Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 39
  1. #1
    Εγγραφή
    14-06-2013
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΛΙΟΝ
    Router
    fritzbox 7140
    καλησπερα σε ολους. απο τελος δεκεμβριου 2022 οταν μας καλουνε στο σταθερο δεν υπαρχει αναγνωριση κλησεων.το ρουτερ ειναι το zyxel vmg8623-t50b και τηλεφωνικη συσκευη panasonic αλλα κ με siemens το ιδιο κανει. απο νοβα εγιναν δυο αντικαταστασεις ρουτερ ανεπιτυχως, ειπανε θα στειλουνε αλλο ρουτερ το zte h288a αλλλα στα λογια εχουν μεινει γιατι οι απαντησεις ειναι ελεγχουμε την βλαβη κλπ κλπ διχως κατι να επιλυει το προβλημα. εχει τυχει σε κανεναν κατι αντιστοιχο?
    ευχαριστω.

  2. #2
    Εγγραφή
    27-12-2013
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα. Μια από τα ίδια και εδώ (συνδρομητής FTTH Wind τότε πριν γίνει η συγχώνευση) με router to Ζyxel vmg8623-t50b γύρω στα μέσα Δεκεμβρίου 2022. Δεν έχει βρεθεί λύση ως τώρα. Έχω επικοινωνήσει 2 φορές ως τώρα.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-04-2022
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα παιδιά. Πρώην συνδρομητής Nova εδώ που είχα το ίδιο πρόβλημα αναγνλωρισης κλησης στο σταθερό. Αυτό που λειτούργησε σε εμένα όσο κουλό και αν ακουστεί, ήταν η αλλαγή τηλ. καλωδίων που ξεκινούσαν από τη θύρα phone του ρούτερ και κατέληγαν στην τηλ. συσκευή. δε λέω ότι θα λειτουργήσει 100% και σε εσάς. Κάντε όμως μια δοκιμή με διαφορετικά καλώδια. Δεν έχετε να χάσετε κάτι...

  4. #4
    Εγγραφή
    14-06-2013
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΛΙΟΝ
    Router
    fritzbox 7140
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά. Πρώην συνδρομητής Nova εδώ που είχα το ίδιο πρόβλημα αναγνλωρισης κλησης στο σταθερό. Αυτό που λειτούργησε σε εμένα όσο κουλό και αν ακουστεί, ήταν η αλλαγή τηλ. καλωδίων που ξεκινούσαν από τη θύρα phone του ρούτερ και κατέληγαν στην τηλ. συσκευή. δε λέω ότι θα λειτουργήσει 100% και σε εσάς. Κάντε όμως μια δοκιμή με διαφορετικά καλώδια. Δεν έχετε να χάσετε κάτι...
    καλημερα εχουν δοκιμαστει ολα κ τεχνικος τους ειχε ερθει για αλλη βλαβη κ δεν ηξερε τιποτα (μαλλλον). παντως απο την ενωση κ μετα υπαρχει μια αδιαφορια(???). ενω με αλλαγη ρουτερ μπορουν να το λυσουν ισως να μην εχουν στοκ.αυριο στελνω καταγγελια εεττ.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-01-2006
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ από τον Δεκέμβριο, είμαι συνδρομητής (πρώην) wind με router Ζyxel, μίλησα μαζί τους 2-3 φορές κ μου είπαν ότι είναι γενικό το πρόβλημα στο δίκτυό τους από την ένωση των εταιριών κλπ κλπ, πάντως πέρασε ενας μηνας και αναγνώριση ακόμη δεν έχω...στην αναμονή

  6. #6
    Εγγραφή
    14-06-2013
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΛΙΟΝ
    Router
    fritzbox 7140
    εγινε χτες καταγγελια εεττ, οπως κ αιτημα για αλλον παροχο (cosmote) κ σημερα καλεσαν απο nova απο ενα τηλεφωνο 21051***** προυσταμενη και καλα να ρωτησω γιατι φευφω "της εκανε εντυπωση το οτι δεν λυθηκε το προβλημα και θα μιλησει με το τεχνικο τμημα...τωρα θυμηθηκανε...και θα εδινε 3 μηνες δωρεαν παγια...".φυσικα δεν εγινε υποχωρηση απο πλευρας μου γιατι δεν ειχε λυση.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συγγνώμη για το hijack, αλλά έχω το ίδιο θέμα με τα πεθερικά, με το Ζyxel, από πριν από τις γιορτές που έγινε η περίφημη αναβάθμιση h/w.

    Έχω ένα 288 της Nova, με το προτελευταίο f/w (Τ17, νομίζω), να κάθεται.

    Αν του κάνω reset και το κουμπώσω στη γραμμή τους (συνδρομητές Wind ήταν), θα πάρει λέτε στοιχεία κλπ, θα λειτουργήσει το VoIP, μήπως στρώσουν και τα υπόλοιπα?

    - - - Updated - - -

    Εδώ η σχετική συζήτηση στο chat:

    Ευχαριστώ. Για να καταλάβω καλύτερα, παρακαλώ περιγράψτε μου το θέμα που αντιμετωπίζετε.
    Bot
    - 12:53
    Αλλαγή router, αναγνώριση κλήσεων
    Εσείς
    - 12:53
    Ευχαριστώ, σύντομα ένας εκπρόσωπος θα είναι διαθέσιμος για να σας βοηθήσει.
    Γειά σας, ονομάζομαι Χριστίνα. Πως θα μπορούσα να σας εξυπηρετήσω;
    Χριστίνα
    - 12:54
    Καλημέρα σας.
    Πρόκειται για το γνωστό θέμα με το Zyxel ρούτερ στο οποίο μετά την αναβάθμιση f/w λίγο πριν τα Χριστούγεννα, δεν λειτουργεί η αναγνώριση κλήσεων.
    Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν ένα 288Α με το προτελευταίο f/w της nova (όχι αυτό που βγήκε μετά την ενοποίηση) μπει στη γραμμή μετά από reset, θα πάρει αυτόματα τα στοιχεία τηλεφωνίας/internet, ώστε να λειτουργήσει?
    Εσείς
    - 12:56
    Δυστυχώς, λόγω του τρέχοντος ζητήματος δεν θα μπορούσε να λειτουργήσει με άλλο ρούτερ. Έχουμε ενημέρωση πως εντός της επόμενης εβδομάδας, θα γίνει ένα firmware update. Θα λάβετε σχετική ενημέρωση!
    Χριστίνα
    - 12:59
    Το τρέχον ζήτημα, ποιό ακριβώς είναι? Αφού το 288Α της wind λειτουργεί κανονικά, χωρίς προβλήματα.
    Επίσης, το "την επόμενη εβδομάδα" το ακούμε κοντά 1.5 μήνα τώρα.
    Εσείς
    - 13:01
    Δυστυχώς, δεν μπορεί να τοποθετηθεί άλλο ρούτερ στην γραμμή σας, θα χρειαστεί να αναμείνετε την αποκατάσταση
    Χριστίνα
    - 13:01
    Δεν σας ζητάω ρούτερ, έχω ένα 288Α (nova) και κάθεται. Σε άλλη γραμμή, το ίδιο ρουτερ (αλλά από wind), λειτουργεί απροβλημάτιστα. Αν μου δώσετε τα στοιχεία user/pass της γραμμής, στη χειρότερη, δεν θα μπορέσω να τα περάσω εγώ?
    Εσείς
    - 13:03
    Μπορείτε να μου στείλετε τον σειριακό αριθμό του 288Α?
    Χριστίνα
    - 13:07
    Όχι, δεν βρίσκομαι στο σπίτι αυτή τη στιγμή
    Εσείς
    - 13:07
    Όταν βρεθείτε στον χώρο αποστείλετε μου τον σειριακό αριθμό, να δοκιμάσω να το ρυθμίσω. Θα κρατήσω ανοιχτή την συνομιλία μας!
    Χριστίνα
    - 13:08
    Αν θέλετε την έκδοση h/w, είναι η αρχική, αγορά από εμένα πριν από 3+ χρόνια
    Εσείς
    - 13:08
    Πολύ καλά, σας ευχαριστώ για την πληροφορία!
    Χριστίνα
    - 13:08
    είμαι στη δουλειά μου αυτή τη στιγμή, θα επιστρέψω σε 3-4 ώρες σπίτι
    Εσείς
    - 13:08
    Μόνο τον σειριακό θα χρειαστώ, όταν βρεθείτε στον χώρο η συνομιλία μας μένει ανοιχτή!
    Χριστίνα
    - 13:09
    Πώς θα μείνει ανοικτή? Θα αλλάξω υπολογιστή κλπ, πώς θα πάρω πάλι σειρά να συνδεθώ μαζί σας?
    Δεν έχω κάνει login, απευθείας από το site μπήκα στο chat
    Εσείς
    - 13:10
    Μπορείτε να με ζητήσετε ονομαστικά!
    Χριστίνα
    - 13:10
    Είστε η μοναδική "Χριστίνα"? Καλώς, ευχαριστώ.
    Εσείς
    - 13:11
    Μάλιστα, από το τεχνικό τμήμα!
    Αναμένω επικοινωνία σας
    Χριστίνα
    - 13:12
    Σας ευχαριστώ.
    Εσείς
    - 13:12
    Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! Καλό σας απόγευμα είμαστε ανα πάσα στιγμή στην διάθεσή σας!
    Χριστίνα
    - 13:12
    H μορφοποίηση είναι από το κοπυ-πάστα, αλλά νομίζω βγαίνει κάποιο νόημα.

    Εγώ θα την κάνω μόνος μου τη δοκιμή, και μετά βλέπω για επικοινωνία.

    - - - Updated - - -

    Εδώ η σχετική συζήτηση στο chat:

    Ευχαριστώ. Για να καταλάβω καλύτερα, παρακαλώ περιγράψτε μου το θέμα που αντιμετωπίζετε.
    Bot
    - 12:53
    Αλλαγή router, αναγνώριση κλήσεων
    Εσείς
    - 12:53
    Ευχαριστώ, σύντομα ένας εκπρόσωπος θα είναι διαθέσιμος για να σας βοηθήσει.
    Γειά σας, ονομάζομαι Χριστίνα. Πως θα μπορούσα να σας εξυπηρετήσω;????
    Χριστίνα
    - 12:54
    Καλημέρα σας.
    Πρόκειται για το γνωστό θέμα με το Zyxel ρούτερ στο οποίο μετά την αναβάθμιση f/w λίγο πριν τα Χριστούγεννα, δεν λειτουργεί η αναγνώριση κλήσεων.
    Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν ένα 288Α με το προτελευταίο f/w της nova (όχι αυτό που βγήκε μετά την ενοποίηση) μπει στη γραμμή μετά από reset, θα πάρει αυτόματα τα στοιχεία τηλεφωνίας/internet, ώστε να λειτουργήσει?
    Εσείς
    - 12:56
    Δυστυχώς, λόγω του τρέχοντος ζητήματος δεν θα μπορούσε να λειτουργήσει με άλλο ρούτερ. Έχουμε ενημέρωση πως εντός της επόμενης εβδομάδας, θα γίνει ένα firmware update. Θα λάβετε σχετική ενημέρωση!
    Χριστίνα
    - 12:59
    Το τρέχον ζήτημα, ποιό ακριβώς είναι? Αφού το 288Α της wind λειτουργεί κανονικά, χωρίς προβλήματα.
    Επίσης, το "την επόμενη εβδομάδα" το ακούμε κοντά 1.5 μήνα τώρα.
    Εσείς
    - 13:01
    Δυστυχώς, δεν μπορεί να τοποθετηθεί άλλο ρούτερ στην γραμμή σας, θα χρειαστεί να αναμείνετε την αποκατάσταση
    Χριστίνα
    - 13:01
    Δεν σας ζητάω ρούτερ, έχω ένα 288Α (nova) και κάθεται. Σε άλλη γραμμή, το ίδιο ρουτερ (αλλά από wind), λειτουργεί απροβλημάτιστα. Αν μου δώσετε τα στοιχεία user/pass της γραμμής, στη χειρότερη, δεν θα μπορέσω να τα περάσω εγώ?
    Εσείς
    - 13:03
    Μπορείτε να μου στείλετε τον σειριακό αριθμό του 288Α?
    Χριστίνα
    - 13:07
    Όχι, δεν βρίσκομαι στο σπίτι αυτή τη στιγμή
    Εσείς
    - 13:07
    Όταν βρεθείτε στον χώρο αποστείλετε μου τον σειριακό αριθμό, να δοκιμάσω να το ρυθμίσω. Θα κρατήσω ανοιχτή την συνομιλία μας!
    Χριστίνα
    - 13:08
    Αν θέλετε την έκδοση h/w, είναι η αρχική, αγορά από εμένα πριν από 3+ χρόνια
    Εσείς
    - 13:08
    Πολύ καλά, σας ευχαριστώ για την πληροφορία!
    Χριστίνα
    - 13:08
    είμαι στη δουλειά μου αυτή τη στιγμή, θα επιστρέψω σε 3-4 ώρες σπίτι
    Εσείς
    - 13:08
    Μόνο τον σειριακό θα χρειαστώ, όταν βρεθείτε στον χώρο η συνομιλία μας μένει ανοιχτή!
    Χριστίνα
    - 13:09
    Πώς θα μείνει ανοικτή? Θα αλλάξω υπολογιστή κλπ, πώς θα πάρω πάλι σειρά να συνδεθώ μαζί σας?
    Δεν έχω κάνει login, απευθείας από το site μπήκα στο chat
    Εσείς
    - 13:10
    Μπορείτε να με ζητήσετε ονομαστικά!
    Χριστίνα
    - 13:10
    Είστε η μοναδική "Χριστίνα"? Καλώς, ευχαριστώ.
    Εσείς
    - 13:11
    Μάλιστα, από το τεχνικό τμήμα!
    Αναμένω επικοινωνία σας
    Χριστίνα
    - 13:12
    Σας ευχαριστώ.
    Εσείς
    - 13:12
    Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! Καλό σας απόγευμα είμαστε ανα πάσα στιγμή στην διάθεσή σας!
    Χριστίνα
    - 13:12
    H μορφοποίηση είναι από το κοπυ-πάστα, αλλά νομίζω βγαίνει κάποιο νόημα.

    Εγώ θα την κάνω μόνος μου τη δοκιμή, και μετά βλέπω για επικοινωνία.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  8. #8
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.762
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα την κάνω μόνος μου τη δοκιμή, και μετά βλέπω για επικοινωνία.
    Δεν πρόκειται να παίξει φίλε, η πολιτική ασφαλείας δεν επιτρέπει σύνδεση στο voip με αλλο mac address εκτος απο αυτό του εξοπλισμού που έχεις ήδη. Για να καταλάβεις δηλαδή, αν "έπαιζε" θα είχες το ίδιο νούμερο ακόμα και αν το πήγαινες σε άλλο σπίτι.
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  9. #9
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πρόκειται να παίξει φίλε, η πολιτική ασφαλείας δεν επιτρέπει σύνδεση στο voip με αλλο mac address εκτος απο αυτό του εξοπλισμού που έχεις ήδη. Για να καταλάβεις δηλαδή, αν "έπαιζε" θα είχες το ίδιο νούμερο ακόμα και αν το πήγαινες σε άλλο σπίτι.
    Πφφφφ...έλεγα ότι με δικό τους ρουτερ θα το παρέκαμπτα αυτό.

    Θα δοκιμάσω με την εξυπηρέτηση, τότε, να τους στείλω το s/nπου ζήτησαν, μήπως και γίνει κάτι.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  10. #10
    Εγγραφή
    26-11-2006
    Περιοχή
    Περιστερι
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.483
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Νέος συνδρομητής εγώ. Και εγώ δεν έχω αναγνώριση κλήσης. Ρούτερ το ZYXEL και εγώ.
    Μπορώ να κάνω κάτι; Η το δηλώνω στο τεχνικό τμήμα; Υπόψιν πως σήμερα μου ενεργοποιήθηκε η τηλεφωνία.
    Aργησα να ασχοληθώ με την τεχνολογία.

  11. #11
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Update...

    Νωρίς το απόγευμα επικοινωνώ πάλι για να τους δώσω τα στοιχεία του router, για να γίνουν οι απαραίτητες ρυθμίσεις:

    Ευχαριστώ. Για να καταλάβω καλύτερα, παρακαλώ περιγράψτε μου το θέμα που αντιμετωπίζετε.
    Bot
    - 17:45
    Αλλαγή ρούτερ
    Εσείς
    - 17:45
    Ευχαριστώ, σύντομα ένας εκπρόσωπος θα είναι διαθέσιμος για να σας βοηθήσει.
    Παρακαλώ μην τερματίσετε τη συνομιλία μας μέχρι να συνδεθείτε με εξειδικευμένο συνάδελφο . Ζητάμε συγγνώμη για την αναμονή!
    Καλησπέρα σας,είμαι η Νίκη.
    Θα χρειαστώ λίγο χρόνο για να ελέγξω το θέμα που μου αναφέρετε. Ευχαριστώ για την κατανόηση. Θα επανέλθω σύντομα!
    Νίκη
    - 17:47
    Το πρωί επικοινώνησα με τη συνάδελφό σας, Χριστίνα
    Μου είπε πως αφήνει "ανοικτή" τη συνομιλία και πως θα πρέπει να ζητήσω την ίδια.
    Σε κάθε περίπτωση, ζήτησε το σειριακό αριθμό του ρούτερ (288Α, nova) που θέλω να χρησιμοποιήσω στη γραμμή (πελάτης wind)
    Από όσο καταλαβαίνω, είναι για να δώσει πρόσβαση στο VoIP.
    O αριθμός είναι: χχχχχχχ
    Εσείς
    - 17:50
    Σας ευχαριστώ πολύ, δωστε μου λιγο χρονο παρακαλώ ωστε να πραγματοποιησουμε την απαραιτητη ενεργεια!
    Νίκη
    - 17:50
    Μπορείτε να το προωθήσετε, ώστε να γίνουν οι απαιτούμενες ενέργειες? Θα μπορέσω να βρίσκομαι στο χώρο σε περίπου 2 ώρες, για να βάλω τη συσκευή στη γραμμή και να δω αν λειτουργεί.
    Χρειάζεστε μήπως και τη MAC?
    Εσείς
    - 17:51
    Ναι φυσικά, θα σας ενημερωσω αμεσως με την ολοκληρωτη της ενεργειας! Οχι, σας ευχαριστώ πολύ ωστοσο!
    Νίκη
    - 17:52
    Ωραία. Με χρειάζεστε κάτι άλλο τώρα?
    Εσείς
    - 17:52
    Όχι, σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! Θα σας ενημερωσω σε αυτη την συνομιλια για την ολοκληρωση της ενέργειας!
    Νίκη
    - 17:53
    Υπάρχει δυνατότητα να σταλεί ένα sms επιβεβαίωσης στο ψψψψψψψψ?
    Εσείς
    - 17:53
    Δυστυχώς οχι! Ωστοσο αν αφησετε την καρτελα ανοιχτη, δεν θα χαθεί η συνομιλια μας! Ωστε να μπορεσετε να δειτε το μηνυμα!
    Νίκη
    - 17:55
    Καλώς, ευχαριστώ
    Εσείς
    - 17:56
    Σας ευχαριστώ πολύ και εγώ
    Νίκη
    - 17:57
    Δεν υπάρχει κάποια εξέλιξη ακόμα?
    Έχει περάσει πάνω από μία ώρα.
    Εσείς
    - 19:07
    Μόλις ολοκληρωθηκε η ενεργεια απο πλευρας, μόλις συνδεσετε το ZTE θα χρειαστεί ενα reset στον εξοπλισμό παρακαλώ.
    Νίκη
    - 19:09
    Ωραία, σας ευχαριστώ πολύ
    Αφού λοιπόν έχουν ολοκληρώσει τις ρυθμίσεις, πάω κι εγώ στα πεθερικά με το 288 και το λαπτοπ παραμάσχαλα, συνδέω, και τζίφος.

    Συγχρονίζει μεν η γραμμή, αλλά μέχρι εκεί. Ούτε σύνδεση, ούτε τηλεφωνία φυσικά.

    Reset, πάλι reset και ένα 3ο reset για σιγουριά, τα ίδια.

    Hotspot το κινητό, μπαίνω στο chat, μου λένε τα τυπικά (ποιά λαμπάκι ανάβουν, αν έχω κάνει reset, αν...αν...), με τα πολλά βαριέμαι και ζητάω τα creds της σύνδεσης (internet) να τα περάσω μόνος, να δούμε τί θα γίνει.
    Μου τα δίνουν, με τα πολλά (2 επανεκκινήσεις) τα παίρνει, συνδέεται, κατεβάζει το Τ17, το περνάει, επανεκκινεί, συνδέεται, συγχρονίζει κλπ...τηλέφωνο γιοκ.

    Στο σχετικό πεδίο, δείχνει τον αριθμό, αλλά "unregistered".

    Το λέω στο chat, κι αρχίζει το δούλεμα:

    "Μα με εξοπλισμό του εμπορίου δεν μπορείτε να έχετε τηλέφωνο"

    Εξηγώ ήρεμα κι ωραία ότι από το πρωί αυτό κανονίζω, ότι είναι 288 της nova κι όχι κάποιο άσχετο ρούτερ, ότι ζήτησαν σειριακό για να το σετάρουν...στα @@ τους. Ξανά:

    "Μα με εξοπλισμό του εμπορίου δεν μπορείτε να έχετε τηλέφωνο"

    Ξαναλέω όλη την ιστορία, τους ζητάω να ανατρέξουν στο ιστορικό των προηγούμενων συνομιλιών, το δούλεμα σύννεφο πλέον

    "Μα με εξοπλισμό του εμπορίου δεν μπορείτε να έχετε τηλέφωνο", με προσθήκη αυτή τη φορά ότι "Το σετάραμε για να έχετε ιντενετ"

    %$#@@#!@$@#^^%$#@# (από μέσα μου, όχι σε αυτούς...αν και θα έπρεπε με το ξεκάθαρο δούλεμα...άκου το σετάρανε για το ιντερνετ) και σχετικά ευγενικά τους προτρέπω να κόψουν το δούλεμα, να κοιτάξουν το ιστορικό συνομιλίας και να περιμένουν καταγγελία σύμβασης στην ΕΕΤΤ (ο πεθερός είναι εντελώς στα κάγκελα με αυτό).

    Αυτά.

    - - - Updated - - -

    Update...

    Νωρίς το απόγευμα επικοινωνώ πάλι για να τους δώσω τα στοιχεία του router, για να γίνουν οι απαραίτητες ρυθμίσεις:

    Ευχαριστώ. Για να καταλάβω καλύτερα, παρακαλώ περιγράψτε μου το θέμα που αντιμετωπίζετε.
    Bot
    - 17:45
    Αλλαγή ρούτερ
    Εσείς
    - 17:45
    Ευχαριστώ, σύντομα ένας εκπρόσωπος θα είναι διαθέσιμος για να σας βοηθήσει.
    Παρακαλώ μην τερματίσετε τη συνομιλία μας μέχρι να συνδεθείτε με εξειδικευμένο συνάδελφο . Ζητάμε συγγνώμη για την αναμονή!
    Καλησπέρα σας,είμαι η Νίκη.
    Θα χρειαστώ λίγο χρόνο για να ελέγξω το θέμα που μου αναφέρετε. Ευχαριστώ για την κατανόηση. Θα επανέλθω σύντομα!
    Νίκη
    - 17:47
    Το πρωί επικοινώνησα με τη συνάδελφό σας, Χριστίνα
    Μου είπε πως αφήνει "ανοικτή" τη συνομιλία και πως θα πρέπει να ζητήσω την ίδια.
    Σε κάθε περίπτωση, ζήτησε το σειριακό αριθμό του ρούτερ (288Α, nova) που θέλω να χρησιμοποιήσω στη γραμμή (πελάτης wind)
    Από όσο καταλαβαίνω, είναι για να δώσει πρόσβαση στο VoIP.
    O αριθμός είναι: χχχχχχχ
    Εσείς
    - 17:50
    Σας ευχαριστώ πολύ, δωστε μου λιγο χρονο παρακαλώ ωστε να πραγματοποιησουμε την απαραιτητη ενεργεια!
    Νίκη
    - 17:50
    Μπορείτε να το προωθήσετε, ώστε να γίνουν οι απαιτούμενες ενέργειες? Θα μπορέσω να βρίσκομαι στο χώρο σε περίπου 2 ώρες, για να βάλω τη συσκευή στη γραμμή και να δω αν λειτουργεί.
    Χρειάζεστε μήπως και τη MAC?
    Εσείς
    - 17:51
    Ναι φυσικά, θα σας ενημερωσω αμεσως με την ολοκληρωτη της ενεργειας! Οχι, σας ευχαριστώ πολύ ωστοσο!
    Νίκη
    - 17:52
    Ωραία. Με χρειάζεστε κάτι άλλο τώρα?
    Εσείς
    - 17:52
    Όχι, σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! Θα σας ενημερωσω σε αυτη την συνομιλια για την ολοκληρωση της ενέργειας!
    Νίκη
    - 17:53
    Υπάρχει δυνατότητα να σταλεί ένα sms επιβεβαίωσης στο ψψψψψψψψ?
    Εσείς
    - 17:53
    Δυστυχώς οχι! Ωστοσο αν αφησετε την καρτελα ανοιχτη, δεν θα χαθεί η συνομιλια μας! Ωστε να μπορεσετε να δειτε το μηνυμα!
    Νίκη
    - 17:55
    Καλώς, ευχαριστώ
    Εσείς
    - 17:56
    Σας ευχαριστώ πολύ και εγώ????
    Νίκη
    - 17:57
    Δεν υπάρχει κάποια εξέλιξη ακόμα?
    Έχει περάσει πάνω από μία ώρα.
    Εσείς
    - 19:07
    Μόλις ολοκληρωθηκε η ενεργεια απο πλευρας, μόλις συνδεσετε το ZTE θα χρειαστεί ενα reset στον εξοπλισμό παρακαλώ.
    Νίκη
    - 19:09
    Ωραία, σας ευχαριστώ πολύ
    Αφού λοιπόν έχουν ολοκληρώσει τις ρυθμίσεις, πάω κι εγώ στα πεθερικά με το 288 και το λαπτοπ παραμάσχαλα, συνδέω, και τζίφος.

    Συγχρονίζει μεν η γραμμή, αλλά μέχρι εκεί. Ούτε σύνδεση, ούτε τηλεφωνία φυσικά.

    Reset, πάλι reset και ένα 3ο reset για σιγουριά, τα ίδια.

    Hotspot το κινητό, μπαίνω στο chat, μου λένε τα τυπικά (ποιά λαμπάκι ανάβουν, αν έχω κάνει reset, αν...αν...), με τα πολλά βαριέμαι και ζητάω τα creds της σύνδεσης (internet) να τα περάσω μόνος, να δούμε τί θα γίνει.
    Μου τα δίνουν, με τα πολλά (2 επανεκκινήσεις) τα παίρνει, συνδέεται, κατεβάζει το Τ17, το περνάει, επανεκκινεί, συνδέεται, συγχρονίζει κλπ...τηλέφωνο γιοκ.

    Στο σχετικό πεδίο, δείχνει τον αριθμό, αλλά "unregistered".

    Το λέω στο chat, κι αρχίζει το δούλεμα:

    "Μα με εξοπλισμό του εμπορίου δεν μπορείτε να έχετε τηλέφωνο"

    Εξηγώ ήρεμα κι ωραία ότι από το πρωί αυτό κανονίζω, ότι είναι 288 της nova κι όχι κάποιο άσχετο ρούτερ, ότι ζήτησαν σειριακό για να το σετάρουν...στα @@ τους. Ξανά:

    "Μα με εξοπλισμό του εμπορίου δεν μπορείτε να έχετε τηλέφωνο"

    Ξαναλέω όλη την ιστορία, τους ζητάω να ανατρέξουν στο ιστορικό των προηγούμενων συνομιλιών, το δούλεμα σύννεφο πλέον

    "Μα με εξοπλισμό του εμπορίου δεν μπορείτε να έχετε τηλέφωνο", με προσθήκη αυτή τη φορά ότι "Το σετάραμε για να έχετε ιντενετ"

    %$#@@#!@$@#^^%$#@# (από μέσα μου, όχι σε αυτούς...αν και θα έπρεπε με το ξεκάθαρο δούλεμα...άκου το σετάρανε για το ιντερνετ) και σχετικά ευγενικά τους προτρέπω να κόψουν το δούλεμα, να κοιτάξουν το ιστορικό συνομιλίας και να περιμένουν καταγγελία σύμβασης στην ΕΕΤΤ (ο πεθερός είναι εντελώς στα κάγκελα με αυτό).

    Αυτά.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  12. #12
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.762
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Update...

    Νωρίς το απόγευμα επικοινωνώ πάλι για να τους δώσω τα στοιχεία του router, για να γίνουν οι απαραίτητες ρυθμίσεις:
    Στο είπα οτι θα μείνεις χωρίς τηλέφωνο.

    Εγω κλείνω μια βδομάδα αύριο χωρίς τηλέφωνο απο απλή αλλαγή ταχύτητας. Οι άνθρωποι έχουν χάσει τη μπάλα.
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  13. #13
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο είπα οτι θα μείνεις χωρίς τηλέφωνο.

    Εγω κλείνω μια βδομάδα αύριο χωρίς τηλέφωνο απο απλή αλλαγή ταχύτητας. Οι άνθρωποι έχουν χάσει τη μπάλα.
    Σιγά που θα έμεναν...έβαλα πάλι πάνω το Zyxel και όλα "καλά" (τα ίδια θέματα, τα γνωστά).

    Κάτι άσχετο. Το προηγούμενο μήνυμά μου που φαίνεται διπλό, είναι κάποιο κουλό κόλλημα του site. Πάτησα μόνο μια φορά αποθήκευση και το έβγαλε όπως το βλέπετε. Αν πατήσω "επεξεργασία", ο κέρσορας γίνεται "κυκλάκι φόρτωσης" και δεν γίνεται τίποτα, γυρίζει ασταμάτητα. Δοκίμασα από 2 διαφορετικούς υπολογιστές, με διαφορετικά δίκτυα κλπ. Έχει κολλήσει στο συγκεκριμένο μήνυμα, σε άλλα μια χαρά είναι η διαδικασία.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  14. #14
    Εγγραφή
    14-06-2013
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΛΙΟΝ
    Router
    fritzbox 7140
    παντως δεν βλεπω να τελιωνει συντομα αυτο το θεμα (αν κ εφυγα).γνωστος μου που τον αναβαθμισαν απο 50 σε 100 του εστειλαν το zyxel, οπου μεχρι χτες δουλευε με ενα tp-link w9970 και με τηλεφωνια με κλασικη συνδεσμολογια, απο σημερα που του ειπαν να βαλει το zyxel δεν εχει καθολου τηλεφωνια.

  15. #15
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.762
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emmitsos Εμφάνιση μηνυμάτων
    παντως δεν βλεπω να τελιωνει συντομα αυτο το θεμα (αν κ εφυγα).γνωστος μου που τον αναβαθμισαν απο 50 σε 100 του εστειλαν το zyxel, οπου μεχρι χτες δουλευε με ενα tp-link w9970 και με τηλεφωνια με κλασικη συνδεσμολογια, απο σημερα που του ειπαν να βαλει το zyxel δεν εχει καθολου τηλεφωνια.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...B5%CF%81%CE%AE
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας