Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    12-07-2002
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    644
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 13,9(dB)
    Καλησπέρα,

    Είμαι εδώ και λίγους μήνες στο Μελισσοχώρι Θεσσαλονίκης (δίπλα Ωραιόκαστρο) με τηλεργασία σε δικό μας σπίτι που χρόνια έμενε ημιτελές. Μέναμε ως τώρα σύνορα Πειραιά-Νίκαια όπου είχαμε σύνδεση Nova 50αρα.
    Παρόλο που δεν είμαι εδώ μόνιμα γιατί τίποτα δεν είναι σίγουρο και παρόλο που στο ίδιο κτίσμα στο ισόγειο μένουν απο κάτω τα πεθερικά που έχουν Cosmote 50ρι, αποφασίσαμε να βάλουμε δική μας σύνδεση μιας και είχαμε αρκετά πρόβλήματα και δεν βόλεψαν ούτε repeaters ούτε powerlines (άλλη παροχή) κτλ.
    Κάναμε στην αρχή αίτημα προς vodafone όπου φάγαμε πίκρα 2 μήνες με την αίτηση να έχει κολλήσει συστημικά και να προσπαθούμε να ξεμπλέξουμε και ήρθε η ώρα να κάνουμε αίτηση Cosmote την προηγούμενη εβδομάδα.
    Να τονίσω πως εδώ υπάρχει ένας τεχνικός που έχει αναλάβει την περιοχή.

    Στην αίτηση που κάναμε την προηγούμενη εβδομάδα μας είπαν πως η περιοχή υποστηρίζει 100 και 200Mbps. Αν και γνωρίζαμε πως κάτι τέτοιο θα είναι σχεδόν απίθανο, προχωρήσαμε με την αίτηση για να έρθει να μετρήσει ο τεχνικός.. ο συγκεκριμένος τεχνικός βέβαια δεν ήξερε την τύφλα του, με το που ήρθε μου είπε ότι "δεν πιάνει πάνω απο 20 η περιοχή" .. "μα έχει 50 ο πεθερός μου".. "α ναι... ε τότε οκ αλλά σίγουρα όχι 100".. τον ρώτησα αν μπορεί να μετρήσει να είμαστε σίγουροι και μου είπε το τρομερό "ε δεν έχω τρόπο να μετρήσω, συνήθως βλέπω τι γίνεται από τους γείτονες"

    Για σιγουριά παρόλο που δεν έκανε κάποια μέτρηση, ζήτησε ο ίδιος ακύρωση και κάναμε νέα αίτηση στα 50mbps την Τρίτη 31/1

    Σήμερα το μεσημέρι ήρθε ο Τεχνικός, σύνδεσε το ζεύγος στο κολονάκι στον κήπο, σύνδεσε το Modem και μας λέει μετά απο 10 λεπτά "έχετε συνδεθεί στα 13mbps" ταυτόχρονα έρχεται η πεθερά μου και λέει "δεν έχουμε internet κάτω!" και επιβεβαίωσα πως είναι συνδεδεμένοι στο 1mbps από 54.
    Πάει στο κολονάκι να δει το ζεύγος όπου τον ρωτάω μήπως έχει γίνει κάτι και έχει γίνει βραχυκύκλωμα ανάμεσα στις 2 γραμμές, αποκλείεται μου λέει είναι ξεχωριστές αλλά μετά απο επιμονή έφυγε να πάει να δει στις κολόνες του ΟΤΕ που έκανε πριν έρθει προεργασία.
    Ως εκ θαύματος μετά απο λίγη ώρα συνδέεται το router των πεθερικών στα 50 αλλά το δικό μου στα 33

    Έρχεται και μου λέει "αυτή είναι η μέγιστη ταχύτητα που μπορείτε να έχετε".. μα κάτω έχουν 50 του λέω.. δεν έχει σημασία το δικό σας καλώδιο μπορεί να έχει "διαφορετικές ανοχές"
    Εδώ κάπου να τονίσω πως είμαι προγραμματιστής με βαριά προϋπηρεσία σε τηλεπικοινωνίες που μέχρι εκείνη την στιγμή το έπαιζα άσχετος όπως κάνω πάντα.. αλλά κάπου εκεί μου γύρισε το μάτι
    Το cable loss για να έχει 20+ mbit διαφορά δεν μπορεί να είναι από "διαφορετικές ανοχές" ή διαφορετική "κατασκευή καλωδίου" αλλά μόνο από βλάβη. Ναι μου λέει το καλώδιο σας εξωτερικά μέχρι την κολόνα του ΟΤΕ είναι μια χαρά αλλά μετά υπόγεια μέχρι το dslam φαίνεται να έχει πολλά μπαλώματα αλλά είναι φυσιολογική η ταχύτητα.
    Ζητάω να μπω στο νέο modem (που μέχρι εκεί έμπαινε μόνο αυτός) και βλέπω 33Mbps με 9,4 snr και 27 download attenuation (σημείωση ο πεθερός είναι στα 54 με 49 πραγματικά με 45 attenuation / 9.3 snr). Συμφώνησε πως τα στατιστικά είναι καλά για 50ρι και πως δείχνουν κάτι στο καλώδιο ΑΛΛΑ δεν θέλει να το ονομάσει πρόβλημα.
    Του λέω δεν είναι η τέλεια γραμμή αλλά σίγουρα είναι για 50, επέμενε πως κάτι καλύτερο δεν γίνεται, του ζήτησα να δοκιμαστεί νέο ζεύγος στο dslam, στην αρχή μου είπε δεν υπάρχουν άλλα, όταν είπα αυτό αποκλείεται καθώς συνέχεια χτίζονται σπίτια και γίνονται συνδέσεις, μου είπε πως οκ υπάρχουν και άλλα ζεύγη αλλά δεν θα είναι καλύτερα.. όσο και αν επέμεινα να δοκιμάσουμε ένα άλλο ζεύγος αυτός επέμενε πως δεν χρειάζεται να το κάνουμε δεν πιστεύει πως θα είναι καλύτερα.
    Αφού επί μισή ώρα σχεδόν παρακάλια για να δοκιμαστεί νέο ζεύγος, δεν έβγαλα άκρη, μας είπε ότι πρέπει να πάρει το Modem και να φύγει και να ζητήσει αυτός ακύρωση γιατί αν μας το αφήσει και ενεργοποιηθεί η γραμμή τότε θα "μπλέξουμε" και δεν θα μπορούμε να φύγουμε από το συμβόλαιο. Στα κεντρικά από την άλλη μας είπαν ότι κακώς πήρε το Modem καθώς τώρα δεν μπορούν να δουν τι συμβαίνει με την γραμμή μας και μπορούν να στηριχθούν μόνο στα λεγόμενα του τεχνικού.

    Και έτσι μείναμε χωρίς γραμμή να μην ξέρουμε τι να κάνουμε, χωρίς καλό σήμα στα κινητά για internet από εκεί και με το να δουλεύουμε και οι 2 από το σπίτι...
    Το θέμα είναι πως ο μόνος υπεύθυνος στην περιοχή είναι ο συγκεκριμένος τεχνικός που δεν δείχνει καμία διάθεση εξυπηρέτησης... φάνηκε δε ξεκάθαρα πως επειδή του έδειξα πως η γραμμή είναι καλή για 50, από εκείνη τη στιγμή και μετά φαγώθηκε να μην κρατήσουμε το modem, να μην δηλώσουμε βλάβη και για το δικό μας καλό να ζητήσει αυτός ακύρωση για να μην "μπλέξουμε" και τελικά μπλέξαμε ακριβώς για αυτό γιατί εδώ και 2 ώρες όλοι μας λένε πως χωρίς τον εξοπλισμό δεν μπορούν να δουν κάτι άρα με πιστεύουν μεν αλλά δεν.. όλο αυτό φάνηκε και από το γεγονός ότι όταν του είπε η σύζυγος "μήπως να αφήσεις το modem να το δούμε με τα κεντρικά; δεν θα πούμε κακό λόγο για εσένα, ίσα ίσα θα πούμε πως προσπάθησες", γύρισε και είπε "ναι αλλά στα κεντρικά δεν το βλέπουν έτσι" και πήγε πήρε το modem και έφυγε.

    ΟΤΕ 2023....
    Σας αρέσει η rock μουσική? Absolute Rock στην διεύθυνση http://www.absolute-rock.com

  2. #2
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε μου τράβα ένα UTP από τα πεθερικά στο σπίτι σου και κάνε δουλειά σου.....

  3. #3
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    459
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου τράβα ένα UTP από τα πεθερικά στο σπίτι σου και κάνε δουλειά σου.....
    Το ίδιο θα σου πρότεινα και εγώ ....

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Με 47 attenuation να έχεις 50 λίγο δύσκολα, κάποιο απο τα δυο Modem διαβάζει λάθος την γραμμή.
    Θα δοκίμαζα το modem της κάτω γραμμής πάνω.
    Ακόμα μπορείς να δεις διαφορετικά νούμερα αν είναι κλειστό το άλλο ρουτερ

  5. #5
    Εγγραφή
    12-07-2002
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    644
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 13,9(dB)
    Τα καλά στατιστικά της γραμμής τα επιβεβαίωσε και ο τεχνικός αλλά σαν δικαιολογία για την χαμηλή ταχύτητα στην αρχή είπε πως το ζεύγος που μου σύνδεσε ίσως από την μάνα του στην ουσία ίσως έχει μεγαλύτερες απώλειες σαν καλώδιο. Όταν κατάλαβε πως δεν έχει απέναντι του κάποιον παντελώς άσχετο, το γύρισε πως πιθανόν το συγκεκριμένο ζεύγος να έχει κοπεί πολλές φορές στο παρελθόν υπόγεια απο έργα και να είναι "μπαλωμένο" πολλές φορές και να έχει θέματα. Βέβαια στην απορία μου πως αν ισχύει αυτό τότε 1) πως τα άλλα ζεύγη που έρχονται όλα μαζί (μαζί και του πεθερού) είναι μια χαρά.. το δικό μου κοβόταν μόνο; και 2) αν ισχύει αυτό που λέει τότε δεν έρχεται στα λόγια μου πως αυτό το ζεύγος έχει πρόβλημα και να δοκιμάσει κάποιο νέο; κάπου εκεί επανέλαβε πως "εγώ δεν λέω την λέξη πρόβλημα... αρνούμαι να πω την λέξη πρόβλημα στο καλώδιο" με έμφαση αρνούμενος φυσικά να δοκιμάσει κάποιο άλλο καθώς το έχει τεστάρει αυτό το ζεύγος και είναι καθαρό. Καθαρό το ένα λεπτό, χιλιομπαλωμένο το άλλο λεπτό. Μια καμπίνα 1 λεπτό με το αυτοκίνητο ήταν τρομερά δύσκολο να δοκιμάσει κάποιο άλλο ζεύγος.. μισή ώρα που το συζητούσαμε και στην ουσία μόνο δεν τον παρακάλαγα, θα το είχε κάνει 10 φορές. Αυτό είναι που με ενόχλησε από ένα σημείο και μετά.. απο την μια δεν θες να μιλήσω με τα κεντρικά για να μην καταλάβουν πως υπάρχει θέμα από την άλλη δεν έχεις καμία διάθεση να κάνεις κάτι για αυτό..

    Την γραμμή δεν την ενεργοποίησε στην ουσία.. πήρε το modem και έφυγε και δεν υπάρχει τίποτα αυτή τη στιγμή για να δοκιμάσω και όπως είπα θεωρώ τώρα που σκέφτομαι καθαρότερα και έφυγαν τα νεύρα πως το έκανε επίτηδες, επέμεινε να το πάρει για να μην δουν στα κεντρικά τα καλά στατιστικά και μπλέκει με βλάβες. Άλλωστε όταν ο τεχνικός σου λέει κάποια στιγμή την ατάκα "ότι και να κάνετε και βλάβη να το δηλώσετε, σε εμένα θα έρθει και εγώ κάτι παραπάνω πρόκειται να κάνω" καταλαβαίνει κανείς..

    Αυτό που κάναμε είναι να μιλήσουμε με το εμπορικό τμήμα, να ζητήσουμε να μην γίνει ακόμα η ακύρωση και να βάλουμε αίτημα να έρθει άλλος τεχνικός απο κοντινή περιοχή... ελπίζοντας να μην εμπλακεί ο τεχνικός της περιοχής στην όλη διαδικασία... μια τελευταία προσπάθεια.

    Υ.Γ. Για UTP μέχρι κάτω όπως είναι φτιαγμένο το σπίτι, είναι λίγο δύσκολο.. στην καλύτερη αν δεν βγει άκρη με το αίτημα αυτό, θα δοκιμαστεί Powerline σε καλώδιο που έρχεται απο κάτω και πηγαίνει καρφωτά σε ένα πολύπριζο για ενισχυτή κεραίας μέσα από το πατάρι μου ελπίζοντας να δουλέψει και να μην επηρεάσω κάτι..

    Υ.Γ. 44 με 44,5 είναι το attenuation και 10 το snr κάτω και έχει κλειδώσει στα 51755 αυτή τη στιγμή (συνήθως κλειδώνει στα 55 απλά μετά τα βραχυκυκλώματα που έκανε στην αρχή ο super τεχνικός δεν έχει φτάσει στο 100% του μέχρι να τους το κάνω ένα restart στην πρώτη ευκαιρία). Όπως λέτε και εσείς κάποιο θέμα πρέπει να έχει το speedport plus με τα στατιστικά του.

    DSL Downstream
    51755 kBit/s
    DSL Upstream
    5495 kBit/s
    SNR (Down/Up)
    10.0 / 19.2 dB
    Attenuation (Down/Up)
    44.5 / 20.5 dB

    Σίγουρα αυτό δεν είναι φυσιολογικό για το speedport plus κάτω, πάντως με τα στατιστικά που είδα στο speedport plus 2 εδώ (αυτό είχε φέρει να αφήσει) τα 50 θα έπρεπε να ήταν σιγουράκι...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Craven : 03-02-23 στις 03:54.
    Σας αρέσει η rock μουσική? Absolute Rock στην διεύθυνση http://www.absolute-rock.com

  6. #6
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με 44,5 attenuation δεν πιάνεις 50.
    Κάτι είναι λάθος στα στατιστικά.
    Το επόμενο που μπορείς να κάνεις αν ο ΟΤΕ αδυνατεί να σου παράσχει υπηρεσία είναι να δεις αν στην περιοχή σου υπάρχει κάλυψη από ασύρματο πάροχο.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 44,5 attenuation δεν πιάνεις 50.
    Κάτι είναι λάθος στα στατιστικά.
    Το επόμενο που μπορείς να κάνεις αν ο ΟΤΕ αδυνατεί να σου παράσχει υπηρεσία είναι να δεις αν στην περιοχή σου υπάρχει κάλυψη από ασύρματο πάροχο.
    Στο SpeedPort Plus από ένα firmware και έπειτα άλλαξαν τον τρόπο που κάνει report το attenuation.

    Εγω ας πούμε έχω συγχρονισμό σταθερό για 40-60 μέρες στα 85.000 με attenuation 49-51dB και SnR 10dB.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-11-2002
    Περιοχή
    Σε ένα PC
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    VIGOR 2862Vac
    σε ανάλογη περιπέτεια είχε μπει και ένας φίλος στο μελισσοχώρι. του αλλάξανε ρουτερ πόσες φορές και μετά του δώσανε και το usb stick με booster αλλά και πάλι σωστή δουλειά δεν έγινε. του γυρίσανε την γραμμή απο VDSL 50Mbit σε 24 Adsl για να δουλέψει ικανοποιητικά. τελικά προσέφυγε στην λύση ρούτερ με δυνατότητα σύνδεσης 4G (MR600 v2) μιας και είχε πρόγραμμα με απεριόριστα στο κινητό και επίσης αν και υπάρχει πάροχος wifi στην περιοχή η ζεύξη με το σπίτι του ήταν προβληματική.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας