Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    To pc μια ανοίγει μια δεν παίρνει μπρός (90% δεν παίρνει).

    Επίσης κάνει αυτόν τον θόρυβο ο οποίος προέρχεται από τα ενσωματωμένα ηχεία που έχει:


    Ο ήχος συνεχίζει για μερικά δεύτερα ακόμα και αν βγάλω το power cable εντελώς από την πρίζα,
    λογικά γίνεται ξεφόρτιση πυκνωτών μέχρι να σταματήσει ο ήχος και να σβήσει το λαμπάκι στην μητρική.
    Σταματάει όμως ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ αν αποσυνδέσω το 24-pin καλώδιο από την μητρική.

    Δοκίμασα τα εξής:
    1) Αποσύνδεσα τα βαριά εξαρτήματα όπως σκληρό, ssd και optical drive.

    2) Έκανα reset cmos και άλλαξα την μπαταρία με καινούρια 3V.

    3) Έβγαλα το τροφοδοτικό εντελώς, βραχυκύκλωσα το PS ON pin με το ground, το έβαλα στο ρεύμα (Δούλεψε κανονικά)
    και μέτρησα με πολύμετρο το κάθε pin σύμφωνα με το παρακάτω (24-pin):
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ATX Power Supply Pinout Diagram.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  119,0 KB 
ID: 244556

    Όλα τα pins έχουν την σωστή τάση (Οι μετρήσεις σε κάποια pins ήταν καμιά 0.3-0.5v παραπάνω, αλλά νομίζω είναι φυσιολογικό).

    4) Δοκίμασα να τα αφαιρέσω όλα (Drives, Ram, usbs) εκτός από τον επεξεργαστή και πάλι κάνει τα ίδια.

    Πήρε μπρος μία φόρα, αλλά μετά από 2-3 λεπτά από τι στιγμή που πάτησα το power button.
    Πατώντας παρατεταμένα το power button ο υπολογιστής έσβησε κανονικά.

    5) Βραχυκύκλωσα με κατσαβίδι τα pins του power on της μητρικής γιατί υποπτευόμουν ότι έχει πρόβλημα το switch button
    αλλά τελικά δεν έχει, κάνει τα ίδια.

    6) Δοκίμασα με ηλεκτρικό κατσαβίδι να ελέγξω πάνω στις μεταλλικές επιφάνειες (τροφοδοτικού, optical drive, hdd και βίδες μητρικής) για να δω αν υπάρχει
    leakage ρεύμα, αλλά δεν βρήκα τίποτα.

    Λογικά το πρόβλημα πρέπει να είναι στην μητρική αφού τα συμπτώματα (ήχος και ότι καμιά φορά παίρνει μπρος μετά από λίγα λεπτά)
    φέρνουν στο μυαλό μεταβατικά φαινόμενα άρα πυκνωτές. Το PSU πρέπει να δουλεύει σωστά.

    Τι άλλο λέτε να δοκιμάσω; Δυστυχώς που να βρω άλλη τέτοια μητρική...

    - - - Updated - - -

    Παρεμπιπτόντως τώρα ανοίγει. Δοκίμασα να τον κάνω shutdown και power on 4 φορές και έγινε επυτυχώς και τις τέσσερεις.
    Έφτιαξε από μόνο του.

    Ρε κόβο τα τέτοια μου, κάτι με τα μεταβατηκά έχει θέμα. Δν φορτίζουν καλά οι πυκνωτές και δεν μπαίνει στην μόνιμη κατάσταση. Τώρα θα δω πως θα πάει και θα ενημερώσω.
    Δυστυχώς δεν ξέρω και πως να ελέξω τους πυκνωτές μπας και τους αντικαταστήσω μόνος μου.

    Οι υποψίες μου με βάση τα συμπτώματα του υπολογιστή δικαιολογούνται ως εξής:
    1) Από την στιγμή που δεν έπαιρνε μπρος καθόλου και κάποιες φορές μετά απο 2-3 λεπτά έπαιρνε,
    λογικά το κύκλωμα δεν έφτανε στην μόνιμη του κατάσταση και για αυτό δεν λειτουργούσε. Όταν όμως φόρτιζαν οι πυκνωτές
    στην τάση που έπρεπε, τότε έμπαινε στην μόνιμη κατάσταση και για αυτό δούλευε.

    2) Από την στιγμή που άκουγα θύρυβο στα ηχεία μέχρι ως ότου να πάρει μπρος, πολύ πιθανόν κάποιοι πυκνωτές που λειτουργούν
    ως φίλτρα, δεν φτάναν στην μόνιμη καταστασή τους και για αυτό δεν φιλτράρανε τον θόρυβο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babaliaris : 05-01-23 στις 15:49.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.996
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    To pc μια ανοίγει μια δεν παίρνει μπρός (90% δεν παίρνει)
    Τυπικά μητρική ή psu.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης κάνει αυτόν τον θόρυβο ο οποίος προέρχεται από τα ενσωματωμένα ηχεία που έχει:
    Παράσιτα = μητρική ή psu, συνηθέστερα psu.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα τα pins έχουν την σωστή τάση
    Άν ήξερες και τι ripple/noise, και τι κάνει υπό φορτίο, θα μπορούσες να πεις ότι είναι ok.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μετρήσεις σε κάποια pins ήταν καμιά 0.3-0.5v παραπάνω, αλλά νομίζω είναι φυσιολογικό
    το spec είναι μέχρι +/-10% @-12V & -5V και +/-5% στα υπόλοιπα.
    Αυτού λεχθέντος, σε μια καλή psu είναι πολύ πιο σφιχτά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς δεν ξέρω και πως να ελέξω τους πυκνωτές μπας και τους αντικαταστήσω μόνος μου.
    Πρακτικά κάνεις οπτικό έλεγχο και αλλάζεις ότι είναι φουσκωμένο/λεκιασμένο.
    Για να μετρήσεις θες καπασιτόμετρο και πρέπει να τον βγάλεις να τον μετρήσεις (και πάλι δεν είσαι 100% σίγουρος τι κάνει όταν ζεσταθεί...),
    αλλά αν είναι να τον βγάλεις τον αλλάζεις κιόλας.

    Πιο πολύ για psu μου κάνει πάντως.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τυπικά μητρική ή psu.
    Παράσιτα = μητρική ή psu, συνηθέστερα psu.
    Άν ήξερες και τι ripple/noise, και τι κάνει υπό φορτίο, θα μπορούσες να πεις ότι είναι ok.
    Αν χρησιμοποιήσω jumber cables για να ενώσω όλα τα pins με τις αντίστοιχες υποδοχές στην μητρική,
    έστι ώστε να είναι υπό φορτίο το PSU τότε μπορώ να ξανά μετρήσω τάσεις και να δω τι γίνεται; Οι τάσεις δεν
    θα πρέπει να αποκλίνουν πολύ από αυτές χωρίς φορτίο σωστά (αφού στην ουσία το PSU κάνει voltage regulation στις εξόδους του);

    Για ripple/noise δυστυχώς δεν έχω παλμογράφο για να μπορέσω να το δω...

    Για τους πυκνωτές τώρα, δεν είδα κάτι με το μάτι, μια χαρά μου φαίνονται, ούτε φουσκωμένοι ούτε τίποτα.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.996
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν χρησιμοποιήσω jumber cables για να ενώσω όλα τα pins με τις αντίστοιχες υποδοχές στην μητρική,
    έστι ώστε να είναι υπό φορτίο το PSU τότε μπορώ να ξανά μετρήσω τάσεις και να δω τι γίνεται;
    Θα μπορούσες (με προσοχή μην κάνεις κανα τσάφ...),
    αν δεις να ξεφεύγουν εκτός spec = psu kaput.
    Aλλά και πάλι, και αν είναι εντός spec (οσον αφορά τις τάσεις) με φορτίο x (ρελαντί)
    δεν ξέρεις τι κάνει με φορτίο 5*x (με loaded cpu), και δεν ξέρεις τι κάνει από noise/riple και πως συμπεριφέρεται σε transient loads.
    Με λίγα λόγια, για να μετρήσεις αξιόπιστα μια psu θες οργανωμένο εργαστήριο.
    Γι' αυτό και στο "service" απλώς βάζεις μια known-good psu και δοκιμάζεις.
    Αν ήταν κάθε φορά που είχαν να διαγνώσουν μια ύποπτη psu να στήνουν test bed και να μετρήσουν θα συνέφερε
    να πάρεις καινούργιο pc.

    Το πιο πρακτικό θα ήταν να βάλεις ένα άλλο (known good) psu πάνω να δοκιμάσεις.
    Έστρωσε = πρέπει να σκεφτείς αν θες να πληρώσεις τα $ που ζητάει η HP για psu.
    Δεν έστρωσε = μητρική.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Θα σου ελεγα ,οτι δεν αξιζει να ασχοληθεις λογω κοστους....τσεκαρε αυτες τις επιλογες....

    https://www.cosmodata.gr/product/309...7-professional

    https://www.cosmodata.gr/product/323...7-professional
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Ότι δεν συμφέρει το ξέρω, αλλά αν ξανά χαλάσει θα προσπαθήσω να το φτιάξω μόνο και μόνο για την εμπειρία (να μαθαίνω), μην σπουδάζω τζάμπα και ξέρω μόνο την θεωρία.
    Έχω ένα παλιό PSU 385Watt από το 2011, λογικά δουλεύει (δεν χάλασε ποτέ, αλλά το έχω πεταμένο αυτά τα χρόνια και δεν το προσέχω) αλλά δεν είμαι σίγουρος, θα το δοκιμάσω πάντως αν χρειαστεί.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας