Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Χρόνια πολλά,
    υπάρχει κάποιος εξοπλισμός ή ρυθμίσεις που να μπορεί να δουλέψει ο συνδυασμός voip πάνω σε 4g me cgnat?
    ότι ρυθμίσεις και να κάνω δεν έχω εισερχόμενες.

    έχω δοκιμάσει με fritzbox, σταθερές voip συσκευές και το ίδιο.

    Τα μοναδικά που δουλεύουν είναι εφαρμογές στο κινητό που απ' ότι υποθέτω χρησιμοποιούν το push technology για τις εισερχόμενες και το registration γίνεται αλλού;

    Από την άλλη μεριά αν στήσω freepbx και συνδεθώ με pjsip δουλεύει κανονικά.

    Το ερώτημα λοιπόν είναι τί κάνω λάθος;
    Υπάρχει κάποιος εξοπλισμός που να δουλεύει απευθείας σε σύνδεση με το πάροχο (έχω modulus) χωρίς τα παραπάνω προβλήματα;

    Άν δεν υπάρχει άλλη λύση τότε υπάρχει κάποιο φθηνή συσκευή που θα μπορούσα να στήσω freepbx; (το pi φαίνεται καλό αλλά δεν υπάρχει stock και αν υπάρχει έχει κάτι τιμές εξωπραγματικές!!!)

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από unemployed_ghost Εμφάνιση μηνυμάτων
    ότι ρυθμίσεις και να κάνω δεν έχω εισερχόμενες
    Αναμενόμενο, γενικά στο cg-nat (ή/και το όποιο nat είναι εκτός του ελέγχου μας και δεν μπορούμε να κάνουμε port-forward/mapping)
    μόλις κάνει timeout το established session στο conn. tracking μετά δεν έχεις εισερχόμενη κίνηση.

    Μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις συχνά refresh το session με keepalive/ping,
    τα ata/pbx/sip clients τυπικά έχουν τέτοιες ρυθμίσεις,
    που θεωρητικά θα βοηθήσει.
    Θεωρητικά θα έπαιζε αν ο voip provider υποστηρίζει stun, οπότε δες τι λέει η modulus σχετικά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από unemployed_ghost Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν στήσω freepbx και συνδεθώ με pjsip δουλεύει κανονικά
    Ενδιαφέρον μέν, δεν το έχω δοκιμάσει, υποτίθεται ότι υποστηρίζει nat traversal πάντως,
    οπότε αν παίζει μια χαρά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από unemployed_ghost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ερώτημα λοιπόν είναι τί κάνω λάθος;
    Είσαι πίσω απο cg-nat.

    Ιδανικά βρές μια sim με public (non-nated) ip,
    άλλως πρέπει να βρείς κάποιο τρόπο να πάρεις μια public πάνω στο 4g router σου,
    ένα vpn tunnel με ένα endpoint που έχει public θεωρητικά θα ήταν ok,
    ή κάτι σε sd-wan (zero-tier?) ίσως.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από unemployed_ghost Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπάρχει κάποιο φθηνή συσκευή που θα μπορούσα να στήσω freepbx
    Το "φτηνή" είναι σχετικό...
    τυπικά x-86 θέλεις οπότε δεν θάναι "φτηνή", οπωσδήποτε όχι φτηνότερη από το Pi.
    Ένα παλιό pc ή σε vm αν έχεις την υποδομή θα ήταν οι φτηνότερες λύσεις.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.907
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από unemployed_ghost Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπάρχει κάποιος εξοπλισμός ή ρυθμίσεις που να μπορεί να δουλέψει ο συνδυασμός voip πάνω σε 4g me cgnat?
    Ζήτησε να σου ενεργοποιήσουν το προφίλ vpn internet για να πάρεις public ip και να μην έχεις cgnat.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μα τι λετε?
    Εχουμε 2023. Απο πότε χρειαζεται port forward για να εχουμε εισερχομενες?

    Τα push notifications ειναι για λογους διαρκειας ζωης μπαταριας ΟΧΙ cgnat.

    Γενικα το port forward σε sip για client only ειναι απλα μια security τρυπα χωρις λογο.

    και ετσι για την ιστορια, freepbx με sip, pfsense (1ο nat), zte5001 (2o nat), vodafone 5g (cgnat), ephone, λειτουργει αρκετους μηνες χωρις κανενα απολυτως πρόβλημα. Ειμαι σιγουρος οτι το ιδιο ακιρβως θα γινοταν και στη modulus.

    Σε επιπεδο δοκιμης, ενα dect sip gigaset που δοκιμασα, δουλεψε επισης χωρις προβλημα

    Υποψιαζομαι οτι το 4g router σου κανει το προβλημα.
    Σε φτηνο x86 υπαρχουν φτηνες λυσεις στα used.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Βασικά δεν μας έχεις πει ποιο είναι το πρόβλημα.

    Κάνεις register;
    Αν ναι έχεις πάντα εξερχόμενες;
    Αν ναι έχεις πρόβλημα με τις εισερχόμενες;
    Αν ναι δεν χτυπάει;
    Αν χτυπάει και απαντάς, δεν έχεις ήχο;

  6. #6
    όπως το αναφέρεις και εσύ με freepbx δουλευει μια χαρα.

    Το πρόβλημα εντοπίζεται με απευθείας σύνδεση του ATA στον πάροχο.
    Έχω εξερχόμενες αλλά δεν κουδουνίζει καθόλου.(η κουδουνίζει με αρκετή καθυστερηση στην πρώτη κληση και στην επόμενες κλήσεις τίποτα)

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    A. Προβληματικο ata. Τα περισσοτερα απο αυτα γεννηθηκαν προβληματικα
    Β. Προβληματικο nat στο 4g router.
    Για περισσοτερες λεπτομερειες, πρεπει να βαλεις wireshark και να παρεις traces απο τα δυο συστηματα και να τα συγκρινεις.
    Η λυση ειναι προφανης. Βαζεις freepbx. Ουτως η αλλως ειναι πολυ πολυ ανωτερη λυση

  8. #8
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από unemployed_ghost Εμφάνιση μηνυμάτων
    όπως το αναφέρεις και εσύ με freepbx δουλευει μια χαρα.

    Το πρόβλημα εντοπίζεται με απευθείας σύνδεση του ATA στον πάροχο.
    Έχω εξερχόμενες αλλά δεν κουδουνίζει καθόλου.(η κουδουνίζει με αρκετή καθυστερηση στην πρώτη κληση και στην επόμενες κλήσεις τίποτα)
    Ποιο ata έχεις;

  9. #9
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα τι λετε?
    Εχουμε 2023. Απο πότε χρειαζεται port forward για να εχουμε εισερχομενες?
    Έχουμε όντως.
    Όταν είχα δοκιμάσει τα δικά μου ata (812/fritz) πίσω από το cg-nat της cosmote (με mtik lte modem/router),
    έκανε registration κανονικά, μετά ολίγων (~5?) λεπτών (που υποθέτω == με το udp timeout του isp router upstream που κάνει το cg-nat )
    δεν είχε εισερχόμενες.

    Το ίδιο setup^ με apn vpn-internet και public/routable ip στην wan του lte έπαιζε ok.
    Έπαιζε και χωρίς port-forward στο lan-side ata/pbx όταν έκανες ένα keepalive ή σύντομο refresh στο registration του ata/pbx,
    αλλιώς τα ίδια (μόλις έκανε timeout το udp session στο τοπικό router δεν είχε εισερχόμενες).

    Το ίδιο πρόβλημα και σε xdsl με το failover του fritz σε lte stick, αν δεν έχει apn με public ip δεν παίζουν οι εισερχόμενες,
    μόλις το κάνω vpn-internet παίζουν όλα ok.

    Παρόμοια προβλήματα και με ata (812) πίσω απο mtik σε xdsl.
    Στο mikrotik στρώνει με τον nat helper, αλλά έχει θέματα με το ενδεχόμενο failover.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    freepbx με sip, pfsense (1ο nat), zte5001 (2o nat), vodafone 5g (cgnat), ephone, λειτουργει αρκετους μηνες χωρις κανενα απολυτως πρόβλημα. Ειμαι σιγουρος οτι το ιδιο ακιρβως θα γινοταν και στη modulus.
    Μια χαρά, και μπορεί όντως το pf να το κάνει καλύτερα, εγώ έχω δει προβλήματα σε τέτοια setup.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  10. #10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε όντως.
    Όταν είχα δοκιμάσει τα δικά μου ata (812/fritz) πίσω από το cg-nat της cosmote (με mtik lte modem/router),
    έκανε registration κανονικά, μετά ολίγων (~5?) λεπτών (που υποθέτω == με το udp timeout του isp router upstream που κάνει το cg-nat )
    δεν είχε εισερχόμενες.

    Το ίδιο setup^ με apn vpn-internet και public/routable ip στην wan του lte έπαιζε ok.
    Έπαιζε και χωρίς port-forward στο lan-side ata/pbx όταν έκανες ένα keepalive ή σύντομο refresh στο registration του ata/pbx,
    αλλιώς τα ίδια (μόλις έκανε timeout το udp session στο τοπικό router δεν είχε εισερχόμενες).

    Το ίδιο πρόβλημα και σε xdsl με το failover του fritz σε lte stick, αν δεν έχει apn με public ip δεν παίζουν οι εισερχόμενες,
    μόλις το κάνω vpn-internet παίζουν όλα ok.

    Παρόμοια προβλήματα και με ata (812) πίσω απο mtik σε xdsl.
    Στο mikrotik στρώνει με τον nat helper, αλλά έχει θέματα με το ενδεχόμενο failover.



    Μια χαρά, και μπορεί όντως το pf να το κάνει καλύτερα, εγώ έχω δει προβλήματα σε τέτοια setup.
    ακριβώς το πρόβλημά μου!!! μόνο που με freepbx και pjsip(μόνο με pjsip) trunk παίζει απροβλημάτιστα (ίσως καμιά φορά καθυστερεί ένα κουδούνισμα)

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το διπλο ΝΑΤ που κρατάει πληροφορίες για τις συνδέσεις δεν είναι θέμα, το πρόβλημα είναι όταν ο πάροχος αλλάζει gateway με το όποιο βγαίνεις, κάτι τέτοιο πχ κάνει η Cosmote, ή δεν κρατάει πληροφορίες στο nat table για να επιστρέψει πίσω η όποια κλήση προς εσένα.
    Ακόμα και το χειρότερο κινέζικο ρουτερ κρατάει αυτή την πληροφορία

    Θα δοκίμαζα να μειώσω το registration

  12. #12
    Εγγραφή
    28-08-2007
    Περιοχή
    Άνοιξη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    Cisco 1941 w/ VDSL2 HWIC
    Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Ένα Fritzbox 6850 LTE με μια SIM της Cosmote με APN internet και VoIP πάροχο την modulus.

    Οι εξερχόμενες κλήσεις λειτουργούν κανονικά αλλά οι εισερχόμενες δεν χτυπάνε ποτέ. Αν κάνω μια εξερχόμενη κλήση τότε τα επόμενα δευτερόλεπτα δέχεται κανονικά εισερχόμενη.

    Τα στοιχεία του VoIP είτε τα περάσω απευθείας στο fritzbox είτε σε IP τηλέφωνο, το αποτέλεσμα είναι ακριβώς το ίδιο.

    Με την τεχνική υποστήριξη της Modulus δεν βγάλαμε άκρη (είχε συνδεθεί κανένα μισάωρο στο ρουτερ και έψαχναν λύση).

    Έχω φάει 3 μέρες τώρα και προσπαθώ να βρω λύση. To APN vpn-internet θα μπορούσα να δουλέψει;

  13. #13
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ionast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Ένα Fritzbox 6850 LTE με μια SIM της Cosmote με APN internet και VoIP πάροχο την modulus.

    Οι εξερχόμενες κλήσεις λειτουργούν κανονικά αλλά οι εισερχόμενες δεν χτυπάνε ποτέ. Αν κάνω μια εξερχόμενη κλήση τότε τα επόμενα δευτερόλεπτα δέχεται κανονικά εισερχόμενη.

    Τα στοιχεία του VoIP είτε τα περάσω απευθείας στο fritzbox είτε σε IP τηλέφωνο, το αποτέλεσμα είναι ακριβώς το ίδιο.

    Με την τεχνική υποστήριξη της Modulus δεν βγάλαμε άκρη (είχε συνδεθεί κανένα μισάωρο στο ρουτερ και έψαχναν λύση).

    Έχω φάει 3 μέρες τώρα και προσπαθώ να βρω λύση. To APN vpn-internet θα μπορούσα να δουλέψει;
    αμα εχεις τη δυνατοτητα ενεργοποιησε αυτο που σου δειχνω και κανε παλι δοκιμες. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  69,5 KB 
ID: 245010
    waiting for symmetric internet

  14. #14
    Εγγραφή
    28-08-2007
    Περιοχή
    Άνοιξη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    Cisco 1941 w/ VDSL2 HWIC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apagal Εμφάνιση μηνυμάτων
    αμα εχεις τη δυνατοτητα ενεργοποιησε αυτο που σου δειχνω και κανε παλι δοκιμες. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  69,5 KB 
ID: 245010
    Δυστυχώς τίποτα. Ακριβώς η ίδια κατάσταση....

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας