Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Στη δουλειά έχω καταγραφικό της WaveStore. Τρέχει σε 1 pc έχοντας μέσα μια 8αρα αναλογική κάρτα και 16 κάμερες Ip.

    H ερώτηση είναι αν έχει κανείς άποψη για κάτι άλλο, σοβαρό software πάντα. Οι 8 αναλογικές δεν είναι κόλλημα, τις πετάω και βάζω ip και εκεί.
    Από κάμερες έχω HikVision και Mobotix καλές.

    Θα ήθελα και presense detection σε κάποιες κάμερες. Θα προτιμούσα software και όχι κλειστή συσκευή όπως επίσης και ικανότητα να στέλνει και offsite την καταγραφή...

    Μήπως υπάρχει τίποτα σε cloud? Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου μιλάμε.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #2
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.318
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Ψάχνεις για video management software (VMS), είναι κυρίως εμπορικό λογισμικό (χρέωση συνήθως ανά κανάλι) αλλά υπάρχουν και free υλοποίησης.
    Γενικός κανόνας είναι ότι VMS και κάμερες του ίδιου κατασκευαστή συνεργάζεται καλύτερα, υπάρχουν λύσεις για όλα, αρκεί να είναι ONVIF compliant οι IP κάμερες και να υποστηρίζονται από το VMS, για τις αναλογικές υπάρχουν encoders.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paradox21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνεις για video management software (VMS), είναι κυρίως εμπορικό λογισμικό (χρέωση συνήθως ανά κανάλι) αλλά υπάρχουν και free υλοποίησης.
    Γενικός κανόνας είναι ότι VMS και κάμερες του ίδιου κατασκευαστή συνεργάζεται καλύτερα, υπάρχουν λύσεις για όλα, αρκεί να είναι ONVIF compliant οι IP κάμερες και να υποστηρίζονται από το VMS, για τις αναλογικές υπάρχουν encoders.
    Ναι ευχαριστώ, μου έστειλε και ένα παιδί από το φόρουμ μνμ για ένα Axxon One που φαίνεται να κάνει παπάδες αλλά δεν θα παίξει η κάρτα με τις αναλογικές... η οποία θα παίξει αν αναβαθμίσω το Wavestore στην τελευταία τους έκδοση αλλά μου τι δίνει λίγο αυτό να πω την αλήθεια (παραείναι κλειστό για τα γούστα μου με το centos που τρέχει... φαντάσου πως δεν μου έδιναν πρόσβαση οι Αμερικάνοι να κάνω 2o vlan πάνω του!!! εντέλει το κατάφερα μόνος μου με κομπίνα).

    Αυτό που με νοιάζει είναι να έχω 2η καταγραφή offsite... αυτό μπορώ να το πετύχω απλά στήνοντας ένα σέρβερ offsite που θα συνδέεται και αυτό στις κάμερες και θα καταγράφει και εκείνο.. απλά έψαχνα μήπως υπάρχει κάτι σε software που να καταγράφει εσωτερικά και να στέλνει και σε cloud μόνο του με δικιά του υπηρεσία.

    Με βλέπω να βάλω βάζω iris ή οτιδήποτε πάνω σε έναν από τους σέρβερ μου offsite να καταγράφει και αυτό...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #4
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.318
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Καλός ο Ρώσος, αλλά όλα καλά είναι, όσο καλή είναι η υποστήριξη τους.
    Αν όχι όλα τα περισσότερα έχουν υποστήριξη σε 1,2,3.... servers, fail over server, κτλπ, όλα έχουν να κάνουν με το τι θα αγοράσεις.
    Πρόσεχε με τις εγγραφές στο Cloud και εκτός Site, το GDPR κόβει κ@λους, ιδικά αν είναι εταιρία.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paradox21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσεχε με τις εγγραφές στο Cloud και εκτός Site, το GDPR κόβει κ@λους, ιδικά αν είναι εταιρία.
    Ώπα αυτό δεν το είχα σκεφτεί αλλά βασικά μαξ μια βδομάδα θα κρατάω και έξω ότι κρατάω και στο μαγαζί, απλά αν μπει κάποιος και τα σηκώσει όλα (που σημαίνει θα πάρει και το καταγραφικό στο σερβερ ροομ) ε να έχω κάτι τουλάχιστον.
    Η ασφαλιστική μου πέταξε βασικά το "έχετε καταγραφή εκτός εταιρείας?" και εκεί μπήκα στο τρυπάκι.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #6
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Μπορεί να χρειαστεί να "λερωθείς" λίγο, αλλά τη λύση του ZoneMinder την έχεις κοιτάξει καθόλου;

  7. #7
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Moho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να χρειαστεί να "λερωθείς" λίγο, αλλά τη λύση του ZoneMinder την έχεις κοιτάξει καθόλου;
    Μα ναι, αυτό είπα πριν, αν δεν βρω software που να υποστηρίζει μαμά offsite data σαν έξτρα δυνατότητα (δεν μπορεί να είμαι ο μόνος με τέτοια ανάγκη), απλά θα σηκώσω οτιδήποτε offsite και οι κάμερες θα στέλνουν και εκεί... θεωρώ πως τα 200mbit upload φτάνουν του μαγαζιού αλλά είναι μια καλή ευκαιρία να πιέσω για 1000/1000 στο μαγαζί
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #8
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Moho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να χρειαστεί να "λερωθείς" λίγο, αλλά τη λύση του ZoneMinder την έχεις κοιτάξει καθόλου;
    Το έβαλα χτες για αρχή σε ένα σέρβερ μου εξωτερικού. Το ρύθμισα με 2 κάμερες και καταγράφω και εκεί... το θέμα είναι πως τα data είναι πολλά. Οι 2 Hikvision που του έβαλα προς στιγμήν, στέλνουν η κάθε μια από 500kb. Οκ 12 ip έχω και 8 αναλογικές που θα τις κάνω IP , άρα μιλάμε για σύνολο 20x500kb=10Mb/sec upload.. δλδ 100mbit.... 200mbit έχω upload στη δουλειά που ναι μεν αντέχει αλλά θα χάσω ταχύτητες σε upload backup κλπ (εξού και η 200/200 μισθωμένη ευθύς εξαρχής).

    Στο Options του Zoneminder βλέπω UPLOAD section που στέλνει offsite events αλλά λειτουργεί με ftp/sftp... οκ δεν είναι μεγάλη ζημιά αυτό αλλά λογικά έτσι πρέπει να το δοκιμάσω. Όχι αυτό που έκανα δλδ του να στέλνω το σύμπαν απευθείας έξω και εκεί να είναι το zoneminder και η καταγραφή αλλά να βάλω Zoneminder τοπικά και να κάνω απλά upload events... δεν θα προλάβω σήμερα αλλά θα το κάνω και έτσι να δω...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #9
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Ναι παίξε ελεύθερα, έχει άπειρες επιλογές και σηκώνει πολύ προσαρμογή. Δες στο Wiki και στο Documentation για κόλπα μείωσης των απαιτήσεων σε υπολογιστική ισχύ και σε bandwidth/storage.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-22, 20:30

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας