Σελ. 36 από 40 ΠρώτηΠρώτη ... 1626313435363738 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 526-540 από 594
  1. #526
    Εγγραφή
    01-11-2015
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    DG834GT
    SNR / Attn
    1.8(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexT544 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον είναι κρυπτογραφημένο, αλλιώς δοκίμασε μηπως να το κανείς factory reset και πριν το σύνδεσεις στο dsl/wan δοκίμασε τότε να μπεις
    Οι κωδικοί είναι σε plaintext. Αυτό με το reset και τη WAN θύρα είχα διαβάσει στο Ιταλικό forum πως δε λειτουργεί πλέον αλλά αξίζει μία δοκιμή.

  2. #527
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.039
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Δοκιμασε και με αλλον browser. Το GUI εχει θεμα με Chrome (τουλαχιστον mobile που εχω δοκιμασει, δεν εμπαινε). Με Edge μπηκα κανονικα, δυστυχως δεν εχω πλεον στα χερια μου VOX για δοκιμη των κωδικων που βρηκες...

  3. #528
    Εγγραφή
    01-11-2015
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    DG834GT
    SNR / Attn
    1.8(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είναι θέμα περιηγητή, Chrome και Edge έχουν την ίδια βάση (τον Chromium), εγώ χρησιμοποιώ Firefox και μπαίνει κανονικά με το χρήστη vodafone. Ακόμα και αν είχες το Vox30 δε θα σε άφηνε να μπεις.
    Επισυνάπτω το αρχείο για να το μελετήσει όποιος επιθυμεί default.zip. Το αρχείο αυτό είναι το /etc/default.xml από την ελληνική έκδοση του Vox30 και είναι αυτό το οποίο χρησιμοποιείται από το router για την επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων, οι τιμές οι οποίες είναι μοναδικές είναι κενά strings σε αυτό το αρχείο ενώ ο κωδικός του χρήστη admin είναι προσυμπληρωμένος.
    Για αλλαγή της γλώσσας του Web Interface σε Ιταλικά μπορείτε να γράψετε
    Κώδικας:
    lang_change("it_elel");
    στην κονσόλα του περιηγητή.

  4. #529
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.557
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Linksys Mesh System
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από samantas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι θέμα περιηγητή, Chrome και Edge έχουν την ίδια βάση (τον Chromium), εγώ χρησιμοποιώ Firefox και μπαίνει κανονικά με το χρήστη vodafone. Ακόμα και αν είχες το Vox30 δε θα σε άφηνε να μπεις.
    Επισυνάπτω το αρχείο για να το μελετήσει όποιος επιθυμεί default.zip. Το αρχείο αυτό είναι το /etc/default.xml από την ελληνική έκδοση του Vox30 και είναι αυτό το οποίο χρησιμοποιείται από το router για την επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων, οι τιμές οι οποίες είναι μοναδικές είναι κενά strings σε αυτό το αρχείο ενώ ο κωδικός του χρήστη admin είναι προσυμπληρωμένος.
    Για αλλαγή της γλώσσας του Web Interface σε Ιταλικά μπορείτε να γράψετε
    Κώδικας:
    lang_change("it_elel");
    στην κονσόλα του περιηγητή.
    Αμα δεις στο value Root δηλαδη στο Username: admin
    λεει
    Spoiler:

    <PARAMETER name="X_VODAFONE_Permission" type="string" value="cli" writable="1" encryption="0" />
    <PARAMETER name="X_VODAFONE_AccessMode" type="string" value="lan" writable="1" encryption="0" enumeration="lan,wan,all" />


    Ενώ στο value Administrator δηλαδη στο username: vodafone
    λεει
    Spoiler:
    <PARAMETER name="X_VODAFONE_Permission" type="string" value="web,ftp,smb" writable="1" encryption="0" />
    <PARAMETER name="X_VODAFONE_AccessMode" type="string" value="lan" writable="1" encryption="0" enumeration="lan,wan,all" />


    Αν υπηρχε καποιος τροπος να μπεις με SSH θα μπορουσες να μπεις μαλλον με τους κωδικους admin
    αλλιως πιθανον να πρεπει να γινει edit το αρχειο ωστε στο value Root να εχει permission value="web,ftp,smb"

  5. #530
    Εγγραφή
    01-11-2015
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    DG834GT
    SNR / Attn
    1.8(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό που βλέπω είναι ότι έχουν αφαιρέσει όλο τον admin-specific κώδικα από το frontend, οπότε άμα καταφέρεις να μπεις θα δεις μια λευκή σελίδα. Αν το backend είναι ακέραιο όμως δε μας απασχολεί και τόσο αυτό. Κύριο μέλημά μου η απόκτηση πρόσβασης SSH. Στο S3 το OpenWRT wiki σου λέει να κάνεις
    Κώδικας:
    <OBJECT name="AccessControl." type="object" writable="0" encryption="0" >
    <PARAMETER name="SSHLANAccess" type="boolean" value="1" writable="1" encryption="0" />
    </OBJECT>
    για να ενεργοποιήσεις το SSH στο LAN. Στο δικό μας default.xml το AccessControl. υπάρχει οπότε αν βάλουμε την παράμετρο SSHLANAccess ενδέχεται να μας αφήσει να μπούμε.
    Με ένα nmap -p- βλέπω τις πόρτες
    Κώδικας:
    Nmap scan report for www.adsl.vf
    Host is up (0.014s latency).
    Not shown: 65523 closed tcp ports (conn-refused)
    PORT      STATE    SERVICE
    21/tcp    open     ftp
    22/tcp    filtered ssh
    23/tcp    filtered telnet
    53/tcp    open     domain
    80/tcp    open     http
    443/tcp   open     https
    990/tcp   filtered ftps
    5916/tcp  filtered unknown
    6698/tcp  open     unknown
    6699/tcp  open     napster
    8883/tcp  open     secure-mqtt
    58000/tcp filtered unknown
    Το SSH και το TelNet είναι ανοιχτά αλλά δε μας αφήνει να μπούμε από LAN, ίσως να μπορώ να βρω τους κανόνες του FireWall

  6. #531
    Εγγραφή
    01-11-2010
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    ZXHN H268Q
    Path Level
    Fastpath
    Τελικά υπάρχει τρόπος να αλλάξουμε τα κανάλια στο wifi? Είναι πολύ εκνευριστικό να μην μπορείς να αλλάξεις χειροκίνητα κανάλι και το δίκτυο να σέρνεται! Αν μιλήσω με vodafone θα βγάλω άκρη? Κρίμα να δίνουν τέτοιο modem με δυνατότητες και να μην μπορείς να αλλάξεις βασικές λειτουργίες!

  7. #532
    Εγγραφή
    22-08-2019
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    17(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyrosrotary Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά υπάρχει τρόπος να αλλάξουμε τα κανάλια στο wifi? Είναι πολύ εκνευριστικό να μην μπορείς να αλλάξεις χειροκίνητα κανάλι και το δίκτυο να σέρνεται! Αν μιλήσω με vodafone θα βγάλω άκρη? Κρίμα να δίνουν τέτοιο modem με δυνατότητες και να μην μπορείς να αλλάξεις βασικές λειτουργίες!
    Οχι δεν υπαρχει εκτος απο την αναλυση δικτυου που εκει σου δειχνει διαγραμμα με τα γειτονικα ρουτερ και αλλαζει αυτοματα τις μπαντες. Εμενα σημερα το δικο μου παρεδωσε πνευμα απο κεραυνο και δεν μπορω να δω την διαδικασια.

  8. #533
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.992
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Εγώ πάντως αν δεν μπορούσα να αλλάξω κανάλι θα μου φαινόταν άσχημα... Ιδίως σε κυρίως και μοναδικό ρουτερ..
    Πέτυχα πρόσφατα ένα repeater που κάνει το ίδιο και δεν σε αφήνει να αλλάξεις κανάλι και μου φάνηκε άσχημο...
    Διαφορετικά ρίχνεις πάνω ένα άλλο access point, κλείνεις του παρόχου και μια χαρά..
    Μη ξεχάσω να αναφέρω ότι το ρουτερ για να επιλέξει αυτόματα κανάλι λογικά θέλει ρεσταρτ... Δεν έχω δει κάποιο να το κάνει σε λειτουργία...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #534
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.039
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Τρεχει η παπ@ρια το WiFi Doctor σε Η300 και VOX το οποιο κανει override τα παντα και δεν αφηνει αλλαγες. Οι μλκιες της βοντα ειναι αυτες…

  10. #535
    Εγγραφή
    22-08-2019
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    17(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως αν δεν μπορούσα να αλλάξω κανάλι θα μου φαινόταν άσχημα... Ιδίως σε κυρίως και μοναδικό ρουτερ..
    Πέτυχα πρόσφατα ένα repeater που κάνει το ίδιο και δεν σε αφήνει να αλλάξεις κανάλι και μου φάνηκε άσχημο...
    Διαφορετικά ρίχνεις πάνω ένα άλλο access point, κλείνεις του παρόχου και μια χαρά..
    Μη ξεχάσω να αναφέρω ότι το ρουτερ για να επιλέξει αυτόματα κανάλι λογικά θέλει ρεσταρτ... Δεν έχω δει κάποιο να το κάνει σε λειτουργία...
    Οχι δεν θελει κανενα restart εχει επιλογη να διαλεξει απο μονο την καλυτερη συχνοτητα. Δεν μπορω να ανεβασω δικια μου φωτο επειδη το δικο μου παρεδωσε πνευμα
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1619025734_12022_0.jpg 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  86,3 KB 
ID: 252604

  11. #536
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.992
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρεχει η παπ@ρια το WiFi Doctor σε Η300 και VOX το οποιο κανει override τα παντα και δεν αφηνει αλλαγες. Οι μλκιες της βοντα ειναι αυτες…
    Κάτι σαν να λέμε tr069?
    Μου θυμίζεις τώρα το DLM που σχετικά πρόσφατα εφάρμοσε στα dslam της η βοντα και άρχισε να παίρνει πρωτοβουλίες μόνο του....
    Δεν λέω, σε ορισμένες γραμμές κάνει καλό και τις σταθεροποιεί...
    Αλλά σε άλλες που ήδη ήταν σταθερές ακόμα και με σνρ6 η με 2αρι προφίλ upload, τις γύριζε σε 1up και ανέβαζε το σνρ δίχως λόγο.... Ίσως έβλεπε τα crc H fec, δεν ξέρω....
    Ένα πράγμα ξέρω μόνο, πριν που δεν υπήρχε όλα καλά.... Μόλις το εφάρμοσαν..... Ο Δίας.....
    Αλλά η βοντα σε κάτι τέτοια είναι πρώτη....


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από faniskorg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν θελει κανενα restart εχει επιλογη να διαλεξει απο μονο την καλυτερη συχνοτητα. Δεν μπορω να ανεβασω δικια μου φωτο επειδη το δικο μου παρεδωσε πνευμα
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1619025734_12022_0.jpg 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  86,3 KB 
ID: 252604
    Ερώτηση...
    Το κουμπι aggiorna όπως και οι τρεις τελείες δίπλα από το canale στη λίστα, τι κάνουν;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #537
    Εγγραφή
    22-08-2019
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    17(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι σαν να λέμε tr069?
    Μου θυμίζεις τώρα το DLM που σχετικά πρόσφατα εφάρμοσε στα dslam της η βοντα και άρχισε να παίρνει πρωτοβουλίες μόνο του....
    Δεν λέω, σε ορισμένες γραμμές κάνει καλό και τις σταθεροποιεί...
    Αλλά σε άλλες που ήδη ήταν σταθερές ακόμα και με σνρ6 η με 2αρι προφίλ upload, τις γύριζε σε 1up και ανέβαζε το σνρ δίχως λόγο.... Ίσως έβλεπε τα crc H fec, δεν ξέρω....
    Ένα πράγμα ξέρω μόνο, πριν που δεν υπήρχε όλα καλά.... Μόλις το εφάρμοσαν..... Ο Δίας.....
    Αλλά η βοντα σε κάτι τέτοια είναι πρώτη....


    - - - Updated - - -



    Ερώτηση...
    Το κουμπι aggiorna όπως και οι τρεις τελείες δίπλα από το canale στη λίστα, τι κάνουν;
    Ειναι φωτο απο το Ιταλικο επειδη το δικο μου καηκε απο κεραυνο. Με αυτο παντως αλλαζει καναλι αυτοματα και το αλλο απλα κανει ανανεωση στο διαγραμμα. Οι τελειες δεν κανουν τιποτα συμαντικο.

  13. #538
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.992
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Τώρα που το σκέφτομαι, ναι... Έχω πετύχει και εγώ ρούτερ που αλλάζεις κανάλι χωρίς ρεσταρτ...
    Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι όταν είναι στο αυτόματο, θέλει ρεσταρτ για να αλλάξει, αν βέβαια αποφασίσει να αλλάξει...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #539
    Εγγραφή
    22-08-2019
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    17(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα που το σκέφτομαι, ναι... Έχω πετύχει και εγώ ρούτερ που αλλάζεις κανάλι χωρίς ρεσταρτ...
    Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι όταν είναι στο αυτόματο, θέλει ρεσταρτ για να αλλάξει, αν βέβαια αποφασίσει να αλλάξει...
    Δυστυχως αυτο ειναι ενα μειονεκτημα του vox, και μονο του να κανει restart παλι θα αλλαξει καναλι, ενω στο 268Q που εχω δεν αλλαζει αν δεν το κανω εγω. Η φωτο ειναι δικια μου, ηρθε το καινουριο
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης 2023-12-17 082730.png 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  74,4 KB 
ID: 252736

  15. #540
    Εγγραφή
    04-11-2021
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    1. Έχει logs για το πότε μια συσκευή συνδέεται;
    2. Έχει client isolation στο wifi;
    3. Έχει έστω κάποιο βασικό traffic monitor;

Σελ. 36 από 40 ΠρώτηΠρώτη ... 1626313435363738 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας