Γεια σας φίλοι του adslgr και καλή χρονιά να έχουμε.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας για να καταφέρω κάτι που φαίνεται απλό αλλά κάτι δεν κάνω καλά.
Θέλω να βάλω ένα usb stick με ταινίες στο ρούτερ και να τις παρακολουθώ από άλλες συσκευές του σπιτιού που συνδέoνται με WI-FI ή ενσύρματα.
Δηλαδή θέλω να δημιουργήσω π.χ έναν FTP Server στις ρυθμίσεις του ρούτερ.
Λοιπόν Advanced-Service-Enable FTP Server-user name and password.Στη σελίδα αυτή λέει το εξής: When configuring the FTP server, enable the LAN-side or WAN-side FTP function and select character code in UTF-8 format.Για αυτο το τελευταίο δέν καταλαβαίνω πού θα πάω και πώς θα το κάνω.
Συνεχίζω Overview-usb-τσεκάρω το Enable printer and storage sharing ή και το Enable sharing authentication (δεν ξέρω αν αυτό το τσεκάρισμα έχει σημασία)
και προσπαθώ να συνδεθώ με άλλες συσκευές για να δώ το περιεχόμενο του usb αφού βάλω το 192.168.1.1 και το username και password του FTP αλλα δέν γίνεται τίποτα, με ένα Technicolor και ένα h288a δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
Θα παρακαλούσα όποιον το έχει καταφέρει με το συγκεκριμένο ρούτερ να μου έδινε τις οδηγίες αναλυτικά γιατί κάτι μου λείπει από τις ρυθμίσεις
Σας ευχαριστώ να είστε καλά.