Σελ. 5 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 415
  1. #61
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.686
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά μην υπερβάλλουμε, οι αντιδράσεις μου εμένα προσωπικά γίνονται γιατί διαβάζω αρλουμπες εδώ μέσα αλλά η αλήθεια είναι πως έχει τις καλύτερες τιμές. Από εκεί και πέρα αν υπάρχει θέμα, θέλει υπομονή και γενικά τα προβλήματα τα φτιάχνουν.
    Η μισθωμένη που είχατε στην εταιρία έφτιαξε; Και εάν ναι σε πόσο καιρό; Θυμάμαι δε βρίσκανε και δε γνωρίζανε ούτε καν που ήταν το πρόβλημα όπου πλήρωνες υψηλή ταχύτητα και σου έδιναν τη μισή στη διασύνδεση με το εξωτερικό. Αν σε μια μισθωμένη γραμμή αντιμετωπίζουν τον πελάτη έτσι, θεωρείς πως εγώ σαν οικιακός θα καθίσω να ξανα ασχοληθώ; Τότε το 2016 όταν είχα φύγει, με πήραν 6 τηλέφωνα να μη φύγω επειδή ήμουν χρόνια πελάτης, και στο τελευταίο και καλά μου λέει η άλλη "Συγνώμη, εγώ είμαι προισταμένη, μπορείτε να μας πείτε γιατί θέλετε να φύγετε;" και όταν της ανέλυσα πως το δίκτυο τους έχει πρόβλημα σε ώρες αιχμής και ότι από το απόγευμα μέχρι τα μεσάνυχτα σέρνεται, περίμενε να κάνω εγώ αίτημα για τεχνική υποστήριξη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ ότι καλό είναι οι υπερβολές, οι δογματισμοί και οι φανατισμοί να αποφεύγονται.
    Δεν είναι προς όφελος του καταναλωτή.

    Έχοντας περάσει και από Vodafone και από Nova,
    και έχοντας εμπειρία από την αντιμετώπιση τεχνικών προβλημάτων της Vodafone,
    βρίσκω ασύλληπτα πιασοκ@λικες τις τιμές της Cosmote.
    Εννοείται όμως ότι ο ανταγωνισμός καλό είναι να υπάρχει σε επίπεδο τιμών και σε επίπεδο ποιότητας.
    Όσον αφορά τους δογματισμούς και τους φανατισμούς δε θα διαφωνήσω. Κάνουμε και λίγο καλαμπούρι να περάσει η ώρα.

    Όσον αφορά τις ασύλληπτα πιασοκ@λικες τιμές, πρέπει κάποια στιγμή να ενημερωθείτε λίγο παραπάνω και να καταλάβετε πως αυτές τις τιμές δεν τις ορίζει η ίδια η Cosmote, αλλά πρακτικά της επιβάλλουν να μην τις ρίχνει λόγω ανταγωνισμού. Έως ένα σημείο αυτό είναι θετικό για τον καταναλωτή, για να υπάρχει ανταγωνισμός και όχι μονοπώλιο, αλλά αντί να γίνονται επενδύσεις από τις άλλες εταιρίες δημιουργώντας νέα δίκτυα, αυτό που κάνουν είναι να συνεχίζουν να προσπαθούν να πολεμούνε τον ΟΤΕ. Έχει καταντήσει και λίγο γελοίο.

  2. #62
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.080
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μισθωμένη που είχατε στην εταιρία έφτιαξε; Και εάν ναι σε πόσο καιρό; Θυμάμαι δε βρίσκανε και δε γνωρίζανε ούτε καν που ήταν το πρόβλημα όπου πλήρωνες υψηλή ταχύτητα και σου έδιναν τη μισή στη διασύνδεση με το εξωτερικό. Αν σε μια μισθωμένη γραμμή αντιμετωπίζουν τον πελάτη έτσι, θεωρείς πως εγώ σαν οικιακός θα καθίσω να ξανα ασχοληθώ; Τότε το 2016 όταν είχα φύγει, με πήραν 6 τηλέφωνα να μη φύγω επειδή ήμουν χρόνια πελάτης, και στο τελευταίο και καλά μου λέει η άλλη "Συγνώμη, εγώ είμαι προισταμένη, μπορείτε να μας πείτε γιατί θέλετε να φύγετε;" και όταν της ανέλυσα πως το δίκτυο τους έχει πρόβλημα σε ώρες αιχμής και ότι από το απόγευμα μέχρι τα μεσάνυχτα σέρνεται, περίμενε να κάνω εγώ αίτημα για τεχνική υποστήριξη.
    Τους πήρε ένα γεμάτο 6μηνο. Οκ άντεξα και μας έκαναν πίστωση για τους 3 μήνες τουλάχιστον αλλά γενικά σε περίεργες βλάβες θέλει πολύ μεγάλη υπομονή.
    Τα προβλήματα που είχα αντιμετωπίσει ήταν τα εξής:

    1. Πλήρωνα 200/200 και είχα 100/100 .. πήρε όπως είπα ένα 6μηνο να φτιαχτεί.
    2. Στο 30κάναλο δεχόμασταν κλήσεις που μας έπαιρναν και ζήταγαν άλλη εταιρεία... μετά από ψάξιμο δικό μου (στο freepbx εντόπισα τις κλήσεις και πήρα πίσω αυτούς που έπαιρναν όπου μου είπαν το όνομα της εταιρείας που ήθελαν), μετά πήρα την εταιρεία εκείνη και αποδείχτηκε πως οι γραμμές τους χτύπαγαν και σε εμάς (ποιο Predator και παπαριές.. vodafone) .. οπότε μετά από μια εβδομάδα εντέλει το έφτιαξαν και εγώ απέκτησα και έκπτωση στην εταιρεία επίπλων
    3. Μας χρέωναν για 1 χρόνο 2 φορές... μια φορά για 200/200 αλλά είχαν αφήσει και την 100/100 χρέωση .. θεοί... αυτά τα λεφτά μας τα πίστωσαν μετά από 1.5 χρόνο και 2000 email δικά μου και του λογιστηρίου μας όπου μας έλεγαν, τώρα κόβουμε πιστωτικό.. τώρα κόβουμε πιστωτικό. Εντέλει συνεννοήθηκα με το λογιστή και έκοψε την πάγια και ΔΕΝ τους πληρώσαμε μια φορά και εντέλει μας τα πίστωσαν.

    Είναι να σου κάτσει η μπίλια.. αν μια γραμμή μπει ΟΚ όλα καλά.. αν στο δρόμο παρουσιαστούν θέματα, την πάτησες συνήθως. Αυτό για μένα σημαίνει κακό support και εξού λέω για αυτόν τον κακόμοιρο τον τεχνικό που γυρίζει όλη τη χώρα απάκρη σάκρη.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #63
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.878
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλά πρακτικά της επιβάλλουν να μην τις ρίχνει λόγω ανταγωνισμού
    Στις FTTH πλέον όχι, μέχρι το 30% των συνολικών συνδρομητών με οπτικές να φτάσει το 30%.

  4. #64
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.686
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους πήρε ένα γεμάτο 6μηνο. Οκ άντεξα και μας έκαναν πίστωση για τους 3 μήνες τουλάχιστον αλλά γενικά σε περίεργες βλάβες θέλει πολύ μεγάλη υπομονή.
    Τα προβλήματα που είχα αντιμετωπίσει ήταν τα εξής:

    1. Πλήρωνα 200/200 και είχα 100/100 .. πήρε όπως είπα ένα 6μηνο να φτιαχτεί.
    2. Στο 30κάναλο δεχόμασταν κλήσεις που μας έπαιρναν και ζήταγαν άλλη εταιρεία... μετά από ψάξιμο δικό μου (στο freepbx εντόπισα τις κλήσεις και πήρα πίσω αυτούς που έπαιρναν όπου μου είπαν το όνομα της εταιρείας που ήθελαν), μετά πήρα την εταιρεία εκείνη και αποδείχτηκε πως οι γραμμές τους χτύπαγαν και σε εμάς (ποιο Predator και παπαριές.. vodafone) .. οπότε μετά από μια εβδομάδα εντέλει το έφτιαξαν και εγώ απέκτησα και έκπτωση στην εταιρεία επίπλων
    3. Μας χρέωναν για 1 χρόνο 2 φορές... μια φορά για 200/200 αλλά είχαν αφήσει και την 100/100 χρέωση .. θεοί... αυτά τα λεφτά μας τα πίστωσαν μετά από 1.5 χρόνο και 2000 email δικά μου και του λογιστηρίου μας όπου μας έλεγαν, τώρα κόβουμε πιστωτικό.. τώρα κόβουμε πιστωτικό. Εντέλει συνεννοήθηκα με το λογιστή και έκοψε την πάγια και ΔΕΝ τους πληρώσαμε μια φορά και εντέλει μας τα πίστωσαν.

    Είναι να σου κάτσει η μπίλια.. αν μια γραμμή μπει ΟΚ όλα καλά.. αν στο δρόμο παρουσιαστούν θέματα, την πάτησες συνήθως. Αυτό για μένα σημαίνει κακό support και εξού λέω για αυτόν τον κακόμοιρο τον τεχνικό που γυρίζει όλη τη χώρα απάκρη σάκρη.
    Οπότε τι εμπιστοσύνη περιμένεις να έχω εγώ στη Vodafone με μια απλή γραμμούλα;

    Υ.Γ Ήμουν πελάτης φανατικός της Hol για πάρα πολλά χρόνια. Είχαν φανταστικό support, και φυσικά τα όποια μειονεκτήματα υπήρχαν σε σχέση πχ με τον ΟΤΕ, μου τα κάλυπτε η μεγάλη (προς τα κάτω) διαφορά της τιμής. Από τη στιγμή όμως που την πήρε η Vodafone, άστα τα μαλλάκια σου ανακατωμένα.

  5. #65
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    160/49
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Huawei 535 Cat.7
    Υπαρχει περίπτωση η Voda να ξεκινησει να δινει τους κωδικους VoIP μηπως και την κάνουμε απο Cosmote?
    FRITZ!Box 4060 (AX) + Huawei B535 Cat.7 @ Frog Unlimited

  6. #66
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.080
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Από την άλλη δεν ξεχνώ και τον ΟΤΕ όταν έμενα Πετρούπολη... μου είχαν μια ADSL χάλια χαλκό και δεν μου άλλαζαν ζευγάρι με τίποτα... η γραμμή ήταν στην Ontelecom αν θυμάμαι καλά και γινόταν χαμός από διακοπές κλπ. Μιλάμε για μήνες ταλαιπωρία.. .τελικά έβαλα 2η γραμμή ΟΤΕ και έπαιζε λαμπάδα....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #67
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.686
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις FTTH πλέον όχι, μέχρι το 30% των συνολικών συνδρομητών με οπτικές να φτάσει το 30%.
    Ναι το ξαναείπαμε αυτό. Βγήκε αυτή η είδηση, αλλά εφαρμόστηκε; Αυτό δε ξέρω μόνο.

    Πάντως προσωπικά τις προάλλες έκανα αναβάθμιση στα 200/20 στα 32,90€. Η Vodafone το έχει στα 30€. Για τα 3€ διαφορά, όποιος θέλει το κεφάλι του ήσυχο ξέρει τι θα πρέπει να επιλέξει. (Επίσης το θεωρώ εμετικό το να πρέπει να πληρώνω 0,25€ την κλήση για να τηλεφωνήσω στην εξυπηρέτηση πελατών)

  8. #68
    Εγγραφή
    12-12-2022
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γιατί δεν το λες με απλά λόγια...
    "αυτοί που δεν θέλουν να έρθουν στην voda είναι δογματικοί, υπερβολικοί κλπ"
    "αυτοί που θέλουν να έρθουν στην voda είναι οι ορθολογιστές"
    Ό,τι να ´ναι.
    Επιβεβαιώνεις το φανατισμό σου και αυτός είναι αχρείαστος αν είσαι απλός καταναλωτής.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μισθωμένη που είχατε στην εταιρία έφτιαξε; Και εάν ναι σε πόσο καιρό; Θυμάμαι δε βρίσκανε και δε γνωρίζανε ούτε καν που ήταν το πρόβλημα όπου πλήρωνες υψηλή ταχύτητα και σου έδιναν τη μισή στη διασύνδεση με το εξωτερικό. Αν σε μια μισθωμένη γραμμή αντιμετωπίζουν τον πελάτη έτσι, θεωρείς πως εγώ σαν οικιακός θα καθίσω να ξανα ασχοληθώ; Τότε το 2016 όταν είχα φύγει, με πήραν 6 τηλέφωνα να μη φύγω επειδή ήμουν χρόνια πελάτης, και στο τελευταίο και καλά μου λέει η άλλη "Συγνώμη, εγώ είμαι προισταμένη, μπορείτε να μας πείτε γιατί θέλετε να φύγετε;" και όταν της ανέλυσα πως το δίκτυο τους έχει πρόβλημα σε ώρες αιχμής και ότι από το απόγευμα μέχρι τα μεσάνυχτα σέρνεται, περίμενε να κάνω εγώ αίτημα για τεχνική υποστήριξη.

    - - - Updated - - -



    Όσον αφορά τους δογματισμούς και τους φανατισμούς δε θα διαφωνήσω. Κάνουμε και λίγο καλαμπούρι να περάσει η ώρα.

    Όσον αφορά τις ασύλληπτα πιασοκ@λικες τιμές, πρέπει κάποια στιγμή να ενημερωθείτε λίγο παραπάνω και να καταλάβετε πως αυτές τις τιμές δεν τις ορίζει η ίδια η Cosmote, αλλά πρακτικά της επιβάλλουν να μην τις ρίχνει λόγω ανταγωνισμού. Έως ένα σημείο αυτό είναι θετικό για τον καταναλωτή, για να υπάρχει ανταγωνισμός και όχι μονοπώλιο, αλλά αντί να γίνονται επενδύσεις από τις άλλες εταιρίες δημιουργώντας νέα δίκτυα, αυτό που κάνουν είναι να συνεχίζουν να προσπαθούν να πολεμούνε τον ΟΤΕ. Έχει καταντήσει και λίγο γελοίο.
    Τώρα εγώ δε θέλω να εμπλακώ, αλλά τί το ήθελες;
    Καλά το πήγαινες μέχρι εκεί που άρχισες «πρέπει κάποια στιγμή να ενημερωθείτε λίγο παραπάνω και να καταλάβετε...».
    Πώς ξέρεις τί «καταλαβαίνουμε και γνωρίζουμε»;
    Εγώ μίλησα με σεβασμό και δεν αναμένω τίποτε λιγότερο από αυτό.

    Εννοείται ότι ξέρουμε την κατάσταση,
    και εννοείται πως είναι εύλογο να υπάρχει έλεγχος στην κάθε εταιρεία πουι όχι μόνο ελέγχει ένα κρίσιμο μερίδιο της αγοράς αλλά και διότι συλλειτουργεί με τον ανταγωνισμό κατέχοντας την ιδιοκτησία και το ρόλο της διαχείρισης του δικτύου χαλκού.

    Συνεπώς θα όφειλαν οι αρμόδιες αρχές να επεκτείνουν το ρόλο τους όχι μόνο στον τυπικό έλεγχο των τιμολογιακών πολιτικών της Cosmote αλλά και στη διαφάνεια της διαχείρισης των τεχνικών αδυναμιών των υπηρεσιών χονδρικής του δικτύου χαλκού προς τους ανταγωνιστές της.

    Προφανώς με το FTTH τελειώνουν τα ψέμματα και θα χαρώ πολύ να ξεβρακωθούν άπαντες.
    Ας πούμε δε μου αρέσει καθόλου που γίνονται μάγκες οι πάροχοι με λεφτά από το Ταμείο ανάκαμψης.
    Ούτε μου αρέσει που μπουκώνει το ίντερνετ επειδή το bandwith εξωτερικού της Vodafone είναι λειψό.
    Και πολύ θα χαρώ αν η Cosmote επενδύει και μαζεύει πελάτες.

    Και για να λέμε πλήρη την αλήθεια,
    η Cosmote είναι και θα είναι ακριβή ανεξαρτήτως αρχών ανταγωνισμού.
    Με τα ίδια λεφτά που πλήρώνεις στην Cosmote συγκεκριμένη «ποιοτική» ταχύτητα,
    στον ανταγωνισμό παίρνεις πολλαπλάσια ταχύτητα ακόμα κι αν δεν είναι ...«ποιοτική» ( ; ) .
    Αυτό το λέω ασύλληπτο σαφέστατα.

  9. #69
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.878
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλά εφαρμόστηκε; Αυτό δε ξέρω μόνο.
    Είναι σε ισχύ, το αν θα επιλέξει να κατεβάσει ακόμα παρακάτω ή όχι τις τιμές ο ΟΤΕ είναι δικό του θέμα πλέον.

  10. #70
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.333
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ό,τι να ´ναι.
    Επιβεβαιώνεις το φανατισμό σου και αυτός είναι αχρείαστος αν είσαι απλός καταναλωτής.
    Αμφιβάλω αν έχεις καταλάβει τι μου έγραψες.
    Για να σου το πω απλά:
    Όπως εσύ έχεις μια πολύ καλή εμπειρία από voda και τους επαινείς
    έτσι και εγώ έχω μια πολύ χάλια εμπειρία και τους κράζω.
    Αν με θεωρείς δογματικό τότε είσαι και εσύ δογματικός.
    Αν με θεωρείς φανατικό τότε είσαι και εσύ φανατικός.
    Καταλαβαίνεις τώρα τι έχεις γράψει ή τζάμπα τρώω τον χρόνο μου;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #71
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.686
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ό,τι να ´ναι.
    Επιβεβαιώνεις το φανατισμό σου και αυτός είναι αχρείαστος αν είσαι απλός καταναλωτής.


    Τώρα εγώ δε θέλω να εμπλακώ, αλλά τί το ήθελες;
    Καλά το πήγαινες μέχρι εκεί που άρχισες «πρέπει κάποια στιγμή να ενημερωθείτε λίγο παραπάνω και να καταλάβετε...».
    Πώς ξέρεις τί «καταλαβαίνουμε και γνωρίζουμε»;
    Εγώ μίλησα με σεβασμό και δεν αναμένω τίποτε λιγότερο από αυτό.

    Εννοείται ότι ξέρουμε την κατάσταση,
    και εννοείται πως είναι εύλογο να υπάρχει έλεγχος στην κάθε εταιρεία πουι όχι μόνο ελέγχει ένα κρίσιμο μερίδιο της αγοράς αλλά και διότι συλλειτουργεί με τον ανταγωνισμό κατέχοντας την ιδιοκτησία και το ρόλο της διαχείρισης του δικτύου χαλκού.

    Συνεπώς θα όφειλαν οι αρμόδιες αρχές να επεκτείνουν το ρόλο τους όχι μόνο στον τυπικό έλεγχο των τιμολογιακών πολιτικών της Cosmote αλλά και στη διαφάνεια της διαχείρισης των τεχνικών αδυναμιών των υπηρεσιών χονδρικής του δικτύου χαλκού προς τους ανταγωνιστές της.

    Προφανώς με το FTTH τελειώνουν τα ψέμματα και θα χαρώ πολύ να ξεβρακωθούν άπαντες.
    Ας πούμε δε μου αρέσει καθόλου που γίνονται μάγκες οι πάροχοι με λεφτά από το Ταμείο ανάκαμψης.
    Ούτε μου αρέσει που μπουκώνει το ίντερνετ επειδή το bandwith εξωτερικού της Vodafone είναι λειψό.
    Και πολύ θα χαρώ αν η Cosmote επενδύει και μαζεύει πελάτες.

    Και για να λέμε πλήρη την αλήθεια,
    η Cosmote είναι και θα είναι ακριβή ανεξαρτήτως αρχών ανταγωνισμού.
    Με τα ίδια λεφτά που πλήρώνεις στην Cosmote συγκεκριμένη «ποιοτική» ταχύτητα,
    στον ανταγωνισμό παίρνεις πολλαπλάσια ταχύτητα ακόμα κι αν δεν είναι ...«ποιοτική» ( ; ) .
    Αυτό το λέω ασύλληπτο σαφέστατα.
    Το ξεβράκωμα έχει φανεί ήδη και στους πιο δύσπιστους την τελευταία 5ετία με τα έργα και τις αναθέσεις του FTTH. Η Vodafone στην περιοχή του πατρικού μου παρέδωσε το έργο το 2021, αν δεν κάνω λάθος 2-3 χρόνια (το λιγότερο) αργότερα. Όταν οι εναλλακτικοί αντί να μεγαλώνουν και να κάνουν επενδύσεις έκαναν τα κορόιδα, ο άλλος συνέχιζε να μεγαλώνει και να κατέχει ΚΑΙ στις υποδομές της οπτικής ίνας το μεγαλύτερο ποσοστό μετά τον χαλκό. Δηλαδή τι περίμενε η Vodafone για να επενδύσει;

    Προσωπικά να σου πω κάτι; Χέστ@κα για τον ΟΤΕ και για την Vodafone. Αν μου έδινε καλές υπηρεσίες και ο ανταγωνισμός, θα πήγαινα εκεί. Δεν είμαι κορόιδο. Αλλά δεν είμαι και κορόιδο να πληρώνω και μία υπηρεσία και να υπολειτουργεί, όπως επίσης να πληρώνω και μία εταιρία και να μην κάνει επενδύσεις. Μένω κέντρο καράκεντρο Θεσσαλονίκη (και σε σχετική ανοιχτωσιά σε σχέση με άλλα σημεία) και η Vodafone μέσα στο σπίτι μου δεν έχει σήμα στην κινητή και η γυναίκα μου πηγαίνει στο παράθυρο να μιλήσει, και αυτό με δυσκολία.

  12. #72
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πραγματική ταχύτητα στο διαδίκτυο και η απόκριση έχει πλέον να κάνει με το δίκτυο και την δρομολόγηση της κίνησης κάθε παρόχου.
    Σε δρομολόγηση πακέτων εντός της χώρας και από την στιγμή που όλοι έχουν διασύνδεση μέσω GRIX, δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά. Το πράγμα αλλάζει με τις συνδέσεις προς το εξωτερικό.
    Ευχαριστώ πολύ

  13. #73
    Εγγραφή
    03-10-2022
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πάλι στον οτε θα βασιστει... Δεν εχει εκπληρωσει ακομα την υποχρεωση της να εγκαταστησει δικτυο και καμπινες σε τεραστιες περιοχες της Αθήνας, περιμενουμε να βασιστει στο δικο της δικτυάκι? Για ftth δεν το συζητώ.. Οταν η Τουρκια μπει στην ΕΕ..

  14. #74
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.878
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mixalis1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ftth δεν το συζητώ.. Οταν η Τουρκια μπει στην ΕΕ..
    Έχει δικό της FTTH, μέχρι πριν μερικούς μήνες μονο από αυτό έδινε.

  15. #75
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.080
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πραγματική ταχύτητα στο διαδίκτυο και η απόκριση έχει πλέον να κάνει με το δίκτυο και την δρομολόγηση της κίνησης κάθε παρόχου.
    Σε δρομολόγηση πακέτων εντός της χώρας και από την στιγμή που όλοι έχουν διασύνδεση μέσω GRIX, δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά. Το πράγμα αλλάζει με τις συνδέσεις προς το εξωτερικό.
    Κανονικά θα ίσχυε αυτό που λες 100% αλλά δεν ισχύει. Ναι μεν όλοι είναι διασυνδεδεμένοι με τον GRIX αλλά παίζει τεράστιο ρόλο και το εσωτερικό Backbone του κάθε provider μέχρι να φτάσει στον GRIX. Όλοι μας έχουμε δει overprovision σε καφάο, μικρές γραμμές backbone μεταξύ κεντρικών κόμβων (όχι ακριβώς μικρές αλλά ανέβηκαν οι ανάγκες χωρίς να τις μεγαλώσουν κλπ κλπ), οπότε το ότι είναι όλοι στον GRIX, εγώ προσωπικά δεν το θεωρώ πανάκια αλλά σε πολλές περιπτώσεις υπάρχουν προβλήματα.
    ΠΧ όλοι λέμε πόσο καλή είναι η Cosmote.. έλα μου όμως που στις γιορτές που έδωσε αβέρτα κουβέρτα απεριόριστα στα κινητά, το σύστημα είδε το Χριστό φαντάρο!!!!.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 5 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας