Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 66
  1. #46
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν μπορείς να δώσεις 20-30 ευρώ παραπάνω για να πάρεις υπολογιστή με 11, ή αν δεν μπορείς να δώσεις 50 ευρώ παραπάνω για να μη σέρνεται ο υπολογιστής από τη μέρα της αγοράς, τότε μάλλον δεν σε ενδιαφέρει το τι λειτουργικό έχει, ούτε η αναβάθμισή του. Για δες τις προδιαγραφές των υπολογιστών με 10 που πωλούνται ακόμα.
    δε νομιζω οτι ειναι μονο τοσα, αλλα οκ δεν εχω ψαξει τις τιμες παω πασο.

    Αλλα αν εχεις εναν υπολογιστη που κανεις την δουλεια σου με τα 10αρια δεν θα τον πεταξεις να παρεις αλλον επειδη δεν μπαινουν τα 11 με τις βλακειες που εχουν κανει. Εξαλου προς το παρον παιρνουν updates. Αργοτερα το συζηταμε. Οπου μπορει να μας καλυψει το linuxaki (αναλογα την χρηση εννοω) θα προτιμηθει εννοειτε!!!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μας λες και πως γινεται? γιατι eχω εναν λαπτοπ μικρο και δεν μπορω να βαλω???
    μαλλον αυτο να υποθεσω ? : https://answers.microsoft.com/en-us/...5-ea5ba70c23c2

  2. #47
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.334
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Δηλαδη καποιος που εχτισε ενα PC το 2017 με i7-7920HQ (650€ επεξεργαστης) και ειπε θα την βγαλω μια 5ετια ανετα ηταν τσιγκουνης ?
    Γιατι σε αυτον το επεξεργαστη επισημα ριχνει ακυρο η Microsoft για τα 11αρια.
    Αντιθετα μπορεις να παρεις ενα PC με Celeron 6305 και να τα δεχτει κανονικα...
    Μιλαμε για χαοτικη διαφορα στις αποδοσεις μεταξυ των επεξεργαστων...
    Αλλα ο στοχος ειναι να πουλησουν hardware πλεον...
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  3. #48
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patrickdrd Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω και 10αρια μωρε, στο καινουργιο laptop - αντικαταστατη του παραπανω,
    οπως και στης δουλειας, 11αρια δεν εχω πουθενα κι ουτε θελω να σου πω,
    ειμαι περισσσοτερο του "μια εκδοση πισω" ως πιο δοκιμασμενη κλπ
    Δεν συμφωνώ με τη λογική αυτή, αλλά όπως σε βολεύει.

    Απ'τη στιγμή που γίνεται officially released, δεν είναι beta, ούτε preview κλπ.

    Αν τώρα δεν βρίσκεις drivers για το hardware σου σε πρώτη φάση, οκ, δεκτό, αλλά κατά τ'άλλα, δεν διαφέρει σε σταθερότητα έναντι των προηγούμενων εκδόσεων, ούτε απαιτείται δοκιμή μηνών για να πεις ότι τώρα μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις άφοβα.

    Εγώ που τα τρέχω εδώ και μήνες, όπως ήταν τα 10άρια, έτσι πάνε κι αυτά. Και τρέχω αποκλειστικά παιχνίδια σ'αυτό το σύστημα, που η σταθερότητα είναι must have.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μας λες και πως γινεται? γιατι εχω εναν λαπτοπ μικρο και δεν μπορω να βαλω???
    Υπάρχουν πολλοί τρόποι. Είτε πειράζεις 3 registry keys, είτε φτιάχνεις iso με το rufus ώστε να μη χρειάζεται να πειράζεις registry keys.

    Οδηγίες υπάρχουν πάμπολλες στο νετ.

    [QUOTE=Nikiforos;7375944]Μιλαμε για update χωρις να χαθουν δεδομενα ή απο την αρχη εγκατασταση που πρεπει να τα ξαναγορασεις ή να βαλεις σπασμενα?/QUOTE]

    Για αρχική εγκατάσταση. Ενδεχομένως να γίνεται και με update, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

    Ούτως ή άλλως, τι δεδομένα να χαθούν. Παίρνεις backup αυτά που χρειάζεσαι και τα περνάς.

    Εκτός αν εννοείς το migration tool, εκεί δεν ξέρω να σου απαντήσω. Πάντα καθαρές εγκαταστάσεις κάνω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν μπορείς να δώσεις 20-30 ευρώ παραπάνω για να πάρεις υπολογιστή με 11, ή αν δεν μπορείς να δώσεις 50 ευρώ παραπάνω για να μη σέρνεται ο υπολογιστής από τη μέρα της αγοράς, τότε μάλλον δεν σε ενδιαφέρει το τι λειτουργικό έχει, ούτε η αναβάθμισή του. Για δες τις προδιαγραφές των υπολογιστών με 10 που πωλούνται ακόμα.
    Δεν συμφωνώ σ'αυτό. Δηλαδή πιστεύεις ότι σε pc 5ετίας πχ, θα σέρνονται τα 11;

    Μια χαρά θα τρέχουν σε πληροφορώ.

    Η όλη παραφωνία με τα 11άρια, είναι η απαίτηση για secure boot, που από τη μία σαφώς και είναι καλό που το ζητάνε, αλλά απ'την άλλη δεν μπορείς να βγάζεις off ένα σημαντικό μέρος συστημάτων, λόγω αυτού.

    Θα μπορούσαν (αν δεν ήταν evil corp), να δίνουν την επιλογή να το παρακάμπτεις με ένα καλό disclaimer για τις "επιπτώσεις" αυτής της παράκαμψης.

    Απ'τη στιγμή που -πρακτικά - παρακάμπτεται ο περιορισμός με έμμεσο τρόπο, τα win 11 τρέχουν μια χαρά σε παλιότερα συστήματα, όπου έτρεχαν μια χαρά και τα 10άρια.

    Δεν άλλαξε κάτι στις απαιτήσεις, δραματικά, ώστε να απαιτείται αλλαγή hardware, μην τρελαθούμε...
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  4. #49
    Εγγραφή
    07-04-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.564
    Downloads
    68
    Uploads
    10
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΝΟΚΙΑ
    Ρε XP και ξερο ψωμι!!!!!
    DELL, CPU i3 1005G1 1,2GHz, RAM 8 GB, SSD 500

  5. #50
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από civil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε XP και ξερο ψωμι!!!!!
    Όχι και XP! Πολύ unstable πράγματα είναι αυτά. Πάνε σε 3.1 να 'χεις το κεφάλι σου ήσυχο...
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  6. #51
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι και XP! Πολύ unstable πράγματα είναι αυτά. Πάνε σε 3.1 να 'χεις το κεφάλι σου ήσυχο...
    Σε windows 3.0, για να μην έχει καν επιλογή trumpet winsock

  7. #52
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Musikwissenschaftler Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανοίγεις δύο, τρία, τέσσερα αρχεία docx ή pdf κ.λπ. και θέλεις να πηγαίνεις γρήγορα από το ένα στο άλλο. Στα Windows 7 και 10 που έχω στους προσωπικούς υπολογιστές μου κάθε αρχείο αντιστοιχεί σε ξεχωριστό tab στην γραμμή εργασιών και η δουλειά μου είναι εξαιρετικά αποδοτική (δεν θέλω να ακούσω βλακείες του τύπου: τί γίνεται αν ανοίξεις 30 τέτοια -- ανοίγω όσα πρέπει κάθε φορά για να κάνω σωστά την δουλειά μου!). Όμως στα Windows 11 που έχω στον χώρο εργασίας μου όλα αυτά ομαδοποιούνται σε ένα tab ανά είδος / εφαρμογή και πρέπει να πας πάνω σε αυτό και να διακρίνεις πού βρίσκεται κάθε φορά αυτό που θέλεις να προβάλεις και να το επιλέξεις (αν είσαι τυχερός και δεν φύγει)... Απίστευτη ανοησία και πολύς ο χαμένος χρόνος (αλλά και τα βρισίδια που ρίχνω κάθε φορά)... Γιατί να πάω στα 11; Ή, σε τελική ανάλυση, γιατί να τα ανέχομαι στην δουλειά μου;
    Νομιζω οτι καπου μπλεκουμε τα ui optimisations με την εξελιξη των συστηματων.
    Ολα οσα αναφερεις ειναι tunable και γινονται να τα φερεις εκει που θες

    Ριξε μια ματια σε αυτο https://www.startallback.com/ φτιαχνει ολα οσα αναφερεις, και καμποσα ακομα.
    τα $5 που ζηταει ειναι μαλλον αστειο ποσό. Και κυκλοφορει και activator if you wish...

    Μην κρινετε το λειτουργικο απο το μικροκοσμο σας, εγραψε ο συμφορουμιτης.
    Συμφωνω.
    Με το χαμο που γινεται εκει εξω με ransom, κλπ o ασχετος χρειαζεται οτι βοηθεια μπορει να εχει. Τα περι evil corporations τα ακουω βερεσε, τουλαχιστον σε αυτο το θεμα.
    Οποτε ναι, secure boot, write protected bios, δακτυλικο αποτυπωμα, τα παντα ολα. Γιατι μετα φωναζει οτι μπηκαν στη τραπεζα και του σηκωσαν το χρημα
    Αυτοι που ξερουν, γελανε και κουνανε το κεφαλι, ενω τρεχουν happily fully patched windows11. linux whatever, σε pc που πλησιαζουν την δεκαετια.
    Η γνωση ομως αντικαθισταται με χρημα. Οποτε ναι, ειναι σωστη η αποψη οτι αν δεν νιωθεις να το παρακαμψεις, τοτε πληρωσε το, γιατι το χρειαζεσαι.
    Τοσο απλα.
    Γιατι η θεια Αμιρσουδα απο το χωριο δυσκολευεται να τα καταλαβει ολα αυτα, και ασε οτι οποτε σε παιρνει τηλεφωνο για οδηγιες εχεις "δουλεια" και της το κλεινεις. Οποτε και εκεινη απανταει στο ξεπεσμενο νiγηριανο πριγκιπα που θελει να της χαρισει μερικα εκατομυρια dollars.

  8. #53
    Εγγραφή
    03-07-2008
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω οτι καπου μπλεκουμε τα ui optimisations με την εξελιξη των συστηματων.
    Ολα οσα αναφερεις ειναι tunable και γινονται να τα φερεις εκει που θες

    Ριξε μια ματια σε αυτο https://www.startallback.com/ φτιαχνει ολα οσα αναφερεις, και καμποσα ακομα.
    τα $5 που ζηταει ειναι μαλλον αστειο ποσό. Και κυκλοφορει και activator if you wish...

    Μην κρινετε το λειτουργικο απο το μικροκοσμο σας, εγραψε ο συμφορουμιτης.
    Συμφωνω. [...]
    Συγγνώμη, αλλά ως χρήστης από τον «μικρόκοσμό» μου και τις ανάγκες του θα ξεκινήσω: αυτές οφείλει να υπηρετεί ένα λειτουργικό σύστημα, όχι να μου επιβάλλει τις δικές του!
    Το γεγονός ότι μπορώ να επαναφέρω ρυθμίσεις αυτονόητες και αναγκαίες για μένα με την συνδρομή άλλης εφαρμογής και μάλιστα επί πληρωμή καταδεικνύει ήδη την ανεπάρκεια και την αποτυχία του νέου λειτουργικού. Δεν θα μπορούσε να παραμείνει παραμετροποιήσιμο ως προς τέτοια ζητήματα; Σαφώς και θα μπορούσε -- αλλά όχι: κάποιοι κρίνουν σκόπιμο εμείς να αλλάξουμε τον τρόπο της εργασίας μας και να προσαρμοσθούμε σε όσα εκείνοι, για τους δικούς τους λόγους, θεωρούν σημαντικά. Ε, λοιπόν, εγώ επί του παρόντος δεν έχω κανέναν απολύτως λόγο να μεταβώ στα Windows 11!

  9. #54
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το χαμο που γινεται εκει εξω με ransom, κλπ o ασχετος χρειαζεται οτι βοηθεια μπορει να εχει. Τα περι evil corporations τα ακουω βερεσε, τουλαχιστον σε αυτο το θεμα.
    Οποτε ναι, secure boot, write protected bios, δακτυλικο αποτυπωμα, τα παντα ολα. Γιατι μετα φωναζει οτι μπηκαν στη τραπεζα και του σηκωσαν το χρημα
    Έλεος με το επιχείρημα όπου αδειάζουν τραπεζικούς λογαριασμούς...

    Το 'χεις δει να συμβαίνει επειδή δεν έχει secure boot και write protected BIOS ένα PC;

    Ο άσχετος χρήστης, θα παραμείνει άσχετος και θα την πατήσει, όση ασφάλεια κι αν του προσφέρει ένα σύστημα.
    Με τον όρο "άσχετο", εννοώ τους χρήστες που δεν θέλουν να μάθουν 1-2 πράγματα, δεν θέλουν να έχουν σχέση με λίγα λόγια, οπότε ά-σχετοι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γνωση ομως αντικαθισταται με χρημα. Οποτε ναι, ειναι σωστη η αποψη οτι αν δεν νιωθεις να το παρακαμψεις, τοτε πληρωσε το, γιατι το χρειαζεσαι.
    Τοσο απλα.
    Γιατι η θεια Αμιρσουδα απο το χωριο δυσκολευεται να τα καταλαβει ολα αυτα, και ασε οτι οποτε σε παιρνει τηλεφωνο για οδηγιες εχεις "δουλεια" και της το κλεινεις. Οποτε και εκεινη απανταει στο ξεπεσμενο νiγηριανο πριγκιπα που θελει να της χαρισει μερικα εκατομυρια dollars.
    Ναι βέβαια. Πλήρωσε νέο hardware, προληπτικά, για να μη φάς scam από νιγηριανό πρίγκιπα ε; Άντε καλά!
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  10. #55
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.078
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ούτε η παρωδία με την απόδοση των AMD, έχει να κάνει με κάποιον πρίγκιπα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  11. #56
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Musikwissenschaftler Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη, αλλά ως χρήστης από τον «μικρόκοσμό» μου και τις ανάγκες του θα ξεκινήσω: αυτές οφείλει να υπηρετεί ένα λειτουργικό σύστημα, όχι να μου επιβάλλει τις δικές του!
    Το γεγονός ότι μπορώ να επαναφέρω ρυθμίσεις αυτονόητες και αναγκαίες για μένα με την συνδρομή άλλης εφαρμογής και μάλιστα επί πληρωμή καταδεικνύει ήδη την ανεπάρκεια και την αποτυχία του νέου λειτουργικού. Δεν θα μπορούσε να παραμείνει παραμετροποιήσιμο ως προς τέτοια ζητήματα; Σαφώς και θα μπορούσε -- αλλά όχι: κάποιοι κρίνουν σκόπιμο εμείς να αλλάξουμε τον τρόπο της εργασίας μας και να προσαρμοσθούμε σε όσα εκείνοι, για τους δικούς τους λόγους, θεωρούν σημαντικά. Ε, λοιπόν, εγώ επί του παρόντος δεν έχω κανέναν απολύτως λόγο να μεταβώ στα Windows 11!
    Εμαθες να δουλευεις με ενα χ τροπο και αυτο σε βολευει.. Αν γυρισουμε αρκετα χρονια πριν, υπηρχε μονο command line. Και αυτο βολικοτατο ηταν για οποιον το ηξερε.
    Ανεπαρκεια και αποτυχια ηταν η συνεχεια. Ναι, για οσους παιζουν ακομα αποκλειστικα με linux cli , ειναι.
    Παραμενει παραμετροποιησιμο. Το προγραμματακι δεν κανει ταρζανιες. Το γιατι δεν το εβγαλαν εξω σε μενου εχει να κανει ακριβως με το clutter που θα προκαλουσαν ολα αυτα στον μεσο χρηστη. (ασχετο για πολλους)
    Το οτι καποιος εβγαλε ενα προγραμματακι και ζηταει ενα καφε, δεν καταδικνυει απολυτως τιποτε. Βαλτο, 100 μερες trial σου δινει. Αλλιως ψαχτα μεσω registry, θα σου παρει λιιιιγο παραπανω χρονο.
    Ειναι λιγακι υπερβολικο ολο αυτο οπως το θετεις. H εξελιξη δεν ειναι παντα βολικη για ολους. Αδυνατον. ομως εφοσον αρνεισαι να κανεις 1-2 extra steps ωστε να ικανοποιησεις το μικροκοσμο σου,αλλα να εισαι και κοντα στην εξελιξη (που θα συμβει ουτως η αλλως) τοτε το προβλημα ειναι μονο δικο σου. Τα υπολοιπα τα περιεγραψε ο Δαρβινος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλεος με το επιχείρημα όπου αδειάζουν τραπεζικούς λογαριασμούς...

    Το 'χεις δει να συμβαίνει επειδή δεν έχει secure boot και write protected BIOS ένα PC;

    Ο άσχετος χρήστης, θα παραμείνει άσχετος και θα την πατήσει, όση ασφάλεια κι αν του προσφέρει ένα σύστημα.
    Με τον όρο "άσχετο", εννοώ τους χρήστες που δεν θέλουν να μάθουν 1-2 πράγματα, δεν θέλουν να έχουν σχέση με λίγα λόγια, οπότε ά-σχετοι.



    Ναι βέβαια. Πλήρωσε νέο hardware, προληπτικά, για να μη φάς scam από νιγηριανό πρίγκιπα ε; Άντε καλά!
    Η ηλιθιοτητα προφανως δεν αντιμετωπιζεται με secure boot. Ομως ενα patched λειτουργικο, με secure boot μπορει και να δυσκολεψει την εγκατασταση του keylogger που θα ρουφηξει τα passwords as we type
    Θα ξαναδωσω παραδειγμα απο το χωρο του αυτοκινητου.
    Ενας εμπειρος οδηγος αγωνων, δεν χρειαζεται esp.. Ξερει και απο αναποδα τιμονια, χειροφρενα κλπ. Οποτε γιατι δεν τα μαθαινουν αυτα ολοι και εχουμε το χαζο esp trc abs antispin και αλλα τετοια που ανεβαζουν το κοστος και την πολυπλoκοητητα και δεν μας αφηνουν να οδηγησουμε οπως ΞΕΡΟΥΜΕ απο παλια?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε η παρωδία με την απόδοση των AMD, έχει να κάνει με κάποιον πρίγκιπα.
    Το marketing παντα ειχε πριγκιπες... :P

  12. #57
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενας εμπειρος οδηγος αγωνων, δεν χρειαζεται esp.. Ξερει και απο αναποδα τιμονια, χειροφρενα κλπ. Οποτε γιατι δεν τα μαθαινουν αυτα ολοι και εχουμε το χαζο esp trc abs antispin και αλλα τετοια που ανεβαζουν το κοστος και την πολυπλoκοητητα και δεν μας αφηνουν να οδηγησουμε οπως ΞΕΡΟΥΜΕ απο παλια?
    Φαντάσου να είχα ένα αυτοκίνητο 30 ετών χωρίς αυτά τα συστήματα και να μου έλεγε ο βενζινάς "είσαι unsupported, δεν σου βάζω βενζίνη"

  13. #58
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι η θεια Αμιρσουδα απο το χωριο
    Υπάρχει τέτοιο όνομα;

  14. #59
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ηλιθιοτητα προφανως δεν αντιμετωπιζεται με secure boot. Ομως ενα patched λειτουργικο, με secure boot μπορει και να δυσκολεψει την εγκατασταση του keylogger που θα ρουφηξει τα passwords as we type
    Θα ξαναδωσω παραδειγμα απο το χωρο του αυτοκινητου.
    Ενας εμπειρος οδηγος αγωνων, δεν χρειαζεται esp.. Ξερει και απο αναποδα τιμονια, χειροφρενα κλπ. Οποτε γιατι δεν τα μαθαινουν αυτα ολοι και εχουμε το χαζο esp trc abs antispin και αλλα τετοια που ανεβαζουν το κοστος και την πολυπλoκοητητα και δεν μας αφηνουν να οδηγησουμε οπως ΞΕΡΟΥΜΕ απο παλια?
    Δεν μιλάμε για το αν είναι χρήσιμο να υπάρχουν όσα συστήματα ασφαλείας μπορούν να υπάρξουν σε ένα σύστημα.

    Κατακρίνουμε τον περιορισμό στο τι θα χρησιμοποιείς, σε συστήματα που πρακτικά τρέχουν στο συγκεκριμένο λειτουργικό μια χαρά.

    Το παράδειγμα με τα αυτοκίνητα δεν πολυκολλάει στη συγκεκριμένη περίπτωση πάντως.

    Εδώ μιλάμε πως έχεις το x hardware που μπορεί να τρέξει ανετότατα το y software και το software σου ρίχνει άκυρο γιατί δεν πληρεί τις απαιτήσεις.

    Ναι, μόνο που το hardware δεν είναι ούτε 10ετίας, ούτε 5ετίας. Μπορεί να είναι 2ετίας και να τρώει άκυρο. Το βρίσκεις νορμάλ;

    Αν θεωρείς πως ο μέσος χρήστης κάνει αλλαγή hardware ανά 2ετία, σαν τα κινητά πχ, πάω πάσο.

    Στα μάτια τα δικά μου, είναι καθαρή εξώθηση στο να κάνουν περιττές αναβαθμίσεις σε hardware (πλήρη συστήματα βασικά) οι χρήστες που δεν γνωρίζουν και τίποτα παραπάνω.

    Αν η ms (όπως και η apple), απευθύνονταν σε σοβαρό καταναλωτικό κοινό, θα μπορούσαν να είναι λιγότερο δικτατορικές οι ενέργειές τους, αλλά δεν τους νοιάζει και τόσο.

    Σου λέει, εγώ το νέο μου προϊόν, θα το μοσχοπουλήσω, οπότε θέτω τους κανόνες μου.

    Και το τσούρμο ακολουθεί τυφλά.

    ΥΓ. Πάντως στο θέμα της ασφάλειας που λες, γενικότερα, σκέψου τώρα concept:

    Παίρνει ο χρήστης νέο pc για να τρέχει τα secure boot του και τα σχετικά, αλλά κάνει web banking με outdated android 3 ετίας ξέρω γω.

    Είναι ασφαλής!
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  15. #60
    Εγγραφή
    03-07-2008
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμαθες να δουλευεις με ενα χ τροπο και αυτο σε βολευει..
    Χμ, όχι ακριβώς... Δοκίμασα πολλούς τρόπους, βρήκα τον καλύτερο και αποδοτικότερο και ξαφνικά, «μια νύχτα», έρχεται η μαμά-MS και μου λέει: ξέρεις, το mac-like-design με νοιάζει περισσότερο από την αποδοτικότητα στην εργασία σου, οπότε νιώσε πλέον όμορφα με τις μεταξωτές κορδέλες που σου προσφέρω. Υπάρχουν πολλοί που έχουν διαμαρτυρηθεί γι' αυτό το χαρακτηριστικό και ίσως στα Windows 12 αποκατασταθεί! Τότε θα τα προτιμήσω και εγώ. Για την ώρα όμως καλύπτομαι από παλαιότερες εκδόσεις -- και δεν αισθάνομαι τύψεις γι' αυτό...

Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας