Σελ. 23 από 40 ΠρώτηΠρώτη ... 3131821222324252833 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 331-345 από 594
  1. #331
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.945
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Λίγη ηρεμία δε βλάπτει, ακριβώς το αντίθετο θα έλεγα. Ας μείνουν τα offtopic μηνύματα και οι νευρολόγοι στη θέση τους και να συνεχίσει ήρεμα η νύχτα, χωρίς ανούσιες προσβολές.
    Ανυπόγραφος

  2. #332
    Εγγραφή
    22-08-2019
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    17(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγη ηρεμία δε βλάπτει, ακριβώς το αντίθετο θα έλεγα. Ας μείνουν τα offtopic μηνύματα και οι νευρολόγοι στη θέση τους και να συνεχίσει ήρεμα η νύχτα, χωρίς ανούσιες προσβολές.
    Μια σηζητηση εκανα με τον a123xxsp και αναμεσα στα σχολια που ηταν ολα ontopic ειπα και τον πονο μου για το συμβολαιο που το κακο? Αν το ειχα γραψει μονο του ως απαντηση στο θεμα θα ελεγα ναι εχουν δικιο, αλλα μπηκαν αναμεσα στην σηζητηση που ειχα με τον a123xxsp για να δειξουν τι, οτι απευθύνονται σε χαζο? Εγω ετσι το ειδα για αυτο και η επιθετικοτητα μου. Και να μη τους χαλαει που σε καθε απαντηση ανεβαινει στο top το θεμα και πεφτουν τα υπολοιπα, γιατι προφανως αυτος ηταν ο λογος και ο σκοπος της "κουβεντας" Αυτα και την καλημερα μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος faniskorg : 14-06-23 στις 08:53.

  3. #333
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από a123xxsp Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΧα, ναι το ίδιο κάνει και εμένα, δηλαδή όντως ενώ μιλάμε για αποθηκευμένο κωδικό βγάζει λάθος, και με πετάει, τον περιμένω σήμερα από ώρα σε ώρα,
    ενδιάμεσα ήρθε ο τεχνικός, μέτρησε 110/11 όλα καλά λέει και έφυγε......
    κάτσε , τώρα είδα το edit
    μέτρησε στην πρίζα σου και έξω ?
    τα FEC δεν τα είδε στο ρούτερ ?

  4. #334
    Εγγραφή
    15-12-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    αγγούρια..... μέτρησε μέσα, βλέπει 110/10 , δεν κοίταξε καθόλου τα λάθη, δεν ήθελε να μετρήσει κολώνα, μου λέει αφού φτάνει 110/10 μέσα είσαι ΟΚ και εξαφανίστηκε χαχαχαχαχα,
    περιμένω να σταματήσει να βρέχει μπας και αλλάξω καλώδιο έχω ένα μονοκόματο utp να πάω από την κολώνα μέχρι το ρούτερ και βλέπουμε

  5. #335
    Εγγραφή
    09-06-2017
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    510/51
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από a123xxsp Εμφάνιση μηνυμάτων
    αγγούρια..... μέτρησε μέσα, βλέπει 110/10 , δεν κοίταξε καθόλου τα λάθη, δεν ήθελε να μετρήσει κολώνα, μου λέει αφού φτάνει 110/10 μέσα είσαι ΟΚ και εξαφανίστηκε χαχαχαχαχα,
    περιμένω να σταματήσει να βρέχει μπας και αλλάξω καλώδιο έχω ένα μονοκόματο utp να πάω από την κολώνα μέχρι το ρούτερ και βλέπουμε
    το θέμα των λαθών είναι πρόβλημα από την μεριά του πελάτη, εν τέλη θα σου έλεγε άλλαξε το κάλωδιο από κάτω μέχρι το ρούτερ.

  6. #336
    Εγγραφή
    15-12-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Θα έλεγα ότι πιθανότατα είναι θέμα πελάτη (γιατί καλώδιο παίζει και από τον πελάτη μέχρι την καμπίνα και δεν είναι απίθανο να υπάρχει πρόβλημα από την κολώνα και πίσω),
    του είπα για το καλώδιο και ότι θέλω να βάλω μονοκόμματο και αντιθέτως με ότι υπέθεσα και εγώ μου λέει μην κάνεις τίποτα είσαι μια χαρά,
    σήμερα/αύριο θα το αλλάξω και θα δείξει, μακάρι να λυθεί

  7. #337
    Εγγραφή
    22-08-2019
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    17(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από a123xxsp Εμφάνιση μηνυμάτων
    αγγούρια..... μέτρησε μέσα, βλέπει 110/10 , δεν κοίταξε καθόλου τα λάθη, δεν ήθελε να μετρήσει κολώνα, μου λέει αφού φτάνει 110/10 μέσα είσαι ΟΚ και εξαφανίστηκε χαχαχαχαχα,
    περιμένω να σταματήσει να βρέχει μπας και αλλάξω καλώδιο έχω ένα μονοκόματο utp να πάω από την κολώνα μέχρι το ρούτερ και βλέπουμε
    Οι τεχνικοι της vod βαριουνται που ζουνε. Οπως ειχα ξαναπει τα λαθη ειναι λογο χαλκου, μπορει απο την μερια σου μπορει και απο την δικια τους. Αν μεχρι την ρεγκλετα που κουμπωνει ο ΟΤΕ vod κτλ δεν υπαρχουν σφαλματα τοτε ειναι απο το δικο σου καλωδιο, και πολυ καλα θα κανεις να βαλεις UTP και προτιμησε το καφε ζευγαρι και αν ειναι cat6 ακομα καλυτερα. Και προσοχη οχι συνδυασμο με αλλο χρωμα αλλα μονο με το περιπλεγμενο αλλιως θα γινει χειροτερο και δεν εχεις ουτε καν 50. Και ακομα καλυτερα θα ηταν να το πας καρφωτο στο ρουτερ και να δωσεις απο αυτο τηλεφωνια χωρις φιλτρα σπλιτερ κτλ. Νομιζω τα εχω ξαναγραψει :P
    Εγω παντως ειμαι απο τους τυχερους επειδη μπορω και εχω προσβαση στη ρεγκλετα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος faniskorg : 19-06-23 στις 17:59.

  8. #338
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από faniskorg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι τεχνικοι της vod βαριουνται που ζουνε.
    εξαρτάται , 3 έχουν έρθει , κομπλέ ήταν , ειδικά το ένα παλικαράκι είχε την καλοσύνη να περιμένει κανα μισάωρο για να του βγάλει λάθος η γραμμή

    οντοπικ , πόσο πιάνει το ρούτερ αν το σπρώξω ? Θα μου στείλουν καινούριο τρομάρα τους

  9. #339
    Εγγραφή
    15-12-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    πέρασα ένα UTP δεν είχα δει το ποστ σου και πήρα το πράσινο ζευγάρι (ψάχνω αλλά δεν βλέπω κάπου να έχουν κάποια διαφορά από χρώμα σε χρώμα), από εκεί που καταλήγει στην πολυκατοικία μέχρι το διαμέρισμα (γλύτωσα 2 ενώσεις), δεν βλέπω διαφορά (ίσως λίγο λιγότερα λάθη)
    την Τετάρτη θα περάσω ένα από το διαμέρισμα μέχρι την κολώνα του ΟΤΕ και θα πάω με το καφέ-άσπρο όπως προτείνεις και θα ενημερώσω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος a123xxsp : 19-06-23 στις 18:35.

  10. #340
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από a123xxsp Εμφάνιση μηνυμάτων
    πέρασα ένα UTP δεν είχα δει το ποστ σου και πήρα το πράσινο ζευγάρι (ψάχνω αλλά δεν βλέπω κάπου να έχουν κάποια διαφορά από χρώμα σε χρώμα), από εκεί που καταλήγει στην πολυκατοικία μέχρι το διαμέρισμα (γλύτωσα 2 ενώσεις), δεν βλέπω διαφορά (ίσως λίγο λιγότερα λάθη)
    την Τετάρτη θα περάσω ένα από το διαμέρισμα μέχρι την κολώνα του ΟΤΕ και θα πάω με το καφέ-άσπρο όπως προτείνεις και θα ενημερώσω.
    τελικά θα σου στείλουν 3ο ρούτερ ή όχι ?

  11. #341
    Εγγραφή
    22-08-2019
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    17(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από a123xxsp Εμφάνιση μηνυμάτων
    πέρασα ένα UTP δεν είχα δει το ποστ σου και πήρα το πράσινο ζευγάρι (ψάχνω αλλά δεν βλέπω κάπου να έχουν κάποια διαφορά από χρώμα σε χρώμα), από εκεί που καταλήγει στην πολυκατοικία μέχρι το διαμέρισμα (γλύτωσα 2 ενώσεις), δεν βλέπω διαφορά (ίσως λίγο λιγότερα λάθη)
    την Τετάρτη θα περάσω ένα από το διαμέρισμα μέχρι την κολώνα του ΟΤΕ και θα πάω με το καφέ-άσπρο όπως προτείνεις και θα ενημερώσω.
    Το καφε μου το ειχε προτείνει και εμενα ενα φιλαρακι μου τεχνικος του οτε, λεει οτι ειναι το καλυτερο ζευγαρι αλλα ουτε και εγω ειδα διαφορες αλλα μου φανηκε λιγο πιο σταθερο. Παντως να ξερεις οτι το vox δεν ειναι και οτι καλυτερο για χαλκο, τα προηγούμενα ρουτερ μπορει να σου αποδωσουν καλυτερα οπως σε εμενα πχ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    εξαρτάται , 3 έχουν έρθει , κομπλέ ήταν , ειδικά το ένα παλικαράκι είχε την καλοσύνη να περιμένει κανα μισάωρο για να του βγάλει λάθος η γραμμή

    οντοπικ , πόσο πιάνει το ρούτερ αν το σπρώξω ? Θα μου στείλουν καινούριο τρομάρα τους
    Δεν θα το αγορασει κανεις ασχετα αν μας το χρεωνουν πανω απο 100€ σε περιπτωση μου παμε σε αλλο παροχο, το γραφει στο συμβολαιο. Για καινουριο πρεπει ο τεχνικος να βρει προβλημα στο παλιο αλλιως δεν στελνουν, εγω τους παρακαλουσα για μηνες και τελικα μου το εστειλαν με αναβάθμιση συμβολαιου. Εγω μεχρι τωρα μαζεψα 9 ρουτερ, αν θες κανενα 267Α η Η300S η και τα 2 στα στελνω οποτε θες και εσυ πληρωνεις μονο τα μεταφορικα. Με το 267Α μπορεις να παρεις και τους κωδικους voip πολυ ευκολα και χωρις κοπο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος faniskorg : 20-06-23 στις 10:56.

  12. #342
    Εγγραφή
    15-12-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικά θα σου στείλουν 3ο ρούτερ ή όχι ?
    όχι δεν μου έχουν πει ότι θα στείλουν άλλο!

    @faniskorg Στη χειρότερη θα περιμένω Οκτ που υποτίθεται ότι θα μπορώ να βάλω δικό μου ρούτερ για κανα fritz (και θα οφείλουν να σου δώσουν κωδιούς)
    το Vox - Power mega bouba station είναι ΜΑΠΑ!!! καταρχάς αν μπουκώσεις το upload πεθαίνει και το download, το δοκίμασ και σε φίλο με καλή γραμμή, αν εξαντλήσεις το upload του τότε το download κάνει διακοπές ή σέρνεται ή δεν παίζει καν

  13. #343
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από faniskorg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα το αγορασει κανεις ασχετα αν μας το χρεωνουν πανω απο 100€ σε περιπτωση μου παμε σε αλλο παροχο, το γραφει στο συμβολαιο. Για καινουριο πρεπει ο τεχνικος να βρει προβλημα στο παλιο αλλιως δεν στελνουν, εγω τους παρακαλουσα για μηνες και τελικα μου το εστειλαν με αναβάθμιση συμβολαιου. Εγω μεχρι τωρα μαζεψα 9 ρουτερ, αν θες κανενα 267Α η Η300S η και τα 2 στα στελνω οποτε θες και εσυ πληρωνεις μονο τα μεταφορικα. Με το 267Α μπορεις να παρεις και τους κωδικους voip πολυ ευκολα και χωρις κοπο
    απλά θα μου στείλουν νέο , τους ρώτησα αν επιστρέψω το παλιό και μου είπαν "πέτα το" , άρα θα φύγει για πούλημα σαν wifi6 ρούτερ και αναρωτιώμουν πόσα πιάνει το συγκεκριμένο

  14. #344
    Εγγραφή
    22-08-2019
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    17(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλά θα μου στείλουν νέο , τους ρώτησα αν επιστρέψω το παλιό και μου είπαν "πέτα το" , άρα θα φύγει για πούλημα σαν wifi6 ρούτερ και αναρωτιώμουν πόσα πιάνει το συγκεκριμένο
    Για να δουμε με το νεο, η θα φτιαξει η κατασταση η θα εχεις μια απο τα ιδια

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από a123xxsp Εμφάνιση μηνυμάτων
    - - - Updated - - -



    όχι δεν μου έχουν πει ότι θα στείλουν άλλο!

    @faniskorg Στη χειρότερη θα περιμένω Οκτ που υποτίθεται ότι θα μπορώ να βάλω δικό μου ρούτερ για κανα fritz (και θα οφείλουν να σου δώσουν κωδιούς)
    το Vox - Power mega bouba station είναι ΜΑΠΑ!!! καταρχάς αν μπουκώσεις το upload πεθαίνει και το download, το δοκίμασ και σε φίλο με καλή γραμμή, αν εξαντλήσεις το upload του τότε το download κάνει διακοπές ή σέρνεται ή δεν παίζει καν
    Εμενα αυτο που με εξοργιζει με τα vox της ελληνικης vod ειναι οτι το λογισμικο τους δεν εχει καμια σχεση με τα Ιταλικα, αν και το συγκεκριμενο ειναι παλιο για την Ιταλια τωρα δινουν το ακομα ποιο εξελιγμενο vox2 εδω και αρκετο καιρο, αλλα και στα 2 η Ιταλικη εφαρμογη στα κινητα δουλευει και σαν ασυρματο σταθερο ενω η ελληνικη ειναι μια αχρηστη πατατα. Οσο για το μπουκωμα αυτο μου το εκανε στο 267Α και στο Η300 που ηταν οτι χειροτερο στο θεμα wifi, στο 268Q δεν ειχα θεματα αλλα στα CRC ηταν το χειροτερο.

  15. #345
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από faniskorg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να δουμε με το νεο, η θα φτιαξει η κατασταση η θα εχεις μια απο τα ιδια
    παίρνω μεταγραφή στο άλλο νήμα
    https://www.adslgr.com/forum/threads...268Q?p=7443817
    σε σχέση με το Powerstation , το ZTE αντέχει καλύτερα και κάνει "απλά" παγώματα όταν έρχεται θόρυβος . Ακόμα και αν ξεσυχγρονίσει επανέρχεται γρήγορα , επίσης κρατάει την τηλεφωνία ενώ το Powerstation τα έχανε όλα . Έχει λίγο μικρότερη ταχύτητα , αλλά στα συν για μένα η ρύθμιση της έντασης του wifi και ρύθμιση QoS (σαν root)

    Φυσικά το πρόβλημα παραμένει , απλά δέχτηκα να μου στείλουν το ρούτερ γιατί με πρήξανε .
    Τελικά είναι γνωστό θέμα .
    https://www.adslgr.com/forum/threads...CE%B1-VODAFONE

Σελ. 23 από 40 ΠρώτηΠρώτη ... 3131821222324252833 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας