Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21
  1. #16
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ενναια τοu noise canceling αναφερεται αποκλειστικα στο θορυβο που πιανει το μικροφωνο.

    Κατ επεκταση σε ακουστικα κλειστου τυπου θα πρεπει για αρχη οταν τα φορας και ειναι ασυνδετα/off να λειτουργουν ως ωτασπιδες και να μην ακουγεται τιποτε.
    Αν ακουγεται, ειναι επιστημονικη φαντασια να καταφερει να το ακυρωσει αυτο ενα ακουστικο ΜΕΣΑ στο αυτι σου με καποιο ενεργο τρόπο.
    Ουεε λιγο ουτε ποου, θα πρεπει ο θορυβος να ακυρωθει πρωτου φτασει στον ακουστικο πορο.

    Αν δεν ακουγεται τιποτε τοτε υπαρχουν επιλογες τυπου ambient noise κλπ. Αλλα γενικοτερα, χλωμο.
    Να ξεκαθαρίσουμε τι ειναι ακουστικό κλειστού τύπου γιατί δυστυχώς στα τεχνολογικά προιόντα εγώ ξέρω τις ξένες λέξεις γιατί με αυτές θα ψωνίσω.
    Από ότι βλέπω ειναι αυτου του τύπου

    Και για μένα, ναι ο θόρυβος φεύγει αλλά όχι οι φωνές που ειναι και το πρόβλημα μου. Περίπου όπως το γράφεις ειναι και λίγο οι φωνές μειώνονται αλλά επειδή φεύγει και ο θόρυβος ακούς και σχεδόν καταλαβαίνεις τα πάντα.
    Εγραψα παραπάνω για τις δικές μου και άλλων εμπειρίες με το θέμα και απορώ πως το αισθάνεστε έτσι. Αναρωτιέμαι αν έχετε υπόψη την ομιλία τρίτων όταν σχολιάζεται για την αποδοτικότητα γιατί γράφουμε δύο εντελώς διαφορετικές εμπειρίες. Και επειδή όλοι μου έχουν πει τα ίδια για noise cancelation και πόσο φανταστικά είναι, μέχρι που αν τους ρωτήσεις για φωνές σου λένε ότι ακούγονται ή έχουν μουσική να τις καλύπτουν, και αναρωτιέμαι αν έχουμε το ίδιο πρόβλημα συνεννόησης.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι όπως το λες είναι: ενώ ακούς ομιλίες και θορύβους, μόλις πατήσεις το κουμπί που ενεργοποιεί το noise canceling είναι σαν να πατάς mute στον έξω κόσμο και δεν ακούς πλέον τίποτα! Είναι σαν να μπαίνεις σε ένα δωμάτιο με ηχομόνωση. Δεν θα πω ποια ακουστικά έχω για να μη φανεί οτι κάνω διαφήμιση, αλλά κράτησε αυτό που γράφω, οτι είναι σαν μαγεία η όλη φάση. Κι εγώ ήμουν επιφυλακτικός πριν τα πάρω.
    Μα κάνε. Εδώ θα κολήσουμε; Εδώ γίνονται προτάσεις για άλλα και χειρότερο στο φόρουμ.

    Ειλικρινά εγώ ψάχνω για κάτι που να δώσει λύση στο θέμω φωνές. Αλλά φωνές και όχι γενικό θόρυβο όπως περνάνε τρένα και λεωφορεία έξω από το χώρο ή αεροπλάνο κτλ κτλ.

  2. #17
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.800
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Πάντως το σημείο αναφοράς για ANC που δουλεύουν εξαιρετικά καλά είναι τα Sony.
    Τα Sony WH-1000XM4 (και τώρα τα νεότερα και ακριβότερα XM5) έχουν εξαιρετική απομόνωση όλων των θορύβων.
    Απλά είναι ακριβά...

  3. #18
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως το σημείο αναφοράς για ANC που δουλεύουν εξαιρετικά καλά είναι τα Sony.
    Τα Sony WH-1000XM4 (και τώρα τα νεότερα και ακριβότερα XM5) έχουν εξαιρετική απομόνωση όλων των θορύβων.
    Απλά είναι ακριβά...
    Νόμιζα ότι μόλις είχαν κυκλοφορήσει τα xm3 και είναι και ακριβά.

  4. #19
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν μπορουμε να μιλαμε για απομονωση θορυβους που ακουμε απο το χωρο για ακουστικα που δεν ειναι κλείστου τυπου. Οver ear που λεν και στα χωρια.

  5. #20
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.800
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορουμε να μιλαμε για απομονωση θορυβους που ακουμε απο το χωρο για ακουστικα που δεν ειναι κλείστου τυπου. Οver ear που λεν και στα χωρια.
    Δεν κατάλαβα εάν εάν αναφέρεσαι σε εμένα. Τα Sony που ανέφερα είναι over ear και είναι και κλειστού τύπου.

    Μπαίνουμε λίγο σε λεπτομέρειες που πιθανόν δεν είναι σημαντικές, αλλά υπάρχουν και over-ear που δεν θεωρούνται κλειστού τύπου, γιατί επιτρέπουν επικοινωνία με το περιβάλλον μέσω των ακουστικών. Παρ' όλα αυτά, ο βασικός τρόπος που τα ANC ακυρώνουν τον εξωτερικό θόρυβο, είναι η δημιουργία αντίθετου ήχου από αυτόν που πιάνουν με τα μικρόφωνά τους. Αντίθετα, τα passive noise cancelling (πρακτικά ωτοασπίδες) δίνουν μεγαλύτερη έμφαση στην απομόνωση από το περιβάλλον.

  6. #21
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Από όσο γνωρίσω και οι ψείρες αν λέγονται ακόμα έτσι έχουν noise cancelation χωρίς να καλύπτουν το αυτί. Ουσιαστικά αποκονώνουν το κανάλι του αυτιού και κάνουν την ίδια δουλειά.
    Στην τελικά πρέπει να βάλεις το αντίθετο κύμα για να ακυρώσεις το εισερχόμενο. Λίγο πολύ ακούνε τον περιβάλλοντα χώρο, κάνουν λίγο DSP magic, και παράγουν τον αντίθετο ήχο.
    Και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπλοκάρουν υψηλότερες συχνότητες όμως η ανθρώπινη φωνή. Γενικά έχω διαβάσει ότι δουλεύουν για χαμηλές συχνότητες.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας