Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    05-02-2023
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα σας,

    Πρώτο ποστ στο φόρουμ αν και παρακολουθώ συχνά. Λοιπόν μόλις έβαλα νέα σύνδεση και θέλω να έχω το ρούτερ στο δώμάτιο.
    Το καλώδιο που υπάρχει στο δωμάτιο φαίνεται σε αυτές τις φωτογραφίες https://imgur.com/a/DH7VSnF
    Στη 1η είναι το καλώδιο που βγαίνει από τον τοίχο, στη 2η φαίνεται το καλώδιο (το πάνω που βγάζει κιτρινο, μπλε κόκκινο άσπρο) συνδεέται με το 2ο καλώδιο (το κάτω που έχει πράσινο κόκκινο) και καταλήγει σε αυτό στη τελευταία φωτογραφία. Ο τεχνικός δοκίμασε να συνδέσει το ρουτερ σε αυτό που φαίνεται στη τελευταία φωτογραφία αλλά δεν λειτουργούσε. Τι επιλογές έχω; Πως μπορώ να ξέρω αν το καλώδιο που υπάρχει στο δωμάτιο (1η κ 2η φωτογραφία) λειτουργει;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    μα καλά ο τεχνικός δεν σου έδειξε ποιο είναι το ζευγάρι σου ?

  3. #3
    Εγγραφή
    05-02-2023
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Μου είπε πως δεν έχει χρόνο να το ψάξουμε και το έβαλε στη κεντρική πρίζα η οποία δεν βολεύει γιατί είναι μακριά από το pc.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To καλώδιο και η πρίζα είναι για πέταμα.
    Αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά πάρε καινούργιο καλώδιο UTP και κάρφωσε το μέχρι το δωμάτιο.
    Κάνε την σύνδεση με του ΟΤΕ με scotclock και αν είναι και η RJ11 χάλια άλλαξε την και αυτή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    το βρηκες τελικα η οχι ??

  6. #6
    Εγγραφή
    05-02-2023
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Εννοείς καλώδιο από το ρούτερ μέχρι το PC ή νέα καλωδίωση στο δωμάτιο ώστε να μπει το ρούτερ πάνω; Γενικά δεν έχω γνώσεις στο συγκεκριμένο θέμα καθόλου.
    Ιδανικά θέλω να αποφύγω να περνάει το καλώδιο από τη κεντρική μέχρι το δωμάτιο, οπότε να καταφέρω με τα καλώδια που υπάρχουν ήδη στο δωμάτιο να λειτουργήσει. Για να γίνει αυτό θα χρειαστεί πολύ δουλειά; Δηλαδη στη χειρότερη αν φέρω μάστορα θα πάει ακριβά;

    - - - Updated - - -

    - - - Updated - - -

    Ζευγάρι εννοείς τα καλώδια; Απλά έκανα και εγώ μία δοκιμή να συνδέσω και πάλι το ρουτερ στο μαραφέτι της 3ης φωτογραφίας αλλά τίποτα.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στην πρώτη ξεχαρβαλωμένη πρίζα είπες ότι έχεις γραμμή.

    Άνοιξε την άλλη πρίζα και κοίταξε αν τα καλώδια είναι συνδεδεμένα στις μεσαίες υποδοχές.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    05-02-2023
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Την άνοιξα και το βλέπω έτσι https://imgur.com/a/Is8G1ZS
    Μάλλον έκοψα εγώ τα καλώδια όταν το άνοιξα γιατί είδα που το έφτιαχνε ο τεχνικός. Το δοκίμασε αυτός αλλά τίποτα.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-01-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    222
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    26.7(dB) / 5.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν πιάνουν τα χέρια σου βγάλε την πρίζα την πρώτη εντελώς και μάτισε μεταξύ τους τα ζεύγη όπως είναι ήδη στην πρίζα. Στην δεύτερη πρίζα θα ξεγυμνώσεις το πράσινο καλώδιο και θα το τυλίξεις κάτω από την βίδα στο μεταλάκι που είναι το πράσινο καλώδιο της πρίζας και είσαι έτοιμος.

  10. #10
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    886
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MakisKoun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την άνοιξα και το βλέπω έτσι https://imgur.com/a/Is8G1ZS
    Μάλλον έκοψα εγώ τα καλώδια όταν το άνοιξα γιατί είδα που το έφτιαχνε ο τεχνικός. Το δοκίμασε αυτός αλλά τίποτα.
    Εκτος αν μπερδευω εγω κατι ,

    Το
    Κώδικας:
    Κοκκινο
    Ασπρο
    Μπλε
    Κίτρινο
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  xbMxHeV.png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  981,3 KB 
ID: 245577

    Σου φερνει τη συνδεση , το καλωδιο που παει εξωτερικα του τοιχου και καταληγει στη 2η πριζα .

    με βαση τη συνδεσμολογια ,το ενεργο ζευγος ειναι το
    Κώδικας:
    Ασπρο
    Κοκκινο
    Οποτε , στη πριζα που θες να καταλήγει το router φτανει να τα συνδεσεις με χρωματισμο

    Κώδικας:
    Κοκκινο(πριζας)-> Κοκκινο (καλωδιου)
    Πρασινο(πριζας)-> Πρασινο (καλωδιου)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  y7K9sFe.jpeg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  169,4 KB 
ID: 245578
    αυτα , δεδομενου οτι δε υπαρχει καποια διακοπη στο καλωδιο

    καλο θα ηταν επησης να βγει εκτος και η 1η πριζα, και να ενωσεις μεταξυ τους τα καλωδια
    Κώδικας:
    Ασπρο (τοιχου) <-> Κοκκινο (καλωδιου)
    Κοκκινο (τοιχου) <-> Πρασινο (καλωδιου)
    για μειωση απωλειων

  11. #11
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.008
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Άποψη μου είναι ότι WiFi router στο δωμάτιο μέσα που ζούμε το λιγότερο το 1/3 της ζωής μας (ύπνος) καλύτερα όχι. Αν το βάλεις τελικά εκεί ΜΗΝ το βάλεις κοντά στο κρεβάτι σου. Εξάλλου αν το χώσεις στο δωμάτιο, το υπόλοιπο σπίτι θα έχει δυσκολία στο wifi. Το modem/router/wifi AP το βάζουμε όσο το δυνατόν στο κέντρο του σπιτιού.

    Θα μου πείτε μα είναι ασφαλές, μα το κινητό μας που το έχουμε 24/7 δίπλα μας είναι χειρότερο, μα εδώ γίνεται χαμός από wifi AP/κεραίες 4G/κεραίες 5G, ναι συμφωνώ σε όλα, δεν αντιλέγω και δεν θέλω επ' ουδενί να ανοίξουμε την γνωστή ψεκασμένη συζήτηση. Άποψη μου είναι ότι αν μπορούμε να αποφύγουμε άλλη μια μικροκυματική συσκευή που θα την βάλουμε δίπλα μας και θα μας σιγοψήνει σιγά σιγά τον ζουμερούλη εγκέφαλο μας για τα επόμενα ΧΧ χρόνια ας την αποφύγουμε.

    Στο θέμα μας:

    Όπως είπαν και οι άλλοι, το καλώδιο αυτό (πράσινο-κόκκινο-μαύρο-κίτρινο) είναι το λεγόμενο πλακέ και είναι για πέταμα. Δεν κάνει για να μεταφέρει xdsl σήμα. Το xdsl σήμα θέλει συνεστραμμένο ζεύγος καλωδίων κατά προτίμηση pet/razim αλλά και ένα ζεύγος από το απλό UTP μια χαρά θα κάνει την δουλειά του.

    Δοκίμασε και με το πλακέ που έχεις ήδη αν θέλεις, μπορεί και να μην σου κάνει πρόβλημα αλλά απ' οτι λες μάλλον κάποιο πρόβλημα έχει και θα χρειαστεί να περάσεις άλλο.

    Και αφού τελικά μάλλον θα χρειαστεί να περάσεις νέο καλώδιο άποψη μου είναι να περάσεις αντί για συνεστραμμένο δισύρματο (pet/razim/utp), ένα έτοιμο 15μετρο Ethernet UTP cat6 ώστε να φέρεις ethernet στο PC που αυτός τελικά είναι ο σκοπός σου υποθέτω για να το θες στο δωμάτιο. Έτσι και το modem/router/AP μπορεί να παραμείνει στην κεντρική πρίζα. Ναι, κάνει ένα 20αρικο αλλά μια φορά θα το πληρώσεις και θα σου μείνει.

    Προφανώς θέλεις να αποφύγεις να περάσεις νέο καλώδιο γιατί θα χρειαστεί να περάσεις κάποιον τοίχο που σημαίνει τρυπάνι. Δεκτό, είναι φασαρία και κάνει ζημιά και άμα δεν έχεις εμπειρία καλύτερα αστο. Δες μήπως μπορείς να το περάσεις κάτω από την πόρτα, τα καλώδια αυτά δεν είναι πλέον και τόσο χοντρά. Για ποιο κομψό αποτέλεσμα μπορείς να περάσεις και ένα μικρό πλαστικό καναλάκι ώστε να κρύψεις το καλώδιο (δεν θέλουν στερέωμα με βίδες, έχουν αυτοκόλλητη κολλητική ταινία).

    Δεν χρειάζεστε κανένα μάστορα, μπορείς μια χαρά να το κάνεις και μόνος σου (και τους δύο τρόπους - ο δεύτερος ειδικά είναι αστείος, απλώς κουμπώνεις τα καλώδια όπως καταλαβαίνεις). Τα scotchlock είναι must στην πρώτη περίπτωση όπως είπε και o sweet dreams για την ένωση των καλωδίων.

  12. #12
    Εγγραφή
    05-02-2023
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!
    Αυτό που προσπάθησα τώρα είναι να ξανασυνδέσω τα καλώδια στη πρίζα (κόκκινο με κόκκινο και πράσινο με πράσινο) αλλά τίποτα. Δοκίμασα επίσης να συνδέσω και τα 4 (κίτρινο, πράσινο, μαύρο, κόκκινο) άλλα και πάλι δεν συγχρόνιζε το ρουτερ. Όπως καταλαβαίνω μπορεί να φταίει από τα καλώδια μέχρι και το βύσμα κάτι που μάλλων δεν θα μπορέσω να το βρω χωρις γνώσεις και εργαλεία. Επίσης δεν ξέρω καθόλου κατα πόσο περνάει ρευμα από αυτά και τα φοβάμαι λίγο μη με στειλουν.
    Ξέρω πως η πιο εύκολη λύση είναι να αφήσω το ρουτερ στη κεντρική και να πάρω ένα μεγάλο καλώδιο και να το περάσω μέχρι το δωμάτιο αλλά δυστηχώς δεν ειναι δικό μου το σπίτι οπότε θα ήθελα να το αποφύγω. Δυστυχως μαλλον η λύση δεν είναι όσο εύκολη ηλπιζα οπότε θα το αφήσω για σήμερα και θα συνεχίσω από αύριο με αυτά που μου προτείνατε. Αν υπάρχει και κάτι εύκολο ακόμα που θα μπορούσα να δοκιμάσω παρακαλώ γραψτε. Και πάλι σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.

  13. #13
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.008
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Μια χαμηλή τάση (24V? 45V? δεν θυμάμαι) έχουν αλλά δεν θα πάθεις κάτι αν τα ακουμπήσεις. Αυτό που περισσότερο πρέπει να προσέξεις είναι να μην βραχυκυκλώσεις το ζεύγος γιατί σε αυτή την περίπτωση το dslam θα δεί πρόβλημα και μπορεί να στην απενεργοποιήσει αυτόματα (παλιά νομίζω μέχρι και η πόρτα του dslam "καιγότανε"? δεν θυμάμαι, πάνε χρόνια )

    σύμφωνα με τις φώτο, ο finos πάνω στα είπε σωστά:

    - το σήμα από το dslam έρχεται στο κόκκινο-άσπρο ζεύγος του καλωδίου που εκφύεται από τον τοίχο
    - το ζεύγος αυτό πάει στην άθλια φρικιαστική πρίζα του περασμένου αιώνα (αλήθεια, από μπροστά πώς είναι αυτή η πρίζα? τι έξοδο δίνει? φις διπολικό?) και από εκεί "κλέβει" το σήμα και το πλακέ καλώδιο που τρέχει εξωτερικά μέσα στο σπίτι μέσω του κόκκινου-πράσινου ζεύγους.

    Άρα, όπως σωστά πρότεινε και ο finos:

    - ξεβιδώνεις όλα τα καλώδια από την ζόμπι-πρίζα.
    - ενώνεις/στρίβεις με το χέρι τα καλώδια: το κόκκινο του τοίχου με το κόκκινο πλακέ & το άσπρο του τοίχου με το πράσινο πλακέ.

    θεωρητικά το σήμα τώρα έχει φτάσει μέχρι την άλλη άκρη του πλακέ στο κουτάκι δηλαδή που δίνει RJ11. Εκεί σιγουρεύεις ότι το κόκκινο πλακέ καλώδιο πάει στην κόκκινη βίδα και το πράσινο στην πράσινη βίδα. Το πράσινο καλώδιο βλέπω το έφαγες, θέλει να το γυμνώσεις με κοφτάκι. Κάψτο ελαφρώς στην άκρη με αναπτήρα και θα λιώσει το πλαστικό και θα γυμνώσει μόνο του αν δεν έχεις κοφτάκι <-- προσοχή, αυτήν την πατέντα την κάνουμε μόνο στα πολύ ψιλά πλακέ τηλεφωνικά καλώδια και σε κανένα άλλο και σίγουρα όχι στα UTP (ζητώ προκαταβολικά συγνώμη -μαζί με τα άπειρα respect μου- από τον άρχοντα τήρησης προδιαγραφών, δηλαδή τον sweet dreams, για την πρόταση μου αυτή )

    Συνδέεις το modem στο RJ11 της πρίζας και περιμένεις.

    Αν συγχρονίσει καλώς. Βάζεις scotchlok στην κεντρική εκεί που τα έστριψες με το χέρι και το αφήνεις έτσι. Ή τα ξαναβάζεις/βιδώνεις στην κεντρική πρίζα (ο θεός να την κάνει) όπως ήταν αν θέλεις. Κοιτάς τα στατιστικά στο modem και αν είσαι ικανοποιημένος με την ταχύτητα συγχρονισμού/το SRN/το attenuation όλα οκ.

    Αν δεν συγχρονίσει: το πλακέ καλώδιο έχει πρόβλημα. Το πράσινο-κόκκινο ζεύγος τουλάχιστον. Αν θέλεις να δοκιμάσεις το άλλο ζεύγος (μαύρο-κίτρινο) τότε:
    - στην κεντρική πρίζα ενώνεις/στρίβεις με το χέρι τα καλώδια: το κόκκινο του τοίχου με το μαύρο πλακέ & το άσπρο του τοίχου με το κίτρινο πλακέ.
    - στην πρίζα του δωματίου: βιδώνεις το μαύρο στην κόκκινη βίδα και το κίτρινο στην πράσινη βίδα <-- προσοχή, μην τα βιδώσεις στην μαύρη/κίτρινη βίδα - δεν θα παίξει - είναι άλλα pins στο RJ11 που το modem τα αγνοεί για να το πώ πρόχειρα.

    Enjoy!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dpap76 : 06-02-23 στις 03:32.

  14. #14
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βάλε το ρούτερ να λειτουργεί στο χωλ και σύνδεσέ το ασύρματα με τον υπολογιστή μέσω wifi.
    Αν η μητρική σου δεν διαθέτει wifi σύνδεση, αγόρασε μιάν ασύρματη κάρτα δικτύου και τοποθέτησέ την στον υπολογιστή σου.
    Έτσι θα γλυτώσεις το καλώδιο ρούτερ > δωμάτιο.

    Βέβαια το τι ταχύτητες θα πιάσεις, είναι άλλο θέμα, αλλά και η καλωδίωση του διαμερίσματος μάλλον δεν βρίσκεται και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, όπως τουλάχιστον είδα από τις φωτογραφίες σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greg61 : 06-02-23 στις 05:49.
    Γρηγόρης Νάκος.

  15. #15
    Εγγραφή
    05-02-2023
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα σας και πάλι. Βρήκα χρόνο σήμερα και έκανα αυτά που προτείνατε με τη πρίζα "ζομπυ" αλλά το ρούτερ δεν συγχρονίζει και πάλι. Δοκίμασα και το ζεύγος μαύρο κίτρινο που πρότεινε ο dpap76 αλλά τίποτα. Να σημειώσω πως και αυτή η πρίζα της 2ης φωτογραφίας βρίσκεται στο δωμάτιο οπότε ίσως να έχει θέμα η καλωδίωσή της μέχρι να φτάσει εκεί ή ίσως και το βίσμα που συνδέεται στο ρούτερ έχει κάποιο πρόβλημα. Μάλλον δεν θα καταφέρω να το λύσω μόνος μου και θα πρέπει είτε να φέρω κάποιον τεχνικό είτε να τραβήξω καλώδιο από τη κεντρική στο δωμάτιο όπως προτείνατε. Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο που θα μπορούσα να δοκιμάσω παρακαλώ ενημερώστε με. Σας ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας