Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 40
  1. #1
    Εγγραφή
    16-08-2022
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έχω διαθεσιμότητα για ftth 200 αλλά σκέφτομαι να περιμένω για να εκμεταλευτώ το gigabit voucher.

    Φοβάμαι όμως μήπως περιμένω τσάμπα.

    Οι περιπτώσεις να περιμένω τσάμπα είναι

    Μπορεί να περιμένω τσάμπα

    Α' Είχα βγάλει κουπόνι sfbb σε διαφορετικές διευθύνσεις και δεν κατάφερα με τον διαχειριστή να το εκμεταλευτώ (με διαφορετικούς ΑΦΜ στην μια περίπτωση έκανα αίτηση και πήγε στράφι και στην άλλη ήταν σε εκείνο το διάστημα που δεν δεχόντουσαν καν το κουπόνι). Δεν εκταμιεύτηκαν χρήματα από όσο ξέρω.
    Β' Μπορεί η vodafone να μην βγάλει 300 ή 500.
    Γ' Μπορεί η cosmote να μην θέλει να επινοικιάσει.
    Δ' Μπορεί στους όρους να λέει για νέες συνδέσεις.
    E' Οποιοσδήποτε συνδιασμός των παραπάνω.
    ΣΤ' Κάποια περίπτωση που δεν σκέφτηκα ακόμα.

    Θα μπορούσα να βάλω τώρα 200 και να δω τι θα γίνει στο μέλλον.

    Τι θα συμβουλεύατε;

  2. #2
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Να περιμένεις. Κανένας δεν μπορεί να σου απαντήσει σε αυτά που ρωτάς.

  3. #3
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.332
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Εγω δεν θα περιμενα.....
    Πιστευω οτι οταν θα βγει το gigabit voucher ή θα ανεβασουν τις τιμες ή θα σταματησουν την δωρεαν εγκατασταση.
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  4. #4
    Εγγραφή
    16-08-2022
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να βάλω και να περιμένω (να ελπίζω) ή να περιμένω να πάρω την επιδότηση; Γενικά τι κατάλαβαίνετε από την διαβούλευση τι σημαίνει να μην έχει πάρει κάποιος κουπόνι sfbb (εμπίπτω ή όχι στην απαγόρευση, δικαιούμε gigabit voucher; Τι σημαίνει νέες συνδέσεις κλπ όπως το λέει; Είναι 200 όχι 300 άρα δικαιούμε να το εξαργυρώσω εδώ ή όχι;

  5. #5
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.333
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Για εμένα η οπτική αυτή την στιγμή είναι τόσο σημαντική
    που θα σου πρότεινα να πας άμεσα σε οποιοδήποτε πρόγραμμα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Picanha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω διαθεσιμότητα για ftth 200 αλλά σκέφτομαι να περιμένω για να εκμεταλευτώ το gigabit voucher.

    Φοβάμαι όμως μήπως περιμένω τσάμπα.

    Οι περιπτώσεις να περιμένω τσάμπα είναι

    Μπορεί να περιμένω τσάμπα

    Α' Είχα βγάλει κουπόνι sfbb σε διαφορετικές διευθύνσεις και δεν κατάφερα με τον διαχειριστή να το εκμεταλευτώ (με διαφορετικούς ΑΦΜ στην μια περίπτωση έκανα αίτηση και πήγε στράφι και στην άλλη ήταν σε εκείνο το διάστημα που δεν δεχόντουσαν καν το κουπόνι). Δεν εκταμιεύτηκαν χρήματα από όσο ξέρω.
    Β' Μπορεί η vodafone να μην βγάλει 300 ή 500.
    Γ' Μπορεί η cosmote να μην θέλει να επινοικιάσει.
    Δ' Μπορεί στους όρους να λέει για νέες συνδέσεις.
    E' Οποιοσδήποτε συνδιασμός των παραπάνω.
    ΣΤ' Κάποια περίπτωση που δεν σκέφτηκα ακόμα.

    Θα μπορούσα να βάλω τώρα 200 και να δω τι θα γίνει στο μέλλον.

    Τι θα συμβουλεύατε;
    Α. Ακούγεται πως δεν θα ισχύει για αυτούς που έχουν κάνει χρήση το κουπόνι, έχει δηλαδή δηλωθεί απο τον Πάροχο, αλλά πραγματικά δεν ξέρουμε
    Β. Ναι
    Γ. ναι μπορεί να επιλέξει να μην κάνει χρήση δικτύου 3ου παρόχου, τουλάχιστον για τον ΟΤΕ ακόμα δεν έχουμε δεί κάτι τέτοιο
    Δ. Αυτό το έχω για σίγουρο
    ΣΤ. κάτι άκουσα για εναν κομήτη που πλησιάζει επικίνδυνα

    Βάλε τώρα την σύνδεση αφου την χρείαζεσαι, νομίζω πρόσφατα βγήκανε καλές τιμουλες

  7. #7
    Εγγραφή
    16-08-2022
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α. Ακούγεται πως δεν θα ισχύει για αυτούς που έχουν κάνει χρήση το κουπόνι, έχει δηλαδή δηλωθεί απο τον Πάροχο, αλλά πραγματικά δεν ξέρουμε
    Β. Ναι
    Γ. ναι μπορεί να επιλέξει να μην κάνει χρήση δικτύου 3ου παρόχου, τουλάχιστον για τον ΟΤΕ ακόμα δεν έχουμε δεί κάτι τέτοιο
    Δ. Αυτό το έχω για σίγουρο
    ΣΤ. κάτι άκουσα για εναν κομήτη που πλησιάζει επικίνδυνα

    Βάλε τώρα την σύνδεση αφου την χρείαζεσαι, νομίζω πρόσφατα βγήκανε καλές τιμουλες
    Απαιτείται να έχει δηλωθεί από τον πάροχο; Πως το ξέρουμε ότι έχει δηλωθεί;
    Τι ακριβώς σημαίνει νέα σύνδεση; Μάλλον το να έχεις χαλκό και να κρατάς το ίδιο τηλέφωνο δεν σημαίνει ότι δεν δικαιούσε κουπόνι (θα ήταν τσάμπα κόπος όλοι απλά θα άλλαζαν τηλέφωνο άντε θα πλήρωναν και ένα τέλος σύνδεσης). Το να έχεις 200 (κάτω από 250) και να πάς σε 300 ή 500 το δικαιολογεί; Είναι το ίδιο ή επειδή είναι FTTH όπως και η προηγούμενη όχι;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω δεν θα περιμενα.....
    Πιστευω οτι οταν θα βγει το gigabit voucher ή θα ανεβασουν τις τιμες ή θα σταματησουν την δωρεαν εγκατασταση.
    Η επιδότηση είναι 384 ευρώ δεν θα μπορέσει να το απορροφήσει όλο η Cosmote (αν και νομικά ο οφελούμενος είναι ο καταναλωτής τους δικούς μου κωδικούς taxisnet βάζω εγώ είμαι ο δικαιούχος του κουπονιού εγώ θα έπρεπε να οφελούμαι του 100% της επιδότησης ξέρουμε όλοι ότι πραγματικά η οικονομία δεν λειτουργεί έτσι ακριβώς όπως ανεβάζουν τις τιμές πριν από τις εκπτώσεις). Πόσο θα απορροφήσει; Τα 2/3. Για να ανέβει και να το νιώσει ο καταναλωτής θα πρέπει να ανέβει πάνω από 16 ευρώ αλλιώς την διαφορά την καρπώνεται ο καταναλωτής.

    Το 300 έχει 37 (5 ευρώ διαφορά από την 200) ευρώ για να το απορροφήσει όλο θα έπρεπε να πάει 53 (χωρίς την επιδότηση). Και να πάει ένα 47 με 48 πάλι μένουν 5 με 6 ευρώ για τον καταναλωτή όφελος.

    Αν πάει 48 με την ίδια τιμή που παίρνω τώρα 200 θα παίρνω τα 300 που νομίζω ότι μπορεί να πέσει και πιο κάτω η τιμή.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Picanha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαιτείται να έχει δηλωθεί από τον πάροχο; Πως το ξέρουμε ότι έχει δηλωθεί;
    Τι ακριβώς σημαίνει νέα σύνδεση; Μάλλον το να έχεις χαλκό και να κρατάς το ίδιο τηλέφωνο δεν σημαίνει ότι δεν δικαιούσε κουπόνι (θα ήταν τσάμπα κόπος όλοι απλά θα άλλαζαν τηλέφωνο άντε θα πλήρωναν και ένα τέλος σύνδεσης). Το να έχεις 200 (κάτω από 250) και να πάς σε 300 ή 500 το δικαιολογεί; Είναι το ίδιο ή επειδή είναι FTTH όπως και η προηγούμενη όχι;
    Να έχεις ξεκινήσει να λαμβάνεις υπηρεσία με επιδότηση.
    Όταν λέω νέα σύνδεση αναφέρω για περίπτωση που έχεις κάνει παλιότερα χρήση κουπονιού για το συγκεκριμένο ΑΦΜ.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-08-2022
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να έχεις ξεκινήσει να λαμβάνεις υπηρεσία με επιδότηση.
    Όταν λέω νέα σύνδεση αναφέρω για περίπτωση που έχεις κάνει παλιότερα χρήση κουπονιού για το συγκεκριμένο ΑΦΜ.
    Άρα μάλλον δεν έχω κανένα θέμα τότε βάζω χθες οπτική (χωρίς κουπόνι) και αν βγει όταν βγει παίρνω και την επιδότηση. Πάντως η κυρία Παπαϊωάννου (η υπάλληλος που με εξυπηρέτησε στο 13888) κάτι ψέλισε ότι δεν μπορεί να είναι ήδη οπτική ίνα (προηγούμενη εμπειρία της με το sfbb κάποιος που είχε ήδη οπτική ίνα ακόμα και χωρίς κουπόνι δεν μπορούσε να επωφεληθεί του κουπονιού).

    Αλλά αν δεν υπήρχε τέτοιο θέμα τότε μάλλον κάτι θα κατάλαβε λάθος εκείνη.

    Οπότε εγώ δεν πειράζει να έχω ήδη οπτική ίνα (FTTH) αρκεί να μην έχω λάβει υπηρεσία με επιδότηση (ακόμα και όταν έκανα αίτηση μου την μπλόκαρε ο διαχειριστής στην άλλη διεύθυνση).

    Οπότε αν κατάλαβα καλά τσάμπα περιμένω δεν θα με ωφελήσει σε κάτι. Δεν πειράζει που θα έχω ήδη οπτική ίνα (χωρίς κουπόνι) μια χαρά θα μπορέσω να κάνω χρήση του gigabit voucher (εφόσον δώσει η voda 250+ και επινοικιάσει η cosmote και βγει το κουπόνι πριν αποδημήσω και δεν έχουμε θέμα με τον κομμήτη).

    Θα περίμενα τσάμπα με το ρημάδι το overthinking μου......

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Picanha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα μάλλον δεν έχω κανένα θέμα τότε βάζω χθες οπτική (χωρίς κουπόνι) και αν βγει όταν βγει παίρνω και την επιδότηση. Πάντως η κυρία Παπαϊωάννου (η υπάλληλος που με εξυπηρέτησε στο 13888) κάτι ψέλισε ότι δεν μπορεί να είναι ήδη οπτική ίνα (προηγούμενη εμπειρία της με το sfbb κάποιος που είχε ήδη οπτική ίνα ακόμα και χωρίς κουπόνι δεν μπορούσε να επωφεληθεί του κουπονιού).

    Αλλά αν δεν υπήρχε τέτοιο θέμα τότε μάλλον κάτι θα κατάλαβε λάθος εκείνη.

    Οπότε εγώ δεν πειράζει να έχω ήδη οπτική ίνα (FTTH) αρκεί να μην έχω λάβει υπηρεσία με επιδότηση (ακόμα και όταν έκανα αίτηση μου την μπλόκαρε ο διαχειριστής στην άλλη διεύθυνση).

    Οπότε αν κατάλαβα καλά τσάμπα περιμένω δεν θα με ωφελήσει σε κάτι. Δεν πειράζει που θα έχω ήδη οπτική ίνα (χωρίς κουπόνι) μια χαρά θα μπορέσω να κάνω χρήση του gigabit voucher (εφόσον δώσει η voda 250+ και επινοικιάσει η cosmote και βγει το κουπόνι πριν αποδημήσω και δεν έχουμε θέμα με τον κομμήτη).

    Θα περίμενα τσάμπα με το ρημάδι το overthinking μου......
    Υπήρξανε περιπτώσεις που κόσμος έκανε μεταφορά την γραμμή στο ΑΦΜ πχ της γυναίκας και έπαιρνε και νέο κουπόνι.
    Αυτό βέβαια μπορεί να αλλάξει, όποτε μην το σκέφτεσαι πολύ, βάλε την γραμμή, αν θυμάσαι μάλιστα όσο ήταν το κουπόνι οι τιμές ήταν τσιμπημένες, μετά τις ρίξανε

  11. #11
    Εγγραφή
    16-08-2022
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπήρξανε περιπτώσεις που κόσμος έκανε μεταφορά την γραμμή στο ΑΦΜ πχ της γυναίκας και έπαιρνε και νέο κουπόνι.
    Αυτό βέβαια μπορεί να αλλάξει, όποτε μην το σκέφτεσαι πολύ, βάλε την γραμμή, αν θυμάσαι μάλιστα όσο ήταν το κουπόνι οι τιμές ήταν τσιμπημένες, μετά τις ρίξανε
    Πόσο πιθανό είναι να καταφέρουν να τσιμπήσουν τις τιμές 16 ευρώ για να απορροφήσουν όλο το κουπόνι; Για αυτόν που πήρε ήδη sfbb και δεν μπορεί να πάρει gigabit voucher θα πάει η 300 53 ευρώ;

    Το όλο θέμα είναι ότι εσύ λες πως αρκεί να μην έχεις ξεκινήσει να λαμβάνεις υπηρεσία με επιδότηση για να θεωρηθεί νέα σύνδεση ενώ η υπάλληλος είπε ότι για να είναι νέα σύνδεση δεν μπορείς να έχεις οπτική ίνα καθόλου (αδιάφορο αν είναι χωρίς κουπόνι).

    Εφόσον ισχύει όπως λες ότι δεν είναι κρίσιμο αν έχεις ήδη οπτική ίνα (χωρίς κουπόνι) και δεν είναι κρίσιμο αν έκανες αίτηση με κουπόνι και μπλοκαρε η αίτηση τότε τσάμπα θα περίμενα. Οπότε δεν χάνω κάτι να κάνω τώρα την αίτηση όταν και αν έρθουν οι υπόλοιπες προϋποθέσεις θα επωφεληθώ της επιδότησης (όσο επωφεληθώ το ξέρω ότι δεν θα επωφεληθώ 384 ευρώ αλλά δεν είναι λίγα 50-100-150 ευρώ).

  12. #12
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.332
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παντως εγω την μυριζομαι την δουλεια....
    Το Gigabit Voucher θα αφορα την συνδεση και την εγκατασταση και τοτε θα σταματησουν να την παρεχουν δωρεαν....
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η επιδότηση θα δίνεται εφόσον ο πελάτης ΔΕΝ έχει σύνδεση FTTH.
    Αν ο πελάτης, είτε έχει ενεργή σύνδεση (χωρίς κουπόνι sfbb) είτε είχε παλαιότερα (με κουπόνι sfbb), τότε ΔΕΝ δικαιούται το νέο κουπόνι, παρά μόνον αν η αίτηση γίνει σε άλλο ΑΦΜ.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-08-2022
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η επιδότηση θα δίνεται εφόσον ο πελάτης ΔΕΝ έχει σύνδεση FTTH.
    Αν ο πελάτης, είτε έχει ενεργή σύνδεση (χωρίς κουπόνι sfbb) είτε είχε παλαιότερα (με κουπόνι sfbb), τότε ΔΕΝ δικαιούται το νέο κουπόνι, παρά μόνον αν η αίτηση γίνει σε άλλο ΑΦΜ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να έχεις ξεκινήσει να λαμβάνεις υπηρεσία με επιδότηση.
    Όταν λέω νέα σύνδεση αναφέρω για περίπτωση που έχεις κάνει παλιότερα χρήση κουπονιού για το συγκεκριμένο ΑΦΜ.
    2 αντίθετα πράγματα. ο SDIKR φάνηκε να αρνήθηκε την πρώτη προϋπόθεση που εσύ αναφέρεις (να είπε ότι δεν υπάρχει αυτή η προϋπόθεση, πρόβλημα).

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αυτά είναι τα επίσημα μέχρι σήμερα κριτήρια:

    Δικαιούχοι της δράσης θα είναι τα φυσικά πρόσωπα και οι μικρο-μεσαίες επιχειρήσεις υπό την προϋπόθεση ότι δεν έχουν λάβει επιδότηση στο πλαίσιο της δράσης SFBB.
    ...
    Ωφελούμενοι της δράσης είναι όλοι οι πολίτες (φυσικά πρόσωπα συμπεριλαμβανομένων των επιτηδευματιών) και οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις που βρίσκονται εντός των περιοχών παρέμβασης και δεν διαθέτουν ήδη ευρυζωνική σύνδεση με ταχύτητα download μεγαλύτερη των 100 Mbps.
    Τι καταλαβαίνεις από τα παραπάνω;

    Επειδή δεν το έγραψα καλά πριν, αναφέρομαι στο FTTH για το ερώτημα που έθεσες πριν για ταχύτητα σύνδεσης 200Mbps.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας