Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    28-05-2013
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησέρα σε όλους τους φίλους!!! Γνωρίζω πως το θέμα έχει ξανασυζητηθεί πολύ παλαιότερα αλλά θα ήθελα την βοήθειας σας για την παρακάτω σύνδεση αν υπάρχει κάποιος οδηγός για να σετάρισμα του USG σαν κύριο μόντεμ το έχω συνδέση από την WAN του USG στην WAN του speddport αλλά στις ρυθμίσεις του controller αντιμετωπίζω πρόβλημα γιατί τις παίρνει αυτόματα πλέον κ δεν μπορώ να βρω άκρη!!! Στο speedport τι ρυθμισεισ Θα πρέπει να κάνω;;;Μήπως από το Controller θα πρέπει να ρυθμίσω κάτι;;;Όποια βοήθεια καλοδεχούμενη !!
    Σας ευχαριστώ πολυ

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    ΠΑΝΟΡΑΜΑ SKG
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Router
    Unifi Dream Router
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από airjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησέρα σε όλους τους φίλους!!! Γνωρίζω πως το θέμα έχει ξανασυζητηθεί πολύ παλαιότερα αλλά θα ήθελα την βοήθειας σας για την παρακάτω σύνδεση αν υπάρχει κάποιος οδηγός για να σετάρισμα του USG σαν κύριο μόντεμ το έχω συνδέση από την WAN του USG στην WAN του speddport αλλά στις ρυθμίσεις του controller αντιμετωπίζω πρόβλημα γιατί τις παίρνει αυτόματα πλέον κ δεν μπορώ να βρω άκρη!!! Στο speedport τι ρυθμισεισ Θα πρέπει να κάνω;;;Μήπως από το Controller θα πρέπει να ρυθμίσω κάτι;;;Όποια βοήθεια καλοδεχούμενη !!
    Σας ευχαριστώ πολυ
    Μολις εβαλα το UDR εχθες εγω. Το USG καταρχας δεν ειναι μοντεμ ειναι ρουτερ.

    FTTH εχεις? VDSL?

    Αν εχεις FTTH βαλε απλα το USG κατευθειαν μετα το ONT και για την τηλεφωνια, εγω εχω παρει ενα grandstream ht801, αλλιως μπορεις να βαλεις πανω στο USG to speedport μονο για τηλεφωνα.

    Αν εχεις VDSL το USG πρεπει να το βαλεις πανω στο speedport, και να το κανεις bridge (καπου στο Plus εχει bridge mode νομιζω) και μετα να βαλεις τα creds του ΟΤΕ στο USG

  3. #3
    Εγγραφή
    28-05-2013
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα σας. Όχι δεν έχω οπτική έχω vdsl 100 και προσπαθώ τόσο καιρό να το συνδέσω αλλά δεν τα έχω καταφέρει. Ζήτησα και την βοήθεια από την τεχνική υποστήριξη του ΟΤΕ κάναμε 7 συνεδρίες με REMOTE αλλά ούτε κ αυτοί κατάφεραν να κάνουν κάτι. Διάβασα εδώ μέσα όλα τα σχετικά νήματα, αλλά δεν γίνεται τίποτα!!!Αν γνωρίζει κάποιος ακριβώς πως πρέπει να γίνει ας βοηθήσει!!!Επέλεξα την σύνδεση με pass through που έχει τις λιγότερες ρυθμίσεις αλλά δυστυχώς τίποτα. Σας ευχαριστώ πολύ όποια αναλυτική βοήθεια από κάποιον φίλο που το έχει συνδέσει θα ήταν πολύτιμη. Σας ευχαριστώ .

  4. #4
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Υπάρχουν 2 τρόποι να το συνδέσεις.

    1. Στο speed port πηγαίνεις στο internet configuration και τσεκάρεις το PPPoE pass-through. Στη συνέχεια συνδέσει το USG στημ πόρτα 2 ή 3 και θα πρέπει να φτιάξεις μια σύνδεση PPPoE που θα σου ζητήσει το username και κωδικό που θα πάρεις από τον ΟΤΕ. Για να φτιάξεις τη σύνδεση PPPoE καλύερα να βρεις έναν οδηγό στη σελίδα της ubiquity.

    2. Ο δεύτερος τρόπος είναι πιο εύκολος. Συνδέεις το USG στο speedport, Home Network (LAN), DHCP και του δίνεις μια Reserved IP Address. Μετά βρίσκεις στο Security την επιλογή DMZ, την ενεργοποιείς και επιλέγεις σαν host την IP που έβαλες πιο πάνω. Με αυτό τον τρόπο το USG θα συνδεθει με DHCP στη WAN και δεν χρειάζεται PPPoE σύνδεση.

    Δοκίμασε και τους δυο τρόπους και όποιο καταφέρεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-05-2013
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μπήκα στις ρυθμίσεις του Speedport η επιλογή PPPoE pass-through είναι είδη τσεκαρισμένη ως default .Την σύνδεση που αναφέρεις που θα πρέπει να γίνει? Στο speedport η στο USG? Στο usg επιλέγεις PPPoE έβαλα τα στοιχεία που έχω από τον ΟΤΕ αλλά δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα. Η επιλογή PPPoE υπάρχει μέσα στο USG αν την επιλέξεις κ βάζεις τα στοιχεία σου!!!Πρέπει να κάνεις κάποια άλλη?
    Ευχαριστώ.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Το PPPoE γίνεται στο USG και το username είναι @otenet.gr
    Δοκίμασε και το δεύτερο τρόπο αν δε σου παίξει αυτό.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας