Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    11-05-2017
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους είμαι κάτοχος ενός

    MikroTik LHG LTE6 kit και έχω βάλει πάνω μια sim cosmote unlimited.Είμαι σε μια περιοχή της Λουτσας Αττικής όπου δεν έχω σταθερό και κατέληξα σε αυτό.

    Δυστυχώς δεν έχω και σήμα εντός του σπιτιού ούτε περιμετρικά.Πήρα λοιπόν τον εξοπλισμό αυτο κάνοντας λίγο έρευνα. Δεν έχω εξειδικευμένες γνώσεις στα mikrotik μόνο οτι διαβάζω.

    το εξοπλισμό τον εγκατέστησα ταράτσα με την ελπίδα να έχω καλύτερα αποτελέσματα.

    Τα αποτελέμσατα λοιπόν είναι οτι μπαίνει σε 2 bands μια κεραίας που είναι εδώ κοντά και μου δίνει άλλοτε 25/10 άλλοτε 30/20 γενικά εκέι γύρω. Κάποιες φορές αλλάζοντας bands φαίνεται να πηγαίνει καλύτερα εχω δει και 50/40

    αλλα μετα απο κάποια ωρα μπορεί να πέσει. Εμένα το θέμα μου δεν είναι και τόσο το down/up αλλα το Ping, και γενικότερα η ταχύτητα απόκρισης οταν μπαίνω σε site η κανα χαλαρό game.

    θεωρώ οτι έχει πολλές ρυθμίσεις που δεν γνωρίζω που ενδεχομένος να το κάνουν να τρέξει καλύτερα , ίσως και όχι. Εαν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει είναι ευπρόσδεκτος. Ευχαριστώ.

    Κάτι τελυεταίο. Έχω παρατηρήσει ότι στα speed test ενώ δεν εχω ping οταν παει στο download εχω αρκετό latency. Αυτά.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  mikrotik1.png 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  47,2 KB 
ID: 245042Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  mikrotik 2.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  155,2 KB 
ID: 245043

  2. #2
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.559
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    1. Εχεις στοχευση την κεραια της Κοσμοτε? (Αποσταση?)

    2. To SINR ειναι κακο πρεπει να ειναι το δυνατον μεγαλυτερο και για αριστα αποτελεσματα πανω απο 20 (εχεις 0)

    3. Το RSSI ειναι το σημα και ειναι σχεδον άριστο.

    4. RSRP το δυνατον μικροτερο και κατω απο 80 ειναι καλο.

    5. RSRQ το δυνατον μικροτερο με κατω απο 8 να ειναι άριστο.

    6. To MTU γιατι το αλλαξες?

    7. Δωσε και
    Κώδικας:
    /ip firewall mangle add action=change-mss chain=postrouting new-mss=1340 out-interface=lte1 passthrough=no protocol=tcp tcp-flags=syn tcp-mss=1341-65535
    εφοσον το εχεις 1380 to mtu και ξαναδοκιμασε.

    8. Αν ολα πανε καλα το αφηνεις ετσι αν οχι αλλαξε το MTU σε 1500 και αφαιρεσε το 7.



    Ping καλο δεν μπορει να εχεις συγκριτκα παντα με VDSL2 και οπτικη.

    Ενα καλο Ping στην περιπτωση σου θα ηταν το 20ms και κατω πχ προς το 212.205.212.205

    και αποδεκτο 25ms προς το 1.1.1.1

    Κανε ενα export file=onomaarxeioy terse

    Να δουμε μηπως κατι δεν ειναι οκ.


    Δες λιγο ΕΔΩ

    Τις θεσεις των κεραιων στην περιοχή σου και δοκιμασε να στοχευσεις καποια άλλη αν δεν εχεις καλα αποτελέσματα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας