Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ms.jpg 
Εμφανίσεις:  216 
Μέγεθος:  70,4 KB 
ID: 245114Η Microsoft επενδύει και πάλι χρήματα στο OpenAI στο πλαίσιο μιας διευρυμένης συνεργασίας. Ο τεχνολογικός γίγαντας πραγματοποιεί μια επένδυση "πολλών δισεκατομμυρίων δολαρίων" που θα οδηγήσει σε ευρύτερες χρήσεις της τεχνολογίας του OpenAI, καθώς και σε ισχυρότερη παρασκηνιακή υποστήριξη. Αν και οι δύο εταιρείες δεν δίνουν πολλές λεπτομέρειες, η Microsoft λέει ότι μπορείτε να περιμένετε "νέες κατηγορίες ψηφιακών εμπειριών" που θα περιλαμβάνουν τόσο προϊόντα που απευθύνονται σε καταναλωτές όσο και σε επιχειρήσεις. Η υπηρεσία Azure OpenAI Service που επικεντρώνεται στους προγραμματιστές θα διαδραματίσει κάποιο ρόλο.

    Η συνεχιζόμενη συνεργασία θα δει επίσης τη Microsoft να ενισχύει τις επενδύσεις της σε υπερυπολογιστές που επιταχύνουν την έρευνα του OpenAI. Το Azure θα παραμείνει ο μοναδικός πάροχος cloud του OpenAI για προϊόντα, έρευνα και υπηρεσίες. Το ακριβές μέγεθος της οικονομικής συνεισφοράς δεν είναι γνωστό, αλλά μια πηγή του Bloomberg υποστηρίζει ότι η Microsoft επενδύει 10 δισεκατομμύρια δολάρια για "πολλά χρόνια".

    Η Microsoft υποστήριξε για πρώτη φορά το OpenAI το 2019 και επέστρεψε το 2021. Οι New York Times σημειώνουν ότι "αθόρυβα" επένδυσε επιπλέον 2 δισεκατομμύρια δολάρια από εκείνο τον αρχικό γύρο. Οι εταιρείες έχουν έρθει πιο κοντά από τότε που ξεκίνησε η συνεργασία τους. Εκτός από την υπηρεσία Azure, η Microsoft έχει ξεκινήσει λειτουργίες που υποστηρίζονται από το OpenAI και περιλαμβάνουν προγραμματισμό σε φυσική γλώσσα και ένα εργαλείο γραφικού σχεδιασμού DALL-E 2. Η OpenAI χρησιμοποιεί την υποδομή της Microsoft για την εκπαίδευση των πιο γνωστών συστημάτων της, συμπεριλαμβανομένου του DALL-E 2 και του δημοφιλούς bot ChatGPT. Το ChatGPT έρχεται σύντομα στο Azure.

    Δεν υπάρχει καμία αναφορά σε κάποιες φημολογούμενες εξελίξεις, όπως η ενσωμάτωση του ChatGPT στο Bing. Ωστόσο, αυτή η επέκταση μπορεί να βοηθήσει τη Microsoft να εκμεταλλευτεί ένα ανταγωνιστικό πλεονέκτημα. Η Google φέρεται να βλέπει το ChatGPT ως απειλή για την επιχείρησή της στην αναζήτηση και πιστεύεται ότι αφιερώνει μεγάλο μέρος της προσοχής της σε ένα chatbot αναζήτησης και άλλα προϊόντα AI, παρά την απροθυμία της να αγκαλιάσει πλήρως την τεχνολογία λόγω ανησυχιών σχετικά με τα πνευματικά δικαιώματα. Ακόμη και αν η βαθύτερη συνεργασία με το OpenAI δεν βελτιώσει το Bing, η Microsoft μπορεί να επωφεληθεί αναγκάζοντας αντιπάλους όπως η Google να αλλάξουν πορεία.

    Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

    Πηγή : Engadget

  2. #2
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ορίστε ο λόγος των απολύσεων. 10 δισεκατομμυριάκια.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #3
    Εγγραφή
    01-11-2022
    Μηνύματα
    355
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Βάλτε τώρα που γυρίζει.

    Τον κώδικα για τα windows 12 θα τον γράψει το chatGPT.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.997
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pixel 57 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον κώδικα για τα windows 12 θα τον γράψει το chatGPT.
    εννοείτε
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  chat gpt.jpg 
Εμφανίσεις:  98 
Μέγεθος:  24,6 KB 
ID: 245129
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  5. #5
    Εγγραφή
    08-04-2016
    Μηνύματα
    2.419
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Η Google μια χαρά έχει και αυτή τέτοιου είδους ΑΙ. Το περίβλημα είναι ότι για την ώρα κάνουν ακόμα πολλά λάθη

  6. #6
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.997
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigra23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Google μια χαρά έχει και αυτή τέτοιου είδους ΑΙ. Το περίβλημα είναι ότι για την ώρα κάνουν ακόμα πολλά λάθη
    nested while,if,for είναι στην ουσία ένας αλγόριθμος απο εντολές προγραμματισμού.
    Ευτυχώς θα αργήσουμε πολύ να δούμε A.I. και ας τηρούν τους τρείς νόμους της ρομποτικής του isaac Asimov

    - - - Updated - - -

    θα αργήσούμε πολύ να δούμε το Skynet να γίνεται πράξη.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  7. #7
    Εγγραφή
    14-09-2006
    Περιοχή
    Άγιος Ιωάννης Κνωσού - Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.140
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/11000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    18.6(dB) / 8.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ζούμε ήδη - ξεκάθαρα - χωρίς ωστόσο να έχουμε αντιληφθεί ακόμα, τουλάχιστον τις πλήρεις διαστάσεις της, στη 4η Βιομηχανική Επανάσταση. Αυτή της: "Τεχνητής Νοημοσύνης". Πόσο προετοιμασμένοι είμαστε για τις επερχόμενες σαρωτικές ανατροπές στη ζωή μας: θετικές ή/και αρνητικές;

    https://www.news247.gr/sunday-editio...a.9893002.html

    https://www.newmoney.gr/roh/palmos-o...ini-deep-mind/

  8. #8
    Εγγραφή
    23-05-2006
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    Speedport
    Path Level
    Interleaved
    Το ChatGPT δουλεύει μια χαρά. Μέσα σε δευτερόλεπτα μου έφτιαξε ένα απλό πρόγραμμα σε python για την μετατροπή βαθμών κελσίου σε φάρεναϊτ και το αντίστροφο. Φυσικά χωρίς να ξέρω καθόλου python, μετά από δοκιμές, κατάφερα να κάνω τον κώδικα του από 7+ γραμμές σε 3 και το ρώτησα γιατί ο δικός του κώδικας είναι καλύτερος από τον δικό μου και μου απάντησε ικανοποιητικά, δηλαδή ότι τον δικό του κώδικα μπορείς να τον βάλεις και σε άλλα προγράμματα ενώ ο δικός μου κώδικας ήταν standalone. Το μόνο "περίεργο" ήταν ότι μου έδινε τις πιο σωστές απαντήσεις με την 2η φορά (του ζητούσα να μου ξαναπαντήσει).

  9. #9
    Εγγραφή
    16-10-2020
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    κλαιωωω

  10. #10
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.988
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigra23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Google μια χαρά έχει και αυτή τέτοιου είδους ΑΙ. Το περίβλημα είναι ότι για την ώρα κάνουν ακόμα πολλά λάθη
    Επίσης είναι πάναργα σε σχέση με κλασσικές αναζητήσεις.

    Και αν το πάρεις πέρα απο το wow της φάσης γενικά δεν είναι πολύ χρήσιμο ακόμα (όπως διατίθεται - φυσικά είναι εντυπωσιακό).

    Θα βελτιωθούν αυτά σταδιακά (ήδη έχουν φτιαχτεί μοντέλα απο την κοινότητα που είναι πολύ πιο γρήγορα).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από corsgdgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ChatGPT δουλεύει μια χαρά. Μέσα σε δευτερόλεπτα μου έφτιαξε ένα απλό πρόγραμμα σε python για την μετατροπή βαθμών κελσίου σε φάρεναϊτ και το αντίστροφο. Φυσικά χωρίς να ξέρω καθόλου python, μετά από δοκιμές, κατάφερα να κάνω τον κώδικα του από 7+ γραμμές σε 3 και το ρώτησα γιατί ο δικός του κώδικας είναι καλύτερος από τον δικό μου και μου απάντησε ικανοποιητικά, δηλαδή ότι τον δικό του κώδικα μπορείς να τον βάλεις και σε άλλα προγράμματα ενώ ο δικός μου κώδικας ήταν standalone. Το μόνο "περίεργο" ήταν ότι μου έδινε τις πιο σωστές απαντήσεις με την 2η φορά (του ζητούσα να μου ξαναπαντήσει).
    Moυ φτιαξε πρόγραμμα αναγνώρισης προσώπου σε real time στην οθόνη σε python, με δυο queries μόνο. Είναι μεγάλο θέμα οτι αν δεν ξέρει την απάντηση όμως, η αν κάτι δεν γίνεται απαντάει αλαμπουρνέζικα (φτιάχνει δικές του απαντήσεις) και δεν μπορείς να το εμπιστευτείς. To Pilot το βρίσκω πιο χρήσιμο προς το παρόν.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας