Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    1.849
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Καλησπέρα σας!

    Προ λίγων ημερών βγήκε εκτός λειτουργίας ο Seagate Barracuda 7.200.12 1 TB που είχα στο PC μου, ελέγχθηκε και με ενημερωσαν οτι ειναι θεμα καποιου πυκνωτη αλλα πρεπει να βρουμε ή ακριβως τον ιδιο δισκο ή το schematic του για να μπορέσουμε να βρούμε έναν καινούργιο!

    Επειδη εχω πραγματα που δεν μπορω να ξαναβρω ποτε (οπως πχ πολλες οικογενειακες φωτογραφιες), μηπως γνωριζει καποιος καποιο site / καταστημα στην Ελλαδα που εχω πιθανοτητα να τον βρω καθως ειναι παλιος και τα μεγαλα καταστηματα δεν τον εχουν καν πλεον?

    Ευχαριστω πολυ!

  2. #2
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    314
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα, ψάχνεις στο ebay συνήθως πουλάνε σκέτα boards χωρίς τον δίσκο σαν αυτό
    https://www.ebay.com/itm/234604027965

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Anasazi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας!

    Προ λίγων ημερών βγήκε εκτός λειτουργίας ο Seagate Barracuda 7.200.12 1 TB που είχα στο PC μου, ελέγχθηκε και με ενημερωσαν οτι ειναι θεμα καποιου πυκνωτη αλλα πρεπει να βρουμε ή ακριβως τον ιδιο δισκο ή το schematic του για να μπορέσουμε να βρούμε έναν καινούργιο!

    Επειδη εχω πραγματα που δεν μπορω να ξαναβρω ποτε (οπως πχ πολλες οικογενειακες φωτογραφιες), μηπως γνωριζει καποιος καποιο site / καταστημα στην Ελλαδα που εχω πιθανοτητα να τον βρω καθως ειναι παλιος και τα μεγαλα καταστηματα δεν τον εχουν καν πλεον?

    Ευχαριστω πολυ!
    Αν πραγματικά αυτά που έχεις τα χρειάζεσαι πας σε εταιρία ανάκτησης δεδομένων

  4. #4
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όπως είπε και ο sdikr, πας σε εταιρία ανάκτησης δεδομένων. Η οποία θα σου κοστίσει βέβαια πολλαπλάσια χρήματα απ' αυτά που χρειάζονται για την αγορά ενός σύγχρονου hdd,
    όπου θα μπορούσες να είχες αντίγραφα των φωτογραφιών σου και να μη χολοσκάς τώρα.

    Στείλε ένα e-mail στο e-shop που τον είχαν, μήπως μπορούν να σου βρουν έναν.

    Στη Γερμανία τον έχουν μάλλον, δες εδώ.
    Αλλού, με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα, δεν τον βρήκα. Είναι και πολύ παλιός (SATA II).

    Πάντως, θεωρώ ότι πρέπει άμεσα να τον αποσυνδέσεις απ' το σύστημα, για αποφυγή μεγαλύτερης ζημιάς.

    Καλή τύχη. Και σε αποθηκευτικούς δίσκους που περιέχουν κρίσιμα αρχεία δεν κάνουμε οικονομία, ακόμα κι όταν τους χρησιμοποιούμε ως backup.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greg61 : 03-02-23 στις 02:05.
    Γρηγόρης Νάκος.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Μην αγγίξεις το δίσκο αν θες να σώσεις ότι μπορεί να σωθεί. Πας σε εταιρεία ανάκτησης, ακούς το ποσόν που θα σου πουν, και αποφασίζεις.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας