Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 49
  1. #16
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.332
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γρήγορη ερώτηση.

    Έφτιαξα την αίτηση για τους δικούς μου (κάτοικοι Αχαΐας πλέον, δηλωμένοι κανονικότατα), κι όμως μέσα εμφανίζεται ως φιλοξενούμενος ο αδερφός μου (στο παλιό σπίτι στη Ν. Σμύρνη το οποίο έχουμε αφήσει 6+ μήνες τώρα, ενώ ο ίδιος νοικιάζει δικό του, όλα κανονικά δηλωμένα στην εφορία κλπ), οπότε δεν δικαιούται κι αυτός.

    Κάποια λύση?
    γ. Δεν δικαιούνται να αιτηθούν:
    γ2. φυσικά πρόσωπα τα οποία δηλώθηκαν ως φιλοξενούμενα στη Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων φορολογικού έτους 2021 από άλλο πρόσωπο,

    Τι γράφει η φορολογική δήλωση έτους 2021 του αδερφού; Μήπως γράφει φιλοξενούμενος;

  2. #17
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    γ. Δεν δικαιούνται να αιτηθούν:
    γ2. φυσικά πρόσωπα τα οποία δηλώθηκαν ως φιλοξενούμενα στη Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων φορολογικού έτους 2021 από άλλο πρόσωπο,

    Τι γράφει η φορολογική δήλωση έτους 2021 του αδερφού; Μήπως γράφει φιλοξενούμενος;
    Ναι, δυστυχώς, για αυτό ρωτάω αν υπάρχει λύση. Όσοι δηλαδή κατάφεραν και βρήκαν σπίτι αφού κατέθεσαν τη δήλωση...δεν έχουν ανάγκη.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  3. #18
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.332
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, δυστυχώς, για αυτό ρωτάω αν υπάρχει λύση. Όσοι δηλαδή κατάφεραν και βρήκαν σπίτι αφού κατέθεσαν τη δήλωση...δεν έχουν ανάγκη.
    Tι λύση να υπάρχει; Αφού είναι στους όρους του προγράμματος. Δεν είναι ότι έχει γίνει λάθος.
    Βγήκαν κάποια κριτήρια υπαγωγής, και ο αδερφός σου δεν είναι σε αυτά.

  4. #19
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tι λύση να υπάρχει; Αφού είναι στους όρους του προγράμματος. Δεν είναι ότι έχει γίνει λάθος.
    Βγήκαν κάποια κριτήρια υπαγωγής, και ο αδερφός σου δεν είναι σε αυτά.
    E, απλά ηλίθιοι όροι. Πρόγραμμα που εφαρμόζεται για τον 2ο έως και 7ο του '23 έχει κόφτη για κάτι που αφορά δηλώσεις που κατατέθηκαν τον 4ο-6ο του '22...για "χρήση" του '21. Ακόμα και το Γενάρη του '22 να είχες μετακομίσει δηλαδή κάπου, δεν δικαιούσαι ενίσχυση του '23, με όλον αυτόν τον πανικό...brilliant.

    Από τη στιγμή που φαίνεται κανονικά το συμβόλαιο στην εφορία, εν τω μεταξύ, άνετα μπορούσαν να το διορθώσουν αυτό, αλλά ψιλά γράμματα.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  5. #20
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.966
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Market Pass: «Βροχή» αιτήσεων με πάνω από 700.000 εγκρίσεις.

    Ελεύθερη πλέον η είσοδος για όλα τα ΑΦΜ - Από Παρασκευή και στα ΚΕΠ - Τι να προσέξετε με τη λειτουργία ανέπαφων πληρωμών (NFC) -
    Πόσα διακαιούστε - Παραδείγματα - Σε ισχύ το «καλάθι της Σαρακοστής» – Το κόστος ανά σούπερ μάρκετ


    https://www.newmoney.gr/roh/palmos-o...-000-egkrisis/

  6. #21
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Να ρωτησω κατι που δεν εχω καταλαβει.

    Οι αγορες για να καλυψω τα 220 ευρω το μηνα πρεπει να γινονται με κάρτα και να ειμαι δικαιουχος η συνδικαιουχος?

  7. #22
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτησω κατι που δεν εχω καταλαβει.

    Οι αγορες για να καλυψω τα 220 ευρω το μηνα πρεπει να γινονται με κάρτα και να ειμαι δικαιουχος η συνδικαιουχος?
    Μπορείς να επιλέξεις να μπούνε σε λογαριασμό, αν επιλέξεις κάρτα μπορείς να κάνεις χρήση όπως και τώρα, πχ υποθέτω μπορείς να πάρεις την κάρτα της συζύγου και να πάς να κάνει αγορές, μπορείς να την περάσεις ηλεκτρονικά και στην δικιά σου συσκευή.
    Δεν σου ζητάει υποχρεωτικά να κάνεις αγορές 220 για να τα ξοδέψεις.

  8. #23
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να επιλέξεις να μπούνε σε λογαριασμό, αν επιλέξεις κάρτα μπορείς να κάνεις χρήση όπως και τώρα, πχ υποθέτω μπορείς να πάρεις την κάρτα της συζύγου και να πάς να κάνει αγορές, μπορείς να την περάσεις ηλεκτρονικά και στην δικιά σου συσκευή.
    Δεν σου ζητάει υποχρεωτικά να κάνεις αγορές 220 για να τα ξοδέψεις.
    Εχω επιλεξει καταθεση και οχι αυλη.

    Απλα δεν εχω καταλαβει πως το κρατος θα ξερει οτι χαλασα 220 ευρω για να παρω τα 18.

    Πρεπει να ψωνιζψ αποκλειστικα με καρτα Η τα δικαιουμαι οπως και να εχει.?

  9. #24
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω επιλεξει καταθεση και οχι αυλη.

    Απλα δεν εχω καταλαβει πως το κρατος θα ξερει οτι χαλασα 220 ευρω για να παρω τα 18.

    Πρεπει να ψωνιζψ αποκλειστικα με καρτα Η τα δικαιουμαι οπως και να εχει.?
    Δεν τον ενδιαφέρει αν θα κάνεις κατανάλωση 220 ή 0 ευρώ

    γιατι 18; για 3 άτομα είναι 42 (με άυλη)

  10. #25
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν τον ενδιαφέρει αν θα κάνεις κατανάλωση 220 ή 0 ευρώ
    Α τωρα καταλαβα. Χιλια ευχαριστω

  11. #26
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Οταν εχει ερθει sms πως η αυλη market pass ειναι ετοιμη,αλλα δεν εχει ερθει ακομη sms και e-mail με username και προσωρινο κωδικο,απλα αναμενουμε? Εχουν βαλει στην alpha bank,το τηλεφωνο 2111073827 δηθεν για εξυπηρετηση του κοινου συγκεκριμενα για το market pass,δεν το σηκωνει κανενας ποτε και απλα σε πρηζει το προηχογραφημενο.


    Αρκετοι διαβαζω εχουν προβλημα με viva wallet η δεν μπορουν να περασουν την αυλη τους σε ηλεκτρονικο πορτοφολι.

  12. #27
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν εχει ερθει sms πως η αυλη market pass ειναι ετοιμη,αλλα δεν εχει ερθει ακομη sms και e-mail με username και προσωρινο κωδικο,απλα αναμενουμε? Εχουν βαλει στην alpha bank,το τηλεφωνο 2111073827 δηθεν για εξυπηρετηση του κοινου συγκεκριμενα για το market pass,δεν το σηκωνει κανενας ποτε και απλα σε πρηζει το προηχογραφημενο.


    Αρκετοι διαβαζω εχουν προβλημα με viva wallet η δεν μπορουν να περασουν την αυλη τους σε ηλεκτρονικο πορτοφολι.
    Σε viva την πέρασα εγώ, χωρίς πρόβλημα (είχα ενα θέμα με τα dual apps)
    Τα spam τα τσέκαρες;

    Σε viva ήρθε sms που είπε πως είναι έτοιμη και ήρθε email για κωδικούς κλπ, στην Alpha δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά αν έχεις λογαριασμό εκεί σου έρχεται στο ebanking

  13. #28
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε viva την πέρασα εγώ, χωρίς πρόβλημα (είχα ενα θέμα με τα dual apps)
    Τα spam τα τσέκαρες;

    Σε viva ήρθε sms που είπε πως είναι έτοιμη και ήρθε email για κωδικούς κλπ, στην Alpha δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά αν έχεις λογαριασμό εκεί σου έρχεται στο ebanking
    Σε alpha bank εχω κανει την αιτηση,sms/e-mail ενεργοποιησης δεν ηρθε ενω ηρθε sms πως ειναι ετοιμη η καρτα,εχω δει spam φακελους και διαγραμμενα.Αν κανω εγγραφη e-banking,σε συνδεδεμενο λογαριασμο alpha bank ως πελατης ισως εμφανιστει εκει?

    Εχει γινει ενα μικρο μπερδεμα,με τους λογαριασμους και τους κωδικους που ειχαν κανει ορισμενοι με fuel pass και tourism pass,θα πρεπει εκεινα τα προφιλ να διαγραφουν,να συνδεθουν με τους κωδικους και το username που τους εχουν αποσταλει για να δουν την αυλη στο e-banking.

  14. #29
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε alpha bank εχω κανει την αιτηση,sms/e-mail ενεργοποιησης δεν ηρθε ενω ηρθε sms πως ειναι ετοιμη η καρτα,εχω δει spam φακελους και διαγραμμενα.Αν κανω εγγραφη e-banking,σε συνδεδεμενο λογαριασμο alpha bank ως πελατης ισως εμφανιστει εκει?

    Εχει γινει ενα μικρο μπερδεμα,με τους λογαριασμους και τους κωδικους που ειχαν κανει ορισμενοι με fuel pass και tourism pass,θα πρεπει εκεινα τα προφιλ να διαγραφουν,να συνδεθουν με τους κωδικους και το username που τους εχουν αποσταλει για να δουν την αυλη στο e-banking.
    Αν έχεις λογαριασμό στο ίδιο ΑΦΜ τότε πολύ πιθανό να είναι εκεί στο ebanking

  15. #30
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις λογαριασμό στο ίδιο ΑΦΜ τότε πολύ πιθανό να είναι εκεί στο ebanking
    Ειχα κανει εγγραφη στο e-banking τοτε για το fuelpass,σε ηδη υπαρχον λογαριασμο και καρτα της Alpha bank,μετα εσβησα το app γιατι δεν το χρησιμοποιουσα και δεν το χρειαζομουν,οποτε δεν θυμαμαι username/pass,θα πρεπει να παω σε κατα τοπους υποκαταστημα να αιτηθω εκδοση/ανακτηση username και pass,η αιτηση μου εχει ολοκληρωθει απο το τραπεζικο ιδρυμα της Alpha bank,ωστοσο για καποιο λογο δεν μου ηρθε το sms για δημιουργια προσωρινου κωδικου,ουτε το e-mail με το username.Επισης με τους αντιστοιχους της tourismpass,δεν φαινεται η marketpass εκει.


    25 λεπτα αναμονη στο 2111073827,γραμμη εξυπηρετησης για το market pass,για να μουν οτι δεν μπορει να γινει κανει εκ μερους τους,απλα να παω σε ενα υποκαταστημα και να μην τους αναφερω για το market pass αφου δεν εξυπηρετουν,αλλα οτι εχασα/ξεχασα username/κωδικο για το e-banking,ωστε να επανεκδοθουν,να συνδεθω και να δω την marketpass που θα εμφανιστει εκει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DOU : 10-03-23 στις 16:03.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας