Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    218
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΙΝΔΟΣ
    Καλησπέρα στο forum και ελπίζω να με βοηθήσετε κι αυτή τη φορά όπως έγινε και στο παρελθόν.

    Λοιπόν η ιστορία μου είναι η εξής:
    Έχω ένα σκασμό torrents που διαμοιραζω μέσω qbittorrent από σταθερό υπολογιστή.

    Ψάχνοντας κάποιες εναλλακτικές λύσεις ώστε τα torrents να διαμοιράζονται 24 ώρες το εικοσιτετράωρο, μέσα σε όλα που σκέφτηκα, ήταν να δοκιμάσω και την ιδέα της αγοράς ενός android box (ως μια οικονομική λύση) ώστε να περάσω εκεί τα torrents και να seedάρω μέσα από το box, ώστε να διαμοιράζονται non-stop (κυριολεκτικά θέλω να το χρησιμοποιώ ως server).

    Η ερώτηση μου είναι:

    Μπορεί να γίνει διαμοιρασμός torrents μέσα από android box (το έχει δοκιμάσει κάποιος).

    Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι δυνατότητες έχουν τα android box.

    Αυτή τη στιγμή κάνω seed μέσα από το κινητό (εντάξει τα έφαγε τα ψωμιά του) αλλά βλέπω ότι η μπαταρία αδειάζει σχετικά εύκολα.

    Δεν με ενδιαφέρει να βλέπω ταινίες. Θα το χρησιμοποιήσω μόνο για torrents.

    Θα το συνδέσω πάνω στο router, θα σεταριστεί μια φορά από την τηλεόραση και τέλος. Δε με ενδιαφέρει να έχει τρελό αποθηκευτικό χώρο (τα 16GB μου είναι αρκετά).

    Αν υπάρχουν και προτάσεις για διάφορα box θα το εκτιμούσα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος testament : 14-02-23 στις 21:08.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.428
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θα χρειαστει να βαλεις εναν torrent client στο tvbox και σε αυτον να προσθεσεις ολα τα torrent που θες να κανεις seed. Σαν διαδικασια ειναι ανεξαρτητη της πλατφορμας που θα επιλεξεις.
    ديميتريس

  3. #3
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    218
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΙΝΔΟΣ
    Σαν torrent client θα χρησιμοποιήσω αυτόν που έχω τώρα στο κινητό κατεβασμένο από playstore, τον LibreTorrent.

    Σε τι τιμές να κοιτάξω; δε θέλω να δώσω πολλά χρήματα για κάτι που κάνω ως χόμπι.

    Βασικά θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω έναν παλιό υπολογιστή ως server αλλά αυτή τη στιγμή δεν έχω αυτή τη δυνατότητα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος testament : 14-02-23 στις 22:11.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.428
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    No idea για τιμες. Το καλοκαιρι πηρα αυτο για ενα φιλο μου που το ηθελε μονο για να βλεπει youtube στην τηλεοραση του που δεν ειναι smart.
    https://www.skroutz.gr/s/21321982/TV...droid-9-0.html

    Αν πιανει το χερι σου, παρε ενα pi zero w με 20ε (+ καρτα + τροφοδοσια, αλλα δεν τα βαζω επειδη ισως να εχεις ηδη), στησε σε αυτο ενα raspbian lite και τον torrent client που θες να τρεχει, πχ το transmission-daemon, και πετα το σε μια γωνια του σπιτιου που να πιανει το wifi.
    Αυτο ακριβως εκανα το 2020 στο πρωτο lockdown εγω, αλλα μετα το βαρεθηκα.
    ديميتريس

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας