Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Καλημέρα! Έβαλα το Mikrotik LHGG LTE6 kit, προτίμησα αυτό γιατί αφενός στην περιοχή μου δεν έχει ακόμα 5G και ούτε μου είναι απαραίτητο ακόμα, αφετέρου γιατί μου προτάθηκε εδώ, επίσης ήθελα για εξωτερικό χώρο.
    Είναι πρώτη φορά που πιάνω στα χέρια μου Mikrotik και τα κουτσομαθαίνω σιγά - σιγά.
    Το πρόβλημα που έχω είναι ότι, όταν βάζω στο APN το vpn-internet για να πάρω public ip, το internet κόβεται. Έχω ενεργοποιήσει την σχετική υπηρεσία από την Cosmote, στο κινητό δηλαδή αν κάνω το ίδιο, παίρνει ip public.
    Μήπως θέλει και καμία άλλη ρύθμιση; Παίζει μήπως ρόλο το ότι είναι exta-sim και για κάποιο λόγο δεν το υποστηρίζει αυτό η Cosmote? Η ίδια η Cosmote δεν βοηθάει περισσότερο, στην εξυπηρέτηση μου είπαν "η υπηρεσία είναι ενεργή, ρωτήστε τον τεχνικό σας".
    Οι ρυθμίσεις που έχω στο LTE interface είναι MTU 1500, τσεκαρισμένα gsm, 3g, lte στα δίκτυα, μπάντες 1,3,7,20 (αυτές δίνει η κεραία)
    Φτιάχνω ένα LTE APN που το ονομάζω "public", του βάζω APN "vpn-internet" IP Typa "Auto", και έχω τσεκαρισμένες "Use Peer DNS", "Use Network APN", "Add Default Route" με default route distance "2"

    Όλα τα settings στο Mikrotik είναι εργοστασιακά, μόνο τις αναβαθμίσεις έχω κάνει στο Router OS (πέρασα στην τελευταία beta) και στο modem firmware.

    Δηλαδή ενώ από ταχύτητες είμαστε σούπερ και δόθηκε λύση σε σοβαρό πρόβλημα, το μόνο που μένει να λυθεί είναι το public ip για να έχουμε και πρόσβαση απομακρυσμένα.
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Δοκίμασε: "use network apn" = disabled.
    Βάλε τις μπάντες στο "auto".

    Αν δεν είναι αυτά, δεν ξέρω.
    Σε μένα (στο wap lte6 = ίδιο modem) πάιζει ok.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Ξέχασα να το γράψω! Στο "Use Network APN" έχω δοκιμάσει και με τσεκαρισμένο, και χωρίς, χωρίς αποτέλεσμα!

    Κι εσύ με extra - sim είσαι ή με κανονική; Δεν ξέρω, μου έχει κολλήσει στο μυαλό το ενδεχόμενο στην extra - sim η Cosmote να κόβει αυτή την δυνατότητα. Μπορώ βέβαια να την βάλω στο κινητό και να δοκιμάσω...
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mechpanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εσύ με extra - sim είσαι ή με κανονική
    Με 2 extra sims, μια στο lte stick (failover στο fritzbox) + μία στο wap lte6 (χρήση travel router).
    Και τα 2 παίρνουν public ip στην wan τους.
    Και μόνο στις extra sims δίνει η cosmote αυτήν την δυνατότητα (στις "κανονικές" που έχουν voice πάνω = public ip γιόκ).

    Σημειωτέον ότι η υπηρεσία για public ip, παίρνει 1-2 μέρες να ενεργοποιηθεί.

    Πέραν αυτών που έχεις κάνει (ros + lte modem update),
    αναβάθμισε και το firmware του routerboard (system>routerboard>upgrade>reboot).
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.567
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    1. Ξετσέκαρε το Use network apn.

    2. APN θα εχεις vpn-internet και ipv4 αντι για auto που εχεις

    3. ip address και δες αν το lte εχει παρει ιπ τυπου 149.210.xxx.xxx

    Αν δεν εχει παρει ip σημαινει οτι ακομη δεν ειναι οκ το αιτημα σου.

    Απομακρυσμενη προσβαση θα μπορουσες να εχεις και χωρις την public ip

    πχ αν εχεις ενα vpn server και αυτο ηταν client θα μπορουσες ευκολα να το βλεπεις.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Ξετσέκαρε το Use network apn.

    2. APN θα εχεις vpn-internet και ipv4 αντι για auto που εχεις

    3. ip address και δες αν το lte εχει παρει ιπ τυπου 149.210.xxx.xxx

    Αν δεν εχει παρει ip σημαινει οτι ακομη δεν ειναι οκ το αιτημα σου.

    Απομακρυσμενη προσβαση θα μπορουσες να εχεις και χωρις την public ip

    πχ αν εχεις ενα vpn server και αυτο ηταν client θα μπορουσες ευκολα να το βλεπεις.
    Σε παρακαλώ θα μπορούσες να μου εξηγήσεις εάν θα μπορούσε αυτό να γίνει με έναν Synology NAS, όπου χρησιμοποιώ για απομακρυσμένη πρόσβαση διεύθυνση τύπου ***.myds.me

  7. #7
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.567
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mar29491 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε παρακαλώ θα μπορούσες να μου εξηγήσεις εάν θα μπορούσε αυτό να γίνει με έναν Synology NAS, όπου χρησιμοποιώ για απομακρυσμένη πρόσβαση διεύθυνση τύπου ***.myds.me
    Καλημέρα.

    Ανοιξε νεο θεμα

  8. #8
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις, βρήκα την λύση και ήταν το πιο χαζό πράγμα που μπορούσε να υπάρξει!!!
    Αφού δοκίμασα και τις δικές σας προτάσεις, αποφάσισα να πάρω τηλ. την εξυπηρέτηση πελατών, όπου τους είπα...θέλω να μου ενεργοποιήσετε το vpn-internet στην συγκεκριμένη sim και τους είπα, τον αριθμό της extra-sim. Για δείτε τους λέω, είναι ενεργοποιημένο; ΌΧΙ!, μου λέει... Άρα, η εκπρόσωπος που με είχε εξυπηρετήσει την 1η φορά το ενεργοποίησε μόνο στην sim που είχα στο κινητό, η εκπρόσωπος που μίλησα την 2η φορά είδε ότι η υπηρεσία είναι ενεργή και δεν είδε ότι δεν είναι ενεργό στην extra-sim, και με την 3η που ανέφερα την συγκεκριμένη sim δίνοντας τον αριθμό της, ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία και σε αυτήν.
    Κάτι κενό υπάρχει στην διαδικασία ενεργοποίησης, προφανώς, αλλά τέλος καλό όλα καλά, με το που επέλεξα μετά από κανένα μισάωρο το vpn-internet στο APN, έπαιξε κανονικά!
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  9. #9
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.567
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Στην καρτα που εχεις στο κινητο απ οσο γνωρίζω δεν το κανουν για λογους ασφαλείας.

    Μονο στις εξτρα σιμ που ειναι μονο data μπορεις να εχεις public ip νομιζω.

    Αφου εβγαλες ακρη ολα καλα.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Στο κινητό το δοκίμασα και πήρε public κανονικά! Γι' αυτό και είχα τρελαθεί, αφού ήξερα ότι είχε ενεργοποιηθεί η υπηρεσία και το modem με την κάρτα του δεν έλεγε να πάρει!


    Τώρα πρέπει βέβαια να περάσω καμία ρύθμιση ασφαλείας στο mikrotik, γιατί φαντάζομαι θα είναι ανοιχτό στο ίντερνετ!!!
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  11. #11
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.928
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Το default firewall σε καλύπτει.

  12. #12
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mar29491 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε παρακαλώ θα μπορούσες να μου εξηγήσεις εάν θα μπορούσε αυτό να γίνει με έναν Synology NAS, όπου χρησιμοποιώ για απομακρυσμένη πρόσβαση διεύθυνση τύπου ***.myds.me
    Ξεχνά το Synology και κάνε το πάνω στο router, αφού υποστηρίζει ZeroTier που ρυθμίζεται πανεύκολα:
    https://youtu.be/RDJdaXtnC9A

  13. #13
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mechpanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα πρέπει βέβαια να περάσω καμία ρύθμιση ασφαλείας στο mikrotik, γιατί φαντάζομαι θα είναι ανοιχτό στο ίντερνετ!!!
    Με public ip κάνε ένα τεστ εδώ να δεις αν έχεις καμία πόρτα ανοικτή https://www.grc.com/shieldsup

  14. #14
    Εγγραφή
    08-09-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote 4G+
    Αν δηλαδη δεν ενεργοποιησεις την public ip, δε μπορεις να δεις πχ καμερες απομακρυσμενα ή γενικα δε σε αφηνει να συνδεθεις ουτε καν με teamviewer?
    Υπαρχει καποιος τροπος να ελεγξεις αν ειναι ενεργη η υπηρεσια?
    Επισης τι εστι public ip, ειναι σαν την ip που παιρνει ενα adsl router δηλαδη απ τον isp?
    Αν δεν ειναι ενεργη η public ip, τοτε τι ip εχει?

  15. #15
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.928
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Οτιδήποτε χρειάζεται port forward δεν θα λειτουργεί. Το Teamviewer π.χ. δεν χρειάζεται, οπότε δεν υπάρχει θέμα. Το ίδιο και κάμερες που δουλεύουν μέσω cloud.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας