Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Τι σκοπεύετε να ψηφίσετε στις Εκλογές στις 25 Ιουνίου

Ψήφισαν
83. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • ΝΔ

    22 26,51%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    19 22,89%
  • ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ

    3 3,61%
  • ΚΚΕ

    5 6,02%
  • Βελόπουλο

    0 0%
  • ΜΕΡΑ 25

    11 13,25%
  • Πλεύση Ελευθερίας

    9 10,84%
  • ΝΙΚΗ

    2 2,41%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    1 1,20%
  • 'Αλλο Ακροδεξιό

    1 1,20%
  • Άλλο Ακροαριστερό

    0 0%
  • Λευκό

    0 0%
  • Κασιδιάρη αν κατέβει

    1 1,20%
  • Δεν έχω αποφασίσει

    4 4,82%
  • Δεν θα ψηφίσω

    3 3,61%
  • Άλλο

    2 2,41%
Σελ. 119 από 496 ΠρώτηΠρώτη ... 99109114117118119120121124129139 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.771-1.785 από 7437
  1. #1771
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ιδιωτικοποίησαν τελικά το νερό οι γαλάζιες ακρίδες, μέσα στην αναμπουμπούλα της θυσίας των φοιτητών ή ακόμα?
    Μην ανησυχείς. Το ΣτΕ έχει κρίνει παράνομη την ιδιωτικοποίηση του νερού.
    Μια και μιλάς για ακρίδες. Σελίδα 144, προϋπολογισμού του 2018, 99 μύρια υπολόγιζαν να εισπράξουν.

  2. #1772
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Εγώ δεν έχω καταλάβει αν ο στόχος δεν είναι η ιδιωτικοποίηση του νερού από την κυβέρνηση (πέρα από τις αποφάσεις του ΣτΕ, αυτές ποιος ξέρει, μπορεί να βρει τρόπο να τις παρακάμψει), ποιοι άλλοι είναι οι λόγοι που καθιστούν αναγκαία την ένταξη των υδάτινων πόρων σε μια ανεξάρτητη αρχή (ήδη υφιστάμενη, με την επέκταση των δραστηριοτήτων της). Τι μπορεί να κάνει δηλαδή αυτή η αρχή, που δεν μπορεί να γίνει σήμερα από τις διάφορες δημοτικές (ή κρατικές - ΕΥΔΑΠ) εταιρείες υδάτων...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  3. #1773
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ανησυχείς. Το ΣτΕ έχει κρίνει παράνομη την ιδιωτικοποίηση του νερού.
    Ομολογώ εξαρχής ότι δεν έχω διαβάσει την απόφαση καθεαυτή αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτό που πάνε να κάνουν τώρα είναι να κρατήσουν το δίκτυο σε κρατικά χέρια αλλά τη διανομή να ιδιωτικοποιήσουν, στο περίπου όπως με την ενέργεια που στην ουσία έδωσε τη ΔΕΗ στα "κατάλληλα" στελέχη, με τους "κατάλληλους" μισθούς, έδωσε μερίδιο αγοράς και σε τρίτους που μπήκαν, ενώ παράλληλα βέβαια ανέβασε τις τιμές στο θεό και τα κορόϊδα πληρώνουν.

    Νομίζω κάτι αντίστοιχο είναι το πλάνο και για το νερό αν και εκεί το μοντέλο είναι 100% αποτυχημένο αν εφαρμοστεί παρεκτός και αν πέσει σαφέστατα η ποιότητα του νερού ή / και αυξηθούν οι τιμές. Δεν το λέω εγώ, αυτό πλέον είναι δεδομένο στην ΕΕ με πλείστα παραδείγματα που τέτοιων "πειραμάτων". Ή αντίστροφα διάφορα άλλα "μοντέλα" που έχει κατατμηθεί η παροχή νερού σε περιοχές ή αστικά κέντρα που και πάλι είπαν το νερό νεράκι.

    Ο Γεραπετρίτης άλλωστε σε κάτι τέτοια είναι πραγματικά ιδιοφυΐα να βρίσκει νομικά τεχνάσματα, αυτό το έχει
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #1774
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν έχω καταλάβει αν ο στόχος δεν είναι η ιδιωτικοποίηση του νερού από την κυβέρνηση (πέρα από τις αποφάσεις του ΣτΕ, αυτές ποιος ξέρει, μπορεί να βρει τρόπο να τις παρακάμψει), ποιοι άλλοι είναι οι λόγοι που καθιστούν αναγκαία την ένταξη των υδάτινων πόρων σε μια ανεξάρτητη αρχή (ήδη υφιστάμενη, με την επέκταση των δραστηριοτήτων της). Τι μπορεί να κάνει δηλαδή αυτή η αρχή, που δεν μπορεί να γίνει σήμερα από τις διάφορες δημοτικές (ή κρατικές - ΕΥΔΑΠ) εταιρείες υδάτων...
    Χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα, η κυβερνητική απάντηση είναι για να υπάρχει έλεγχος στις δημοτικές επιχειρήσεις ύδρευσης. Υπάρχουν δήμοι που χρεώνουν το νερό διπλάσια από ότι οι γειτονικοί τους.
    Παλιά πχ κάποιος κοινός γνωστός μας γκρινιαζε για την τιμή του νερού στα Γιάννενα.
    Νομίζω ότι η δικαιοσύνη έχει αποφανθεί για την απαγόρευση ιδιωτικοποίησης του νερού 3 φορές. Το 2014, το 2018 και το ΣτΕ το 2022.

    Εδώ γράφει τις θέσεις όλων αναλυτικά: https://www.aftodioikisi.gr/politiki/voyli-kontres-gia-tin-idiotikopoiisi-toy-neroy-oi-dieykriniseis-skreka/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stel67 : 20-03-23 στις 22:50.

  5. #1775
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από verylife78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σημερινο θεμα...
    https://hellasjournal.com/2023/03/te...qRhjEAk0x2SXIw
    μετα θα πουν παλι δεν ηξεραν... οι προηγουμενοι, εγω παραιτηθηκα και αλλες τετοιες μαλακιες
    Έργα εκατοντάδων εκατομμυρίων €€€ και το πρόβλημα ορισμένων ειναι ο Τσυριζα και να μη θιχτεί ο Κούλης και το βρωμερό και τρισάθλιο παρεακι του.

    Γενικώς το διαιρει και βασίλευε καλά κρατεί Μην τους ταΐζετε!
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #1776
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα, η κυβερνητική απάντηση είναι για να υπάρχει έλεγχος στις δημοτικές επιχειρήσεις ύδρευσης. Υπάρχουν δήμοι που χρεώνουν το νερό διπλάσια από ότι οι γειτονικοί τους.
    Παλιά πχ κάποιος κοινός γνωστός μας γκρινιαζε για την τιμή του νερού στα Γιάννενα.
    Νομίζω ότι η δικαιοσύνη έχει αποφανθεί για την απαγόρευση ιδιωτικοποίησης του νερού 3 φορές. Το 2014, το 2018 και το ΣτΕ το 2022.
    Άρα επειδή κάποιοι δήμοι μπορεί να κλέβουν και εφόσον δεν υπάρχει κράτος να τους ελέγξει, καλύτερα να ιδιωτικοποιηθεί να πληρώνουμε όλοι τα 10πλασια.

  7. #1777
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα επειδή κάποιοι δήμοι μπορεί να κλέβουν και εφόσον δεν υπάρχει κράτος να τους ελέγξει, καλύτερα να ιδιωτικοποιηθεί να πληρώνουμε όλοι τα 10πλασια.
    Διαβασε το link πιο πάνω.

  8. #1778
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα, η κυβερνητική απάντηση είναι για να υπάρχει έλεγχος στις δημοτικές επιχειρήσεις ύδρευσης. Υπάρχουν δήμοι που χρεώνουν το νερό διπλάσια από ότι οι γειτονικοί τους.
    Παλιά πχ κάποιος κοινός γνωστός μας γκρινιαζε για την τιμή του νερού στα Γιάννενα.
    Νομίζω ότι η δικαιοσύνη έχει αποφανθεί για την απαγόρευση ιδιωτικοποίησης του νερού 3 φορές. Το 2014, το 2018 και το ΣτΕ το 2022.

    Εδώ γράφει τις θέσεις όλων αναλυτικά: https://www.aftodioikisi.gr/politiki...niseis-skreka/
    Φερ ινάφ, αν είναι αυτό τότε καλώς καμωμένο ως πρόθεση αλλά τότε η ΡΑΕ που μόλις και μετά βίας έχει τη δυνατότητα να κάνει τη δουλειά της - αν την κάνει - σωστά στην ενέργεια, πού θα βρει το χώρο και για το νερό;

    Πάντως εάν πρόκειται για αυτό το λόγο, καλώς καμωμένο το ξαναλέω. Άφησέ με όμως να έχω μερικές αμφιβολίες με την κυβέρνηση αυτή...
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  9. #1779
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ανησυχείς. Το ΣτΕ έχει κρίνει παράνομη την ιδιωτικοποίηση του νερού.
    Μια και μιλάς για ακρίδες. Σελίδα 144, προϋπολογισμού του 2018, 99 μύρια υπολόγιζαν να εισπράξουν.
    Τα πιο μεγάλα ψεματα κρύβονται στις μισές αλήθειες:
    Όπως αναφέρει λοιπόν ο προϋπολογισμός που κατατέθηκε πριν από μερικές μέρες, προβλέπεται πωλητήριο σε 13 περιουσιακά στοιχεία του Δημοσίου, μεταξύ των οποίων τα ποσοστά του ΤΑΙΠΕΔ σε ΕΥΔΑΠ (11%), ΕΥΑΘ (23%)

  10. #1780
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα, η κυβερνητική απάντηση είναι για να υπάρχει έλεγχος στις δημοτικές επιχειρήσεις ύδρευσης. Υπάρχουν δήμοι που χρεώνουν το νερό διπλάσια από ότι οι γειτονικοί τους.
    Παλιά πχ κάποιος κοινός γνωστός μας γκρινιαζε για την τιμή του νερού στα Γιάννενα.
    Νομίζω ότι η δικαιοσύνη έχει αποφανθεί για την απαγόρευση ιδιωτικοποίησης του νερού 3 φορές. Το 2014, το 2018 και το ΣτΕ το 2022.

    Εδώ γράφει τις θέσεις όλων αναλυτικά: https://www.aftodioikisi.gr/politiki...niseis-skreka/
    Και στα δημοτικά τέλη μπορεί να διαφέρει αυτό που χρεώνει ένας δήμος, από το γειτονικό του, κι όχι μόνο στον γειτονικό αλλά και εντός του δήμου να υπάρχουν διαφορές, ανάλογα με τη δημοτική ενότητα. Η ΡΑΕ (με το νέο όνομα, δεν θυμάμαι ποιο είναι) τι θα κάνει, θα αναγκάσει τους δήμους να πάνε στον μέσο όρο, στην ανώτερη ή στην κατώτερη τιμή; Και δεν βλέπω βέβαια την αναλογία, δήμοι μπορεί να είναι γειτονικοί, αλλά με τελείως διαφορετικά χαρακτηριστικά μεταξύ τους, είτε στις πηγές νερού, είτε στον πληθυσμό, είτε στην γεωγραφία και κατανομη του πληθυσμού (άρα και στο κόστος για το δίκτυο και στην συντήρηση του). Εκεί τι σύγκριση θα γίνει;
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  11. #1781
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Οι ΣΡΖαιοι προσπεράστε, είναι από τους New York Times (ως γνωστόν, άντρο ΣΡΖαι-ίλας)

    Meta Manager Was Hacked With Spyware and Wiretapped in Greece
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  12. #1782
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Εν τω μεταξύ σε φρενίτιδα τα γαλάζια τρωκτικά προσπαθούν να περάσουν όσα περισσότερα μπορούν:
    Βίλες πάνω στο κύμα και ροκάνισμα της προστασίας των περιοχών του δικτύου Natura 2000 προβλέπει το νομοσχέδιο-μαμούθ που ψηφίζεται σήμερα στη Βουλή
    https://www.lifo.gr/stiles/optiki-go...oshedio-skoypa

  13. #1783
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    625
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στα δημοτικά τέλη μπορεί να διαφέρει αυτό που χρεώνει ένας δήμος, από το γειτονικό του, κι όχι μόνο στον γειτονικό αλλά και εντός του δήμου να υπάρχουν διαφορές, ανάλογα με τη δημοτική ενότητα. Η ΡΑΕ (με το νέο όνομα, δεν θυμάμαι ποιο είναι) τι θα κάνει, θα αναγκάσει τους δήμους να πάνε στον μέσο όρο, στην ανώτερη ή στην κατώτερη τιμή; Και δεν βλέπω βέβαια την αναλογία, δήμοι μπορεί να είναι γειτονικοί, αλλά με τελείως διαφορετικά χαρακτηριστικά μεταξύ τους, είτε στις πηγές νερού, είτε στον πληθυσμό, είτε στην γεωγραφία και κατανομη του πληθυσμού (άρα και στο κόστος για το δίκτυο και στην συντήρηση του). Εκεί τι σύγκριση θα γίνει;
    H ΡΑΥ θα κάνει για τις Εταιρείες Υδάτων ένα μέρος από αυτό που κάνει σήμερα η ΡΑΕ για τον ΑΔΜΗΕ και τον ΔΕΔΔΗΕ (Φυσικά μονοπώλια).
    Θα παρακολουθεί τα οικονομικά μεγέθη (OPEX, CAPEX, Δανεισμός κτλ.) και θα υπολογίζει το εύλογο έσοδο που πρέπει να έχουν.
    Με βάση αυτό θα προκύπτει και η τιμή του νερού (€/m3) για κάθε Ε.Υ.

    Δεν διάβασα το νομοσχέδιο, αλλά ο Δαγούμας είπε "ο ρόλος της αρχής δεν θα είναι ρυθμιστικός, αλλά κυρίως εποπτικός και διαχειριστικός". Το ερμηνεύω πως θα έχει άποψη για τα τιμολόγια αλλά δεν θα τα αποφασίζει (όπως κάνει για ΑΔΜΗΕ/ΔΕΔΔΗΕ η ΡΑΕ). Μπορεί και να τα εισηγείται. Δεν ξέρω σήμερα αν κάποιος εγκρίνει τα τιμολόγια των ΕΥ.

    Νομίζω πρόκειται για προσαρμογή στην νομοθεσία της ΕΕ.

    Χρήσιμη είναι η Αρχή, αρκεί να μην εξελιχθεί σε αργομισθία για ημέτερους σαν την ιστορία με τη Ρ.Α.Σιδηροδρόμων.

  14. #1784
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Ρυθμιστική αρχή να καταλάβω όταν πρόκειται για υπηρεσίες και αγάθά που παρέχονται από ιδιώτες.
    Στο δημόσιο αγαθό τι να ρυθμίσει;

  15. #1785
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νταξ δίκιο έχεις αλλά όχι αυτό το πράγμα ρε συ. Η ΝΔ όταν μπορούσε δεν έκανε τίποτα οπότε είναι το ίδιο υπεύθυνοι.

    - - - Updated - - -

    Ελλάς το μεγαλείο σου. Έχουμε ποινική δίωξη Πάτση για ψευδές πόθεν εσχες αλλά του Κούλη μας που έκανε 1ος το ίδιο όλα καλά.
    Θα στο ξαναπώ. Η ΝΔ είναι ιδιο υπεύθυνη με το ΠΑΣΟΚ για την καταστροφή του τόπου
    Πες το και στον πατέρα σου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορείτε κάποιοι να χωνέψετε ότι ο κόσμος φτύνει τον ΣΡΖ ακόμη και με όσα έχει κάνει η ΝΔ.
    Κοίτα, η μαλακυνση εγκεφάλου είναι οδυνηρό πράγμα να το βλέπεις.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

Σελ. 119 από 496 ΠρώτηΠρώτη ... 99109114117118119120121124129139 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας