Σελ. 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 149
  1. #46
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δεν γνωρίζω αν έχει διαφορά λόγω VDSL, αλλά σε FTTH μόλις πριν λίγες μέρες ζήτησα αναβάθμιση από 100άρι 3Ρ Full σε αντίστοιχο 300άρι (λήξη 1ος/2025) και έφαγα άκυρο καθώς δεν υπάρχει ακόμη τέτοιο πακέτο.
    Σε περίπτωση διακοπής, πληρώνω κανονικά και με τον νόμο το πέναλτι.
    Πόσους μήνες συνολικά έχεις το 3P; Δεν ρωτώ για την τυχόν ανανέωση, αλλά από τότε που το έβαλες για πρώτη φορά.
    Κάνε μια προσπάθεια ξανά, προφανώς έπεσες σε υπάλληλο που κοιμόταν όρθιος/ια.
    Ξέρω άλλους 2 που έκαναν αυτή την αναβάθμιση (πελάτες μου), και έχω δει και στο forum εδώ 2-3 ακόμα ίδιες περιπτώσεις.

    Στο 3P είμαι τουλάχιστον 4 χρόνια, πιθανότατα και 5.

  2. #47
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Core2Extreme Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο 3P είμαι τουλάχιστον 4 χρόνια, πιθανότατα και 5.
    Αν είσαι πάνω από 2 χρόνια τότε η TV είναι σε 3Ρ πρόγραμμα μόνον τους πρώτους 24 μήνες. Μετά, κάθε ανανέωση της TV γίνεται σε 12μηνη βάση σε αντίθεση με την κύρια σύνδεση που συνεχίζει σε 24μηνη, οπότε διαχωρίζονται αυτές οι 2 και είναι ανεξάρτητες. Τώρα φυσικά μπορεί να γίνει αυτό που λες. Αλλά όταν και οι 2 είναι συνδεδεμένες και έχουν την ίδια χρονική δέσμευση των 24 μηνών, δεν διαχωρίζονται και πάνε πακέτο (η δική μου περίπτωση).

  3. #48
    Εγγραφή
    10-07-2022
    Περιοχή
    Αμύνταιο
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H267A
    SNR / Attn
    (dB) / 6.1(dB)
    Ναι για ούτε το 1% του πληθυσμού που έχει αποκλειστικά από την Nova οπτικές ίνες ως το σπίτι. Μάρκετινγκ κόλπο είναι. Άσε μας βρε Nova

  4. #49
    Εγγραφή
    17-01-2008
    Περιοχή
    DSLAM - Ροστάν
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για εμένα που η voda μου κάνει προσφορά 27€ για την 50άρα που έχω, αξίζει μια προσπάθεια στη nova.
    Αναμένοντας αντιπροσφορά βέβαια.
    Κι αν δεν ξέρω τι να βάνω
    την τελεία κάνω άνω.

  5. #50
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.246
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αν είσαι πάνω από 2 χρόνια τότε η TV είναι σε 3Ρ πρόγραμμα μόνον τους πρώτους 24 μήνες. Μετά, κάθε ανανέωση της TV γίνεται σε 12μηνη βάση σε αντίθεση με την κύρια σύνδεση που συνεχίζει σε 24μηνη, οπότε διαχωρίζονται αυτές οι 2 και είναι ανεξάρτητες. Τώρα φυσικά μπορεί να γίνει αυτό που λες. Αλλά όταν και οι 2 είναι συνδεδεμένες και έχουν την ίδια χρονική δέσμευση των 24 μηνών, δεν διαχωρίζονται και πάνε πακέτο (η δική μου περίπτωση).
    jkoukos ειχα cosmote 3play play 200αρα 2ετες συμβολαιο που δεν ειχε ληξει στα 57 euro και μια χαρα δεχθηκαν την αλλαγη σε double play 300mbps στα 37euro. Μαλιστα μου ηρθε και ο πρωτος λογαριασμος στο 2play 300mbps στα 18ευρο αφου μου εκαναν και επιστροφη ποσου για το tv που εκοψα ενα 3μηνο πριν τελειωσει το 24μηνο.
    Μιλα με καποιον σχετικο υπαλληλο. Ο δικος μου χρειαστηκε να το επιβεβαιωσει σε προισταμενο του οτι δε θα εχω πεναλτυ.

  6. #51
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    jkoukos ειχα cosmote 3play play 200αρα 2ετες συμβολαιο που δεν ειχε ληξει στα 57 euro και μια χαρα δεχθηκαν την αλλαγη σε double play 300mbps στα 37euro. Μαλιστα μου ηρθε και ο πρωτος λογαριασμος στο 2play 300mbps στα 18ευρο αφου μου εκαναν και επιστροφη ποσου για το tv που εκοψα ενα 3μηνο πριν τελειωσει το 24μηνο.
    Μιλα με καποιον σχετικο υπαλληλο. Ο δικος μου χρειαστηκε να το επιβεβαιωσει σε προισταμενο του οτι δε θα εχω πεναλτυ.
    Μα δεν αναφέρομαι σε 2P που εκεί δεν θα είχα θέμα και μου το είπαν ότι μπορούσαν να το προχωρήσουν. Έχω 3Ρ όπου ακόμη και σήμερα η εταιρεία έχει πακέτα μέχρι 200Mbps (μου το έδιναν) ενώ ήθελα το 300άρι.
    Μάλιστα η σύνδεση είναι καινούργια (23/1 ενεργοποιήθηκε) οπότε αν έσπαγα το 3Ρ σε 2Ρ θα είχα πέναλτι. Και αυτό είναι επιβεβαιωμένο.

    Μου ανέφεραν ότι σύντομα θα εμφανισθούν και τα πακέτα 3Ρ σε μεγαλύτερες ταχύτητες οπότε θα μπορώ να το κάνω.
    Παρεμπιπτόντως, τα πακέτα αυτά ήδη έχουν εγκριθεί από τέλος Νοέμβρη του 2022 από την ΕΕΤΤ και απλά δεν τα έχει ακόμη παρουσιάσει η εταιρεία.

  7. #52
    Εγγραφή
    30-08-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/20Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Power Station
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κάνουν και οι άλλες (βασικά η vofafone) και μάντεψε είναι ελεύθερος και ο ΟΤΕ να το κάνει (για οπτικές)
    Έστειλα μήνυμα στη Vodafone για επικοινωνία καθώς λήγει το SFBB και το συμβόλαιό μου σε ένα μήνα. Εσύ πώς πήρες προσφορά για το ιδιόκτητο της Vodafone και αν ναι έχεις κάποιες ενδεικτικές τιμές καλύτερες από αυτές που δίνουν στη σελίδα τους;

  8. #53
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.404
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheAccountant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την στιγμη που ειναι κοινα κυκλωματα, και εχουν συμφωνησει στην απο κοινου χρήση, ειναι μια ιδιαιτερα κακη κινηση ο διαχωρισμός αυτος μεσω ταχύτητας.

    Στην ουσια θα δημιουργηθει στρέβλωση αγορας που καποιες περιοχες θα ειναι γκετο Nova, καποιες Cosmote και κάποιες Voda. Οταν κατατμιζόταν ο χάρτης και γινοταν ανάθεση περιοχών για την αναπτυξη fiber για να αποφευχθουν και τα πολλαπλα σκαψίματα, δεν νομιζω οτι αυτο ειχαν κατα νου οι ιθυνοντες.


    Μου φαινεται λάθος η εγκριση των πακέτων αυτων.
    Μάλλον δεν έχεις καταλάβει κάτι. Τα κυκλώματα μπορεί να είναι κοινά αλλά οι άλλοι πληρώνουν ενοίκιο στην ΝΟΒΑ. Το δίκτυο οπτικών ινών ανήκει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε αυτήν, οπότε γι' αυτό στο δικό της δίκτυο έχει αυτές τις τιμές. Το ίδιο έχουν πράξει και οι άλλοι 2 αντίστοιχα. Όσον αφορά στις περιοχές για οπτική μπορεί να περάσει δικές του όποιος θέλει σε όποια περιοχή επιθυμεί. Παλιά ίσχυε αυτό με το χαλκό ότι ο καθένας είχε την περιοχή του. Έχει αναφερθεί ότι η ΝΟΒΑ σκάβει σε "περιοχή" της COSMOTE στην Ν. Φιλαδέλφεια. Θα γίνουν οι δρόμοι σουρωτήρι στο τέλος αν σκάβει ο καθένας για πάρτυ του. Θα βλέπεις 3-4 χαντάκια το ένα δίπλα στο άλλο πάνω στην άσφαλτο.

  9. #54
    Εγγραφή
    06-02-2009
    Περιοχή
    σερρες
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19905 kbit/s, 1020kbit
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    thomson TG585V7
    πολυ διαφημιση για το τιποτα ουτε 10% δεν εχουν καλυψη που ειναι ο χαρτης διαθεσιμοτιτας για μεγαλες ταχυτητες?
    cpu ryzen 3 2200 ram corsair 8g 3200mhz mother GA-AX370M-DS3H psu seasonic 430 ssd kingstone 120g hd 500g

  10. #55
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panatas Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολυ διαφημιση για το τιποτα ουτε 10% δεν εχουν καλυψη που ειναι ο χαρτης διαθεσιμοτιτας για μεγαλες ταχυτητες?
    Εδώ διαφημίζουν 10 Gbps από τώρα, για το 2027...

    Χειρότερη διαφήμιση και από το "Giga Network" της άλλης.

  11. #56
    Εγγραφή
    24-10-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    289
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Tp-Link TD-W8961ND
    Επεσε στα χέρια μου ένα χαρτί απο τη ΝΟΒΑ, υπογεγραμμένο από έναν τηλεπικοινωνιακό σύμβουλο (με όνομα και υπογραφή), όπου αφού του τηλεφώνησα και μου μιλούσε λες και είμαστε κολλητάρια (!!!), με λίγα λόγια μου είπε πως
    αν κάνω νέο συμβόλαιο στα 500mpbs FTTH (ισχύουν αυτά τα νούμερα??), θα έχω 6 μήνες δωρεάν πάγια (!!!!), δλδ δεν θα πληρώνω τίποτα και καλά επειδή τελειώσαν τα voucher που έδινε το κράτος και πλέον αυτή την προσφορά την έχει αποροφήσει η ίδια η εταιρία, συν απεριόριστα προς σταθερά και κινητά και όλα αυτά με 26€ το μήνα...

    Πόσο μούφα μπορεί να είναι αυτό??

    Ειδικά απο τον τρόπο που μιλοούσε ο συγκεκριμένος, δυσκολεύομαι πολύ να το πιστέψω.


  12. #57
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kruder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επεσε στα χέρια μου ένα χαρτί απο τη ΝΟΒΑ, υπογεγραμμένο από έναν τηλεπικοινωνιακό σύμβουλο (με όνομα και υπογραφή), όπου αφού του τηλεφώνησα και μου μιλούσε λες και είμαστε κολλητάρια (!!!), με λίγα λόγια μου είπε πως
    αν κάνω νέο συμβόλαιο στα 500mpbs FTTH (ισχύουν αυτά τα νούμερα??), θα έχω 6 μήνες δωρεάν πάγια (!!!!), δλδ δεν θα πληρώνω τίποτα και καλά επειδή τελειώσαν τα voucher που έδινε το κράτος και πλέον αυτή την προσφορά την έχει αποροφήσει η ίδια η εταιρία, συν απεριόριστα προς σταθερά και κινητά και όλα αυτά με 26€ το μήνα...

    Πόσο μούφα μπορεί να είναι αυτό??

    Ειδικά απο τον τρόπο που μιλοούσε ο συγκεκριμένος, δυσκολεύομαι πολύ να το πιστέψω.
    Κάποια στιγμή η ίδια η Nova έδινε 3 μήνες δωρεάν σε όλους τους νέους, όποτε ναι μπορεί να παίζει, σε κάθε περίπτωση θα αναφέρεται στο συμβόλαιο πριν υπογράψεις

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leopseft Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έστειλα μήνυμα στη Vodafone για επικοινωνία καθώς λήγει το SFBB και το συμβόλαιό μου σε ένα μήνα. Εσύ πώς πήρες προσφορά για το ιδιόκτητο της Vodafone και αν ναι έχεις κάποιες ενδεικτικές τιμές καλύτερες από αυτές που δίνουν στη σελίδα τους;
    Δεν έχω κάτι εγώ, εχω διαβάσει στο φόρουμ για κόσμο που πήρε καλύτερες τιμές

  13. #58
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kruder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επεσε στα χέρια μου ένα χαρτί απο τη ΝΟΒΑ, υπογεγραμμένο από έναν τηλεπικοινωνιακό σύμβουλο (με όνομα και υπογραφή), όπου αφού του τηλεφώνησα και μου μιλούσε λες και είμαστε κολλητάρια (!!!), με λίγα λόγια μου είπε πως
    αν κάνω νέο συμβόλαιο στα 500mpbs FTTH (ισχύουν αυτά τα νούμερα??), θα έχω 6 μήνες δωρεάν πάγια (!!!!), δλδ δεν θα πληρώνω τίποτα και καλά επειδή τελειώσαν τα voucher που έδινε το κράτος και πλέον αυτή την προσφορά την έχει αποροφήσει η ίδια η εταιρία, συν απεριόριστα προς σταθερά και κινητά και όλα αυτά με 26€ το μήνα...

    Πόσο μούφα μπορεί να είναι αυτό??

    Ειδικά απο τον τρόπο που μιλοούσε ο συγκεκριμένος, δυσκολεύομαι πολύ να το πιστέψω.
    Ζήτησε να σου στείλει το συμβόλαιο για υπογραφή.
    Εκεί θα δεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #59
    Εγγραφή
    24-10-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    289
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Tp-Link TD-W8961ND
    [QUOTE=sdikr;7393684]Κάποια στιγμή η ίδια η Nova έδινε 3 μήνες δωρεάν σε όλους τους νέους, όποτε ναι μπορεί να παίζει, σε κάθε περίπτωση θα αναφέρεται στο συμβόλαιο πριν υπογράψεις

    - - - Updated - - -

    Οσον αφορά τις ταχύτητες που λέει, τα 500mbps ισχύουν (λογικά απο τη στιγμή που είναι FTTH θα πρέπει να ισχύουν) ή θα πιάνω με το ζόρι 100?


  15. #60
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kruder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσον αφορά τις ταχύτητες που λέει, τα 500mbps ισχύουν (λογικά απο τη στιγμή που είναι FTTH θα πρέπει να ισχύουν) ή θα πιάνω με το ζόρι 100?
    Ισχύουν στις περιοχές που έχεις δίκτυο η Nova/wind για οπτικές, αν το δίκτυο είναι απο ΟΤΕ θα είσαι στα 100
    τα 500 σε περίπτωση που είσαι σε τέτοια περιοχή λογικά θα τα πιάνεις, ίσως όχι όλες τις ώρες αλλά θα τα πιάνεις

Σελ. 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας