Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα, πριν τα Χριστούγεννα είχα κάνει ηλεκτρονικά αίτηση για Cosmote Fiber 200 Unlimited με φορητότητα αριθμού γιατί μου το έδινε σε καλή τιμή, είχα ήδη Wind Fiber 100 εδώ και τρία χρόνια και η Wind μου έδινε την αναβάθμιση με 55 ευρώ τον μήνα και η Cosmote μου το έδωσε 41.99 ευρώ. Οι καμπίνες είναι της Wind.

    Έστειλα όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά υπογεγραμμένα πριν την αλλαγή του χρόνου και μου έστειλαν την δεύτερη ημέρα του χρόνου SMS ότι στις 6 Γενάρη θα έρθει τεχνικός να ενεργοποιήσει την υπηρεσία. Στις 4 του μηνός ήρθε και ο εξοπλισμός, αλλά δεν θα τον χρησιμοποιήσω γιατί έχω το AVM 7590. Εννοείται ότι ήταν αργία και δεν εμφανίστηκε κανείς την Παρασκευή και ξαφνικά χθες το πρωί διαπίστωσα ότι δεν έχει πλέον τηλέφωνο και δεν παίρνει IP. Αλλάζω στο TG789Vac V2 το username και το password σε ένα τυχαίο Cosmote και πήρε IP, αλλά χωρίς τηλεφωνία εννοείται και συγχρονισμό μόλις στα 100 Mbps. Συνδέω το 7590 και συγχρόνισε στα 190 Mbps με Cosmote IP και μάλλον λέω ολοκληρώθηκε η διαδικασία, αλλά τηλεφωνία πάλι δεν υφίσταται. Παίρνω την Cosmote και μου λένε ότι η υπηρεσία δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα και όταν τους είπα αφού IP παίρνω από εσάς δεν ήξεραν τι να μου απαντήσουν και μου το έκλεισαν. Ούτε στο My Cosmote φαίνεται κάποια υπηρεσία ενεργή.

    Στο foritotita.gr το νούμερο φαίνεται να ανήκει ακόμα στην Wind. Δηλαδή με λίγα λόγια θα μείνω χωρίς σταθερό τηλέφωνο για μέρες ακόμα. Παίζει να πήγε ο τεχνικός της Wind και να με κούμπωσε στα DSLAM που έχουν για τους άλλους παρόχους χωρίς να ενημερωθεί η Cosmote;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Στον ΟΤΕ αν βάλεις τυχαίο δεν θα πρέπει να σου δώσει ip, πρέπει να βάλεις σωστό συνδυασμό User pass, πχ το κλασικό otenet@otenet.gr/otenet
    η ip Που παίρνεις είναι απο cosmote; στο whatismyip τι βγάζει;

    Βέβαια σε αυτά τα dslam που είναι με χονδρική, νομίζω πως μπορείς να βάλεις στοιχεία απο όποιον πάροχο θέλεις και να πάρεις Ip, μήπως να δοκίμαζες να βάλεις τα στοιχεία της wind ξανά;

  3. #3
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    ειχα το ιδιο θεμα αλλα αντιστροφα σε παροχους δλδ Νοβα σε καμπινα cosmote
    ειχα ιντερνετ αλλα οχι τηλεφωνο δε θυμαμαι για ποσες μερες. Μου ειχαν πει οτι δεν εχει ολοκληρωθει η διαδικασια

  4. #4
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    otenet@otenet.gr / otenet έβαλα στο TG789 και πήρε IP όταν έχασε τηλεφωνία και Internet.

    Η IP είναι της Cosmote, 45.139.xxx.xxx. Aν βάλω τυχαία στοιχεία Wind δεν παίρνει IP.

    Στο 7590 έβαλε από μόνο του στοιχεία της Cosmote και συγχρονίζει στα 190 και παίρνει IP.

    Στο My Cosmote λέει τα κάτωθι "Δεν βρέθηκαν συνδέσεις! Πρόσθεσε τώρα τις συνδέσεις σου στο My COSMOTE, ώστε να έχεις εύκολα και άμεσα την πλήρη εικόνα και τον έλεγχό τους, ακολουθώντας την διαδικασία Προσθήκης Σύνδεσης". Δεν υπάρχει καμιά υπηρεσία δηλαδή.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.559
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Απ οσο ξερω στη κοσμοτε το 7590 ειναι στα υποστηριζομενα ρουτερ.

    Κανε reset μεσα απ το φριτζ και εφοσον συνδεθει θα τραβηξει αυτοματα τα στοιχεια της γραμμης.

    Αν ομως δεν εχει ολοκληρωθει η μεταβαση δε γνωριζω την συμπεριφορα του.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Ο αριθμός τηλεφώνου είναι ακόμα στην Wind, μάλλον το κάνουν επίτηδες επειδή έφυγα. Δοκίμασα και Vodafone ρυθμίσεις που τις έχει έτοιμες το Fritz, παίρνει IP χωρίς Internet. Άρα ξεκάθαρα είμαι σε διασύνδεση Cosmote πλέον στην καμπίνα της Wind, αλλά η φορητότητα του αριθμού δεν έχει ολοκληρωθεί. Ξεκινάω με ΙΝΚΑ και ΕΕΤΤ καταγγελίες.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    otenet@otenet.gr / otenet έβαλα στο TG789 και πήρε IP όταν έχασε τηλεφωνία και Internet.

    Η IP είναι της Cosmote, 45.139.xxx.xxx. Aν βάλω τυχαία στοιχεία Wind δεν παίρνει IP.

    Στο 7590 έβαλε από μόνο του στοιχεία της Cosmote και συγχρονίζει στα 190 και παίρνει IP.

    Στο My Cosmote λέει τα κάτωθι "Δεν βρέθηκαν συνδέσεις! Πρόσθεσε τώρα τις συνδέσεις σου στο My COSMOTE, ώστε να έχεις εύκολα και άμεσα την πλήρη εικόνα και τον έλεγχό τους, ακολουθώντας την διαδικασία Προσθήκης Σύνδεσης". Δεν υπάρχει καμιά υπηρεσία δηλαδή.
    Κάπως αργοπορημένα αλλά έκανες προσθήκη σύνδεσης; Όταν κανεις My Cosmote για πρώτη φορά δεν έχει το ΑΦΜ σου και πρέπει να το προσθέσεις εσύ

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο αριθμός τηλεφώνου είναι ακόμα στην Wind, μάλλον το κάνουν επίτηδες επειδή έφυγα. Δοκίμασα και Vodafone ρυθμίσεις που τις έχει έτοιμες το Fritz, παίρνει IP χωρίς Internet. Άρα ξεκάθαρα είμαι σε διασύνδεση Cosmote πλέον στην καμπίνα της Wind, αλλά η φορητότητα του αριθμού δεν έχει ολοκληρωθεί. Ξεκινάω με ΙΝΚΑ και ΕΕΤΤ καταγγελίες.
    Πως θα πάρει ρυθμίσεις vodafone; στην μια περίπτωση βάζεις εσύ με το χέρι το otenet@otenet στην άλλη περιμένεις να πάρει αυτόματα, αν δεν είναι δηλωμένο στο tr δεν θα πάρει κάτι.
    δεν θυμάμαι αν η wind είχε κάποιον demo Λογαριασμό, έχεις δοκιμάσει με τον παλιό που είχες;

  9. #9
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Τις έχει έτοιμες το τελευταίο fritz os! για Vodafone και Cosmote, ας πούμε σαν guest. Για να μπορείς να πάρεις IP. Εγώ δεν πρόσθεσα κάτι.

    Στο My Cosmote όταν βάζω το ΑΦΜ λέει "Ο χρήστης έχει ήδη πρόσβαση στον συγκεκριμένο πελάτη" και όταν βάζω τον σταθερό αριθμό λέει "Δεν βρέθηκαν πελάτες με τα στοιχεία που καταχωρήσατε".

    Εννοείται ακόμα και σήμερα δεν υπάρχει τηλεφωνία. Ξαναέβαλα το Technicolor και επιβεβαιώθηκε ότι Wind IP δεν παίρνει και ο λογαριασμός VoIP δεν κάνει register για το τηλέφωνο. Για εμένα φταίει η Wind γιατί δεν έχει ολοκληρώσει ακόμα την φορητότητα. Με βάλαν απλά στα DSLAM που έχουν για την Cosmote χωρίς να έχει ολοκληρωθεί η μεταβίβαση του αριθμού γι' αυτό και δεν φαίνομαι στην Cosmote ως ενεργός πελάτης.

    Μπαίνοντας στο account της Wind φαίνομαι ακόμα ενεργός στον τηλεφωνικό μου λογαριασμό. Να πάρω και τηλέφωνο στην Wind να δω τι γίνεται; Αφού έχω τα SMS από τους γελοίους της Cosmote ότι η διαδικασία θα ολοκληρωνόταν στις 6 Γενάρη.

  10. #10
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Μετά από δεκαπέντε ημέρες ήρθε και η τηλεφωνία.

    Όντως ήταν εκκρεμότητα της Cosmote να ολοκληρώσει την διαδικασία της φορητότητας.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας