Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    26-10-2019
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB2011iLS-IN
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Έχω εδώ και 2 μήνες περίπου 200αρα FTTH της Vodafone. Όπως και παλαιότερα με Cosmote, την δουλεύω με δικό μου εξοπλισμό, έχω το ONT πάνω σε ένα Mikrotik RB2011 το οποίο διαχειρίζεται PPPoE κλπ, καθώς επίσης και το router της voda μόνο για την τηλεφωνία.

    Την Τρίτη μου έκαναν φραγή λόγω οφειλών, μ#*κια μου που το άφησα να λήξει, το είχα ξεχάσει εντελώς ότι είχε έρθει χαρτί. Κανένα πρόβλημα έχει ξαναγίνει και με cosmote, μικρό το κακό τα πληρώνω όλα επιτόπου μέσα από το site της vodafone. Πρόσβαση στο ίντερνετ είχα ακόμα κανονικά εκείνη τη στιγμή αλλά το τηλέφωνο έλεγε ότι έχει ενεργοποιηθεί φραγή εξερχομένων.

    Το βράδυ χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω το σταθερό (μιας και τα κινητά δεν πιάνουν στο σπίτι), και ακόμα έλεγε φραγή εξερχομένων, παράξενο αλλά όχι αδιανόητο μπορεί να θέλει ένα restart. Το κάνω στο ρούτερ της βοντα, τίποτα ακόμα φραγή. Λέω λοιπόν ας κάνω και ένα restart στο δικό μου ρούτερ. Μέγα λάθος. Μετά το restart έπαψα να έχω πρόσβαση στο ίντερνετ, το PPPoE συνδεόταν κανονικά αλλά δεν έπαιρνε IP. Πολύ περίεργο, λέω μπορεί να φταίει ο δικός μου εξοπλισμός, ίσως για την επανασύνδεση κάνει κάποιο handshake με το voda router. Το ξηλωνω απ' το σεταπ του σταθερού το πάω στην μπριζα της οπτικής και το συνδέω απευθείας πάνω στο OTN. Τίποτα, δεν έπαιρνε IP και το ίδιο, η τηλεφωνία ακόμα με φραγή εξερχομένων.

    Για να μην τα πολυλογω, έχω μιλήσει με 5-6 υπαλλήλους της εξυπηρέτησης πελατών και του τεχνικού τμήματος που πράγματι με διαβεβαίωσαν ότι δεν χρωστάω τίποτα και η διακοπή οφείλεται σε συστημικό σφάλμα από πλευράς τους. Ήδη μου χάρισαν το πάγιο του άλλου μήνα, ωστόσο έχουν περάσει 4-5 μέρες και ακόμα τίποτα, ενώ το μόνο που μου λένε να κάνω υπομονή. Ένα παιδί της τεχνικής υποστήριξης την πρώτη μέρα (1 παρά το βράδυ εντωμεταξυ) πήγε να βοηθήσει λέγοντας μου ότι θα στείλει προσωποποιημένους κωδικούς PPPoE μήπως φτιαχνόταν αλλά το υποτιθέμενο SMS δεν ήρθε ποτέ, ενώ άλλοι τεχνικοί μου είπαν ότι δεν θα φτιαχτεί έτσι.

    Απόψεις ?

  2. #2
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Αν έχεις κινητό Vodafone πες να σου δώσουν απεριόριστα λεπτά και Gb μέχρι να λυθεί.
    (Οκ, τώρα είδα ότι δεν έχεις σήμα μέσα)

  3. #3
    Εγγραφή
    26-08-2021
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzatzikiweeb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέω λοιπόν ας κάνω και ένα restart στο δικό μου ρούτερ. Μέγα λάθος. Μετά το restart έπαψα να έχω πρόσβαση στο ίντερνετ
    Όταν ήμουν φοιτητής επειδή άφηνα συνέχεια απλήρωτο το λογαριασμό και μου το κόβανε, το ίντερνετ δεν έπεφτε αν δεν έκανες restart. Να ναι καλά το αθάνατο Thomson TG585 (Forthnet 22Mbs) που κρατούσε uptime για πάντα
    Ryzen 5 5600G, MSI RX580 8GB - ASRock B450M Pro4 - 2x8 GB 3200 - NVMe 240GB (Windows 11) - SSD 120GB (Ubuntu 22.04)
    SSD240GB (App Data) - 2x4TB HDD (Data) - CoolerMaster MWE 450W - Corsair Carbide 100R - Samsung 27" - Philips 23" (vertical)

  4. #4
    Εγγραφή
    26-10-2019
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB2011iLS-IN
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Πράγματι μεγάλη μ##κια που έκανα restart, που να το φανταζομουν

  5. #5
    Εγγραφή
    26-10-2019
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB2011iLS-IN
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Είχα κάνει και πριν μέρες ένα thread για το ίδιο θέμα, ωστόσο το θέμα δεν είχε την παραμικρή εξέλιξη, οπότε είπα να το ξαναεπισκεφτώ.

    Για να μην τα πολυλογώ, πελάτης Vodafone FTTH 200, μου έκοψαν το τηλέφωνο λόγω οφειλών (κράχτε ελεύθερα), το πλήρωσα επιτόπου (μέσα απ' το MyVodafone, πριν πει κανένας για τράπεζες) και όχι μονο δεν βγήκε η φραγή απ το τηλέφωνο, αλλά μετά από ένα, ατυχές ομολογουμένως, restart του ρούτερ, κόπηκε και το ίντερνετ. Όλα αυτά στις 23/1/2023. Πάνω απο βδομάδα αργότερα, η κατάσταση είναι ακριβώς η ίδια, φραγή εξερχομένων και ιντερνετ ούτε για αστείο. Τους "ενοχλώ" επι καθημερινής βάσης, τόσο στο τηλέφωνο όσο και στο Chat, και κάθε φορά πάιρνω την ίδια κονσερβοποιημένη απάντηση:
    • Υπάρχει συστημικό λάθος
    • Θα το προωθήσω με προτεραιότητα
    • Για κάποιο λόγο δεν "κούμπωσε" η επανασύνδεση (λες και πρέπει να έρθει μάστορας να ανοίξει τον καφάο να βάλει την οπτική ίνα)

    Την πρώτη μέρα που πήρα τηλέφωνο, η κοπέλα μου είπε οτι θα έχει φτιαχτεί μες τη μέρα. 10 μέρες αργότερα, τζίφος. Μου πρότειναν απεριόριστα data στο κινητό, τα οποία βέβαια δεν δέχτηκα καθώς δεν πιάνουν τα κινητά της Vodafone στο σπίτι. Το άλλο κουλό: πριν πάμε το σπίτι στη Voda, είχαμε ήδη το τηλέφωνο του μαγαζιού εκει, πολύ καλή εμπειρία, οικονομικό, καλή τεχνική υποστήριξη, το έβαλαν στο τσακ μπαμ, κανένα πρόβλημα. Αφού βάλαμε και το σπίτι, αποφάσισαν να συγχωνεύσουν και τις δύο συνδέσεις σε ένα μητρώο και έρχονται σε ένα χαρτί. Η άλλη γραμμή (ADSL) που υπέστη και αυτή φραγή, ενεργοποιήθηκε κανονικά. Τους είπα εχτές να διαχωρίσουν τα δύο τηλέφωνα σε άλλα μητρώα, και παρά μια αρχική άρνηση τύπου "δεν γίνεται επειδή είναι στο ίδιο ΑΦΜ", και αφού τους είπα ότι ο λογαριασμός του μαγαζιού πάει στα έξοδα και δεν μπορεί να έχει και το σπίτι μέσα, δέχτηκαν και το έκαναν. Είχα μια κρυφή ελπίδα ότι θα ξεμπλόκαρε έτσι το σύστημα αλλά τζίφος.

    11 μέρες αργότερα λοιπόν, ποιές είναι οι επιλογές μου; Σπάω συμβόλαιο και κοιτάω αλλού; Αν ναι, με το πρόστιμο τι γίνεται; Έχω ήδη φεσωθεί ένα πρόστιμο στον ΟΤΕ (άλλη πονεμένη ιστορία εκεί, δεν σκοπεύω να το πληρώσω). Άρα περιμένω να φτιαχτεί ή κοιτάω προς Wind/Nova; Οι γραμμές της οπτικής στην περιοχή είναι Vodafone, εξού και την προτίμησα, αλλά μάλλον θα έχω κατουρήσει σε κανένα πηγάδι, ή με τιμωρεί ο θεός για την κακοπληρωτια που με δέρνει

    Δώστε λίγη ψυχολογική υποστήριξη ρε παιδιά
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_5.png  


  6. #6
    Εγγραφή
    26-10-2019
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB2011iLS-IN
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Επιτέλους το έφτιαξαν, 11 μέρες αργότερα.
    Εχτές τους πήρα και εξέφρασα την θέληση να σπάσω συμβόλαιο, με υπαιτιότητα τους. Τυχαίο; Ο καθένας τα συμπεράσματα του.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Αν το δίκτυο στην περιοχή σου είναι της Vodafone θα σου έλεγα να παραμείνεις εκεί και να διεκδικήσεις 2-3 πάγια λόγω της ταλαιπωρίας.

  8. #8
    Εγγραφή
    07-04-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    μονο αποχρεωση τις ημερες που δεν εχεις υπηρεσια κανουν...
    πριν κανετε συμβολαια δεν διαβαζετε εδω την δυστυχία των αλλων μελών?

  9. #9
    Εγγραφή
    26-10-2019
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB2011iLS-IN
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Ήδη μου είπαν ότι θα μου χαρίσουν ένα πάγιο. Λες τραβάει και για παραπάνω ?

  10. #10
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzatzikiweeb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήδη μου είπαν ότι θα μου χαρίσουν ένα πάγιο. Λες τραβάει και για παραπάνω ?
    Ναι, πίεσε το.
    Επίσης βάλε και μια πάγια εντολή.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας