Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Ηλικία
    84
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Κουράστηκα...
    Έχω όλα τα παραπάνω το router είναι αυτό που δίνει η nova για Fiber και η συνδεσμολογία είναι η εξής:
    Το Deco (m4r) πάνω ή μέσα (όπως το βλέπει ο καθείς) στο Nokia (στο οποίο έχω απενεργοποιήσει τα WI-fi) μεσω Ethernet και λειτουργεί σαν access point, o εκτυπωτής ασύρματα συνδεδεμένος στο Deco μέχρι εδώ όλα καλά.
    Όταν όμως γυρίζω το Deco σε mode router WiFi (δρομολογητής WiFi )ο εκτυπωτής χάνει την ασύρματη σύνδεση και δεν συνδέεται με τίποτα ασύρματα (μόνο στο Deco, το WI-fi του Nokia παραμένει off) αλλά ουτε και ενσύρματα παρόλο που κάποιες φορές τον έχει δεί το software του εκτυπωτή (μέσω Ethernet σύνδεσης στο Nokia όχι όμως στο Deco) παρόλο που μου έχει φύγει το κλαπέτο 2 μέρες να παλεύω.
    Δεν θέλω να γράψω τι έχω κάνει γιατί θεωρώ οτι θα επεκτείνω το νήμα αρκετά άνευ λόγου, ενώ ταυτόχρονα θα μειώσω το νήμα της ζωής σας αρκετά επίσης άνευ λόγου.
    Χρειάζομαι την λειτουργία wifi router στο Deco γιατί μου δίνει αρκετές δυνατότητες οι οποίες δεν μου παρέχονται στην λειτουργία του σαν access point, μην μιλήσουμε για το αναγκαίο κακό της φυσικής παρουσίας του Νοkia.
    Τι μπορεί να φταίει απο πού να ξαναρχίσω;
    Διαισθητικά έχω την εντύπωση οτι αν μου δινόταν η επιλογή ενεργοποίησης σε bridge mode των θυρών του nokia ίσως το πρόβλημα να είχε λυθεί αλλά όταν στην απέραντη απελπισία μου επικοινώνησα με την nova (ποτέ δεν ξέρεις) και έλαβα την απάντηση δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα που είναι το router κλειδωμένο σε αυτές τις επιλογές και πρέπει να πάρετε δικό σας τεχνικό αντιλαμβάνεστε οτι η αγάπη του Κυρίου μας με κράτησε ζωντανό.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για αρχή θεωρώ ότι όλες μα όλες οι συσκευές (ενσύρματες και ασύρματες) είναι συνδεδεμένες στο υποδίκτυο του Deco.
    Αν όχι, τότε είτε τις συνδέεις όλες σε αυτό και δοκιμάζεις πάλι είτε χρειάζονται κανόνες static route στην συσκευή του παρόχου για να υπάρξει επικοινωνία μεταξύ συσκευών των δύο διαφορετικών υποδικτύων.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Ηλικία
    84
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πρώτον σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες
    Δεύτερον
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αρχή θεωρώ ότι όλες μα όλες οι συσκευές (ενσύρματες και ασύρματες) είναι συνδεδεμένες στο υποδίκτυο του Deco.
    Θεωρείς σωστά.παρόλα αυτά δεν δουλεύει
    χρειάζονται κανόνες static route στην συσκευή του παρόχου
    Παίρνει το Nokia (G-2425G-A) τέτοιους κανόνες από μένα γιατί το πεδίο Static DHCP Entry (εκεί δεν πρέπει να μπεί; ) είναι πιο γκρί και απο τον ουρανό της Σκανδιναβίας. Αν και η προσπάθεια μου αφορά κυρίως την ασυρματη συνδεση του εκτυπωτή στο deco η οποία οταν το Deco λειτουργει σαν WiFi router είναι απλώς αδύνατη.
    Λύση η οποία έχει βρεθεί είναι όταν θέλω να εκτυπώσω να γυρίζω την λειτουργία του Deco σε access point και όταν τελειώσω την εργασία να το γυρίζω σε Wifi router αλλά καταλαβαίνεις είμαι λίγο ψυχαναγκαστικός και θέλω τα πράγματα να δουλεύουνε σωστά.
    Σε ευχαριστώ και πάλι.
    Υ.Γ
    Τι είναι καφέ κρέμεται και βρωμάει;
    Spoiler:
    Ενα εκρεμμές που του ψόφησε ο κούκος.



    Ξέρω είναι λίγο cringe αλλά μόλις είδα το nickname δεν κρατήθηκα
    Σε ευχαριστώ και πάλι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kbantikos : 09-01-23 στις 08:31.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας