Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.017
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα κάθισα και σκέφτηκα ότι με τις γνώσεις και τις ικανότητες που έχω αποκτήσει με τον καιρό θα μπορούσα να δουλέψω ως freelance απο το να κάθομαι και να βαλτώνω.
    Σας παρακαλώ πολύ θα δεχτώ σοβαρές απαντήσεις σχόλια του τύπου, δεν έχεις τις γνώσεις και δεν θα τα καταφέρεις, δεν θα τα λάβω σοβαρά υπόψιν.
    Όλοι μας απο κάπου ξεκινήσαμε και όλοι μας κάπου είμαστε καλοί έως πολλοί καλοί.
    Οι γνώσεις μου είναι Bachelor στο Business Adminstration, πτυχίο ΤΕΛ ως προγραμματιστής Η/Υ Γλώσσες προγραμματισμού (Basic,Cobol,Pascal,ms office) ,γνώση Αγγλικών επιπέδου Lower, καθώς επίσης μελετάω πολύ βιβλία comptia A+,Networking+, έχω ασχοληθεί και με προγράμματα γραφιστικής (Corel Draw,adobe photoshop, illustrator).

    Απορίες για το freelance.

    • Πως ξεκινάει κάποιος ως freelance;
    • Πρέπει να γραφτώ στην εφορία ως ελεύθερος επαγγελματίας;
    • Τι ποσό δίνει κάποιος στην εφορία ως freelance;
    • Πως χτίζω ένα σοβαρό προφίλ στο upwork;
    • Υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα;
    • Πως λειτουργεί;
    • Θα ήταν καλό να παίρνω στην αρχή εύκολες δουλειές και μετά αφού αποκτήσω εμπειρία και εξικίωση να παίρνω πιο δύσκολες δουλειές;
    • Ποιο άλλο freelance αξίζει εκτός απο το upwork για κάποιον που ξεκινάει;


    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας που διαθέσατε να διαβάσετε το μήνυμα μου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris2335 : 31-01-23 στις 18:10.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.343
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Για τα πρώτα 3, η απάντηση είναι: μίλα με το λογιστή σου, ή αν δεν έχεις, βρες συστάσεις για κάποιον καλό λογιστή

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Σκέψου πως εκεί εκεί έξω υπάρχουν πολλοί που παρέχουν υπηρεσίες, άλλοι καλοί, άλλοι μέτριοι, άλλοι χάλια, εσυ πόσο θεωρείς πως μπορείς να χρεώσεις τον χρόνο σου;
    Μπορείς να βρεις πελάτες που να το πληρώσουν αυτό;

    Με το που κάνεις έναρξη ξεκινάνε πάγια κόστη, ρωτάς τον λογιστή ποια είναι αυτά, εσυ θα πρέπει να βγάζεις κάτι παραπάνω.
    Δεν θέλω να στο χαλάσω, άλλα cobol,basic Κλπ καλύτερα να μην τα αναφέρεις αυτά ήταν το 1990

  4. #4
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.017
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ok ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  5. #5
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέψου πως εκεί εκεί έξω υπάρχουν πολλοί που παρέχουν υπηρεσίες, άλλοι καλοί, άλλοι μέτριοι, άλλοι χάλια, εσυ πόσο θεωρείς πως μπορείς να χρεώσεις τον χρόνο σου;
    Μπορείς να βρεις πελάτες που να το πληρώσουν αυτό;

    Με το που κάνεις έναρξη ξεκινάνε πάγια κόστη, ρωτάς τον λογιστή ποια είναι αυτά, εσυ θα πρέπει να βγάζεις κάτι παραπάνω.
    Δεν θέλω να στο χαλάσω, άλλα cobol,basic Κλπ καλύτερα να μην τα αναφέρεις αυτά ήταν το 1990
    Εδώ στο Βέλγιο έχει ακόμα πολύ λόγω τραπεζών, σε βαθμό που στο τέλος θα βγουν όλοι στην σύνταξη και θα μείνει κανένας. Απλά cobol δεν θα ειναι remote γιατί κατά βάση πρέπει να ειναι πάνω σε mainframe και κανείς δεν θα το επιτρέψει αυτό εκτός και να έχεις μια πανδημία.

    - - - Updated - - -

    Xaris2335 το σημαντικό είναι να αποφασίσεις αν θες να δουλέψεις για Ελλάδα ή για εξωτερικό. Υπάρχουν πολλοί που δουλεύουν από Ελλάδα για ξένες εταιρίες αλλά όχι στις τεχνολογίες που αναφέρεις εσυ. Είμαι στο λογισμικό και δεν ξέρω για άλλα. Χωρίς να ξέρω τα κινητρά σου, αν σε ενδιαφέρει τότε υπάρχει με τα τσουβάλια υλικό και projects να κάνεις πρακτική να δεις αν σου αρέσει κιόλας. udemy, github, και γενικότερα internet.

    Χωρίς να θέλω να σε μειώσω, γιατί δεν ξέρω την κατάσταση σου, αλλά η φάση θέλει πολύ ατομική πρωτοβουλία που δεν συνάπτει με κάποια πράγματα που βλέπω στο ποστ σου. Γενικά τα μισά θα μπορούσαν να ειχαν απαντηθεί αν είχες αυτό που αναφέρω "ατομική πρωτοβουλία". Είναι κάτι που βλέπουμε συχνά στα ποστ των νοτιών στο facebook που ζητάνε βοήθεια. Δεν σε κρίνω ξανά, απλά στο λέω στα μούτρα για να ξέρεις που βαδίζεις γιατί έχει και μια επένδυση το freelance. Ευχομαι να είμαι λάθος και καλή επιτυχία.

    Πάντως η Κεντρική και βόρεια Ευρώπη θέλει near shore remoting γιατί το Ινδικό μοντέλο δεν δούλεψε ποτέ στην πράξη, έχουν ακριβύνει και μιας και στην Ελλάδα οι προσδοκίες έπεσαν, είμαστε φθηνό εργατικό δυναμικό με εξαιρετική εκπαίδευση. Βέβαια κάποιοι τυχεροί δουλεύουν με μισθούς μονάχου στην Ελλάδα και όλα σουπερ.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ στο Βέλγιο έχει ακόμα πολύ λόγω τραπεζών, σε βαθμό που στο τέλος θα βγουν όλοι στην σύνταξη και θα μείνει κανένας. Απλά cobol δεν θα ειναι remote γιατί κατά βάση πρέπει να ειναι πάνω σε mainframe και κανείς δεν θα το επιτρέψει αυτό εκτός και να έχεις μια πανδημία.
    Ναι το γνωρίζω, δεν ψάχνουν όμως όσους έχουμε βγάλει ΤΕΛ με cobol Και το αφήσαμε εκεί

  7. #7
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το γνωρίζω, δεν ψάχνουν όμως όσους έχουμε βγάλει ΤΕΛ με cobol Και το αφήσαμε εκεί
    Δεν γνωρίζω. Εδώ στο Βέλγιο είναι κάπως περίεργα τα πράγματα. Αν εισαι ντόπιος δεν τους καίγεται καρφάκι που απέκτησες γνώσεις. Αν είσαι όμως ξένος και έρχεσαι πρώτη φορά εδώ, αν δεν έχεις πτυχίο τότε σου λένε καθαρίστρια.

  8. #8
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ στο Βέλγιο έχει ακόμα πολύ λόγω τραπεζών, σε βαθμό που στο τέλος θα βγουν όλοι στην σύνταξη και θα μείνει κανένας. Απλά cobol δεν θα ειναι remote γιατί κατά βάση πρέπει να ειναι πάνω σε mainframe και κανείς δεν θα το επιτρέψει αυτό εκτός και να έχεις μια πανδημία.
    Και όχι μόνο στο Βέλγιο. Γενικά παίζει πολύ legacy στα τραπεζικά συστήματα, ιδιαίτερα στις παλιές κλασσικές τράπεζες (πχ για ΗΒ, βλέπε RBS/Netwest). Γνωστός μου εκεί πάνω Σκωτία έβγαλε πολύ ψωμί συντηρώντας συστήματα γραμμένα σε Cobol (πλέον έχει βγει σε σύνταξη). Ο λόγος πολύ απλός: Αυτοί που έκαναν την αρχική υλοποίηση είτε είχαν συνταξιοδοτηθεί, είτε είχαν φύγει σε άλλα μαγαζιά, κτλ και το κυριότερο δεν άφηναν πίσω τους documentation (είτε δεν υπήρχε καθόλου, είτε ήταν ελλιπέστατο)


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως η Κεντρική και βόρεια Ευρώπη θέλει near shore remoting γιατί το Ινδικό μοντέλο δεν δούλεψε ποτέ στην πράξη, έχουν ακριβύνει και μιας και στην Ελλάδα οι προσδοκίες έπεσαν, είμαστε φθηνό εργατικό δυναμικό με εξαιρετική εκπαίδευση. Βέβαια κάποιοι τυχεροί δουλεύουν με μισθούς μονάχου στην Ελλάδα και όλα σουπερ.
    +1000000
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωρίζω. Εδώ στο Βέλγιο είναι κάπως περίεργα τα πράγματα. Αν εισαι ντόπιος δεν τους καίγεται καρφάκι που απέκτησες γνώσεις. Αν είσαι όμως ξένος και έρχεσαι πρώτη φορά εδώ, αν δεν έχεις πτυχίο τότε σου λένε καθαρίστρια.
    Αν ξέρει cobol σε τέτοιο επίπεδο που να τον ψάχνουν δεν νομίζω να είχε θέμα και να ρωτούσε για freelance.

    έχεις ένα δίκαιο όμως, θα έπρεπε να το γράψω λίγο διαφορετικά οτι η cobol είναι για το 1990, καθώς έτσι άφησα ανοιχτό αυτό το συγκεκριμένο κομμάτι που ακόμα ψάχνουν προγραμματιστές με σοβαρές γνώσεις cobol, ή Fotran για παράδειγμα

  10. #10
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Fortran
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Fortran
    Ψαχνουν σε nasa και διάφοροι που ασχολούνται με τον καιρό, όπως πχ με την cobol, παλιά συστήματα που συνεχίζουν και δουλεύουν

  12. #12
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Fortran έκανε ως μάθημα ένας φίλος/συμμαθητής μου που είχε περάσει στο Γεωλογικό ΑΠΘ το 2003. Λέτε να τη διδάσκουν ακόμα;
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  13. #13
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.017
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xaris2335 το σημαντικό είναι να αποφασίσεις αν θες να δουλέψεις για Ελλάδα ή για εξωτερικό. Υπάρχουν πολλοί που δουλεύουν από Ελλάδα για ξένες εταιρίες αλλά όχι στις τεχνολογίες που αναφέρεις εσυ. Είμαι στο λογισμικό και δεν ξέρω για άλλα. Χωρίς να ξέρω τα κινητρά σου, αν σε ενδιαφέρει τότε υπάρχει με τα τσουβάλια υλικό και projects να κάνεις πρακτική να δεις αν σου αρέσει κιόλας. udemy, github, και γενικότερα internet.

    Χωρίς να θέλω να σε μειώσω, γιατί δεν ξέρω την κατάσταση σου, αλλά η φάση θέλει πολύ ατομική πρωτοβουλία που δεν συνάπτει με κάποια πράγματα που βλέπω στο ποστ σου. Γενικά τα μισά θα μπορούσαν να ειχαν απαντηθεί αν είχες αυτό που αναφέρω "ατομική πρωτοβουλία". Είναι κάτι που βλέπουμε συχνά στα ποστ των νοτιών στο facebook που ζητάνε βοήθεια. Δεν σε κρίνω ξανά, απλά στο λέω στα μούτρα για να ξέρεις που βαδίζεις γιατί έχει και μια επένδυση το freelance. Ευχομαι να είμαι λάθος και καλή επιτυχία.
    ok thanks
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  14. #14
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ στο Βέλγιο έχει ακόμα πολύ λόγω τραπεζών, σε βαθμό που στο τέλος θα βγουν όλοι στην σύνταξη και θα μείνει κανένας. Απλά cobol δεν θα ειναι remote γιατί κατά βάση πρέπει να ειναι πάνω σε mainframe και κανείς δεν θα το επιτρέψει αυτό εκτός και να έχεις μια πανδημία.

    - - - Updated - - -

    Xaris2335 το σημαντικό είναι να αποφασίσεις αν θες να δουλέψεις για Ελλάδα ή για εξωτερικό. Υπάρχουν πολλοί που δουλεύουν από Ελλάδα για ξένες εταιρίες αλλά όχι στις τεχνολογίες που αναφέρεις εσυ. Είμαι στο λογισμικό και δεν ξέρω για άλλα. Χωρίς να ξέρω τα κινητρά σου, αν σε ενδιαφέρει τότε υπάρχει με τα τσουβάλια υλικό και projects να κάνεις πρακτική να δεις αν σου αρέσει κιόλας. udemy, github, και γενικότερα internet.

    Χωρίς να θέλω να σε μειώσω, γιατί δεν ξέρω την κατάσταση σου, αλλά η φάση θέλει πολύ ατομική πρωτοβουλία που δεν συνάπτει με κάποια πράγματα που βλέπω στο ποστ σου. Γενικά τα μισά θα μπορούσαν να ειχαν απαντηθεί αν είχες αυτό που αναφέρω "ατομική πρωτοβουλία". Είναι κάτι που βλέπουμε συχνά στα ποστ των νοτιών στο facebook που ζητάνε βοήθεια. Δεν σε κρίνω ξανά, απλά στο λέω στα μούτρα για να ξέρεις που βαδίζεις γιατί έχει και μια επένδυση το freelance. Ευχομαι να είμαι λάθος και καλή επιτυχία.

    Πάντως η Κεντρική και βόρεια Ευρώπη θέλει near shore remoting γιατί το Ινδικό μοντέλο δεν δούλεψε ποτέ στην πράξη, έχουν ακριβύνει και μιας και στην Ελλάδα οι προσδοκίες έπεσαν, είμαστε φθηνό εργατικό δυναμικό με εξαιρετική εκπαίδευση. Βέβαια κάποιοι τυχεροί δουλεύουν με μισθούς μονάχου στην Ελλάδα και όλα σουπερ.
    Πάντως εδώ Ελλάδα μια χαρά FULL remote δουλευουν σε COBOL σε 2 διαφορετικα instances εννοείται σε mainframe (Unisys Clearpath) , μέσω VDI. Το γιατί στο Βελγιο δε παίζει, den katalabenei...
    Επίσης το trend πλέον ειναι remote τουλάχιστον στα major fintec με tendency προς full remote για εξοικονόμηση πόρων Καιρός ήταν βασικά.

    Και ναι , COBOL (Ryan McFarland) έμαθα σε ΤΕΛ, τελευταια φορά δούλεψα το 1993 (MS Cobol) και από τότε αν και μου ζητήθηκε, απλά αρνήθηκα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aroutis : 01-02-23 στις 16:30.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας