Σελ. 7 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 256789 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 149
  1. #91
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Όσο είχα wind, μέχρι πέρυσι τον Απρίλιο δηλαδή, μόνο με την αλλαγή dns έμπαινα παντού.

    Εννοείται τα ipv6 παντού και πάντα είναι off.

  2. #92
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα εφτιαξα ενός φίλου με αλλαγή DNS σε ένα Zyxel (100αρα wind)
    Σε άλλον με αλλο ρουτερ έπαιξε με απενεργοποιηση του ipv6 γιατί καρφωνε ipv6 dn
    Δίνει η Wind πλέον ipv6?

  3. #93
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrislamp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλος μου τις προαλλες πηγε στο καταστημα να πληρωσει τον λογαριασμο και του λενε οτι θα μπορουσε να βαλει 500αρα ή 1000αρα. Στο περιστερι....που δεν εχει οπτικες ινες...
    Ειλικρινα χρειαζεσαι να εισαι ειδικη περιπτωση βλακιας για να πεις κατι τετοιο.
    Είναι θέμα χρόνου η Nova (και οποιοσδήποτε άλλος πάροχος ακολουθεί παρόμοια τακτική) να δώσει τις ίδιες ταχύτητες σε όλα τα δίκτυα.
    Τέτοιοι πειραματισμοί κρατάνε για λίγους μήνες.

  4. #94
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να συμπληρώσω ότι στο τελευταίο δεν είχα χρόνο να το ψάξω ιδιαίτερα και του απενεργοποιησα το ipv6 από την κάρτα δικτύου του, επειδή δεν έβρισκα απενεργοποιηση ipv6 από το ρουτερ.
    Αν μου επιτρέπεται μια φιλική συμβουλή/παρότρυνση: σταματήστε παρακαλώ πολύ να ακολουθείτε αυτή την τακτική. Δεν κλείνουμε το ipv6 επειδή δεν δουλεύει όπως θα θέλαμε το DNS στο v4 ή επειδή δεν ξέρουμε πως λειτουργεί ή επειδη κάπου διαβάσαμε ότι ειναι ο διάολος επι της γης. Δεν είμαστε στο 2006 και δεν τρέχουμε vista. Είμαστε στο 2023 και το ipv6 λειτουργεί παγκόσμια άψογα και είναι πλέον σε όλα τα λειτουργικα το preferred protocol γι' αυτο και οπως ανεφερε και ο deniSun αν θέλουμε να αλλαξουμε τους DNS, τους αλλάζουμε και στα 2 πρωτόκολλα και όχι μόνο στο v4 γιατι o resolver στέλνει τα request πρώτα με ipv6. Αυτό ειναι το πρόβλημα και η λύση είναι απλή -> δηλώστε και στο v6 τους DNS που θέλετε.

    Αν δεν έχει ο πάροχος ipv6 support (η πρώην nova/forthnet έχει εξ όσων γνωρίζω) ή τέλος πάντων υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το v6 ο resolver θα γυρίσει αυτόματα σε ipv4. Και πάλι δεν χρειάζεται να κάνετε τίποτα απολύτως.

    Ένα σωρό πρωτόκολλα έχει τσεκαρισμένα by default στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου αλλα δεν είδα κανέναν να τα απενεργοποιεί όταν δεν του ανοίγει ο θείος. Γιατι δεν τα κλείνετε και εκείνα?

    Μόνο χαμένος βγαίνει κάποιος εαν απενεργοποιήσει το ipv6 και μάλιστα κινδυνεύει να έχει περισσότερα προβλήματα με μια τόσο βάρβαρη κίνηση. Τα λειτουργικά και οι εφαρμογές πλέον θεωρούν δεδομένο το ipv6 stack και σε περίπτωση που δεν το βρούν αντιδρούν άσχημα/απρόβλεπτα. Αρκετές εφαρμογές και υποσυστήματα του λειτουργικού που δεν είναι ορατά στον απλό χρήστη χρησιμοποιούν δυνατότητες και features του v6 που δεν υπάρχουν στο v4 για να κάνουν την δουλειά τους ή για καλύτερο performance.

    Ακόμα και η microsoft το γράφει: We do not recommend that you disable IPv6 or its components. If you do, some Windows components may not function.

    Το πόσο ανώτερο είναι το v6 έναντι του v4 δεν θα το σχολιάσουμε τώρα γιατί είμαστε ήδη offtopic. Δεν το ορίσανε για πλάκα ως preferred protocol.

    Ενδεικτικά και κλείνω:

    - no NAT/conntracking -> το CPE δεν αναλώνει cpu/μνήμη/χρόνο με το να τηρεί τεράστια και περίπλοκα conntrack tables -> faster browsing
    - auto configuration/neighbor discovery -> ο χρήστης δεν χρειάζεται DHCP/δεν δηλώνει πουθενά τίποτα -> ούτε καν το default gateway -> o router κανονίζει αυτόματα τα πάντα και αν δεν υπάρχει router οι σταθμοί ρυθμίζονται μόνοι τους για επικοινωνία μεταξύ τους μέσα στο LAN.
    - native ipsec
    - native QoS (flow labels)
    - efficient routing -> τεράστια ipv6 blocks (= τεράστια "μάζα" σταθμών/χρηστών) ρουτάρονται στο διεθνές internet αμέσως με ενα απλό match στο routing table των routers
    - checksum headers -> δεν υπάρχουν -> τέρμα ο κάθε ενδιάμεσος router/hop να τρώει χρόνο και resources να υπολογίζει τα checksums
    - no IP fragmentation -> path MTU discovery by default -> δεν ασχολούνται οι ενδιάμεσοι routers/hops με το αν το πακέτο χωράει ή δεν χωράει και πρέπει να το σπάσουν
    - και άλλα εξωτικά (mobility, extension headers) που ίσως τώρα δεν χρησιμοπούνται κατα κόρον αλλά σιγά-σιγά θα έρθουν

    Αυτά και σας ευχαριστώ

  5. #95
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.933
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα σωρό πρωτόκολλα έχει τσεκαρισμένα by default στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου αλλα δεν είδα κανέναν να τα απενεργοποιεί όταν δεν του ανοίγει ο θείος. Γιατι δεν τα κλείνετε και εκείνα?
    Ποιο άλλο Internet Protocol έχει; Δεν βλέπω κάποιο άλλο εκτός από IPv4 και IPv6. Και, μεταξύ μας, κανένα άλλο από όσα έχει τσεκαρισμένα (που δεν είναι πρωτόκολλα) δεν ευθύνεται ούτε για το ότι δεν ανοίγει ο θείος ούτε για άλλα προβλήματα λόγω κακής υλοποίησης του IPv6 από τον πάροχο (είχαν αναφέρει σε άλλο θέμα προβληματικό routing και αργό fallback σε IPv4 που ήταν εμφανές σε καθημερινή χρήση, π.χ. στο άνοιγμα σελίδων. Γιατί να ασχολείται αυτή τη στιγμή ο χρήστης για κάτι τέτοιο για πλεονεκτήματα που ούτε καν θα καταλάβει, άραγε; ).

  6. #96
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Το ipv6 παντα κλειστο. Μα παντα. Δε θα μπω στη διαδικασια να συζητησω για το ποσο αχρηστο ειναι και οτι ποτε δε θα επικρατησει στη μορφη που ειναι τωρα και ας το λεει και η microsoft και η ΝΑΣΑ και ο πεθερος μου, επειδη με καποιους σαφως διαφωνουμε.
    Άλλα Ντάλλα....

  7. #97
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μου επιτρέπεται μια φιλική συμβουλή/παρότρυνση: σταματήστε παρακαλώ πολύ να ακολουθείτε αυτή την τακτική. Δεν κλείνουμε το ipv6 επειδή δεν δουλεύει όπως θα θέλαμε το DNS στο v4 ή επειδή δεν ξέρουμε πως λειτουργεί ή επειδη κάπου διαβάσαμε ότι ειναι ο διάολος επι της γης. Δεν είμαστε στο 2006 και δεν τρέχουμε vista. Είμαστε στο 2023 και το ipv6 λειτουργεί παγκόσμια άψογα και είναι πλέον σε όλα τα λειτουργικα το preferred protocol γι' αυτο και οπως ανεφερε και ο deniSun αν θέλουμε να αλλαξουμε τους DNS, τους αλλάζουμε και στα 2 πρωτόκολλα και όχι μόνο στο v4 γιατι o resolver στέλνει τα request πρώτα με ipv6. Αυτό ειναι το πρόβλημα και η λύση είναι απλή -> δηλώστε και στο v6 τους DNS που θέλετε.

    Αν δεν έχει ο πάροχος ipv6 support (η πρώην nova/forthnet έχει εξ όσων γνωρίζω) ή τέλος πάντων υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το v6 ο resolver θα γυρίσει αυτόματα σε ipv4. Και πάλι δεν χρειάζεται να κάνετε τίποτα απολύτως.

    Ένα σωρό πρωτόκολλα έχει τσεκαρισμένα by default στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου αλλα δεν είδα κανέναν να τα απενεργοποιεί όταν δεν του ανοίγει ο θείος. Γιατι δεν τα κλείνετε και εκείνα?

    Μόνο χαμένος βγαίνει κάποιος εαν απενεργοποιήσει το ipv6 και μάλιστα κινδυνεύει να έχει περισσότερα προβλήματα με μια τόσο βάρβαρη κίνηση. Τα λειτουργικά και οι εφαρμογές πλέον θεωρούν δεδομένο το ipv6 stack και σε περίπτωση που δεν το βρούν αντιδρούν άσχημα/απρόβλεπτα. Αρκετές εφαρμογές και υποσυστήματα του λειτουργικού που δεν είναι ορατά στον απλό χρήστη χρησιμοποιούν δυνατότητες και features του v6 που δεν υπάρχουν στο v4 για να κάνουν την δουλειά τους ή για καλύτερο performance.

    Ακόμα και η microsoft το γράφει: We do not recommend that you disable IPv6 or its components. If you do, some Windows components may not function.

    Το πόσο ανώτερο είναι το v6 έναντι του v4 δεν θα το σχολιάσουμε τώρα γιατί είμαστε ήδη offtopic. Δεν το ορίσανε για πλάκα ως preferred protocol.

    Ενδεικτικά και κλείνω:

    - no NAT/conntracking -> το CPE δεν αναλώνει cpu/μνήμη/χρόνο με το να τηρεί τεράστια και περίπλοκα conntrack tables -> faster browsing
    - auto configuration/neighbor discovery -> ο χρήστης δεν χρειάζεται DHCP/δεν δηλώνει πουθενά τίποτα -> ούτε καν το default gateway -> o router κανονίζει αυτόματα τα πάντα και αν δεν υπάρχει router οι σταθμοί ρυθμίζονται μόνοι τους για επικοινωνία μεταξύ τους μέσα στο LAN.
    - native ipsec
    - native QoS (flow labels)
    - efficient routing -> τεράστια ipv6 blocks (= τεράστια "μάζα" σταθμών/χρηστών) ρουτάρονται στο διεθνές internet αμέσως με ενα απλό match στο routing table των routers
    - checksum headers -> δεν υπάρχουν -> τέρμα ο κάθε ενδιάμεσος router/hop να τρώει χρόνο και resources να υπολογίζει τα checksums
    - no IP fragmentation -> path MTU discovery by default -> δεν ασχολούνται οι ενδιάμεσοι routers/hops με το αν το πακέτο χωράει ή δεν χωράει και πρέπει να το σπάσουν
    - και άλλα εξωτικά (mobility, extension headers) που ίσως τώρα δεν χρησιμοπούνται κατα κόρον αλλά σιγά-σιγά θα έρθουν

    Αυτά και σας ευχαριστώ
    Επειδή δεν ξέρω αν είμαστε ακριβώς ontopic με το συγκεκριμένο θέμα απλά 2 πραγματάκια..
    Καταρχήν να πω πως εν μέρει συμφωνώ μαζί σου. Κι εγώ σε γενικές γραμμές, ειδικά σε home καταστάσεις δεν απενεργοποιώ το v6. Ειδικά όταν έχεις τον έλεγχο εσύ και είναι στημένα κάποια πράγματα σωστά, δεν υπάρχει κανένας λόγος απενεργοποίησης. Και όντως κάποια πράγματα δεν παίζουν σωστά αν το απενεργοποιήσεις (π.χ. το NUT έχει θέμα σε linux με το ipv6 disabled). Επειδή όμως εδώ μέσα κάποιοι είμαστε πιανίστες σε μπουρδ#λ@ (για αυτούς που ξέρουν το ανέκδοτο), ειδικά στο παρελθόν και σε εταιρικά δίκτυα το ipv6 έπρεπε να γίνει disable γιατί είχε φάει πολύς κόσμος πολλές σφαλιάρες με το ipv6 ενεργοποιημένο. Και αυτό, καλώς ή κακώς έχει μείνει πλέον σαν απωθημένο σε κάποιους παλιότερους.
    Στο ίντερνετ λύνει προβλήματα, μέσα σε εσωτερικα δίκτυα μόνο δημιουργούσε. Και όσον αφορά στα recommendations της Microsoft, άστο, μην το σχολιάσω καλύτερα..
    Τέλος και αυτό το αναφέρω μόνο και μόνο επειδή στην απάντησή σου παρέθεσες αυτό που έγραψα (δεν παρεξηγήθηκα ή τίποτα τέτοιο χαζό ε; κουβέντα κάνουμε.. ) στην προκειμένη περίπτωση το έκανα απλά και μόνο γιατί δεν είχα χρόνο και δεν έβρισκα στο κ@λοσάπιο το ρούτερ ρύθμιση για ipv6. (το πιο πιθανό είναι ότι απλα δεν το βρήκα, αλλά εκείνη την ώρα ήμουν remotely σε ένα φίλο και έπρεπε σε 5 να φύγω). Οπότε εφόσον είδα ότι μετά την αλλαγή των DNS συνέχιζε να τρώει πόρτες και συνειδητοποίησα ότι έτρωγε καρφωτό dnsv6, το πιο γρήγορο που μπορούσα να κάνω εκείνη τη στιγμή ήταν απενεργοποίηση του v6 για να τελειώνουμε. Και ο συγκεκριμένος μόνο ένα μηχανάκι έχει, οπότε δεν ήταν κάτι που έπρεπε να γίνει και σε άλλες συσκευές, άρα τελείωσε εκεί το πανηγύρι...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  8. #98
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ipv6 παντα κλειστο. Μα παντα. Δε θα μπω στη διαδικασια να συζητησω για το ποσο αχρηστο ειναι και οτι ποτε δε θα επικρατησει στη μορφη που ειναι τωρα και ας το λεει και η microsoft και η ΝΑΣΑ και ο πεθερος μου, επειδη με καποιους σαφως διαφωνουμε.
    +1 από εμένα. Μπορεί στην ανάγκη να αφήσω κάποτε το μόντεμ να μιλάει με ipv6 αν καταστεί υποχρεωτικό με τον provider αλλά από πίσω γιατί? ποιος ο λόγος να σπάσω τα ...... μου με αυτό? να μην μπορώ να κόψω εύκολα όπως κόβω τώρα με το pihole αυτά που θέλω κλπ κλπ? Μιλάμε πως έχω rules σε firewall/pihole πλέον να κόβω οτιδήποτε έχει σχέση με ipv6 και ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα queries AAAA και μάλιστα έχω και λίστα που κόβω τους περισσότερους ipv6 DNS servers για να έχω κοντρόλ σωστό σε τηλεμετρίες και διαφημίσεις... Παλεύουν κάτι Xiaomi IoT και κάτι FireTV που έχω σπίτι να κάνουν "ΕΤ Phone Home" και κάθονται στο παγωτό οπότε παίρνουν απόφαση και παίζουν με ipv4 οπότε τρώνε φιλτράρισμα.
    Θα πάω λοιπόν μόνος μου να τα διαλύσω όλα να βγάλω τα μάτια μου?

    το αφήνω για τους μερακλήδες το ipv6.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή δεν ξέρω αν είμαστε ακριβώς ontopic με το συγκεκριμένο θέμα απλά 2 πραγματάκια..
    Καταρχήν να πω πως εν μέρει συμφωνώ μαζί σου. Κι εγώ σε γενικές γραμμές, ειδικά σε home καταστάσεις δεν απενεργοποιώ το v6. Ειδικά όταν έχεις τον έλεγχο εσύ και είναι στημένα κάποια πράγματα σωστά, δεν υπάρχει κανένας λόγος απενεργοποίησης. Και όντως κάποια πράγματα δεν παίζουν σωστά αν το απενεργοποιήσεις (π.χ. το NUT έχει θέμα σε linux με το ipv6 disabled). Επειδή όμως εδώ μέσα κάποιοι είμαστε πιανίστες σε μπουρδ#λ@ (για αυτούς που ξέρουν το ανέκδοτο), ειδικά στο παρελθόν και σε εταιρικά δίκτυα το ipv6 έπρεπε να γίνει disable γιατί είχε φάει πολύς κόσμος πολλές σφαλιάρες με το ipv6 ενεργοποιημένο. Και αυτό, καλώς ή κακώς έχει μείνει πλέον σαν απωθημένο σε κάποιους παλιότερους.
    Στο ίντερνετ λύνει προβλήματα, μέσα σε εσωτερικα δίκτυα μόνο δημιουργούσε. Και όσον αφορά στα recommendations της Microsoft, άστο, μην το σχολιάσω καλύτερα..
    Τέλος και αυτό το αναφέρω μόνο και μόνο επειδή στην απάντησή σου παρέθεσες αυτό που έγραψα (δεν παρεξηγήθηκα ή τίποτα τέτοιο χαζό ε; κουβέντα κάνουμε.. ) στην προκειμένη περίπτωση το έκανα απλά και μόνο γιατί δεν είχα χρόνο και δεν έβρισκα στο κ@λοσάπιο το ρούτερ ρύθμιση για ipv6. (το πιο πιθανό είναι ότι απλα δεν το βρήκα, αλλά εκείνη την ώρα ήμουν remotely σε ένα φίλο και έπρεπε σε 5 να φύγω). Οπότε εφόσον είδα ότι μετά την αλλαγή των DNS συνέχιζε να τρώει πόρτες και συνειδητοποίησα ότι έτρωγε καρφωτό dnsv6, το πιο γρήγορο που μπορούσα να κάνω εκείνη τη στιγμή ήταν απενεργοποίηση του v6 για να τελειώνουμε. Και ο συγκεκριμένος μόνο ένα μηχανάκι έχει, οπότε δεν ήταν κάτι που έπρεπε να γίνει και σε άλλες συσκευές, άρα τελείωσε εκεί το πανηγύρι...
    +++++++100000 σε όλα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #99
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.958
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ipv6 παντα κλειστο. Μα παντα. Δε θα μπω στη διαδικασια να συζητησω για το ποσο αχρηστο ειναι και οτι ποτε δε θα επικρατησει στη μορφη που ειναι τωρα και ας το λεει και η microsoft και η ΝΑΣΑ και ο πεθερος μου, επειδη με καποιους σαφως διαφωνουμε.
    Κι εγώ αυτό νόμιζα, μέχρι που είδα το adoption rate του ipv6 που από το 2020 καλπάζει προς τα πάνω και κοντεύει να φτάσει το 50% σήμερα.
    Το ενέργοποίησα στο pfsense και τα μισά connections που βλέπω είναι ipv6. Και δεν είναι κάτι τρομακτικό. Προστατεύεσαι από το firewall του router και ο isp σου δίνει 1 τρισεκατομύριο ip διευθύνσεις μέσα στις οποίες "κρύβονται" οι 50 συσκευές που έχεις στο δίκτυο σου. Καλή τύχη σε αυτόν που θα ψάξει να σε βρει για να σου κάνει επίθεση.

    Άρα θεωρώ οτι έχει αρχίσει να επικρατεί.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-02-21 at 10.12.25 AM.png 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  249,2 KB 
ID: 246054

  10. #100
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ αυτό νόμιζα, μέχρι που είδα το adoption rate του ipv6 που από το 2020 καλπάζει προς τα πάνω και κοντεύει να φτάσει το 50% σήμερα.
    Το ενέργοποίησα στο pfsense και τα μισά connections που βλέπω είναι ipv6. Και δεν είναι κάτι τρομακτικό. Προστατεύεσαι από το firewall του router και ο isp σου δίνει 1 τρισεκατομύριο ip διευθύνσεις μέσα στις οποίες "κρύβονται" οι 50 συσκευές που έχεις στο δίκτυο σου. Καλή τύχη σε αυτόν που θα ψάξει να σε βρει για να σου κάνει επίθεση.

    Άρα θεωρώ οτι έχει αρχίσει να επικρατεί.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-02-21 at 10.12.25 AM.png 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  249,2 KB 
ID: 246054
    Η Google δεν κοιτάει κυρίως τα κινητά που το 99.99999999999999999% του πλανήτη έχει εκεί ενεργό το ipv6?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #101
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.958
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Google δεν κοιτάει κυρίως τα κινητά που το 99.99999999999999999% του πλανήτη έχει εκεί ενεργό το ipv6?
    Το adoption rate ανεβαίνει όταν οι servers υιοθετούν το v6 όχι μόνο οι clients.

  12. #102
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    160/49
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Huawei 535 Cat.7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μου επιτρέπεται μια φιλική συμβουλή/παρότρυνση: σταματήστε παρακαλώ πολύ να ακολουθείτε αυτή την τακτική. Δεν κλείνουμε το ipv6 επειδή δεν δουλεύει όπως θα θέλαμε το DNS στο v4 ή επειδή δεν ξέρουμε πως λειτουργεί ή επειδη κάπου διαβάσαμε ότι ειναι ο διάολος επι της γης.
    Δεν λειτουργουν καποιες υπηρεσιες του Fritzbox με IPv6, αρα μενει κλειστο.
    FRITZ!Box 4060 (AX) + Huawei B535 Cat.7 @ Frog Unlimited

  13. #103
    Εγγραφή
    08-02-2020
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    292
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Huawei DN8245V-70
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι θέμα χρόνου η Nova (και οποιοσδήποτε άλλος πάροχος ακολουθεί παρόμοια τακτική) να δώσει τις ίδιες ταχύτητες σε όλα τα δίκτυα.
    Τέτοιοι πειραματισμοί κρατάνε για λίγους μήνες.
    Το περιστερι δεν εχει fiber. Απο κανεναν

  14. #104
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μου επιτρέπεται μια φιλική συμβουλή/παρότρυνση: σταματήστε παρακαλώ πολύ να ακολουθείτε αυτή την τακτική. Δεν κλείνουμε το ipv6 επειδή δεν δουλεύει όπως θα θέλαμε το DNS στο v4 ή επειδή δεν ξέρουμε πως λειτουργεί ή επειδη κάπου διαβάσαμε ότι ειναι ο διάολος επι της γης. Δεν είμαστε στο 2006 και δεν τρέχουμε vista. Είμαστε στο 2023 και το ipv6 λειτουργεί παγκόσμια άψογα και είναι πλέον σε όλα τα λειτουργικα το preferred protocol γι' αυτο και οπως ανεφερε και ο deniSun αν θέλουμε να αλλαξουμε τους DNS, τους αλλάζουμε και στα 2 πρωτόκολλα και όχι μόνο στο v4 γιατι o resolver στέλνει τα request πρώτα με ipv6. Αυτό ειναι το πρόβλημα και η λύση είναι απλή -> δηλώστε και στο v6 τους DNS που θέλετε.

    Αν δεν έχει ο πάροχος ipv6 support (η πρώην nova/forthnet έχει εξ όσων γνωρίζω) ή τέλος πάντων υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το v6 ο resolver θα γυρίσει αυτόματα σε ipv4. Και πάλι δεν χρειάζεται να κάνετε τίποτα απολύτως.

    Ένα σωρό πρωτόκολλα έχει τσεκαρισμένα by default στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου αλλα δεν είδα κανέναν να τα απενεργοποιεί όταν δεν του ανοίγει ο θείος. Γιατι δεν τα κλείνετε και εκείνα?

    Μόνο χαμένος βγαίνει κάποιος εαν απενεργοποιήσει το ipv6 και μάλιστα κινδυνεύει να έχει περισσότερα προβλήματα με μια τόσο βάρβαρη κίνηση. Τα λειτουργικά και οι εφαρμογές πλέον θεωρούν δεδομένο το ipv6 stack και σε περίπτωση που δεν το βρούν αντιδρούν άσχημα/απρόβλεπτα. Αρκετές εφαρμογές και υποσυστήματα του λειτουργικού που δεν είναι ορατά στον απλό χρήστη χρησιμοποιούν δυνατότητες και features του v6 που δεν υπάρχουν στο v4 για να κάνουν την δουλειά τους ή για καλύτερο performance.

    Ακόμα και η microsoft το γράφει: We do not recommend that you disable IPv6 or its components. If you do, some Windows components may not function.

    Το πόσο ανώτερο είναι το v6 έναντι του v4 δεν θα το σχολιάσουμε τώρα γιατί είμαστε ήδη offtopic. Δεν το ορίσανε για πλάκα ως preferred protocol.

    Ενδεικτικά και κλείνω:

    - no NAT/conntracking -> το CPE δεν αναλώνει cpu/μνήμη/χρόνο με το να τηρεί τεράστια και περίπλοκα conntrack tables -> faster browsing
    - auto configuration/neighbor discovery -> ο χρήστης δεν χρειάζεται DHCP/δεν δηλώνει πουθενά τίποτα -> ούτε καν το default gateway -> o router κανονίζει αυτόματα τα πάντα και αν δεν υπάρχει router οι σταθμοί ρυθμίζονται μόνοι τους για επικοινωνία μεταξύ τους μέσα στο LAN.
    - native ipsec
    - native QoS (flow labels)
    - efficient routing -> τεράστια ipv6 blocks (= τεράστια "μάζα" σταθμών/χρηστών) ρουτάρονται στο διεθνές internet αμέσως με ενα απλό match στο routing table των routers
    - checksum headers -> δεν υπάρχουν -> τέρμα ο κάθε ενδιάμεσος router/hop να τρώει χρόνο και resources να υπολογίζει τα checksums
    - no IP fragmentation -> path MTU discovery by default -> δεν ασχολούνται οι ενδιάμεσοι routers/hops με το αν το πακέτο χωράει ή δεν χωράει και πρέπει να το σπάσουν
    - και άλλα εξωτικά (mobility, extension headers) που ίσως τώρα δεν χρησιμοπούνται κατα κόρον αλλά σιγά-σιγά θα έρθουν

    Αυτά και σας ευχαριστώ
    +1000000000000000
    και πολύ το ανέλυσες.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #105
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μου επιτρέπεται μια φιλική συμβουλή/παρότρυνση: σταματήστε παρακαλώ πολύ να ακολουθείτε αυτή την τακτική. Δεν κλείνουμε το ipv6 επειδή δεν δουλεύει όπως θα θέλαμε το DNS στο v4 ή επειδή δεν ξέρουμε πως λειτουργεί ή επειδη κάπου διαβάσαμε ότι ειναι ο διάολος επι της γης. Δεν είμαστε στο 2006 και δεν τρέχουμε vista. Είμαστε στο 2023 και το ipv6 λειτουργεί παγκόσμια άψογα και είναι πλέον σε όλα τα λειτουργικα το preferred protocol γι' αυτο και οπως ανεφερε και ο deniSun αν θέλουμε να αλλαξουμε τους DNS, τους αλλάζουμε και στα 2 πρωτόκολλα και όχι μόνο στο v4 γιατι o resolver στέλνει τα request πρώτα με ipv6. Αυτό ειναι το πρόβλημα και η λύση είναι απλή -> δηλώστε και στο v6 τους DNS που θέλετε.

    Αν δεν έχει ο πάροχος ipv6 support (η πρώην nova/forthnet έχει εξ όσων γνωρίζω) ή τέλος πάντων υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το v6 ο resolver θα γυρίσει αυτόματα σε ipv4. Και πάλι δεν χρειάζεται να κάνετε τίποτα απολύτως.

    Ένα σωρό πρωτόκολλα έχει τσεκαρισμένα by default στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου αλλα δεν είδα κανέναν να τα απενεργοποιεί όταν δεν του ανοίγει ο θείος. Γιατι δεν τα κλείνετε και εκείνα?

    Μόνο χαμένος βγαίνει κάποιος εαν απενεργοποιήσει το ipv6 και μάλιστα κινδυνεύει να έχει περισσότερα προβλήματα με μια τόσο βάρβαρη κίνηση. Τα λειτουργικά και οι εφαρμογές πλέον θεωρούν δεδομένο το ipv6 stack και σε περίπτωση που δεν το βρούν αντιδρούν άσχημα/απρόβλεπτα. Αρκετές εφαρμογές και υποσυστήματα του λειτουργικού που δεν είναι ορατά στον απλό χρήστη χρησιμοποιούν δυνατότητες και features του v6 που δεν υπάρχουν στο v4 για να κάνουν την δουλειά τους ή για καλύτερο performance.

    Ακόμα και η microsoft το γράφει: We do not recommend that you disable IPv6 or its components. If you do, some Windows components may not function.

    Το πόσο ανώτερο είναι το v6 έναντι του v4 δεν θα το σχολιάσουμε τώρα γιατί είμαστε ήδη offtopic. Δεν το ορίσανε για πλάκα ως preferred protocol.

    Ενδεικτικά και κλείνω:

    - no NAT/conntracking -> το CPE δεν αναλώνει cpu/μνήμη/χρόνο με το να τηρεί τεράστια και περίπλοκα conntrack tables -> faster browsing
    - auto configuration/neighbor discovery -> ο χρήστης δεν χρειάζεται DHCP/δεν δηλώνει πουθενά τίποτα -> ούτε καν το default gateway -> o router κανονίζει αυτόματα τα πάντα και αν δεν υπάρχει router οι σταθμοί ρυθμίζονται μόνοι τους για επικοινωνία μεταξύ τους μέσα στο LAN.
    - native ipsec
    - native QoS (flow labels)
    - efficient routing -> τεράστια ipv6 blocks (= τεράστια "μάζα" σταθμών/χρηστών) ρουτάρονται στο διεθνές internet αμέσως με ενα απλό match στο routing table των routers
    - checksum headers -> δεν υπάρχουν -> τέρμα ο κάθε ενδιάμεσος router/hop να τρώει χρόνο και resources να υπολογίζει τα checksums
    - no IP fragmentation -> path MTU discovery by default -> δεν ασχολούνται οι ενδιάμεσοι routers/hops με το αν το πακέτο χωράει ή δεν χωράει και πρέπει να το σπάσουν
    - και άλλα εξωτικά (mobility, extension headers) που ίσως τώρα δεν χρησιμοπούνται κατα κόρον αλλά σιγά-σιγά θα έρθουν

    Αυτά και σας ευχαριστώ
    Όταν θα μπορώ να κάνω εύκολα policy routing χωρίς NAT66 μεταξύ των γραμμών που έχω και δε θα απαιτείται να τρέξω τοπικά BGP για να έχω multihoming, τότε θα ξανανοίξω το ipv6. Ως τότε θα παραμείνει off.

    edit: μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση στο θέμα που είχε ανοιχτεί πριν χρόνια, https://www.adslgr.com/forum/threads...B4%CE%B1/page8
    Πέρασαν 5 χρόνια και τίποτα δεν άλλαξε ουσιαστικά. Όλα τα προβλήματα του IPV6 παραμένουν.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ αυτό νόμιζα, μέχρι που είδα το adoption rate του ipv6 που από το 2020 καλπάζει προς τα πάνω και κοντεύει να φτάσει το 50% σήμερα.
    Το ενέργοποίησα στο pfsense και τα μισά connections που βλέπω είναι ipv6. Και δεν είναι κάτι τρομακτικό. Προστατεύεσαι από το firewall του router και ο isp σου δίνει 1 τρισεκατομύριο ip διευθύνσεις μέσα στις οποίες "κρύβονται" οι 50 συσκευές που έχεις στο δίκτυο σου. Καλή τύχη σε αυτόν που θα ψάξει να σε βρει για να σου κάνει επίθεση.

    Άρα θεωρώ οτι έχει αρχίσει να επικρατεί.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-02-21 at 10.12.25 AM.png 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  249,2 KB 
ID: 246054
    Αυτό το γράφημα αφορά clients ipv6 που συνδέονται σε έναν ipv6 enabled server όπως είναι η google.
    Το πρόβλημα είναι τα άπειρα site που δεν έχουν ipv6 support.

    Εδώ ακόμα και το www.cosmote.gr δεν έχει ipv6, το cosmotetvott.gr επίσης δεν έχει. Τι να λέμε τώρα. Και μιλάμε για την Cosmote που υποστηρίζει ipv6 σε clients πάρα πολλά χρόνια.
    ---
    mp

Σελ. 7 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 256789 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας