Εμφάνιση 1-3 από 3

Θέμα: Router VPN Setup

  1. #1
    Εγγραφή
    27-01-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Έχει το router της cosmote setup για vpn server και προσπαθησα να το ρυθμίσω για να μπαίνω από το κινητό μου στο σπίτι.



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  103,2 KB 
ID: 245538

    Δεν βλέπω να μπαίνει από το Android στις επιλογές VPN ...ξέρει κανένας πώς πρέπει να το ρυθμίσω;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν και δεν το έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο, με oxygen Που δίνει δεν έχω το έχω καταφέρει.

    Υποθέτω έχεις κανονικά Public ip, (και όχι CGNAT τύπου 100.χ.χ.χ) και έχεις απενεργοποιήσει την αυξημένη προστασία στο My.otenet.gr

  3. #3
    Εγγραφή
    26-11-2002
    Περιοχή
    Σε ένα PC
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    VIGOR 2862Vac
    καταρχάς πρέπει να ισχύει αυτό που λέει ο @sdikr δηλαδή το ρούτερ σου να "έχει κανονικά Public ip, (και όχι CGNAT τύπου 100.χ.χ.χ)" αλλιώς μην το προσπαθείς κάν.
    με το συγκεκριμένο router ούτε εγώ το έχω δοκιμάσει αλλά σε OXYGEN είχα καταφέρει να ρυθμίσω και να συνδεθώ σε αυτό με VPN τύπου SSL
    με το "μαμά" λειτουργικό και μέχρι την έκδοση 11 του android υπήρχαν περισσότερα πρωτόκολλα για σύνδεση μέσω vpn (π.χ. IPSEC XAUTH PSK που θεωρείται πλέον μη-ασφαλές)
    από την έκδοση 12 και μετά δίνει δυνατότητα για σύνδεση σε vpn που υποστηρίζουν IKEv2
    για να δίνει την port 1701 μάλλον είναι L2TP/IPSEC οπότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιον client (π.χ. openvpn client app) και ίσως να λειτουργήσει

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας