Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα σας.

    Θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάποιος τρόπος π.χ. σαν τον τρόπο στο παρακάτω βίντεο αλλά ποιο αυτοματοποιημένος που να μπορώ να το σεταρω μια φορά και μετά να κατεβάζει/ανανεώνει μόνο του τις λίστες με τις νέες βάσεις δεδομένων για τις διαφημίσεις ώστε να τις κόβει από οποιαδήποτε συσκευή συνδέσω στο ρουτερ μου.
    Αν έχει δοκιμάσει κανείς τον παραπάνω τρόπο που δείχνει το βίντεο του pcsteps θα τον παρακαλούσα να μας πει κατά πόσο δουλεύει και κατά πόσο αυτοματοποιημένος είναι.

    Και επειδή μερικοί θα πούνε γιατί δεν βάζεις ένα adbock στον browser σου και καθάρισες τους απαντάω ότι θέλω να κόψω τις διαφημίσεις ακόμα και από την smart tv μου που δεν μπορώ να βάλω κάποιο adblock.

    Κάτι τέτοιο μειώνει την ταχύτητα κατεβάσματος μου? Και αν ναι κατά πόσο? Γενικότερα αν κάνω κάτι τέτοιο έχει κάποια επίπτωση στη γραμμή μου?

    Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τις απαντήσεις σας.

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fits79 : 14-02-23 στις 10:59.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Συνοπτικά, υπάρχουν 3 τρόποι να κόψεις τις διαφημίσεις:

    #1 στον browser (adblock κλπ), δεν εμπίπτεις.

    #2 φιλτράροντας σε επίπεδο dns.
    Είτε pi-hole τοπικά (όπως στο βιδεο...), είτε άλλος τοπικός dns + lists (στο router πχ...),
    είτε upstream υπηρεσία dns (nextdns/addguard/etc).
    Αυτό^ θα σου κόψει πολλές (ότι βασίζεται σε plain/unencrypted dns) διαφημίσεις, όχι όλες.
    google/quick και ότι είναι σε app πάνω από tls (ή άλλως encrypted) θα εξακολουθούν
    να δείχνουν τις διαφημίσεις τους.
    Είναι ευκολάκι όμως, οπότε αν θες κάτι φτηνό και χωρίς συντήρηση δες το adguard dns και τα αντίστοιχα.

    #3 βάζοντας ένα proper firewall, που να είναι App.-aware και να κάνει web-filtering.
    Θα κόψει τα-πάντα-όλα, *αλλά* προϋπόθεση είναι ότι έχεις τον πλήρη έλεγχο των hosts
    lan-side και μπορείς να εγκαταστήσεις το cert του firewall (το android-tv δεν ξέρω αν εμπίπτει...),
    γιατί το firewall κάνει mitm για να δεί την κίνηση και τι-είναι-τι.
    Τυπικά οι αντίστοιχες λύσεις = K$ + συνδρομές,
    για το σπίτι μπορείς να δεις τα sophos (free) και untangle (φτηνό),
    ή να ξεκινήσεις με free pfsense/opnsense + plugings και να ελπίζεις ότι θα κόψεις-ράψεις
    ένα κουτί με την λειτουργικότητα ενός ngfw που θα παίζει αξιοπρεπώς.
    Στην οποία περίπτωση κοίτα τα σχετικά θέματα εδώ και τα fora/docs του vendor.

    Το #3 είναι πιο σωστό και έχει περισσότερες δυνατότητες,
    αλλά θέλει νάσαι ολίγον geek, +ένα ικανό μηχάνημα x86 για να τρέχει το firewall 24/7,
    +το ότι είναι ένα μηχάνημα ακόμα που θες να αλλάζεις τις πάνες του.

    Ο μαγικός τρόπος που θα βάλουμε στο Lan ένα κουτάκι με 50$ και θα κόβει τα πάντα αυτόματα
    δεν υπάρχει, και όσο περνάει ο καιρός και γίνονται όλα encrypted όλο και πιο δύσκολο θα γίνεται.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Όσο αφορά τον browser σε υπολογιστή βάζεις έναν adblocker addon και καθάρισες έλα όμως που για την τηλεόραση δεν δουλεύει κάτι τέτοιο.
    Δοκίμασα μέχρι να βάλω και τον adguard dns στην τηλεόραση αλλά πάλι δεν δούλευε μια χαρά διαφημίσεις είχα.
    Με ενδιαφέρει να κόβει τις διαφημίσεις από παντού και κυρίως από την Samsung τηλεόραση μου με tizen λειτουργικό και την youtube εφαρμογή.

    Υποθέτω η raspberry pi λογική θα δουλεύει και για την τηλεόραση.

    Η λύση "dns + lists (στο router πχ...)," που λες πρότεινε μου κάτι ποιο συγκεκριμένο.
    Πες μου τι ακριβώς πρέπει να βάλω στο ρουτερ μου για να δω αν δουλεύει αυτή η λύση.

    Για την 3 λύση που λες κατάλαβα το firewall αλλά όλα τα άλλα που λες δεν τα κατάλαβα.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το youtube το ξεχνάς, οι διαφημίσεις είναι μέσα στο video, αν δεν θέλεις διαφημίσεις στο youtube τότε πας σε premium


    Για δοκιμή βάλε τους dns του adguard στον router και στον dhcp, αλλά ήδη αναφέρεις πως το έχεις δοκιμάσει στην τηλεόραση

  5. #5
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Δεν λέω αυτές που είναι μέσα στο βίντεο αλλά γι' αυτές που είναι πριν καν ξεκινήσει το βίντεο ή ενώ παίζει το βίντεο σταματάει δείχνει μερικές και συνεχίζει το βίντεο.

    Αυτό που λες περί adguard dns το έχω δοκιμάσει παλιότερα και δεν δούλεψε καθόλου.
    Το δοκίμασα και τώρα και στο πρώτο βίντεο που έβαλα πέταξε κανονικά διαφήμιση πριν καν ξεκινήσει το βίντεο.

    Εννοείτε είχα κάνει restart tv & router.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν λέω αυτές που είναι μέσα στο βίντεο αλλά γι' αυτές που είναι πριν καν ξεκινήσει το βίντεο ή ενώ παίζει το βίντεο σταματάει δείχνει μερικές και συνεχίζει το βίντεο.
    Αυτές που λες είναι μέσα στο βίντεο

  7. #7
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Πως είναι μέσα στο βίντεο αφού τις δείχνει πριν καν το βίντεο?
    Και σε αυτές που δείχνει ενώ παίζει το βίντεο και αυτές είναι εκτός βίντεο γιατί σταματάει το βίντεο που παίζει και δείχνει την διαφήμιση και αν ήταν μέσα στο βίντεο όπως λες γιατί το adblocker σε έναν οποιοδήποτε pc internet browser δουλεύει μια χαρά και τις κόβει όλες?
    Και ποτέ δεν είναι οι ίδιες διαφημίσεις και στον ίδιο χρόνο του βίντεο.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Γιατί κάθε φορά το ίδιο με εσένα;
    Οι διαφημίσεις είναι Hardcoded μέσα στο βίντεο, δεν θέλεις να το καταλάβεις; μην το καταλαβαίνεις, over and out

  9. #9
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ενδιαφέρει να κόβει τις διαφημίσεις από παντού και κυρίως από την Samsung τηλεόραση μου με tizen λειτουργικό και την youtube εφαρμογή.
    *Αν* μπορείς κάπως να εγκαταστήσεις δικό σου cert στο tizen (δεν το ξέρω),
    θα μπορούσες να κόψεις τις διαφημίσεις και του google με την χρήση ενός proper-firewall.
    Και οπωσδήποτε όχι αυτές που είναι embedded στο video stream,
    αλλά θα μπορούσες πχ να κόψεις τις διαφημίσεις στο store ή στα σκουπίδια που σου προτείνει να δεις.
    Και όλα αυτά επί της αρχής, ναι?
    Ο γούγλης εξελίσσεται και αυτός, κάτι που δουλεύει σήμερα δεν είναι απαραίτητο ότι θα δουλεύει αύριο,
    και οπωσδήποτε είναι προς το συμφέρον του να το κάνει απολύτως δύσκολο να κόψεις τις διαφημίσεις του.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω η raspberry pi λογική θα δουλεύει και για την τηλεόραση
    disclaimer: Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει η tv σου και τι ακριβώς κάνει το tizen
    (αν θες να μάθεις, μπορείς να ψάξεις τα docs του tizen που απευθύνονται στους devs).
    Αυτού λεχθέντος, μάλλον θάναι όλα πάνω απο tls/quick,
    οπότε όπως δεν κόπηκαν οι διαφημίσεις με τον adguard dns, για τους ίδιους λόγους εξίσου δεν θα κοπούν και με το pi-hole,
    ή/και έχει δικούς του hardcoded dns που χρησιμοποιεί αν δεν του αρέσουν οι απαντήσεις που παίρνει απο τους dns του συστήματος.
    Αυτά κάνοντας υποθέσεις, δεν έχω tizen, δεν έχω στημένο pi-hole.
    Πάντως το nextdns που χρησιμοποιώ (και κάνει ότι κάνει και το pi-hole, απλώς το κάνει στο cloud αντί νάχεις ένα pi να τρέχει τοπικά)
    καθόλου δεν κόβει τις διαφημίσεις του google στο ccwgtv που έχω.

    Είπαμε, απλό dns filtering (adguard/pi-hole/etc) θα κόψει ότι είναι πάνω απο Plain-dns.
    H x tv και ότι google/quick/tls δεν κόβονται έτσι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λύση "dns + lists (στο router πχ...)," που λες πρότεινε μου κάτι ποιο συγκεκριμένο.
    Αν το x router που χρησιμοποιείς έχει την δυνατότητα να φορτώσει λίστες της επιλογής σου στον τοπικό dns resolver του (mtik/pfsense/wrt/ότι)
    μπορείς να το στήσεις να κάνει το router την δουλειά που κάνει το Pi-hole.
    Την ίδια δουλειά θα κάνει (όσον αφορά την αποτελεσματικότητα του πράγματος) απλώς δεν θα έχεις να τρέχεις +1 pi.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μου τι ακριβώς πρέπει να βάλω στο ρουτερ μου για να δω αν δουλεύει αυτή η λύση
    Αναλόγως το router.
    Αν είχες ένα wrt ή ένα pfsense (πχ) υπάρχουν τα σχετικά πακέτα που τα εγκαθιστάς και κάνει το router dns-based ad-blocking.
    Στο δικό μου fritzbox (που οπωσδήποτε δεν μπορώ να εγκαταστήσω κάτι, αλλά υποστηρίζει DOT και μπορώ να ορίσω δικούς μου dns) χρησιμοποιώ την υπηρεσία nextdns.
    Δουλεύει, κόβει πολλά, όχι δεν κόβει τις διαφημίσεις του youtube ή του ccgtv (όπως εξίσου δεν θα τις έκοβε το pi-hole...),
    αλλά για €1,99/μήνα ok είναι.
    Την ίδια δουλειά κάνουν και το adguard, και όποιος-άλλος-dns-provider-δεν-ξέρω.
    Μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο από αυτά, σχετικές οδηγίες θα βρεις στα sites των.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την 3 λύση που λες κατάλαβα το firewall αλλά όλα τα άλλα που λες δεν τα κατάλαβα
    Αναμενόμενο & κατανοητό.
    Είναι μεγάλο θέμα, και το forum δεν προσφέρεται για να γράψεις βιβλίο περί firewalling/web-filtering
    (άσε που υπάρχουν άλλοι απείρως πιο καταρτισμένοι από μένα για να γράψουν...).
    Hints ήταν όλα αυτά, να σε κατευθύνουν προς ποια κατεύθυνση πρέπει να ψάξεις ο ίδιος,
    και τι να περιμένεις από τις διαθέσιμες λύσεις.

    Θες κάτι απλό + εύκολο + φτηνό = pihole/nextdns/adguard ή άλλη αντίστοιχη λύση,
    θα κόψει ότι μπορεί να κόψει, υπάρχουν περιορισμοί, η αποτελεσματικότητα του θα μειώνεται με το πέρασμα του χρόνου
    καθώς όλο και περισσότεροι θα χρησιμοποιούν encrypted επικοινωνία.

    Θες κάτι καλύτερο και θες να ασχοληθείς/διαβάσεις/πληρώσεις? μια χαρά, ωραίο project είναι, στήσε ένα proper-firewall και βλέπεις πως θα πάει.
    Θα κόψει τις περισσότερες διαφημίσεις, δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα για σπίτι όσο δεν είσαι geek.
    Οπωσδήποτε δεν είναι set-it-and-forget-it.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.055
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Νομιζα το νήμα θα ειχε κοπεί.

    Αν θες την γνώμη μου, το Youtube premium ειναι μονόδρομος και δίνει και μουσική. Δεν το έχω βάλει αλλά αυτό το spotify ειναι τραγωδία ux για μένα και άρα με ένα σπάρο δύο τριγώνια. Από την άλλη, τουλάχιστον τα καναλιά που παρακολουθώ εγώ αξίζουν τα λεφτά τους και προσέχουν που πετάνε διαφημίσεις (πχ όχι στην μέση του βίντεο). Τα sponsorships ειναι ενοχλητικά αλλά όπως είπα, κάπως πρέπει να έχουν και εισόδημα γιατί αλλιώς πίσω στην σαβούρα της TV

  11. #11
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ακόμα και στο desktop σε οποιονδήποτε browser χωρίς adblock ενεργό έχει κανονικά διαφημίσεις ακόμα και αν έχω στο ρουτερ τους adguard dns.

    Εν ολιγης το adguard dns δεν κάνει απολύτως τίποτα πουθενά.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας