Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 43
  1. #1
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ανοίγω αυτό το θέμα ώστε να τα λέμε όσοι έχουμε το NR7101.

    Εντυπώσεις:
    Θετικά:
    - Αρκετά straightforward εγκατάσταση, τα βίντεο και το manual της Zyxel είναι κατατοπιστικότατα
    - Το getting started με το Zyxel Air για το "κεντράρισμα" είναι πολύ user friendly

    Αρνητικά:
    - Το web ui της Zyxel είναι απαράδεκτο, και δεν βρίσκεις εύκολα online τα κατατόπια (πχ για να πας σε router mode από passthrough mode)
    - Όσον αφορά τα firmware updates (router / modem), το documentation της Zyxel online είναι τέρμα λακονικό. Για το modem αναφέρονται θέματα ότι πρέπει να βγάλεις την SIM για να μην γυρίσει σε passthrough mode, και δεδομένου ότι είναι εξωτερική κεραία που μπορεί να είναι σηκωμένη πχ σε ιστό, αυτό δεν βολεύει καθόλου. Έβαλα temporarily rooter firmware που έχει το QFirehose για να αποφύγω τέτοια προβλήματα.
    - Δεν υποστηρίζει καθόλου SMS receive / send μέσα από το web ui
    - Ενώ πρόκειται για (κουτσουρεμένο) OpenWrt firmware, είναι κλειδωμένο. Δεν μπορείς να εγκαταστήσεις πακέτα για να προσθέσεις λειτουργίες που κατ' εμέ θα έπρεπε να τις έχει (πχ wireguard / openvpn support)

    Κάποια από αυτά λύνονται αν περάσεις OpenWrt ή Rooter (που βασίζεται σε openwrt) αλλά χάνεις το QMI mode (σε openwrt κρασάρει το QMI και πρέπει να παίξεις με MBIM, το οποίο τουλάχιστον σε εμένα είχε ως αποτέλεσμα πολύ poor cellular performance).

  2. #2
    Εγγραφή
    19-07-2022
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Τελικά να το πάρουμε ή όχι ;


    Εγώ εχω ενα switch 1000αρι tplink με εσωτερικα accesspoints για wifi και θελω να συνδέσω ενα 5g modem στην ταράτσα γιατι με vdsl δουλεια δεν γινεται σερνονται.

    Ειπα να βαλω σε εξωτερικο κουτι το Mu5001 μαζι με εξωτερικη κεραια γιατι θελει να ειναι ψηλα στην ταρατσα και δεν αντεχει σε θερμοκρασιες κατω του μηδεν οπως λεει ο κατασκευαστης. Αν βαλεις και μια σοβαση 5g κεραια πανω κατω τα ιδια λεφτα θα ερθει μαζι με πανεντα για τα κουτια βασεις κλπ.

    To mu5001 αν δεν βγει εξω δεν παιζει καλα σε 4g γιατι εχει μεσα στις κεραιες του 4g και εχει εξοδους μονο για 5g.

    Το NR7101 φανταζει πιο απλη και ευκολη λυση στην εγκατασταση και αντοχη στον καιρο.

    Εσυ τι λες τωρα που το δουλευεις καιρό το NR7101 αξίζει να παω σε αυτο να μην μπλεκω με πατεντες για κουτια κλπ με το Mu5001 ;

  3. #3
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.950
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Τέτοιες εξωτερικές κεραίες καλό είναι να σεταρονται σε passthrough mode και από πίσω να μπαίνει ξεχωριστό router & access point.

  4. #4
    Εγγραφή
    19-07-2022
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέτοιες εξωτερικές κεραίες καλό είναι να σεταρονται σε passthrough mode και από πίσω να μπαίνει ξεχωριστό router & access point.
    Γιατι δεν μπορει να δουλέψει ως κυριο ρουτερ πχ σε 192.168.1.1 η συγκεκριμένη της zyxel ;

  5. #5
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.950
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι δεν μπορει να δουλέψει ως κυριο ρουτερ πχ σε 192.168.1.1 η συγκεκριμένη της zyxel ;
    Μπορεί αλλά δεν έχει πολλές δυνατότητες.

  6. #6
    Εγγραφή
    19-07-2022
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί αλλά δεν έχει πολλές δυνατότητες.
    Σε σχέση με το ZTE MU5001 σαν λειτουργίες στο λογισμικό είναι καλύτερο ;

  7. #7
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λοιπόν επειδή έχω και τα δυο (και το MU5001 δηλαδή) να σου πω ότι καλύτερα να βγάλεις το Zyxel έξω. Είναι αρκετά αξιόπιστο και εννοείται σχεδιασμένο για εξωτερική εγκατάσταση.

    Μπορεί να μπει σε IP Passthrough mode και βασικά σε τέτοιες περιπτώσεις είναι και η προτεινόμενη λύση. Το routing να γίνεται από router που είναι μέσα στο σπίτι δηλαδή. Στην περίπτωση μου έχω deco x50 (don’t judge ) το οποίο παίρνει κανονικά την WAN ipv4 του Zyxel και επίσης κάνει σωστά delegate και τις ipv6 του “internet” apn της cosmote (όχι ότι έχει σημασία γιατι είναι όλα κλειστά απλά το αναφέρω για να δείξω ότι παίζει σωστά)

  8. #8
    Εγγραφή
    19-07-2022
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatTheIanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν επειδή έχω και τα δυο (και το MU5001 δηλαδή) να σου πω ότι καλύτερα να βγάλεις το Zyxel έξω. Είναι αρκετά αξιόπιστο και εννοείται σχεδιασμένο για εξωτερική εγκατάσταση.

    Μπορεί να μπει σε IP Passthrough mode και βασικά σε τέτοιες περιπτώσεις είναι και η προτεινόμενη λύση. Το routing να γίνεται από router που είναι μέσα στο σπίτι δηλαδή. Στην περίπτωση μου έχω deco x50 (don’t judge ������) το οποίο παίρνει κανονικά την WAN ipv4 του Zyxel και επίσης κάνει σωστά delegate και τις ipv6 του “internet” apn της cosmote (όχι ότι έχει σημασία γιατι είναι όλα κλειστά απλά το αναφέρω για να δείξω ότι παίζει σωστά)

    Δηλαδη το zyxel μπορει να λειτουργησει σαν κυριο ρουτερ - οχι ως passthroug δηλαδη - και να κατεβει σε ενα switch μεσα στο σπιτι στο οποιο συνδεονται απλα access points και υπολογιστες λαν κλπ. Δινει και dhcp κλπ ;

  9. #9
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη το zyxel μπορει να λειτουργησει σαν κυριο ρουτερ - οχι ως passthroug δηλαδη - και να κατεβει σε ενα switch μεσα στο σπιτι στο οποιο συνδεονται απλα access points και υπολογιστες λαν κλπ. Δινει και dhcp κλπ ;
    Ναι. Admin panel -> Menu -> Network Setting -> Broadband -> Cellular APN -> Edit το πρώτο APN (το ενεργό default) -> Απενεργοποιείς το IP Passthrough

    Αλλά δεν είναι καλή ιδέα να γίνεται το routing σε «απομακρυσμένη» συσκευή. Στην πράξη δηλαδή δεν με βόλεψε (είμαι 2ο και η ταράτσα «5ος» + 10 μέτρα να βγει στην άλλη πλευρά της πολυκατοικίας). Αρκετά θέματα με αναπαραγωγή local media, κάθε αλλαγή στο κομμάτι του 5G / LTE networking έριχνε το δίκτυο κλπ κλπ.

  10. #10
    Εγγραφή
    19-07-2022
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatTheIanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι. Admin panel -> Menu -> Network Setting -> Broadband -> Cellular APN -> Edit το πρώτο APN (το ενεργό default) -> Απενεργοποιείς το IP Passthrough

    Αλλά δεν είναι καλή ιδέα να γίνεται το routing σε «απομακρυσμένη» συσκευή. Στην πράξη δηλαδή δεν με βόλεψε (είμαι 2ο και η ταράτσα «5ος» + 10 μέτρα να βγει στην άλλη πλευρά της πολυκατοικίας). Αρκετά θέματα με αναπαραγωγή local media, κάθε αλλαγή στο κομμάτι του 5G / LTE networking έριχνε το δίκτυο κλπ κλπ.
    Ευχαριστώ.

    Δηλαδή δεν είναι σαν το mu5001 που όταν κάνει εναλλαγές 5g/4g δεν κολλάει ;

    Απλα αυτο πιστευω αντεχει στις καιρικες συνθηκες γιατι το mu5001 και σε κουτι στεγανο να το βαλεις απο ζεστη κρυο θα τρωει κολληματα.

  11. #11
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ.

    Δηλαδή δεν είναι σαν το mu5001 που όταν κάνει εναλλαγές 5g/4g δεν κολλάει ;
    Δεν είπα κάτι τέτοιο. Λειτουργεί απρόσκοπτα η αυτόματη εναλλαγή μεταξύ PCIs. Αυτό που εννοούσα είναι πως όταν είναι σε router mode, αν πάω και πειράξω κάτι που μπορεί να θέλει reboot το NR7101, σπάει όλο το δίκτυο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα αυτο πιστευω αντεχει στις καιρικες συνθηκες γιατι το mu5001 και σε κουτι στεγανο να το βαλεις απο ζεστη κρυο θα τρωει κολληματα.
    Εννοείται. Το MU δεν είναι σχεδιασμένο για τέτοια χρήση. Εγώ σκέψου το έχω στο γραφείο μου το MU, και σήμερα στα καλά του καθουμένου (μετά από καμία πεντάρια μέρες uptime και αρκετά GB πάνω-κάτω) σκάλωσε η Ethernet port του, ήθελε reboot. Είναι κρίμα να παιδεύεσαι σε τέτοιο επίπεδο με μια συσκευή που θα έχεις και σε ταράτσα, χωρίς άμεση πρόσβαση.

  12. #12
    Εγγραφή
    19-07-2022
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatTheIanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είπα κάτι τέτοιο. Λειτουργεί απρόσκοπτα η αυτόματη εναλλαγή μεταξύ PCIs. Αυτό που εννοούσα είναι πως όταν είναι σε router mode, αν πάω και πειράξω κάτι που μπορεί να θέλει reboot το NR7101, σπάει όλο το δίκτυο.



    Εννοείται. Το MU δεν είναι σχεδιασμένο για τέτοια χρήση. Εγώ σκέψου το έχω στο γραφείο μου το MU, και σήμερα στα καλά του καθουμένου (μετά από καμία πεντάρια μέρες uptime και αρκετά GB πάνω-κάτω) σκάλωσε η Ethernet port του, ήθελε reboot. Είναι κρίμα να παιδεύεσαι σε τέτοιο επίπεδο με μια συσκευή που θα έχεις και σε ταράτσα, χωρίς άμεση πρόσβαση.
    Auto reboot εχει οπως εχει το mu5001 ; Να μπορεις να το κανεις reboot πχ καθε βραδυ στις 5 το χαραμα ;

    Και κατι ακομα. Το wifi που εχει πανω του ειναι μονο για ρυθμισεις η δουλευει και σαν accesspoint ;

  13. #13
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Auto reboot εχει οπως εχει το mu5001 ; Να μπορεις να το κανεις reboot πχ καθε βραδυ στις 5 το χαραμα ;
    Ναι, έχει scheduled reboot. Admin panel -> Menu -> Maintenance -> Reboot -> Scheduled Reboot. Σου δίνει δυνατότητα για συγκεκριμένη ώρα μια συγκεκριμένη μέρα της εβδομάδας ή κάθε μέρα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κατι ακομα. Το wifi που εχει πανω του ειναι μονο για ρυθμισεις η δουλευει και σαν accesspoint ;
    To Wi-Fi του προορίζεται by design μόνο για configuration και όχι για πρόσβαση στο internet. Υπάρχει τρόπος να το «ξεκλειδώσεις» αλλά δεν αξίζει. Το έχουν σχεδιάσει εντελώς low-end (Wi-Fi 4 802.11n και μάλιστα τέρμα κουτσουρεμένο) επίτηδες επειδή είναι μόνο για διαχείριση. Ούτως η άλλως αφού προορίζεται για εξωτερικό χώρο, δεν θα είχε και πολύ νόημα να έβαζαν κάτι καλύτερο.

  14. #14
    Εγγραφή
    19-07-2022
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatTheIanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, έχει scheduled reboot. Admin panel -> Menu -> Maintenance -> Reboot -> Scheduled Reboot. Σου δίνει δυνατότητα για συγκεκριμένη ώρα μια συγκεκριμένη μέρα της εβδομάδας ή κάθε μέρα.



    To Wi-Fi του προορίζεται by design μόνο για configuration και όχι για πρόσβαση στο internet. Υπάρχει τρόπος να το «ξεκλειδώσεις» αλλά δεν αξίζει. Το έχουν σχεδιάσει εντελώς low-end (Wi-Fi 4 802.11n και μάλιστα τέρμα κουτσουρεμένο) επίτηδες επειδή είναι μόνο για διαχείριση. Ούτως η άλλως αφού προορίζεται για εξωτερικό χώρο, δεν θα είχε και πολύ νόημα να έβαζαν κάτι καλύτερο.
    Τέλεια ευχαριστώ.
    Ήθελα να ρωτήσω τελικά παίρνει 2 sim η συσκευή ; Μπορεις αυτοματα να επιλεγεις τον ενα η τον αλλο παροχο αν πεσει ο ένας απο τους δυο ;

  15. #15
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλεια ευχαριστώ.
    Ήθελα να ρωτήσω τελικά παίρνει 2 sim η συσκευή ; Μπορεις αυτοματα να επιλεγεις τον ενα η τον αλλο παροχο αν πεσει ο ένας απο τους δυο ;
    Δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου το 2ο SIM slot, αλλά ναι μπορεί να παίξει ως failover: https://support.zyxel.eu/hc/en-us/ar...-SIM-Function-

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας