Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    24-05-2007
    Περιοχή
    Πατρα
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95843/38806kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΡΑΧΝΕΙΚΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 15.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από τις 25/1 έγινε αναβάθμιση σε 50αρα σε συγγενικό πρόσωπο και δόθηκε το Zyxel από την Nova. Επίσης σε άλλο συγγενικό πρόσωπο εγινε αναβάθμιση σε 100αρα με το ίδιο ρουτερ. Έκτοτε έχουν μείνει και οι δυο χωρίς σταθερό αφού ποτέ δεν λειτούργησε.

    Έχει ανοίξει τεχνικό θέμα και τόσες μέρες υποτίθεται γίνεται προσπάθεια επίλυσης. Μετά από επικοινωνία λένε ότι υπάρχει πρόβλημα με τον εξοπλισμό και περιμένουν να διορθωθεί από την εταιρεία που τον προμηθεύει.

    Αν είναι δυνατόν να μένουν τόσες μέρες χωρίς σταθερό, χωρίς να προσδιοριζεται ενα χρονοδιάγραμμα για την επίλυση του προβλήματος. Στην τελική δε θα μπορούσαν να λύσουν το πρόβλημα δίνοντας άλλη μάρκα ρουτερ;

  2. #2
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.763
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To ίδιο ακριβώς θέμα έχω και εγώ, απο τις 25/1 αλλαγή ταχύτητας 24αρας σε 50 με ευρυζωνική τηλεφωνία και μου λένε οτι είμαι σε φάση ενεργοποίησης και εντός των επόμενων ωρών θα έχω τηλέφωνο. Δεν μου λένε κάν ποιό είναι το πρόβλημα και με παραπέμπει ο ένας τεχνικός στον άλλο. Επικοινωνία καθημερινή με chat, 13700, 13800 και το support εδω στο forum.
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  3. #3
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.763
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    8η ημέρα χωρίς σταθερό, θυμάται κάποιος τα email καταγγελίας για ΕΕΤΤ με κοινοποίηση στη Forthnet; Δηλαδή εντάξει πρωτοφανή πράγματα, 8 ημέρες χωρίς τηλέφωνο απο μια αλλαγή ταχύτητας, ατελείωτες ώρες απο τη ζωή μου αφιερωμένες σε 13700, 13800, chat κλπ ...και φαντάζομαι οτι όπου να'ναι θα μου έρθει και λογαριασμός να πληρώσω κι απο πάνω.
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  4. #4
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει, αλλά επειδή έφαγα αρκετές ώρες σήμερα να κοιτάζω τα λαμπάκια ενός zyxel το οποίο δεν έπαιρνε ip αλλά ούτε και τηλεφωνία, δοκιμάστε το παρακάτω:

    Κάντε h/w reset στο ρουτερ κι αφήστε το συνδεδεμένο μέχρι να σταθεροποιηθουν τα led.

    Aν έχει πάρει ip (έχετε πρόσβαση στο internet) μπείτε στο chat της νόβα, στην τεχνική υποστήριξη (όχι στην εξυπηρέτηση πελατών) και μόλις βρείτε εκπρόσωπο (3-5' αναμονή) πείτε τα, ίσως να έχετε τύχη.

    Αν δεν έχει πάρει ip το ρουτερ, μπείτε στο ui του με τα στοιχεία στο αυτοκόλλητο και δείτε στα αντίστοιχα πεδία αν έχουν πάρει σωστά τα στοιχεία της σύνδεσης. Θα πάτε λίγο ψαχτά, είναι κάπως χαζές οι καρτέλες.

    Στις ρυθμίσεις σύνδεσης, πατήστε edit (εικονίδιο μολύβι) στο vdsl 835 και δείτε αν έχει το user σωστά...θα έχει να κάνει με το ονοματεπώνυμό σας λογικά και @tellas.gr αν έρχεστε από wind ή @forthnet.gr αντίστοιχα για nova.

    Αν βλέπετε κάτι άσχετο με αυτά, μάλλον δεν τα έχει πάρει σωστά το ρουτερ. Πρέπει να σας τα δώσει η τεχνική, τα δίνουν μόλις τα ζητήσετε. Το pass σας είναι συνήθως (όχι υποχρεωτικά, όμως) το σταθερό σας, χωρίς πρόθεμα (+30 ή οτιδήποτε) μπροστά, μόνο ο 10ψήφιος. Το pass δεν εμφανίζεται, είναι κρυφό στο πεδίο.

    Ακόμα κι αν τα βλέπετε σωστά, περάστε τα ξανά. Αυτό έκανα ξανά και ξανά σήμερα, γιατί ενώ έδειχναν σωστά, για κάποιο λόγο δεν τα αναγνώριζε. Μόλις τα περνούσα και έσωζα, μόνο τότε είχε αποτέλεσμα.

    Αυτή όλη η ιστορία είναι κάπου 10-15' συνολικά.

    Επειδή πλέον δεν έχω πρόσβαση στο ρουτερ, αν θέλετε βάζετε screenshots κι όπου μπορώ θα βοηθήσω.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  5. #5
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.763
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει, αλλά επειδή έφαγα αρκετές ώρες σήμερα να κοιτάζω τα λαμπάκια ενός zyxel το οποίο δεν έπαιρνε ip αλλά ούτε και τηλεφωνία, δοκιμάστε το παρακάτω:

    Κάντε h/w reset στο ρουτερ κι αφήστε το συνδεδεμένο μέχρι να σταθεροποιηθουν τα led.

    Aν έχει πάρει ip (έχετε πρόσβαση στο internet) μπείτε στο chat της νόβα, στην τεχνική υποστήριξη (όχι στην εξυπηρέτηση πελατών) και μόλις βρείτε εκπρόσωπο (3-5' αναμονή) πείτε τα, ίσως να έχετε τύχη.

    Αν δεν έχει πάρει ip το ρουτερ, μπείτε στο ui του με τα στοιχεία στο αυτοκόλλητο και δείτε στα αντίστοιχα πεδία αν έχουν πάρει σωστά τα στοιχεία της σύνδεσης. Θα πάτε λίγο ψαχτά, είναι κάπως χαζές οι καρτέλες.

    Στις ρυθμίσεις σύνδεσης, πατήστε edit (εικονίδιο μολύβι) στο vdsl 835 και δείτε αν έχει το user σωστά...θα έχει να κάνει με το ονοματεπώνυμό σας λογικά και @tellas.gr αν έρχεστε από wind ή @forthnet.gr αντίστοιχα για nova.

    Αν βλέπετε κάτι άσχετο με αυτά, μάλλον δεν τα έχει πάρει σωστά το ρουτερ. Πρέπει να σας τα δώσει η τεχνική, τα δίνουν μόλις τα ζητήσετε. Το pass σας είναι συνήθως (όχι υποχρεωτικά, όμως) το σταθερό σας, χωρίς πρόθεμα (+30 ή οτιδήποτε) μπροστά, μόνο ο 10ψήφιος. Το pass δεν εμφανίζεται, είναι κρυφό στο πεδίο.

    Ακόμα κι αν τα βλέπετε σωστά, περάστε τα ξανά. Αυτό έκανα ξανά και ξανά σήμερα, γιατί ενώ έδειχναν σωστά, για κάποιο λόγο δεν τα αναγνώριζε. Μόλις τα περνούσα και έσωζα, μόνο τότε είχε αποτέλεσμα.

    Αυτή όλη η ιστορία είναι κάπου 10-15' συνολικά.

    Επειδή πλέον δεν έχω πρόσβαση στο ρουτερ, αν θέλετε βάζετε screenshots κι όπου μπορώ θα βοηθήσω.
    Φίλε Πέτρο, ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες και που προσπαθείς να βοηθήσεις.

    Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, το ίντερνετ (8/35) δουλέυει κανονικά και έχει πάρει ρυθμίσεις. Τo username ειναι @nova.gr με 10ψήφιο κωδικό αν και επειδή προς το παρόν παίζω με PPPoE passthrough γιατι απο πίσω έχω ολόκληρο δίκτυο στημένο με διάφορα καλούδια (δεν θέλω να το κάνω bridge) για να παραμένει συνδεδεμένο μπας και πάρει κανα update, οτι και να βάλω στον router που είναι απο πίσω συνδέεται ακόμα και τα παλιά credentials ενώ έχω δοκιμάσει και password "otinanai"...

    Βλέπω επίσης και τα vdsl 8/36 και τα 8/37 συνδεδεμένα με IPoE (δεν είμαι συνδρομητής TV, μονο internet+τηλεφωνία). Το VoIP λέει Unregistered.

    Για κάποιους δικους τους λόγους, δεν θέλουν να το ενεργοποιήσουν, δεν δίνουν χρονοδιάγραμμα αποκατάστασης, δεν λένε ξεκάθαρα ποιό είναι το πρόβλημα, στοίχημα οτι όπου να ναι θα βγεί και λογαριασμός με όλο το ποσό...Αύριο αν έχω χρόνο θα γράψω μια ωραία καταγγελία στην ΕΕΤΤ με screenshots και όλα απο το chat και κάποιος πληρώσει τη νύφη.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1675373443974.jpg 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  75,3 KB 
ID: 245504
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  6. #6
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Πέτρο, ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες και που προσπαθείς να βοηθήσεις.

    Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, το ίντερνετ (8/35) δουλέυει κανονικά και έχει πάρει ρυθμίσεις. Τo username ειναι @nova.gr με 10ψήφιο κωδικό αν και επειδή προς το παρόν παίζω με PPPoE passthrough γιατι απο πίσω έχω ολόκληρο δίκτυο στημένο με διάφορα καλούδια (δεν θέλω να το κάνω bridge) για να παραμένει συνδεδεμένο μπας και πάρει κανα update, οτι και να βάλω στον router που είναι απο πίσω συνδέεται ακόμα και τα παλιά credentials ενώ έχω δοκιμάσει και password "otinanai"...

    Βλέπω επίσης και τα vdsl 8/36 και τα 8/37 συνδεδεμένα με IPoE (δεν είμαι συνδρομητής TV, μονο internet+τηλεφωνία). Το VoIP λέει Unregistered.

    Για κάποιους δικους τους λόγους, δεν θέλουν να το ενεργοποιήσουν, δεν δίνουν χρονοδιάγραμμα αποκατάστασης, δεν λένε ξεκάθαρα ποιό είναι το πρόβλημα, στοίχημα οτι όπου να ναι θα βγεί και λογαριασμός με όλο το ποσό...Αύριο αν έχω χρόνο θα γράψω μια ωραία καταγγελία στην ΕΕΤΤ με screenshots και όλα απο το chat και κάποιος πληρώσει τη νύφη.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1675373443974.jpg 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  75,3 KB 
ID: 245504
    Κατάσταση ότι να'ναι, πραγματικά.

    Αυτό με το "unregistered" στο VoIP, πραγματικά μου τσάκισε τα νεύρα αυτές τις μέρες.

    Τί να πω, για ξύλο είναι.

    Πάντως, τηλεφωνικά, τις ίδιες μλκίες έλεγαν στον πεθερό μου "Θα το κοιτάξουμε τις επόμενες μέρες κάποια στιγμή" (αλλά για το internet). Στην τεχνική μέσω chat, τουλάχιστον έκαναν επί τόπου τις δοκιμές κλπ.

    Από εκεί και πέρα, κάνε την καταγγελία, εννοείται πως χρειάζεται κυνήγι.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  7. #7
    Εγγραφή
    24-05-2007
    Περιοχή
    Πατρα
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95843/38806kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΡΑΧΝΕΙΚΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 15.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παρόμοια κατάσταση και στα συγγενικά μου πρόσωπα. Τόσες μέρες γίνεται προσπάθεια επίλυσης του προβλήματος με επικοινωνία στην επικοινωνία χωρίς αποτέλεσμα. Όσον αφορά το λογαριασμό είπαν θα γίνει πίστωση για τις μέρες με τη βλάβη. Η ουσία όμως είναι να βρεθεί μια λύση γιατί οι άνθρωποι έχουν βρεθεί χωρίς τηλέφωνο ξαφνικά ενώ το χρειάζονται.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.763
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αρχίσανε τα κόλπα και δεν απαντάνε, προσπαθούν να εξαντλήσουν το περιθώριο των 20 ημερών που έχουν για απάντηση πριν προβώ σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ.
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  9. #9
    Εγγραφή
    01-08-2021
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Mobile
    Για ομιλία τους δικούς μου τους έχω παρει απο ενα frog και τους βάζω τα 3ευρα πακετα ομιλίας προς όλους. Δεν γίνεται να μένουν χωρίς επικοινωνία οι ηλικιωμένοι άνθρωποι επειδή η Νόβα προσπαθει να της βγει όσο πιο φτηνά γίνεται με πατέντες που δεν δουλεύουν!

  10. #10
    Εγγραφή
    19-11-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Εντάξει παιδιά επιτέλους διορθώθηκε η αναγνώριση κλήσεων !!!!!!! ΄Εγινε η αναβάθμιση !!!!

  11. #11
    Εγγραφή
    06-01-2021
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Ποιά αναβάθμιση? Έκανες κάτι εσύ ή έγινε αυτόματα μέσω Nova?
    γιατί έχω κι εγώ θέμα με την αναγνώρηση

  12. #12
    Εγγραφή
    19-11-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kapadelta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιά αναβάθμιση? Έκανες κάτι εσύ ή έγινε αυτόματα μέσω Nova?
    γιατί έχω κι εγώ θέμα με την αναγνώρηση
    Ίδια με την προηγούμενη αλλά αντί για Β4 , B7 στο τέλος. Τιποτα εγω απλά μου ήρθε μνμ στο κινητό ότι επιλύθηκε το αίτημα.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-01-2021
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    ευχαριστώ για την πληροφορία

  14. #14
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geornirv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίδια με την προηγούμενη αλλά αντί για Β4 , B7 στο τέλος. Τιποτα εγω απλά μου ήρθε μνμ στο κινητό ότι επιλύθηκε το αίτημα.
    Οπότε ενδεχομένως σου έκαναν εσένα αναβάθμιση, δεν την έδωσαν ΟΤΑ για όλους.

    Για να δούμε.

    εδιτ: Μόλις μίλησα με τα πεθερικά που είχαν το ίδιο θέμα, χτές πήγε μήνυμα ότι διορθώθηκε (και όντως), το ζήτημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PetrosK : 21-02-23 στις 23:15.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας