Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    26-11-2009
    Μηνύματα
    694
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    TG585 v7 R.8.2.6
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γεια σας,εχω ενα acer 5738g vista και θελω να το κανω reformat.
    Πρωτον οταν το αγορασα δεν μου δωσανε cd ανακτησης των windows,αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα γιατι εχω απο τον σταθερο μου υπολογιστη cd ανακτησης.Παρεπιπτοντως ομως οταν το αγορασα δεν μου δωσανε cds για τους drivers κλπ κλπ,οπως μου δωσανε για τον σταθερο,ειναι normal αυτο ή κανανε λαθος που δεν μου δωσανε?Επισης μια ακομη ερωτηση,μπορω σε ενα Windows Vista Laptop να βαλω Windows XP ή Windows 7?

    Λοιπον,εγω στον δικο μου σταθερο ξερω να κανω reformat που ειναι και αυτος Vista,αλλα εκει τα πραγματα ειναι αλλιως απο οτι φενεται...Μπαινεις στα bios το βαζεις απο τις ρυθμισεις να κανει boot απο το cd βαζεις το cd κανεις επανεκκινηση και μετα σου λεει μονο του press any key to boot from cd,και παρακατω ξερω την διαδικασια,αλλα στο laptop ουτε καν ξερω με ποιο κουμπι να μπω στα bios για να πατησω να κανει boot from cd οποτε απλα βαζω το cd κανω επανεκκινηση και το pc απλα ανοιγει κανονικα....Δεν ξερω τι να κανω...Με ποιον τροπο κανεις reformat σε αυτο το πραγμα?
    Οποιος ξερει ας μου απαντησει σε ολες τις αποριες μου παρακαλω.
    Ευχαριστω εκ των προτερων,
    Dia1995

  2. #2
    Εγγραφή
    20-08-2006
    Μηνύματα
    725
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta
    Σελίδα 34 στο manual του laptop σου. Ρίξε και μια ματιά στη σελίδα 65 για να κάνεις recovery από το hidden partition.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Μηνύματα
    283
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dia1995 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας,εχω ενα acer 5738g vista και θελω να το κανω reformat.
    Πρωτον οταν το αγορασα δεν μου δωσανε cd ανακτησης των windows,αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα γιατι εχω απο τον σταθερο μου υπολογιστη cd ανακτησης.Παρεπιπτοντως ομως οταν το αγορασα δεν μου δωσανε cds για τους drivers κλπ κλπ,οπως μου δωσανε για τον σταθερο,ειναι normal αυτο ή κανανε λαθος που δεν μου δωσανε?Επισης μια ακομη ερωτηση,μπορω σε ενα Windows Vista Laptop να βαλω Windows XP ή Windows 7?

    Λοιπον,εγω στον δικο μου σταθερο ξερω να κανω reformat που ειναι και αυτος Vista,αλλα εκει τα πραγματα ειναι αλλιως απο οτι φενεται...Μπαινεις στα bios το βαζεις απο τις ρυθμισεις να κανει boot απο το cd βαζεις το cd κανεις επανεκκινηση και μετα σου λεει μονο του press any key to boot from cd,και παρακατω ξερω την διαδικασια,αλλα στο laptop ουτε καν ξερω με ποιο κουμπι να μπω στα bios για να πατησω να κανει boot from cd οποτε απλα βαζω το cd κανω επανεκκινηση και το pc απλα ανοιγει κανονικα....Δεν ξερω τι να κανω...Με ποιον τροπο κανεις reformat σε αυτο το πραγμα?
    Οποιος ξερει ας μου απαντησει σε ολες τις αποριες μου παρακαλω.
    Ευχαριστω εκ των προτερων,
    Dia1995
    πρωτα δες αυτο https://customercare.acer-euro.com/c...GRE&IType=JV50

    μετα δες αν μπορεις να περασεις windows 7 64bit για να παρει το μηχανημα τα πανω του γιατι τα vista ειναι λιγο κολαση και τα XP παλια και τρυπια απο θεμα ασφαλειας. πατας F2 και μπαινεις στο BIOS ή F12 και μπαινεις στο Boot menu και φορτωνεις το DVD που θες.

    επισης στο δικο σου λαπτοπ νομιζω κρατας πατημενο πριν το bios και πριν φορωσουν τα Windows το F8 και κανει φορματ μονο του απο το recovery partition αν θες απλα να το επαναφερεις στην εργοστασιακη του κατασταση.

  4. #4
    Εγγραφή
    26-11-2009
    Μηνύματα
    694
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    TG585 v7 R.8.2.6
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goldeneye215 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρωτα δες αυτο https://customercare.acer-euro.com/c...GRE&IType=JV50

    μετα δες αν μπορεις να περασεις windows 7 64bit για να παρει το μηχανημα τα πανω του γιατι τα vista ειναι λιγο κολαση και τα XP παλια και τρυπια απο θεμα ασφαλειας. πατας F2 και μπαινεις στο BIOS ή F12 και μπαινεις στο Boot menu και φορτωνεις το DVD που θες.

    επισης στο δικο σου λαπτοπ νομιζω κρατας πατημενο πριν το bios και πριν φορωσουν τα Windows το F8 και κανει φορματ μονο του απο το recovery partition αν θες απλα να το επαναφερεις στην εργοστασιακη του κατασταση.
    1.Αυτη η σελιδα που μου εστειλες ειναι λιγο ασχετη...Δεν χρειαζομαι την αναβαθμιση.

    2.Τελικα μπορω να βαλω αλλα windows απανω στο laptop μου ή οχι?(ξεκαθαρα πραγματα).

    4.Με τα cd και τους drivers δεν μου ειπατε τι γινεται,δεν χρειαζομαι?

    5.Δεν θελω να γυρισω σε εργοστασιακη κατασταση γιατι μπορει να βαλω αλλα windows

    Ευχαριστω παντως για την γρηγορη απαντηση σου και για την βοηθεια σου μεχρι τωρα.

    ........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 13 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellasyoda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σελίδα 34 στο manual του laptop σου. Ρίξε και μια ματιά στη σελίδα 65 για να κάνεις recovery από το hidden partition.
    Φιλε μου και η δικια σου απαντηση με βοηθησε πολυ.Ευχαριστω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dia1995 : 12-06-10 στις 13:59. Αιτία: auto merged post

  5. #5
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Μηνύματα
    283
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dia1995 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1.Αυτη η σελιδα που μου εστειλες ειναι λιγο ασχετη...Δεν χρειαζομαι την αναβαθμιση.

    2.Τελικα μπορω να βαλω αλλα windows απανω στο laptop μου ή οχι?(ξεκαθαρα πραγματα).

    4.Με τα cd και τους drivers δεν μου ειπατε τι γινεται,δεν χρειαζομαι?

    5.Δεν θελω να γυρισω σε εργοστασιακη κατασταση γιατι μπορει να βαλω αλλα windows

    Ευχαριστω παντως για την γρηγορη απαντηση σου και για την βοηθεια σου μεχρι τωρα.
    1. δεν ειναι αναβαθμιση ειναι θεμα hardware δες αν εχεις λαπτοπ που εχει προβλημα βαζοντας το serial number στην κατω πλευρα της σελιδας
    2. μπορεις μια χαρα, γιατι να μην μπορεις; εννοουσα στο μηνυμα μου αν τα εχεις στην κατοχη σου για να εχεις την δυνατοτητα να προχωρησεις σε αλλαγη λειτουργικου και σου εδωσα σαφεις οδηγιες για το πως γινεται
    4. αν βαλεις windows 7 βρισκουν μονα τους τους Drivers δεν χρειαζεται να κανεις κατι εκτος και αν υπαρχει κατι συγκεκριμενο σχετικα με multimedia κουμπια και πληκτρα αφης που τους drivers θα τους βρεις στο site της Acer
    5. αν μπορεις ποια εχεις σκοπο να βαλεις;

    το 3. που ειναι;

  6. #6
    Εγγραφή
    06-12-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    229
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Με το empowering technology μπορείς να κάνεις recovery cd αν θες να συνεχίσεις με vista και ο υπολογιστής να γίνει όπως όταν τον πήρες. (καλού κακού είτε βάλεις πάλι vista είτε όχι κάντα να βρίσκονται)Αν θες να βάλεις windows 7 κάνεις φορματ και τα περνάς. Εγώ αυτό είχα κάνει στο 6530 μου και ήταν εντελώς διαφορετικός

  7. #7
    Εγγραφή
    26-11-2009
    Μηνύματα
    694
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    TG585 v7 R.8.2.6
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Update: Το Format και η εγκατασταση των drivers για Ηχο και Wireless ολοκληρωθηκε με επιτυχια.Δεν εχω βρει ομως Drivers για την καρτα γραφικων(Ati HD4570),και αν χρειαζετε καποιος αλλος driver,πειτε μου σας παρακαλω,ευχαριστω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dia1995 : 12-06-10 στις 16:16. Αιτία: auto merged post

  8. #8
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Αμάν αυτά τα acer με τους drivers.

    Όλα τα άλλα laptop μόλις στηθούν βρίσκουν τους drivers αμέσως..
    Sent From My Computer Using Firefox

  9. #9
    Εγγραφή
    26-11-2009
    Μηνύματα
    694
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    TG585 v7 R.8.2.6
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμάν αυτά τα acer με τους drivers.

    Όλα τα άλλα laptop μόλις στηθούν βρίσκουν τους drivers αμέσως..
    Ε ενταξει τους βρηκα και τους εβαλα,δεν δυσκολευτικα και πολυ Η αληθεια ειναι οτι το μονο που δεν ηξερα ειναι πως να μπω στο Bios ή να πατησω το F12 για απευθειας boot,εγω στον σταθερο μπενω με delete,οποτε ειναι διαφορετικο.Τους Drivers του Wireless,Καρτας Γραφικων και Ηχου τους βρηκα σε 10 λεπτα,τους αποθηκευσα κιολας καπου για αλλη φορα,αυτοι ειναι οι 3 βασικοι τουλαχιστον,μονο αυτους εβαλα.

  10. #10
    Εγγραφή
    27-06-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    312
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    ST 585
    εχω το ιδιο μοντελο ακριβως. Εδω ειναι ολοι οι drivers που θα χρειαστεις για xp, vista 7 (32 και 64 bit).

    Για να μπεις στο bios το γραφει στην οθονη οταν ξεκιναει (press F2 to enter setup)

    Αρχικό μήνυμα από vasim

    Αμάν αυτά τα acer με τους drivers.

    Όλα τα άλλα laptop μόλις στηθούν βρίσκουν τους drivers αμέσως..
    Μια χαρα ειναι τα acer με τους drivers.
    System error, strike any user to continue...

  11. #11
    Εγγραφή
    26-11-2009
    Μηνύματα
    694
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    TG585 v7 R.8.2.6
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimkord Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω το ιδιο μοντελο ακριβως. Εδω ειναι ολοι οι drivers που θα χρειαστεις για xp, vista 7 (32 και 64 bit).

    Για να μπεις στο bios το γραφει στην οθονη οταν ξεκιναει (press F2 to enter setup
    Εισαι σιγουρος,γιατι Εδω που κοιταξα εγω,εχει 3 drivers για GPU 3(Ati,Intel,Nvidia) 3 wirelless drivers (Intel,Atheros,Ralink)
    Τι ειναι αυτα...Για να επιλεξεις οποια εχεις?Δηλαδη εννοω το δικο μου που ειναι Ati κατεβαζω την Ati,απλα υπαρχει το ιδιο μοντελο και με Nvidia και intel?

  12. #12
    Εγγραφή
    27-06-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    312
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    ST 585
    Ναι υπαρχει και μοντελο με αλλη καρτα γραφικων. Εσυ θα επιλεξεις αυτα που εχεις. Αν θελεις μπορεις να τα κατεβασεις ολα αυτα που εχεις και να κανεις ενα cd για να μην ψαχνεις καθε φορα.

    Αν μαλιστα εχεις windows 7 δε χρειαζεται καθολου να πας εκει γιατι το λειτουργικο θα βρει τα παντα απο μοννο του.
    System error, strike any user to continue...

  13. #13
    Εγγραφή
    06-12-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    229
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το site της acer δεν τα έχει όλα ρε παιδια?

  14. #14
    Εγγραφή
    26-11-2009
    Μηνύματα
    694
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    TG585 v7 R.8.2.6
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimkord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι υπαρχει και μοντελο με αλλη καρτα γραφικων. Εσυ θα επιλεξεις αυτα που εχεις. Αν θελεις μπορεις να τα κατεβασεις ολα αυτα που εχεις και να κανεις ενα cd για να μην ψαχνεις καθε φορα.

    Αν μαλιστα εχεις windows 7 δε χρειαζεται καθολου να πας εκει γιατι το λειτουργικο θα βρει τα παντα απο μοννο του.
    1.Tο ειχα καταλαβει οτι καπως ετσι ητανε,απλα ηθελα επιβεβαιωση,σε ευχαριστω.

    2.Τα εχω δει κανει cd 5 drivers ητανε που χρειαστηκανε: 1. Realtek(ηχο) 2. Wireless Intel(internet) 3. VGA ATI(γραφικα) 4. Chipset Intel 5. USB2.0 reader.

    Εφοσον τα βρηκα τωρα και τα εχω κανει και backup,ολα ειναι οκ,δεν θα ξαναχρειαστω βοηθεια πανω στο θεμα.
    Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας.

    ........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 0 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hks300 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το site της acer δεν τα έχει όλα ρε παιδια?
    Τα εχει φιλε,διαβασε τα μυνηματα και θα καταλαβεις,απλα εγω δεν το ηξερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dia1995 : 14-06-10 στις 19:45. Αιτία: auto merged post

  15. #15
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimkord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρα ειναι τα acer με τους drivers.
    2 acer έχω. σε κανένα από τα 2 δεν βρίσκει αυτόματα την ενσωματωμένη κάρτα wireless.

    Πρέπει να κάνω εξτρά εγκατάσταση.

    Στα HP που έχω όλα γίνονται αύτόματα.
    Sent From My Computer Using Firefox

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νetbook ACER aspire series one σερνεται..δεν μπορω να κανω εγκατασταση
    Από babislar στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-09, 12:30
  2. πως να το κανω
    Από johninio στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-09, 12:41
  3. ACER 5738g προβλημα
    Από korger στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-09, 02:11
  4. Πως να κάνω τα Vista να μοιάζουνε με Mac;
    Από NickTheGreek73 στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-09, 10:00
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-06, 22:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας