Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21
  1. #16
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μπορείς να βάλεις το 1200ΑΧ σε ενδιάμεσο σημείο, όπως στον διάδρομο που λες και θα έχεις σαφώς καλύτερο σήμα στα υπνοδωμάτια.
    Θα το ρυθμίσεις ως Mesh repeater ώστε να κάνει αναμετάδοση του σήματος. Δεν συγκρίνεται με την ενσύρματη σύνδεση (ιδανικό αν μπορείς να περάσεις καλώδιο) αλλά σίγουρα θα έχεις καλύτερη κάλυψη. Το ίδιο ακριβώς έχω κάνει με το απλό 7590 και το 1200.

  2. #17
    Εγγραφή
    05-02-2008
    Περιοχή
    Trust me,It's Paradise
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να βάλεις το 1200ΑΧ σε ενδιάμεσο σημείο, όπως στον διάδρομο που λες και θα έχεις σαφώς καλύτερο σήμα στα υπνοδωμάτια.
    Θα το ρυθμίσεις ως Mesh repeater ώστε να κάνει αναμετάδοση του σήματος. Δεν συγκρίνεται με την ενσύρματη σύνδεση (ιδανικό αν μπορείς να περάσεις καλώδιο) αλλά σίγουρα θα έχεις καλύτερη κάλυψη. Το ίδιο ακριβώς έχω κάνει με το απλό 7590 και το 1200.
    Μακάρι να υπήρχε ένα like button να μην σου λέω συνέχεια ευχαριστώ

    1)μπορώ να θέσω ποιες συσκευές θα παίρνουν μόνιμα WiFi από το repeater ?
    2)η εναλλαγή στο WiFi από υπνοδωμάτιο σε σαλόνι για παράδειγμα γίνεται άμεσα ;
    3) χονδρικά μπορείς να μου πεις τι απώλειες στην ταχύτητα μετάδοσης έχει το mesh ?
    4)έχει αξιόπιστη χρήση από θέμα από συνδέσεων και μπουκωματος ; Έχω πολύ καλή εμπειρία από tp link του 50 ευρου και προφανώς από power line devolo του 100 ευρου. Μόνο τα ubiquity που έχω στο γραφείο δουλεύουν κορυφαία και απροβλημάτιστα. 1 αποσύνδεση το 6μηνο….. Αντε γεια!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DJTaurus : 18-02-23 στις 12:59.

  3. #18
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Είχα το Fritzbox 7590 μαζί με ένα 2400 repeater και σχεδόν είχα ξεχάσει οτι το είχα βάλει!
    Απλά το βάζεις σε μια πρίζα, το συνδέεις με το Fritzbox, μπαίνει στο Mesh και όλα τα άλλα δεν σε απασχολούν πια...
    Με την εφαρμογή Fritz Wlan στο κινητό βρίσκεις και την καλύτερη δυνατή θέση, και τέλος...
    Τώρα μου έφερε ο Cosmote το 5530 με ένα 1200ΑΧ και βλέπω ότι έχω και λίγο καλύτερη κάλυψη, ίσως επειδή αυτά είναι WiFi 6.

    Για οικιακή χρήση, δεν το συζητάω, αφού έχεις ήδη fritzbox πάρε repeater από την ίδια εταιρία.
    Για επαγγελματικό περιβάλλον αλλάζουν φυσικά τα πράγματα, και εμείς Ubiquiti έχουμε εκεί...

  4. #19
    Εγγραφή
    05-02-2008
    Περιοχή
    Trust me,It's Paradise
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Path Level
    Interleaved
    Αγόρασα τελικά το 1200 AX. Θα το δουλέψω και αν δεν δω διαφορά που να αξίζει τα παραπάνω λεφτά θα το βάλω αγγελία. Οποίος ενδιαφέρεται ας στείλει pm.

  5. #20
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJTaurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγόρασα τελικά το 1200 AX. Θα το δουλέψω και αν δεν δω διαφορά που να αξίζει τα παραπάνω λεφτά θα το βάλω αγγελία. Οποίος ενδιαφέρεται ας στείλει pm.
    Βάλε την εφαρμογή WLAN της AVM στο κινητό για να βρεις το καλύτερα σημείο να το τοποθετήσεις. Εγώ με τοι 5530 και το 1200ΑΧ καλύπτω πλέον όλο το σπίτι (120τμ σχεδόν γωνιακή διάταξη)

  6. #21
    Εγγραφή
    05-02-2008
    Περιοχή
    Trust me,It's Paradise
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Path Level
    Interleaved
    Delete post
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DJTaurus : 22-02-23 στις 19:17.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας