με διαβεβαίωσε πως πήρε ο ίδιος κάποια τηλέφωνα (...) και πως του είπαν πως το συστημικό πρόβλημα (...) δεν αφήνει την διαδικασία της ακύρωσης να προχωρήσει (...) και πως έχει ζητήσει από το IT να του δώσουν κάποια εκτίμηση για το πότε θα μπορέσει να γίνει επίλυση ώστε να προχωρήσει η διαδικασία και πως Δευτέρα 2/1 θα είχε τις απαντήσεις και θα με καλούσε να μου πει.
    Δευτέρα είπα άστο άλλη μια μέρα να είμαστε σίγουροι και κάλεσα σήμερα 3/1 .. μαντέψτε.. ο "υπεύθυνος" που με διαβεβαίωνε πως θα με καλούσε Δευτέρα να με ενημερώσει, είναι όλη αυτή την εβδομάδα σε άδεια.. ξαναζήτησα να μιλήσω με "υπεύθυνο" όπου μίλησα με τον δεύτερο "υπεύθυνο" (αυτόν που κρυβόταν), δεν τον πήρα από τα μούτρα για το προηγούμενο δούλεμα αλλά για το όλο θέμα η απάντηση του ήταν "ε πρέπει να δώσετε μερικές ημέρες ακόμα και κάποια στιγμή θα επικοινωνήσουν". Φυσικά σήμερα βγήκα εκτός εαυτού πλέον.. δεν έχω ξαναδεί στην ζωή μου τέτοιο μπάχαλο. Είμαι δεσμευμένος σε μια εταιρεία 35 μέρες για ένα "συστημικό πρόβλημα" που δεν με αφορά καν. Έχω δουλέψει σε τόσες εταιρείες, διαδικασίες είχαμε πάντα αλλά αν δεσμεύαμε έτσι έναν πελάτη, σίγουρα θα είχαμε απολυθεί. Έγινε ένας χαμός αλλά η απάντηση ήταν μια "έχετε δίκιο αλλά μόνο αυτό μπορούμε να κάνουμε να βάζουμε αιτήματα".

    Ειλικρινά παρόλο που μοιάζει να τα γράφω αναλυτικά, έχω παραλείψει πολλά όσον αφορά το δούλεμα που έχει πέσει γιατί πραγματικά οι επικοινωνίες ήταν αμέτρητες και τα "αιτήματα" που έχουν ανοίξει πραγματικά αμέτρητα... το τι έχω ακούσει δε σαν δούλεμα (είναι και ο λόγος που αναγκάζομαι να πω πως είμαι στον χώρο για να σταματάνε το δούλεμα κάθε φορά) δεν γράφεται.. δεν είναι εκεί όμως το θέμα, αυτό που με ενδιαφέρει είναι πως πλέον είμαι σε απόγνωση και δεν ξέρω τι να κάνω.. δοκίμασα να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ όπου ζήταγε αριθμούς πρωτοκόλλων από τις επικοινωνίες κτλ οπότε δεν νομίζω να βγει κάποια άκρη απο εκεί.. σήμερα ζήτησα πρώτη φορά να μιλήσω με το νομικό τους τμήμα ή τμήμα παραπόνων γιατί είμαι στα όρια να αρχίσω να μιλάω για νομικές κινήσεις και η απάντηση ήταν "χρησιμοποιήστε την φόρμα παραπόνων στο site δεν υπάρχει άλλος τρόπος".
    Αν έχει κάποιος κάποια ιδέα για το τι να κάνω για να τους αναγκάσω να κάνουν το αυτονόητο, θα του είμαι υπόχρεος..

    Αν όλο αυτό είναι σε λάθος μέρος, ζητάω συγγνώμη και ας το μεταφέρει κάποιος Mod.
    Σας αρέσει η rock μουσική? Absolute Rock στην διεύθυνση http://www.absolute-rock.com

  2. #2
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Συγνώμη δεν κάνω τόν έξυπνο αλλά γιατί τόσο καιρό απλα δεν κάνεις αίτηση σε άλλη εταιρεία;;; Αφού δεν προχωράει το θέμα με βοντα

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.996
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Craven Εμφάνιση μηνυμάτων
    συνεννοήθηκα για το τι θα γίνει αν ΔΕΝ πιάνουμε την αναμενόμενη ταχύτητα και ικανοποιηθήκαμε με τις απαντήσεις
    Τίποτα δεν θα γίνει, δεν έχεις sla, δεν έχεις καμία εγγύηση.
    Και με την voda και με την cosmote, και με όλους.
    Οικιακό dsl είναι, θα παίξει όπως παίξει (αναλόγως απόστασης & ποιότητας χαλκού), αν δεν παίζει καλά "ε, τι να κάνουμε... κρίμα".
    Και οι πωλητές δεν έχουν ιδέα τι γίνεται απο καλωδίωση στην γειτονιά σου και στο ζεύγος που έρχεται σπίτι σου,
    στην καλύτερη περίπτωση να ξέρουν ένα μέσον όρο της περιοχής.
    Οι πωλητές ακολουθούν ένα μπούσουλα για να πουλήσουν,
    αν δεν παίζει καλά θα σου κάνουν έκπτωση ή θα σε πάνε στο μικρότερο πακέτο, ή θα σου πούν ανέφικτο και πάνε σε άλλο isp.
    Το τι συμβαίνει πραγματικά θα φανεί αφού προχωρήσει η αίτηση και ζητήσουν καλώδιο απ'τον οτε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Craven Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου είπε αυτός που απάντησε την κλήση ότι η αίτηση μου έχει "συστημικό πρόβλημα"
    Μυρίζοντας τα νύχια μου, και δεδομένου ότι μιλάμε για καινούργια σύνδεση και για χωριό,
    πιθανόν να μην έχει ο ote καλώδιο.
    Αλλά μπορεί να είναι και οτιδήποτε άλλο με την οργάνωση της vodafone...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Craven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχει κάποιος κάποια ιδέα για το τι να κάνω για να τους αναγκάσω να κάνουν το αυτονόητο, θα του είμαι υπόχρεος..
    Δεν μπορείς να τους "αναγκάσεις" να κάνουν κάτι.
    Και στα δικαστήρια να είχες την όρεξη να φτάσεις εφόσον δεν έχεις sla δεν θα κερδίσεις κάτι.
    Δεν είναι υποχρεωμένοι να σου προσφέρουν την όποια υπηρεσία.
    Μπορείς να απεμπλακείς και να δοκιμάσεις την τύχη σου με τρίτο isp που ελπίζεις ότι δεν θα έχει "συστημικά" προβλήματα.

    Προσωπικά, στην vodafone θα πήγαινα (ίσως...) μόνο αν οι καμπίνες στην περιοχή μου ήταν δικές της.
    Στις λοιπές περιπτώσεις, ενώ η υπηρεσία του όποιου τρίτου isp μπορεί να είναι ok,
    μόνο το ότι σε περίπτωση βλάβης πρέπει να κλειστεί συνδυασμένο ραντεβού ote + παρόχου
    (οπότε πρέπει να ευθυγραμμιστούν αναλόγως τα άστρα...) μου αρκεί για να τους αποκλείσω.
    Για λιγότερα προβλήματα = cosmote, και ας είναι +10€.

    Κατά την ταπεινή μου άποψη:

    1. Αποδεσμεύσου απ'την vodafone (πάνε και κάνε μια αίτηση, και πάρε πρωτόκολο, φαντάζομαι θα γίνεται σε κατάστημα).
    2. Κάνε μια αίτηση στον ote να τρέχει (που *μην* θεωρείς δεδομένο ότι θα προχωρήσει αν δεν υπάρχει καλώδιο...).
    3. Κάνε και μια καταγγελία στην vodafone αν μπορείς να τεκμηριώσεις την εμπειρία σου μαζί τους.
    4. Για άμεσα, και υποθέτωντας ότι έχεις κάλυψη απο το δίκτυο της κινητής, βάλε ένα router 4/5G.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-12-2005
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Σαν εναλλακτικη θα σου προτεινα να τσεκαρεις και τους παροχους που δινουν ιντερνετ ασυρματα. Αν θυμαμαι καλά δεν υπαρχει δεσμευση συμβολαιου με αυτους. ανα πασα στιγμη μπορεις να διακοψεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τετοιες ιστορίες τρόμου έχουν βιώσει πολλοί συνδρομητές Vodafone, Wind, Nova (και αλλων εταιριών παλαιότερα).
    Ο βασικός λόγος είναι οτι η Cosmote δεν έχει λόγο να τους κάνει την ζωή εύκολη, η ΕΕΤΤ δεν επιτελεί τον ρόλο που θα έπρεπε να έχει μια σοβαρή ρυθμιστική αρχή ενώ και το κανονιστικό πλαίσιο μπάζει (παρά τις βελτιώσεις που έχουν γινει τα τελευταια χρόνια)

    Εαν οι εναλλακτικοί παροχοι (και οι συνδρομητές τους) θελουν να δουν ασπρη μέρα θα πρέπει να επενδύσουν ΑΜΕΣΑ σε FTTH και να απεξαρτηθούν απο τον ΟΤΕ. Εχουν ήδη καθυστερήσει σημαντικά...


    Για απλό VDSL θα πήγαινα σε Vodafone/Wind μονο αν ειχα το ΚΑΦΑΟ στα 50-100μ από το σπιτι μου και είχα λάβει αξιόπιστο feedback από γείτονες οτι ειναι ΟΚ.
    Πάντα με το ρισκο αν γινει κατι να έχω να αντιμετωπίσω την περιπετεια που λέγεται "συνδυαστικό ραντεβού στα τυφλά" . + 4G/5G router για backup


    Δες και την απάντηση του K1m0n.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-07-2002
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    644
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 13,9(dB)
    K1m0n παρεξήγησες τι γράφω.. ΔΕΝ θέλω καμία υπηρεσία από αυτούς, να απεμπλακώ θέλω, αυτό ζητάω και δεν με καλούν εδώ και 2 βδομάδες από το τμήμα αποσυνδέσεων χωρίς κανείς να μου εξηγεί το γιατί. Αυτό είναι το όλο πρόβλημα! να αποδεσμευτώ θέλω και δεν με αφήνουν. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση υλοποίηση πλέον από αυτούς!
    Στα περί ΟΤΕ έχεις δίκιο, το κατάλαβα από την πρώτη εβδομάδα ότι πήγαμε να γλυτώσουμε 10 ευρώ και την πατήσαμε. Γραμμές υπάρχουν συνέχεια γίνονται συνδέσεις εδώ (κυρίως ΟΤΕ) αλλά μας καλοάρεσαν τα 24 ευρώ για 100ρα βλέπεις και την πατήσαμε

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prometheas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τετοιες ιστορίες τρόμου έχουν βιώσει πολλοί συνδρομητές Vodafone, Wind, Nova (και αλλων εταιριών παλαιότερα).
    Ο βασικός λόγος είναι οτι η Cosmote δεν έχει λόγο να τους κάνει την ζωή εύκολη, η ΕΕΤΤ δεν επιτελεί τον ρόλο που θα έπρεπε να έχει μια σοβαρή ρυθμιστική αρχή ενώ και το κανονιστικό πλαίσιο μπάζει (παρά τις βελτιώσεις που έχουν γινει τα τελευταια χρόνια)
    Ε φαντάσου τώρα σε αυτό που λες και ισχύει (Nova έχω στην Αθήνα και ξέρω) ότι 36 μέρες τώρα δεν έχει πάει ΚΑΝ ΟΤΕ για υλοποίηση, έχει κολλήσει "συστημικά" στην Vodafone.. ακόμα και τώρα να ξεκολούσε (που ΔΕΝ θέλω πλέον με την καμία) πόσο καιρό θα έκανε ακόμα να γίνει η υλοποίηση αφού είμαστε στην ουσία στο πρώτο βήμα.
    Το τι έγραψε ο K1m0n το είδα και συμφωνώ αλλά παρεξήγησε πως θέλω υλοποίηση και μου προτείνει να αποχωρήσω.. μα εγώ εκεί έχω το πρόβλημα, ότι με κόλπα δεν με αφήνουν να αποχωρήσω Αύριο θα καλέσω ΕΕΤΤ μπας και βγει κάτι (και εκείνα τα καμάρια 9 με 1 απαντάνε μόνο.. σκοτώνονται)
    Σας αρέσει η rock μουσική? Absolute Rock στην διεύθυνση http://www.absolute-rock.com

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.996
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Craven Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα εγώ εκεί έχω το πρόβλημα, ότι με κόλπα δεν με αφήνουν να αποχωρήσω
    Πάγια τακτική των isp να είναι δυσκοίλιοι σε τέτοια αιτήματα,
    και οι του call senter δεν θέλουν να κάνουν τέτοια αιτήματα γιατί φαίνεται στην στατιστική τους
    και παίζεται η θέση τους (άλλη σχιζοφρένεια εδώ...).
    Πάνε σε κατάστημα, και κατέθεσε σχετική αίτηση ο ίδιος, και πάρε και πρωτόκολλο.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-07-2002
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    644
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 13,9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάγια τακτική των isp να είναι δυσκοίλιοι σε τέτοια αιτήματα,
    και οι του call senter δεν θέλουν να κάνουν τέτοια αιτήματα γιατί φαίνεται στην στατιστική τους
    και παίζεται η θέση τους (άλλη σχιζοφρένεια εδώ...).
    Πάνε σε κατάστημα, και κατέθεσε σχετική αίτηση ο ίδιος, και πάρε και πρωτόκολλο.
    Κάτι έχω καταλάβει.. έτσι κιαλλιώς θα πάω μέσα στην εβδομάδα απο κατάστημα για να κάνω αίτημα να πάρω τις ηχογραφήσεις για να κινηθώ αλλιώς αν χρειαστεί, θα δω αφού θα πάω να κάνω και αυτό που λες αν και το κακό εκεί είναι ότι αντί για 22/12/2022 θα φαίνεται ότι ζητάω αποδέσμευση στις xx/1/23 .. αλλά αν φτάσω στο αμην και δεν υπάρχει άλλος τρόπος ας είναι.. να σαι καλά
    Σας αρέσει η rock μουσική? Absolute Rock στην διεύθυνση http://www.absolute-rock.com

  9. #9
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.035
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Στα χωρια, για νεο αιτημα κατασκευης γραμμης, παντα απαιτουνται συντεταγμενες του οικηματος για να προχωρησει η αιτηση. Το πιο πιθανο ειναι οτι εχει κολλησει για αυτον τον λογο και αφου σε καποια φαση το θυμηθει καποιος θα σε καλεσουν να στις ζητησουν. Τμηματα αποσυνδεσεων, γενικα σε ολες τις εταιριες, αργουν ακομη περισσοτερο...

  10. #10
    Εγγραφή
    12-07-2002
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    644
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 13,9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα χωρια, για νεο αιτημα κατασκευης γραμμης, παντα απαιτουνται συντεταγμενες του οικηματος για να προχωρησει η αιτηση. Το πιο πιθανο ειναι οτι εχει κολλησει για αυτον τον λογο και αφου σε καποια φαση το θυμηθει καποιος θα σε καλεσουν να στις ζητησουν. Τμηματα αποσυνδεσεων, γενικα σε ολες τις εταιριες, αργουν ακομη περισσοτερο...
    Ναι ισχύει και αυτό αλλά έχω δώσει συντεταγμένες του σπιτιού από το πρώτο λεπτό Αυτό που έχουν πει μόνο είναι πως είναι "συστημικό" (ακόμα γελάω με αυτά που θα γράψω σαν προγραμματιστής κατά καιρούς και σε εταιρείες τηλεπικοινωνιών) που "συμβαίνει" σπάνια αλλά συμβαίνει και όταν συμβαίνει, γίνεται μαζικά σε 3-4-5 πελάτες αλλά με διαφορετική επίλυση στον καθένα γιατί (ναι όπως το γράφω μου το είπαν) όταν προσπαθούσαν να κάνουν στο παρελθόν ταυτόχρονη επίλυση είχαν περισσότερα θέματα.
    Δεν αφορά ούτε τον ΟΤΕ ούτε την διαθεσιμότητα ούτε την αίτηση αλλά είναι κάτι "άγνωστο" ακόμα και για το ΙΤ που συνήθως κάνει λίγο καιρό να το λύσει, χωρίς συνήθως να τους λέει τι έφταιγε (λέω σε ρεζουμέ αυτά που μου είπαν την τελευταία βδομάδα και σαν επαγγελματίας του χώρου τους άκουγα και δεν ήξερα αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω).
    Αυτό δε το "συστημικό" είναι που "κολλάει" το σύστημα και δεν αφήνει το τμήμα αποσυνδέσεων να επικοινωνήσει (με εξαίρεση την ημέρα που δήλωσε ότι επικοινώνησε χωρίς να το κάνει) γιατί πιθανόν λένε να βλέπουν από το τμήμα αποσυνδέσεων πως είναι κολλημένο σε φάση υλοποίησης και για αυτό να μην καλούν Ή ίσως να φταίνε οι γιορτές (ένα από τα 2 ή κάτι άλλο που δεν γνωρίζουν). Τηλέφωνα ανάμεσα στα τμήματα από ότι κατάλαβα δεν υπάρχουν, όλα λειτουργούν MONO με tickets ή άντε και κάνα email.

    Είμαι δε ιδιάζουσα περίπτωση καθώς αυτά τα συστημικά μετά από λίγες μέρες λύνονται αλλά εμένα έχει πάρει πολύ, ΙΣΩΣ να φταίνε και οι γιορτές όπως λένε γιατί μπορεί το IT να κάνει διακοπές (ναι κάτι τέτοια ίσως και μπορεί άκουγα) αλλά δεν έχουν κάποια διαδικασία για την δική μου περίπτωση γιατί δεν έχει ξανασυμβεί λένε 36 μέρες να μην έχουν καν μια εκτίμηση και επειδή δεν έχουν κάποια σχετική "διαδικασία" να ακολουθήσουν" έχουμε πέσει σε bug που δεν μπορούν να κάνουν τίποτα και πρέπει απλά να περιμένω και όσο πάρει. Οπότε στην ερώτηση μου και τι γίνεται δηλαδή αν το IT δεν βρει ποτέ το "πρόβλημα" και το τμήμα αποσυνδέσεων δεν με παίρνει ποτέ; θα με δεσμεύουν για πάντα; Η έμμεση απάντηση ήταν λίγο πολύ πως ναι...

    Το ΙΤ λοιπόν θα έδινε κάποια εκτίμηση για την επίλυση αρχές αυτής της εβδομάδας αλλά φαντάζομαι είχαν φάει πολύ την πρωτοχρονιά και δεν είχαν το κουράγιο.. από Δευτέρα μετά τα φώτα να περάσουν και οι γιορτές ή καλύτερα από Τρίτη γιατί Δευτέρα θα είναι η ημέρα προσαρμογής, να πούνε και κανένα χρόνια πολλά τα παιδιά, να κόψουνε και καμιά πίτα στο τμήμα και βλέπουμε.. τώρα βέβαια άμα μιλάμε για κανένα IT τμήμα σε φάση IT Crowd και προσπαθούν να το λύσουν με επανεκιννήσεις, ίσως πρέπει κάποια στιγμή να πεταχτώ να το φτιάξω εγώ να τελειώνουμε (όπως ήδη τους είπα στα τελευταία τηλεφωνήματα).
    Σας αρέσει η rock μουσική? Absolute Rock στην διεύθυνση http://www.absolute-rock.com

  11. #11
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα συστήματα στα οποία εχουν στηθεί αυτά τα χαοτικά workflows ειναι εξαιρετικά πολύπλοκα, εχουν γίνει σε διακριτές αλλά πολύ απλωμένες χρονικά περιόδους, με εμπλοκή διαφορετικών τεχνολογιών, διαφορετικών παρόχων , contractors & integrators. Kαι μάλιστα από το πάνω ράφι της αγορας. Κάθε δε φορά που έπρεπε να γίνει μια μεγάλη αλλαγή business wise, πχ συγχώνευση Vodafone με HOL ή CYTA , έρχονταν τα πάνω κάτω και πάμε πάλι να τα κουμπώσουμε ολα ...

    Αν πιστεύεις οτι αρκεί να διορθωθεί ενα code function για να λυθεί το προβλημά σου τότε κάνεις μεγάλο λάθος.

    Πήγαινε σε ενα κατάστημα να δεις τι μπορεί να γινει για να απεμπλακείς και μετά προχωράς με αλλο παροχο (αναγκαστικα Cosmote)

  12. #12
    Εγγραφή
    12-07-2002
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    644
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 13,9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prometheas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πιστεύεις οτι αρκεί να διορθωθεί ενα code function για να λυθεί το προβλημά σου τότε κάνεις μεγάλο λάθος.
    Εγώ σαν προγραμματιστής να το πιστεύω αυτό; εγώ απλά γράφω τι μου λένε αυτοί.. όπως ήδη έγραψα, γελάω με αυτά που μου λένε. Σαν προγραμματιστής έχω δουλέψει πάνω σε billing, erp, crm αλλά και core και στην διασύνδεση μεταξύ τους σε παλιές "καλές" (ανύπαρκτες πλέον) εταιρείες τηλεπικοινωνιών, γνωρίζω και το μπάχαλο, και τα "συστημικά" αλλά και τις όποιες διαδικασίες έχουν και θέλουν ή έχουν και δεν θέλουν να ακολουθήσουν ώστε να μην παιδεύεται ένας πελάτης.
    Ακόμα και σήμερα δουλεύω σε εταιρεία παραπλήσια (όχι παροχής internet βέβαια) και είναι αστείο να μου λέει το πρωί ο άλλος για τις "διαδικασίες" που δεν επιτρέπουν σε έναν "υπεύθυνο" (supervisor τους λέμε στο χωριό μου στα τηλεφωνικά κέντρα..) να μιλάει με τον οποιονδήποτε είτε στο ΙΤ είτε στο τμήμα αποσυνδέσεων και ταυτόχρονα να μου χτυπάει μήνυμα στο teams από τις supervisor του δικού μας τηλεφωνικού κέντρου και να μου λένε "Στάθη, έχουμε ένα πρόβλημα με έναν πελάτη και θέλουμε την βοήθεια σου" (χωρίς πλάκα τώρα).
    Ή κάτι κάνουμε εμείς καλά ή κάτι κάνει η κάθε Vodafone πολύ στραβά.

    Όπως και να χει, ρώτησα σε κατάστημα (τηλεφωνικά) και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, μόνο να δώσουν ένα χαρτί να συμπληρώσω για να στείλω με courrier στα κεντρικά για να μου στείλουν κάααποια στιγμή τις ηχογραφήσεις με cd, για το θέμα αποσυνδέσεων μόνο τηλεφωνικά μου είπαν γίνεται.

    Πήρα και ΕΕΤΤ, μου είπαν ότι η γραπτή καταγγελία που είχα κάνει πριν αρκετές μέρες είναι το μόνο που μπορώ να κάνω και εκεί αλλά μπορεί να πάρει καιρό μέχρι να απαντήσουν, έπεσα και σε δύσκολη περίοδο διακοπών όπως είπαν.
    Μίλησα χθες και με Vodafone ξανά και απαίτησα, για να είμαι εξασφαλισμένος όπως είπαν και ΕΕΤΤ, να μου στείλουν γραπτά το ιστορικό (ότι δηλαδή 28/11 έκανα αίτηση, ότι με ενημέρωσαν ότι εχουν συστημικό θέμα που φταίνε αυτοί και ότι ζήτησα ακύρωση στις 22/12 και μου είπαν ότι θα το κάνουν αλλά απο Δευτέρα.. προσωπικά κρατάω μικρό καλάθι..
    Σας αρέσει η rock μουσική? Absolute Rock στην διεύθυνση http://www.absolute-rock.com

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας