Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-39 από 39
  1. #31
    Εγγραφή
    27-04-2023
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arvacon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Βασικά μπορείς να κλειδωσεις και σε μια μπάντα και να δεις να συνδέεται σε δύο διαφορετικές κεραίες της ίδιας μπάντας, δεν είναι απαραίτητο δηλαδή ότι πρέπει να είναι δύο διαφορετικές μπάντες για να δουλέψει το carrier agreggation. Τώρα σε ποια μπάντα και κεραία θα παίξει καλύτερα, αυτό έχει να κάνει με την περιοχή που βρίσκεσαι και με το ποια παίζει καλύτερα, κάτι το οποίο μόνο μέσω αρκετών δοκιμών και πειραματισμων θα το ανακαλύψεις...

    Τα σκαμπανευασματα πάντως στην ταχύτητα, έχουν να κάνουν λογικά με την ποιότητα και την ένταση του σήματος. Δοκίμασε να μετακινήσεις το ρούτερ σε κάποιο σημείο που βλέπεις να πιάνει καλά το κινητό σου. Δηλαδή παίξε πρώτα με το κινητό σου σε διάφορα σημεία του σπιτιού με speedtest και όπου δεις καλύτερο αποτέλεσμα σταθερό, μεταφέρεις εκεί το ρούτερ.

    Αν δεις τελικά ότι έχεις θέμα με το σήμα και θες όμως να έχεις σταθερό ίντερνετ με το μέγιστο που μπορούν να σου δώσουν οι κεραίες της περιοχής, μια εξωτερική κεραία, πχ η LHGG της mikrotik, είναι μονόδρομος.
    Μισό λεπτάκι απ ότι κατάλαβα αυτή η κεραία που αναφέρεις από την στιγμή που κατεβάζει καλώδιο ethernet λογικά δεν είναι κεραία είναι modem.Το αναφέρω φίλε μου γιατί εμένα μου χρειάζονται αρσενικά sma βύσματα για το MR600 V2.Και αυτή όπως την βλέπω δεν παρέχει την δυνατότητα να κατεβάσεις τέτοια καλώδια.Όσο για το σημείο τοποθέτησης και λήψης του router πίστεψε με δεν υπάρχει σημείο στο σπίτι που να μην έχω δοκιμάσει την ποιότητα λήψης σήματος οπότε απο την μια θα συμφωνήσω μαζί σου σε αυτό που υποστηρίζεις σχετικά με τα αίτια για τα σκαμπανεβάσματα της ταχύτητας αλλά απο την άλλη θα σου προσθέσω ότι έχω δοκιμάσει κάθε χιλιοστό του σπιτιού και το καλύτερο δυνατό σήμα το πήρα στο υπνοδωμάτιο.

    - - - Updated - - -

    [QUOTE=arvacon;7423793]Καλησπέρα. Βασικά μπορείς να κλειδωσεις και σε μια μπάντα και να δεις να συνδέεται σε δύο διαφορετικές κεραίες της ίδιας μπάντας, δεν είναι απαραίτητο δηλαδή ότι πρέπει να είναι δύο διαφορετικές μπάντες για να δουλέψει το carrier agreggation. Τώρα σε ποια μπάντα και κεραία θα παίξει καλύτερα, αυτό έχει να κάνει με την περιοχή που βρίσκεσαι και με το ποια παίζει καλύτερα, κάτι το οποίο μόνο μέσω αρκετών δοκιμών και πειραματισμων θα το ανακαλύψεις...

    Εδώ σου παραθέτω και μερικές μετρήσεις που έχω κρατήσει στο ιστορικό δεν ξέρω τι παραπάνω μπορεί να πάρω με αυτή την κεραία πάντως.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης 2023-04-27, 17.27.23.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  114,0 KB 
ID: 248015
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_4159.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nektariossgourakis : 27-04-23 στις 18:15.

  2. #32
    Εγγραφή
    08-09-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote 4G+
    Η κεραια, ή πιο σωστα η συσκευη που ανεφερα ειναι αυτονομη κεραια και modem-router, δεν ειναι κεραια για να τη βαλεις στο MR600 και ουτε θα ειχε καποιο αποτελεσμα να βαλεις κεραια εξωτερικη αν το ρουτερ ειναι εντος δωματιου, διοτι το καλωδιο σε αυτες τις κεραιες εχει μεγαλες απωλειες και απαιτει να βρισκεται το ρουτερ οσο πιο κοντα γινεται, ιδανικα στην ταρατσα.
    Ειχα κ εγω αντιστοιχο προβλημα οταν ξεκινησα να την ψαχνω με το 4G, επιανε μονο σε ενα σημειο του σπιτιου αλλα εκανε διαφορα σκαμπανεβασματα, διοτι το σημα δεν ηταν σταθερο, ηταν ασθενες. Αν θες να δεις την πραγματικη ισχυ του σηματος που συνδεεσαι, κατεβασε την εφαρμογη signal strength, η οποια σου δειχνει με ακριβεια τα db σε γραφημα.

    Ημουν κ εγω ετοιμος να προχωρησω στην αγορα του συγκεκριμενου ρουτερ που εχεις, αλλα τελικα αλλαξα γνωμη και παραγγειλα την εξωτερικη συσκευη, η οποια και μου ελυσε τα οποια προβληματα υπηρχαν εντος σπιτιου με το σημα. Εχω σταθερα 80-90Mbit και απ τη στιγμη που τη σεταρισα στη σωστη θεση, δεν ξανασχοληθηκα. Το μονο που θα χρειαστει να κανεις, ειναι να περασεις ενα καλωδιο utp PET, δηλαδη εξωτερικου χωρου, το οποιο λειτουργει και ως τροφοδοσια για τη συσκευη αλλα και ως εθερνετ για τα δεδομενα. Η διαχειρηση του μενου της γινεται απο τον υπολογιστη σου οπως και στο ρουτερ και αν θες να μοιραζεις το ιντερνετ ασυρματα ή ενσυρματα με αλλες συσκευες, θα μετατρεψεις το mr600 σε switch-wifi ap, ωστε να δινει τις ip η συσκευη απ την ταρατσα, μιας και εχει δικο της dhcp server.

    Ειναι ακριβη βεβαια, εχει τα διπλα λεφτα απ το ρουτερ σου, αλλα ειναι επενδυση.

  3. #33
    Εγγραφή
    27-04-2023
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arvacon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κεραια, ή πιο σωστα η συσκευη που ανεφερα ειναι αυτονομη κεραια και modem-router, δεν ειναι κεραια για να τη βαλεις στο MR600 και ουτε θα ειχε καποιο αποτελεσμα να βαλεις κεραια εξωτερικη αν το ρουτερ ειναι εντος δωματιου, διοτι το καλωδιο σε αυτες τις κεραιες εχει μεγαλες απωλειες και απαιτει να βρισκεται το ρουτερ οσο πιο κοντα γινεται, ιδανικα στην ταρατσα.
    Ειχα κ εγω αντιστοιχο προβλημα οταν ξεκινησα να την ψαχνω με το 4G, επιανε μονο σε ενα σημειο του σπιτιου αλλα εκανε διαφορα σκαμπανεβασματα, διοτι το σημα δεν ηταν σταθερο, ηταν ασθενες. Αν θες να δεις την πραγματικη ισχυ του σηματος που συνδεεσαι, κατεβασε την εφαρμογη signal strength, η οποια σου δειχνει με ακριβεια τα db σε γραφημα.

    Ημουν κ εγω ετοιμος να προχωρησω στην αγορα του συγκεκριμενου ρουτερ που εχεις, αλλα τελικα αλλαξα γνωμη και παραγγειλα την εξωτερικη συσκευη, η οποια και μου ελυσε τα οποια προβληματα υπηρχαν εντος σπιτιου με το σημα. Εχω σταθερα 80-90Mbit και απ τη στιγμη που τη σεταρισα στη σωστη θεση, δεν ξανασχοληθηκα. Το μονο που θα χρειαστει να κανεις, ειναι να περασεις ενα καλωδιο utp PET, δηλαδη εξωτερικου χωρου, το οποιο λειτουργει και ως τροφοδοσια για τη συσκευη αλλα και ως εθερνετ για τα δεδομενα. Η διαχειρηση του μενου της γινεται απο τον υπολογιστη σου οπως και στο ρουτερ και αν θες να μοιραζεις το ιντερνετ ασυρματα ή ενσυρματα με αλλες συσκευες, θα μετατρεψεις το mr600 σε switch-wifi ap, ωστε να δινει τις ip η συσκευη απ την ταρατσα, μιας και εχει δικο της dhcp server.

    Ειναι ακριβη βεβαια, εχει τα διπλα λεφτα απ το ρουτερ σου, αλλα ειναι επενδυση.
    Λοιπόν καταρχήν να σε ευχαριστήσω θερμά για τις πληροφορίες που μου πρoσφέρεις.Αν τα γνώριζα όλα αυτά και αν ήξερα τι θα συναντήσω εδώ που ήρθα τους τελευταίους 6 μήνες, έτσι θα το έκανα όπως εσύ θα αγόραζα την κεραία και όχι το router.Και να σκεφτείς με πρόλαβες γιατί ήμουν μια ανάσα να αγοράσω και δεύτερο MR600 απλά αντί για V2 θα έπαιρνα το V3 αυτή την φορά να δουλέψω με αυτό μήπως και έβλεπα και διαφορές σε σχέση με το παλιό και σκεφτόμουν να κρατήσω το MR600 V2 ως back up γιατί ποτέ δεν ξέρεις, σε περίπτωση που χαλάσει δεν έχω εφεδρικό να κάνω την δουλειά μου.Έχουμε βέβαια και τα κινητά θα μου πείς αλλά τα κινητά δεν έχουν συμβατότητα για να λειτουργήσουν ως hotspot με το box της Cosmote για παραδειγμα .

    Όσο για την κεραία και την εγκατάσταση της θα κοιτάξω άλλο σημείο του σπιτιού για εγκατάσταση γιατί το σπίτι δεν είναι δικό μου.Επίσης έτσι όπως την βλέπω την κεραία με τις κυψέλες που έχει λογικά θα αποτελεί πρόσφορο έδαφος για να δημιουργήσουν οι σφήκες σφηκοφωλιές και έχω και θέμα εδώ στην περιοχή με δαυτες.Αυτό που σκέφτηκα είναι μια στιβαρή βάση με σωλήνα και να τοποθετηθεί στην βεράντα που το σήμα που έχω μετρήσει εκεί αγγίζει και τα 300 mbps.Οπότε θα πάρω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

    Τώρα έχω κάποιες απορίες ακόμα, εκτός από 4G και 4G+ Plus είναι και 5G LTE αυτή η κεραία?Και κάτι τελευταίο επειδή το σπίτι εδώ που νοικιάζω είναι σε χωριό και αρκετά απομακρυσμένο από την πόλη γι αυτό και ασχολούμαι αποκλειστικά με internet LTE και επειδή είναι πέτρινο και τρύπες δεν γίνεται να κάνω πιθανολογώ εκεί που θα μπεί η κεραία ίσως να χρειαστούμε αρκετά μεγάλο καλώδιο ethernet μπορεί και 40 μέτρα γιατί το καλώδιο θα πρέπει να ξεκινήσει απο την βεράντα όπως σου είπα και η διαδρομή του να καταλήξει να μπεί απο την ταράτσα, εκεί που έχει εισαγωγή και κατεβαίνει και το καλώδιο κεραίας και καταλήγει μέσα στο σπίτι.Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα να πάρω τόσο μακρύ καλώδιο?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nektariossgourakis : 28-04-23 στις 01:22.

  4. #34
    Εγγραφή
    08-09-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote 4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nektariossgourakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να σκεφτείς με πρόλαβες γιατί ήμουν μια ανάσα να αγοράσω και δεύτερο MR600 απλά αντί για V2 θα έπαιρνα το V3 αυτή την φορά να δουλέψω με αυτό μήπως και έβλεπα και διαφορές σε σχέση με το παλιό και σκεφτόμουν να κρατήσω το MR600 V2 ως back up γιατί ποτέ δεν ξέρεις, σε περίπτωση που χαλάσει δεν έχω εφεδρικό να κάνω την δουλειά μου.Έχουμε βέβαια και τα κινητά θα μου πείς αλλά τα κινητά δεν έχουν συμβατότητα για να λειτουργήσουν ως hotspot με το box της Cosmote για παραδειγμα .

    Πεταμενα λεφτα, τιποτα δε θα βλεπες αγοραζοντας τη v3. Καποια στιγμη πηρα μια καμερα της tp-link, η οποια εβγαινε σε v1 και v2. Οταν ρωτησα λοιπον ποια ηταν η διαφορα μεταξυ των δυο καμερων, στο επισημο φορουμ της tp-link, ενας επισημος εκπροσωπος της εταιρειας, μου απαντησε πως δεν υπηρχε καμμια διαφορα ουτε στο hardware αλλα ουτε στο software, παρα μονο στην εξωτερικη συσκευασια του προιοντος, δηλαδη κατι στα χαρακτηριστικα ή τη φωτογραφια.

    Αυτο με το box της cosmote, μου ακουγεται λιγο περιεργο. Αν εχει wifi το box, δε βλεπω το λογο να μην παιξει με hotspot απο κινητο. Της nova που εχω εγω, μια χαρα παιζει ετσι παντως.

    Τωρα σχετικα με την εγκατασταση κεραιας εξωτερικα, θα πρεπει ιδανικα να υπαρχει οπτικη επαφη με τους πυλωνες για να εχεις καλο σημα, οποτε πρεπει να ψαξεις στο χαρτη να δεις που βρισκονται οι κεραιες και να δεις μετα που πρεπει να μπει η κεραια. Αυτο μπορεις να το δεις εδω www.cellmapper.net

    Η κεραια που σου ειπα ειναι 4G Cat.6 (δηλαδη 4g+), οπως ακριβως και το ρουτερ σου, αλλα ειναι κατευθυντικη μεγαλης εμβελειας. Αν θες, υπαρχει και σε 5G καποιο προιον, αλλα ειναι πανακριβο, ξεφευγει η τιμη μετα. Με την LHGG, αναλογα την περιοχη που βρισκεσαι, μπορει να φτασει και τα 300Μbit σε 4G, αλλα αυτο εξαρταται απο το ποση ταχυτητα αφηνει ο παροχος να τραβηξεις, συνηθως κλειδωνει το download γυρω στα 45Μbit ανα κεραια, τουλαχιστον στη δικη μου περιοχη... Αν παρεις την αμεσως επομενη, που ειναι Cat.18, τοτε εκει θα πιανεις περισσοτερο γιατι θα συνδιαζει παραπανω απο 2 κεραιες στο CA, θεωρητικα μπορει να φτασει το 1.2Gbit, αλλα στην πραξη δε θα συμβει.

    Οσον αφορα το καλωδιο, μη σε ανησυχει, το ethernet μπορει να φτασει τα 100 μετρα χωρις προβλημα.

  5. #35
    Εγγραφή
    27-04-2023
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Πατέντα για να κρεμάσω σε άλλο σημείο το MR600 V2!Κάποιες συμβουλές σας δίνω προσωπικά.

    Δοκιμάστε κάθε σημείο του σπιτιού που θα το βάλετε.Ένα και δυο εκατοστά παραπέρα μπορεί να σας εκτοξεύσουν τις ταχύτητες.Ακόμα και η πόλωση των κεραιών LTE του Router, γενικά η κατεύθυνση που θα τις στρέψετε παίζει ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ ρόλο!

    Κάντε δοκιμές πριν καταλήξετε σε έξτρα εξοπλισμό, εγώ εκεί που κρέμασα το Router με το κινητό κλειδώνω στα 240+ mbps.Με το Router στα 100+ mbps.

    Τώρα μην ψάξετε να βρείτε αίτια και λόγους γιατί εκεί που σφηνώθηκε με τόσα εμπόδια έχει καλύτερο σήμα συγκριτικά με το προηγούμενο σημείο που το είχα που ήταν στο υπνοδωμάτιο και δεν είχε γύρω του κανένα εμπόδιο!Δεν θα βρείτε λογική!

    Οι ταχύτητες μέσω Router LTE είναι σχεδόν στο 1/3 από αυτές που παίρνουμε με τα κινητά μας, προφανώς επειδή είναι μεγαλύτερο το CAT που σου δίνουν τα κινητά!

    Η κόλλα από Ολλανδία (σχράτς) και είναι πραγματικά απίστευτη, πάρα μα πάρα πολύ γερή μπορείς να κρεμαστείς πάνω της!Με αυτόν τον τρόπο απέφυγα και τρυπήματα στην πέτρα!Το ξύλο MTF, το πήρα από συνεταιρισμό ξυλουργών Χανίων και δεν μου το χρέωσαν μαζί με τις ξυλόβιδες!Πλήρωσα μόνο την κόλλα στα 2,5 ευρώ!

    Με όλα τα παραπάνω....άκυρη η εγκατάσταση της κεραίας δεν θα την χρειαστώ είμαι καταευχαριστημένος!!!

    Ευχαριστώ και τους προλαλλήσαντες για τις οποίες βοήθειες!

    Καλή Πρωτομαγιά εύχομαι!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_4310.jpg  

    IMG_4308.jpg  

    IMG_4309.jpg  

    IMG_4314.jpg  

    IMG_4313.jpg  

    IMG_4315.jpg  

    IMG_4316.jpg  

    IMG_4318.jpg  

    IMG_4319.jpg  


  6. #36
    Εγγραφή
    08-09-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote 4G+
    Ο λογος που επιασες καλυτερη ταχυτητα, ειναι επειδη εισαι διπλα σε παραθυρο. Αν ησουν κ εξω απ αυτο, θα ηταν ακομα καλυτερα. Επισης το οτι το σπιτι ειναι πετρινο, ειναι προβλημα για το σημα, διοτι εκτος του οτι λογικα ειναι πιο δυσκολο να διαπερασει την πετρα το σημα κινητης, προκαλουνται και διαφορες αντανακλασεις εντος του χωρου.
    Οπως και να χει, ελπιζω να παραμεινει σταθερη η ταχυτητα σου και να εισαι ευχαριστημενος, αλλα ειλικρινα χωρις να θελω να σε απογοητευσω, παλι θα χεις προβλημα, ειτε οταν αρχισει να βρεχει, ή οταν αρχισει να πηδαει παλι απο μπαντα σε μπαντα κλπ, κ αυτο διοτι το σημα δεν εχει την απαραιτητη ισχυ για να ειναι σταθερο. Αν την παλευεις με τα σκαμπανευασματα, τοτε ολα οκ, διαφορετικα η λυση ειναι εκει εξω...
    Καλη συνεχεια.

  7. #37
    Εγγραφή
    27-04-2023
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καλώς τον φίλο μου, εννοείται ότι θα έχω σκαμπανεβάσματα.Είμαι σίγουρος γι αυτό!Όμως άλλο να έχω σκαμπανεβάσματα μεταξύ 50-90 mbps και άλλο 10-40 mbps.

    Αυτό δεν με ενοχλεί!

    Αυτό που με ενοχλούσε ήταν το οριακό που είχα πριν που έφτανε στα 10 και έκανα streaming και έβλεπα έστω και για κάτι 10λεπτα και 20λεπτα πιξελιάσματα!

    Σαφώς και με εξωτερική κεραία έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα όμως προσπαθώ και να μην ξοδευτώ παραπάνω αλλά και να μην τρυπάω εδώ γιατί νοικιάζω και δεν θέλω προβλήματα!

    Σε κάθε περίπτωση θέλει παρακολούθηση.Μέχρι στιγμής κανένα 5ωρο το παρακολουθώ και έπεσε μέχρι 70 mbps.Ίσως αν ψάξουμε την αντιστοιχία με το προηγούμενο σημείο να μην είχα καν ταχύτητα!Οπότε ναι θέλει παρακολούθηση λίγες ημέρες να δούμε πως θα πάει.

    Δείχνει σταθερότητα πάντως!

    - - - Updated - - -

    Να σου προσθέσω κάτι τελευταίο είναι και εκεί κλειδωμένο σε μια μόνο μπάντα, στην Β3.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arvacon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, καμμία σχέση. Το ρούτερ σου είναι ανώτερο απ' αυτό που αναφέρεις του ΟΤΕ, μιας και το δικό σου είναι Cat.6 και το άλλο είναι cat.4, που σημαίνει ότι το δικό σου μπορεί να συνδεθεί ταυτόχρονα σε δύο κεραίες, ενώ το 6400 μόνο σε μια. Άρα με το 6400 θα έχεις πολύ χειρότερη ταχύτητα απ' ότι τώρα.

    Αυτό που συμβαίνει με το ρούτερ σου αυτή τη στιγμή είναι είτε ότι δεν έχει δυνατό σήμα εκεί που βρίσκεσαι, είτε εναλλάσσει κεραίες γιατί είναι στο αυτόματο. Ψάξε στις ρυθμίσεις να δεις αν έχει επιλογή κλειδώματος σε συγκεκριμένες bands, ώστε να το κάνεις να παίζει σταθερά με αυτές που σου δίνουν την μεγαλύτερη ταχύτητα.
    Επανέρχομαι και θα ήθελα να σου πώ ότι έχεις δίκιο τελικά όντως δεν είχα καλό σήμα στο σημείο που είχα πριν το ρούτερ, στο υπνοδωμάτιο.

    Τώρα το παρατήρησα από την στιγμή που το έβαλα στην κουζίνα και δίπλα από την πόρτα που βλέπει προς την κεραία της Μαλάξας βλέπω πολύ ικανοποιητικό σήμα με 75% και 2 γραμμές μόνιμα.Επίσης βλέπω και τις ταχύτητες δεν έχουν μεταβληθεί.Διακρίνω ιδιαίτερη σταθερότητα.

    Θέμα με την βροχή και τους ανέμους δεν είχα ποτέ με την LTE σύνδεση.Όταν είχα θέμα με αυξομειώσεις της ταχύτητας πάντα ευθύνη είχε η ένδειξη του σήματος όπως τελικά αποδείχτηκε!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_4326.jpg  

    IMG_4327.jpg  


  8. #38
    Εγγραφή
    27-04-2023
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Λογική καμία δεν μπορείς να βρεις εδώ, σφήνωσα το mr600 V2 στο σημείο που βλέπετε και αυξήθηκε και άλλο η ταχύτητα, τώρα το ότι είναι οι κεραίες στραμένες με αυτόν τον τρόπο και η μια απο τις δυο κιόλας είναι και σε άλλη κατεύθυνση και το γεγονός ότι μειώθηκε ping και αυξήθηκε και η ταχύτητα (κυρίως του upload) και παρουσιάζει και σταθερότητα κιόλας οκ δεν μπορώ να βρω καμία μα καμία απολύτως λογική ειλικρινά καμία όμως.Καλή Πρωτομαγιά σε όλους τους φίλους εύχομαι και πάντα υγεία!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_4333.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  430,8 KB 
ID: 248123Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_4334.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  361,1 KB 
ID: 248124Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης 2023-05-01, 16.44.18.jpeg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  822,3 KB 
ID: 248128

  9. #39
    Εγγραφή
    27-04-2023
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καλημέρα, ξέρετε τι έχω καταλάβει εγώ με όλα αυτά που ασχολούμαι τόσο καιρό;Τα 4G Router και τα λοιπά;Ότι για να πάρεις την ταχύτητα που έχω τώρα εγώ σταθερά στα 85-130 Mbps για Download και 30-40 Mbps Upload θα πρέπει στο σημείο που θα τοποθετήσεις το 4G Router να έχεις λήψη τουλάχιστον 200+ mbps download.Γιατί το λέω αυτό, γιατί στο iPhone τουλάχιστον αυτό ισχύει, στο ίδιο σημείο αν πάω και μετρήσω οι λήψεις είναι 200+ mbps.

    Επίσης δεν είχα όλες αυτές τις ημέρες το παραμικρό πρόβλημα!Ούτε στιγμή ούτε δευτερόλεπτο δεν είδα πιξελιάσματα και κολλήματα.Δεν είδα πτώση ταχύτητας πέρα από στιγμιαία μεταβολή της τάξεως των 70 mbps μέχρι εκεί έπεσε.Και έμεινε για 1-2 λεπτά αν θυμάμαι καλά!

    Αφήστε που με όλη αυτή τη σταθερότητα ξέχασα να ασχολούμαι κιόλας, κάθε τρεις και λίγο να παρακολουθώ μετρήσεις.Πλέον δεν χρειάζεται.Κάνω μέσα στην ημέρα, 1-2 φορές τυχαίες μετρήσεις και διαπιστώνω τα ίδια αποτελέσματα.Δεν βλέπω λοιπόν κανέναν απολύτως λόγο να μην υποστηρίξει κανείς έναν τέτοιο εξοπλισμό με 4G Router που είναι κυριολεκτικά επένδυση.

    Δεν σε ενδιαφέρει αν η καλωδίωση του σπιτιού είναι οκ.Κυρίως εμένα με απασχολεί αυτό πάρα πολύ, μένω 23+ χρόνια με ενοίκιο και όσα σπίτια κι αν άλλαξα, σε όλα είχα προβλήματα και κατέληγα να πληρώνω έξτρα χρήματα για να έρθει ειδικός στο σπίτι και να μου τραβήξει καλώδιο απευθείας από το κουτί του ΟΤΕ, σε όλα τα σπίτια είχα θέματα με τις επιτοίχιες καλωδιώσεις τους.Είτε είχε καεί το καλώδιο της γραμμής του σταθερού τμηματικά είτε ακόμα και ολόκληρο.Δεν σε ενδιαφέρει κανένα ραντεβού να κλείσεις με τεχνικό για ενεργοποίηση γραμμής και το κυριότερο γλιτώνεις και πάγια ετήσια έξοδα για σταθερή γραμμή τηλεφώνου, αφού δεν πληρώνεις τίποτα άλλο πέρα από αυτά τα 36 ευρώ ετησίως για την extra sim.Κουμπώνεις router στην πρίζα πατάς κουμπάκι και That's it!Απαραίτητη προϋπόθεση να έχεις καλό σήμα στο μέρος που μένεις.

    Τώρα αν στο Tp Link MR600 ισχύουν αυτά και σε άλλα router άλλης εταιρίας δεν ισχύουν, δεν είμαι σε θέση να το ξέρω!Ασχολήθηκα με το MR600 και δεν γνωρίζω αν σε άλλα Router πιάνεις αυτές τις τιμές ταχυτήτων και αν γενικά απαιτείται και στα υπόλοιπα router να πιάνεις με κινητό πολύ υψηλές ταχύτητες της τάξεως των 200+ Mbps για να καταλήξεις να κλειδώνεις στο 4G Router σου στα 85+.

    Και κλείνω και ολοκληρώνω με τις κακοκαιρίες.Μένω στο βουνό.Πιο βουνό πεθαίνεις.Τις προηγούμενες 2-3 μέρες είχαμε πραγματικά χειμωνιάτικες συνθήκες.Ειδικότερα χτές, τα κυβικά νερού που έπεσαν στο χωριό δεν είχαν πέσει όλο το χειμώνα.Οι δρόμοι πλυμμήρησαν, τα αυτοκίνητα κόλλησαν και πάλι όμως οι ταχύτητες δεν επηρεάστηκαν....

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας