Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    05-02-2008
    Περιοχή
    Trust me,It's Paradise
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Path Level
    Interleaved
    Αναβάθμισα πρόσφατα από 100αρα σε 200αρα.
    Το 7530AX το έχω στημένο με 2 WiFi channels. Το θέμα είναι ότι το 2.4 φτάνει μέχρι 100 (βαρια 120) ενώ 200αρα έχει μόνο το 5Ghz…..????
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DJTaurus : 15-02-23 στις 10:33.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Απολυτως φυσιολογικο.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-02-2008
    Περιοχή
    Trust me,It's Paradise
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Path Level
    Interleaved
    Το θέμα είναι ότι το 5Ghz έχει αδύναμο WiFi και εγώ θέλω να εκμεταλλευτώ την full ταχύτητα στις συσκευές μου.

    - - - Updated - - -

    Υποτίθεται το 2.4 υποστηρίζει μέχρι 450/600mbbs. Εκτός όταν δουλεύουν και τα 2 μαζί (2.4 και 5 και οχι 2 σε 1 δηλαδη στο auto) το 2,4 πάντα παίζει 50% λιγότερο επειδη είναι και το πιο σταθερό.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    459
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Cosmote
    Εφόσον τόσο οι συσκευές σου, όσο και το wifi access point ή/και o router που χρησιμοποιείς υποστηρίζουν το πρωτόκολλο ΙΕΕΕ 802.11n η μέγιστη ταχύτητα για τα 2.4 Ghz θα είναι τα 150Mb/s.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-02-2008
    Περιοχή
    Trust me,It's Paradise
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Path Level
    Interleaved
    Με 2.4 στο iPhone 11 speed test έχω δει μέχρι 120. Υπάρχει καπου να διαβάσω τεχνικά γιατί γίνεται αυτό και δεν υποστηρίζει 200 ;

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJTaurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 2.4 στο iPhone 11 speed test έχω δει μέχρι 120. Υπάρχει καπου να διαβάσω τεχνικά γιατί γίνεται αυτό και δεν υποστηρίζει 200 ;
    Δεν απαντιέται σε ένα επίσημο κείμενο, αλλά είναι συνδυασμός παραγόντων λόγω του πρωτοκόλλου επικοινωνίας.
    θα προσπαθήσω να το κάνω όσο γίνεται απλούστερο. Ξεκινάμε με τον σχετικό πίνακα των θεωρητικών μέγιστων ταχυτήτων στους 2,4GHz.

    Η ασύρματη επικοινωνία γίνεται μέσω ροών (spatial streams) που ουσιαστικά (αλλά όχι πάντα κυριολεκτικά) αναφέρεται στο σύνολο των κεραιών που χρησιμοποιούν η κάθε μία από δύο συσκευές στην μεταξύ τους επικοινωνία.
    Συνήθως οι φορητές συσκευές έχουν από μία κεραία, οπότε βλέπουμε στον πίνακα ότι η μέγιστη ονομαστική ταχύτητα είναι στα 150Mbps. Αν είχαν από 2 κεραίες, θα ήταν 300Mbps κοκ.

    Άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν την ταχύτητα είναι ο τύπος διαμόρφωσης (modulation) που συναποφασίζουν οι 2 συσκευές να χρησιμοποιήσουν και ο ρυθμός μετάδοσης (code rate) των πακέτων λόγω αποσφαλμάτωσης.
    Κύριος παράγοντας είναι το εύρος ζώνης (channel width) του καναλιού όπου υπάρχουν 2 επιλογές, 20MHz και 40MHz. Επίσης σε κάθε εύρος ζώνης υπάρχουν 2 χρονικές διάρκειες (guard interval) επικοινωνίας των 400ms και 800ms.
    Σε ποια ταχύτητα θα γίνει η μεταξύ τους σύνδεση εξαρτάται από το περιβάλλον που θα κληθούν να δουλέψουν. Κι επειδή η μπάντα των 2,4GHz είναι κορεσμένη, έρχεται το πρότυπο και ορίζει ότι υποχρεωτικά ο πομπός (Router ή ΑΡ) θα έχει αυτόματη επιλογή εύρους ζώνης (20/40) ακόμη και αν ο χρήστης επιλέξει μόνο τους 40MHz, ώστε να γυρίσει στο χαμηλότερο αν υπάρχουν και άλλα ασύρματα δίκτυα στο ίδιο ή γειτονικό κανάλι.

    Το ρεζουμέ των παραπάνω είναι ότι με μία κεραία κάποια συσκευή μπορεί να έχει ονομαστική σύνδεση με άλλη (τα νούμερα διπλασιάζονται με χρήση 2 κεραιών και ούτω καθεξής):
    α. Σε κανάλι εύρους 40MHz, έως 150Mbps (short GI) ή 135Mbps (long GI).
    β. Σε κανάλι εύρους 20MHz, έως 72,2Mbps (short GI) ή 65Mbps (long GI).

    Μέχρι τώρα αναφερόμαστε στην ονομαστική ταχύτητα σύνδεσης μεταξύ 2 συσκευών, που την βλέπουμε στις ενδείξεις της κάρτας δικτύου. Η πραγματική ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων είναι άλλο πράγμα.
    Η επικοινωνία στα ασύρματα δίκτυα είναι half dublex, σε αντίθεση με τα ενσύρματα που είναι full dublex. Ο λόγος ότι οι συσκευές έχουν έναν πομποδέκτη και είτε κάνουν εκπομπή είτε λήψη. Αυτό σημαίνει ότι στην ίδια μονάδα του χρόνου αυτόματα μειώνεται ο όγκος δεδομένων που μεταφέρεται μεταξύ τους.

    Με απλά λόγια σε ονομαστική ταχύτητα 150Mbps είναι σίγουρο ότι η πραγματική ταχύτητα θα είναι μειωμένη. Το μέγεθος αυτής της μείωσης εξαρτάται από το πόσες ασύρματες συσκευές επικοινωνούν ταυτόχρονα με το ίδιο ΑΡ ή Router, πόσο bandwidth χρησιμοποιεί η κάθε μία, πόσος είναι ο θόρυβος από άλλα γειτονικά ασύρματα δίκτυα ή συσκευές κλπ. Συνήθως η πραγματική ταχύτητα κυμαίνεται μεταξύ 1/2 - 1/3 της ονομαστικής.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-02-2008
    Περιοχή
    Trust me,It's Paradise
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν απαντιέται σε ένα επίσημο κείμενο, αλλά είναι συνδυασμός παραγόντων λόγω του πρωτοκόλλου επικοινωνίας.
    θα προσπαθήσω να το κάνω όσο γίνεται απλούστερο. Ξεκινάμε με τον σχετικό πίνακα των θεωρητικών μέγιστων ταχυτήτων στους 2,4GHz.

    Η ασύρματη επικοινωνία γίνεται μέσω ροών (spatial streams) που ουσιαστικά (αλλά όχι πάντα κυριολεκτικά) αναφέρεται στο σύνολο των κεραιών που χρησιμοποιούν η κάθε μία από δύο συσκευές στην μεταξύ τους επικοινωνία.
    Συνήθως οι φορητές συσκευές έχουν από μία κεραία, οπότε βλέπουμε στον πίνακα ότι η μέγιστη ονομαστική ταχύτητα είναι στα 150Mbps. Αν είχαν από 2 κεραίες, θα ήταν 300Mbps κοκ.

    Άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν την ταχύτητα είναι ο τύπος διαμόρφωσης (modulation) που συναποφασίζουν οι 2 συσκευές να χρησιμοποιήσουν και ο ρυθμός μετάδοσης (code rate) των πακέτων λόγω αποσφαλμάτωσης.
    Κύριος παράγοντας είναι το εύρος ζώνης (channel width) του καναλιού όπου υπάρχουν 2 επιλογές, 20MHz και 40MHz. Επίσης σε κάθε εύρος ζώνης υπάρχουν 2 χρονικές διάρκειες (guard interval) επικοινωνίας των 400ms και 800ms.
    Σε ποια ταχύτητα θα γίνει η μεταξύ τους σύνδεση εξαρτάται από το περιβάλλον που θα κληθούν να δουλέψουν. Κι επειδή η μπάντα των 2,4GHz είναι κορεσμένη, έρχεται το πρότυπο και ορίζει ότι υποχρεωτικά ο πομπός (Router ή ΑΡ) θα έχει αυτόματη επιλογή εύρους ζώνης (20/40) ακόμη και αν ο χρήστης επιλέξει μόνο τους 40MHz, ώστε να γυρίσει στο χαμηλότερο αν υπάρχουν και άλλα ασύρματα δίκτυα στο ίδιο ή γειτονικό κανάλι.

    Το ρεζουμέ των παραπάνω είναι ότι με μία κεραία κάποια συσκευή μπορεί να έχει ονομαστική σύνδεση με άλλη (τα νούμερα διπλασιάζονται με χρήση 2 κεραιών και ούτω καθεξής):
    α. Σε κανάλι εύρους 40MHz, έως 150Mbps (short GI) ή 135Mbps (long GI).
    β. Σε κανάλι εύρους 20MHz, έως 72,2Mbps (short GI) ή 65Mbps (long GI).

    Μέχρι τώρα αναφερόμαστε στην ονομαστική ταχύτητα σύνδεσης μεταξύ 2 συσκευών, που την βλέπουμε στις ενδείξεις της κάρτας δικτύου. Η πραγματική ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων είναι άλλο πράγμα.
    Η επικοινωνία στα ασύρματα δίκτυα είναι half dublex, σε αντίθεση με τα ενσύρματα που είναι full dublex. Ο λόγος ότι οι συσκευές έχουν έναν πομποδέκτη και είτε κάνουν εκπομπή είτε λήψη. Αυτό σημαίνει ότι στην ίδια μονάδα του χρόνου αυτόματα μειώνεται ο όγκος δεδομένων που μεταφέρεται μεταξύ τους.

    Με απλά λόγια σε ονομαστική ταχύτητα 150Mbps είναι σίγουρο ότι η πραγματική ταχύτητα θα είναι μειωμένη. Το μέγεθος αυτής της μείωσης εξαρτάται από το πόσες ασύρματες συσκευές επικοινωνούν ταυτόχρονα με το ίδιο ΑΡ ή Router, πόσο bandwidth χρησιμοποιεί η κάθε μία, πόσος είναι ο θόρυβος από άλλα γειτονικά ασύρματα δίκτυα ή συσκευές κλπ. Συνήθως η πραγματική ταχύτητα κυμαίνεται μεταξύ 1/2 - 1/3 της ονομαστικής.
    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και τις χρήσιμες πληροφορίες. Δεν τα γνώριζα τα περισσότερα από αυτά.

    Ξέρεις όμως γιατί το 2.4Ghz δουλεύει μέχρι 100-150mbbs και το 5Ghz πιάνει τα 200 ; Πραγματικά σκέφτομαι να βάλω το νέο speedport που μου έδωσε ο ΟΤΕ για την 200αρα.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Να το βαλεις κι αν πιασεις στα 2.4 πανω απο αυτα που εχεις δει να μας το γραψεις να το μαθουμε.

    Ο ανθρωπος στο εξηγησε οσο καλυτερα μπορουσε κι επιμενεις.

    Βαλτο να δεις και μονος σου ποσο θα πιασεις.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJTaurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις όμως γιατί το 2.4Ghz δουλεύει μέχρι 100-150mbbs και το 5Ghz πιάνει τα 200 ; Πραγματικά σκέφτομαι να βάλω το νέο speedport που μου έδωσε ο ΟΤΕ για την 200αρα.
    Μα, αυτό σου εξήγησε ο άνθρωπος!
    ΔΕΝ γίνεται να δείς κάτι καλύτερο στο 2.4Ghz. Εγώ σε αυτό δεν βλέπω ούτε το 100MBps που λες εσύ. Στα 5Ghz με το 7590 πιάνω όλο το εύρος του Bandwidth. Και δεν είναι καν WiFi 6 (το 7590).
    Αύριο περιμένω τον τεχνικό να ενεργοποιήσει το 1Gbps με το 5530 που μου έστειλαν. Αυτό είναι WiFi 6 και είμαι περίεργος να δω αν έχει καλύτερη κάλυψη σε σήμα.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Επισης ειτε πρεπει να μετακομισεις στην εξοχη ειτε να σκοτωσεις στους γειτονες. Για να εχεις 40Mhz καναλι και χωρις παρεμβολες, πρεπει να εισαι μονος σου.
    Σε κατοικημενες περιοχες μολις ανοιξεις ενα wifi analyzer παθαινεις κατι...

  11. #11
    Εγγραφή
    05-02-2008
    Περιοχή
    Trust me,It's Paradise
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης ειτε πρεπει να μετακομισεις στην εξοχη ειτε να σκοτωσεις στους γειτονες. Για να εχεις 40Mhz καναλι και χωρις παρεμβολες, πρεπει να εισαι μονος σου.
    Σε κατοικημενες περιοχες μολις ανοιξεις ενα wifi analyzer παθαινεις κατι...
    Τώρα που το λες έχω και ένα άλλο θεματάκι. Το 7530ax είναι στο σαλόνι. Στο 2.4 έχω καταλήξει σε channel 1. Είναι το λιγότερο crowded.

    Με το 5Ghz δεν είχα κανένα θέμα είτε στο 36 είτε στο 48 κοκ…. δεν υπάρχει τίποτα γύρω μου σε 5Ghz. Το θέμα είναι ότι full σήμα σε 5αρι στο υπνοδωμάτιο ειχα μόνο στην τελευταία τετράδα των channel. Από 116 δηλαδή μέχρι 128 τα οποία μόλις ξεκίνησε ο πόλεμος τα κλείδωσαν….. δεν μπορώ έκτοτε να τα θέσω. Θυμάμαι τότε είχαν κλειδώσει και την αμέσως μικρότερη τετράδα από 100 μέχρι 112 όποτε τόσο καιρό το είχα στο 36 και στο υπνοδωμάτιο είχα αποσυνδέσεις κατά καιρούς σε Xbox και τηλεόραση που προφανώς έχει και για πέταμα WiFi 5 chip. Όποτε το γύρισα για αυτές τις συσκευές μόνιμα σε 2,4. Τυχαία χτες είδα ότι η προτελευταια 4αδα είναι πάλι ανοιχτή και το έχω γυρίσει στο 112. Έχω μια χαρά σήμα….. 80% μου βγάζει το Xbox και 180mbbs σε download test…… στο κατέβασμα παιχνιδιού έπαιζε 110 μέχρι 150mbbs. Το θέμα είναι επειδη πάλι τεχνικά δεν το γνωρίζω…… παίζουν ρόλο τα channel στο 5Ghz με την εμβέλεια ; Γιατί θυμάμαι σίγουρα ότι οταν είχα βάλει το μεγαλύτερο channel πριν το κλειδώσουν είχα τέρμα σήμα στο υπνοδωμάτιο. Ρωτάω μήπως είναι δικό μου placebo.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κακώς ήλθες στον μαγικό κόσμο του WiFi. Όλα είναι φυσιολογικά και εξηγήσιμα.

    Στους 2,4GHz έχουμε καλύτερη διαπερατότητα στα φυσικά εμπόδια αλλά κορεσμένη μπάντα και λόγω προτύπου μικρότερη ονομαστική ταχύτητα. Αυτό σημαίνει ότι το σήμα φθάνει μακρύτερα αλλά η πραγματική ταχύτητα είναι μικρότερη λόγω επηρεασμού από αλλά ασύρματα δίκτυα.
    Ακριβώς το αντίθετο ισχύει στην μπάντα των 5GHz, όπου ναι μεν έχουμε σαφώς μεγαλύτερες ταχύτητες με ελάχιστο θόρυβο προς το παρόν από άλλα ασύρματα δίκτυα, αλλά το σήμα επηρεάζεται περισσότερο από τα φυσικά εμπόδια και φθάνει ασθενέστερο στην ίδια απόσταση.

    Όσον αφορά τα κανάλια που εξαφανίσθηκαν, δεν έχει σχέση ο πόλεμος.
    Καταρχήν η μπάντα είναι χωρισμένη σε 3 περιοχές καναλιών. Η πρώτη έως το κανάλι 48, υποχρεωτικά απευθύνεται για εσωτερική χρήση και έχει μειωμένη ισχύ κατά 3dB.
    Από το 50 και πάνω έχουμε υποχρεωτικά την λειτουργία DFS κατά την οποία γίνεται έλεγχος αν υπάρχουν ασύρματα δίκτυα που έχουν προτεραιότητα και αυτόματα απαγορεύουν την χρήση του καναλιού.

    http://wifinc.net/dfs-channels-and-w...ay-you-cannot/

  13. #13
    Εγγραφή
    05-02-2008
    Περιοχή
    Trust me,It's Paradise
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κακώς ήλθες στον μαγικό κόσμο του WiFi. Όλα είναι φυσιολογικά και εξηγήσιμα.

    Στους 2,4GHz έχουμε καλύτερη διαπερατότητα στα φυσικά εμπόδια αλλά κορεσμένη μπάντα και λόγω προτύπου μικρότερη ονομαστική ταχύτητα. Αυτό σημαίνει ότι το σήμα φθάνει μακρύτερα αλλά η πραγματική ταχύτητα είναι μικρότερη λόγω επηρεασμού από αλλά ασύρματα δίκτυα.
    Ακριβώς το αντίθετο ισχύει στην μπάντα των 5GHz, όπου ναι μεν έχουμε σαφώς μεγαλύτερες ταχύτητες με ελάχιστο θόρυβο προς το παρόν από άλλα ασύρματα δίκτυα, αλλά το σήμα επηρεάζεται περισσότερο από τα φυσικά εμπόδια και φθάνει ασθενέστερο στην ίδια απόσταση.

    Όσον αφορά τα κανάλια που εξαφανίσθηκαν, δεν έχει σχέση ο πόλεμος.
    Καταρχήν η μπάντα είναι χωρισμένη σε 3 περιοχές καναλιών. Η πρώτη έως το κανάλι 48, υποχρεωτικά απευθύνεται για εσωτερική χρήση και έχει μειωμένη ισχύ κατά 3dB.
    Από το 50 και πάνω έχουμε υποχρεωτικά την λειτουργία DFS κατά την οποία γίνεται έλεγχος αν υπάρχουν ασύρματα δίκτυα που έχουν προτεραιότητα και αυτόματα απαγορεύουν την χρήση του καναλιού.

    http://wifinc.net/dfs-channels-and-w...ay-you-cannot/
    Άψογος και πάλι. Σε Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

    Επειδη λοιπόν 200 μου δίνει το 5Ghz και έχω φάει κόλλημα να φτάνει η 200αρα στο υπνοδωμάτιο. Να το πάρω το 1200 ax repeater η θα έχω πάλι απώλειες και θα είναι πεταμένα λεφτά ;

  14. #14
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Καλωδιακι... Φτηνο σιγουρο και αξιοπιστο. (και ενα access point 5GHz στην κρεβατοκαμαρα) Σιγουρες λυσεις.

  15. #15
    Εγγραφή
    05-02-2008
    Περιοχή
    Trust me,It's Paradise
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλωδιακι... Φτηνο σιγουρο και αξιοπιστο. (και ενα access point 5GHz στην κρεβατοκαμαρα) Σιγουρες λυσεις.
    Έλεγα το access point να το βάλω στο ενδιάμεσο τον δυο υπνοδωματίων (διάδρομο) μιας και έχει άμεση επικοινωνία με το router χωρίς εμπόδιο τοίχου. Αν το βάλω στο υπνοδωμάτιο θα παρεμβάλλεται ο τοίχος που μου καταστρέφει το 5GHz….. δεν θα επηρεάσει και το access point στην επικοινωνία του με το router ?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας