Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Το πρόβλημα μου είναι λίγο περίεργο και δεν ξέρω που να απευθυνθώ.
    Όταν κτίστηκε το σπίτι δεν υπήρχαν κολώνες του ΟΤΕ στην μπροστινή πλευρά του σπιτιού και η γραμμή για ίντερνετ/τηλέφωνο περάστηκε (εναέρια) μέσα από το κήπο του γείτονα και καταλήγει στο πίσω μέρος του σπιτιού. Πλέον, όμως, υπάρχουν κολώνες καθώς κτίστηκαν και καινούργια σπίτια στην μπροστινή πλευρά που παίρνουν τηλέφωνο από αυτές και δεν με βολεύει/δεν θέλω να περνάει καλώδιο μου μέσα από το σπίτι του γείτονα. Γνωρίζει κανείς που πρέπει να απευθυνθώ όντας πελάτης Vodafone ενώ το δίκτυο ανήκει στην Cosmote και αν αυτό που θέλω είναι καν δυνατό;

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αναγκαστικα στη vodafone. Μπορεις να τους πεις οτι σου το ζητησε ο γειτονας και οτι ενοχλει.
    Διαδικαστικα, η vodafone θα ειδοποιησει τον οτε, και θα ερθει τεχνικός να το δει.
    Με την προυπόθεση οτι υπάρχει διαθέσιμο ζευγάρι στην κολώνα μπροστά. και το καλώδιο που πρέπει να τραβηχτεί είναι της ταξεως των 10 μετρων, θα πρέπει να το δώσει στον εργολάβο, ο οποιος και θα τραβήξει το νεο καλώδιο.
    Σαν διαδικασια έτσι γίνεται.
    Ειναι στην ευχερεια του τεχνικου, και στη διαθεσιμότητα εργολάβου.
    Εαν στην περιοχή υπάρχει ftth, κρατάω μια μικρή επιφύλαξη γιατί εκει δεν εγκρινονται τετοιες αλλαγές μιας και καποια στιγμη θα μπούν σε διαδικασίες κατάργησης.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    Εντελώς άσχετο μπορεί και να μην είναι όμως, οσο υπάρχει ακόμα χαλκός, ο οτε είναι υποχρεούμενος να συντηρεί το δίχτυο από μια μικρή βλάβη μέχρι και σκάψιμο αν χρειαστεί, ακόμα και αν στην περιοχή υπάρχει οπτική ίνα, αν ο πελατης-πελατες έχουν πρόβλημα με την γραμμή τους χαλκός ο ότε πρέπει να την αποκαταστήσει, και ούτε ο πελάτης είναι υποχρεωμένος να πάει σε οπτική ίνα, προς το παρόν τουλάχιστον

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας