Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Δυο θέματα.. ένα αφορά πελάτη μου, ένα εμένα.

    1) Σε πελάτη έρχονται (στο τελείωμα είμαστε), 2 οπτικές που θα παίξουν 1Gbit η κάθε μια. Έχουν στείλει και έχω στην άκρη, δυο Speedport Smart.


    (1α) Με ενδιαφέρει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να έχουν VPN capability και μάλιστα και IPSec (για site-to-site) και κάτι άλλο πιο site-to-user friendly. Έχουν; (αν θυμάμαι έχουν, ειδικά IPSec VPN - αλλά επιβεβαιώστε κάποιος)

    (2β) Εφόσον οι γραμμές είναι 1GBit, μαζί με τα overhead κλπ., θεωρώ λίγο βλακεία να στέλνουν routers με 1Gbit LAN ports. Θα έπρεπε να στέλνουν κάτι με 2.5Gbit LAN ports (τουλάχιστον) και πρόβλημα δικό μου μετά να έχω υποδομή να το συνδέσω σε full speed, αλλά δεν πρέπει να κόβει τα πόδια ο πάροχος.
    Η πωλήτρια υπονόησε ότι μπορεί τελικά να στέλνουν άλλο router στις 1Gbit συνδέσεις και συναδέλφους που ρώτησα, μου είπαν ότι σε 1000άρες στέλνουν Fritzbox με 2.5Gbit LAN. (και έχω μια τρελή "συμπάθεια" για τα AVM - ναι ξέρω πόσο τα αγαπάτε πολλοί, αλλά ενώ έχω 1-2 στη ντουλάπα μου, δεν τους πάω μια... από τη μια φέρονται στον χρήστη σαν ηλίθιος (κρύβοντας πολλές ρυμίσεις και άλλες τις αναφέρουν με το δικό τους χαζό τρόπο), από την άλλη τα firnware για τα Γερμανικά μοντέλα προηγούνται ΜΗΝΕΣ από τα αγγλικά (ΑΝ βγάλουν νέο αγγλικό και δεν μπορείς χωρίς hack να βάλεις το Γερμανικό), ενώ έχουν και κάτι χαζές colorful εφαρμογές για κάποια features τους.
    Υπάρχει αυτό; Θα πρέπει να μου τα αλλάξουν με AVM;
    Και εξακολουθεί να πρέπει να ισχύει το 1α. Δηλαδή και με το Fritz, χρειάζομαι IPSec VPN και ίσως και έναν επιπλέον τρόπο VPN (to client computer).
    Για φωτίστε με.

    2) Σπίτι έχω μια οπτική (FttH) εδώ και 3+ χρόνια, που επειδή είμαι από τους "τυχερούς" και την υποδομή την έχει περάσει η Voda στην περιοχή, ΔΕΝ πάει πάνω από 200 μου λένε (έχουν και θράσος η Voda να διαφημίζουν "10Gbit Internet" ότι και αν σημαίνει αυτό). Ναι είμαι στην Cosmote πελάτης, αλλά η υποδομή Voda.
    Έχω έναν Oxygen (επειδή η γραμμή κάποτε ήταν ISDN και για τον ίδιο λόγο τρόπο και κάποιο καπέλο στο πάγιο, ενώ απλά είναι ένα τικ στο CRM μου), που ευτυχώς έχει και VPN που επίσης χρειάζομαι και εδώ.

    2α) Επειδή πήρα τώρα CosmoteTV, μου λένε ότι θα στείλουν και άλλον router. Φανταζόμουν ποιος θα είναι και μόλις επιβεβαιώθηκε. Speedport Plus 2 (το μαύρο).
    Τo ISDN port δεν το χρειάζομαι πια, ΑΛΛΑ τα VPN τα χρειάζομαι.
    Σε φίλο που έστειλαν τον ίδιο μαύρο router, ήταν ΤΕΛΕΙΩΣ χαζός (ο router όχι ο φίλος), ΔΕΝ είχε VPN και μάλιστα τον έστειλαν ως αντικατάσταση του Speedport Smart (που είναι συμπαθητικός σε δυνατότητες και έχει και VPN).
    Τώρα που τον έστειλαν, δεν είμαι υποχρεωμένος να τον βάλω, έτσι; Θέλω να πω το CosmoteTV παίζει πια πάνω από το "ανοιχτό" Internet, έτσι δεν είναι;
    Εκτός αν κάποιος μου πει ότι έχει αυτά που θέλώ (IPSec VPN και features για να μπορέσω να συνεχίσω να δουλεύω τον home server μου, που έχω ένα σωρό port-forward κλπ.)

    2β) (ξανά διευκρίνηση αν πρέπει να τον βάλω για τεχνικούς λόγους) Θυμάμαι τα Speedport έχουν το 4ο LAN σαν CosmoteTV port... (συνήθως το κάνω κανονικό LAN)
    Τώρα με το CosmoteTV (streaming όχι με πιάτο) το χρειάζομαι κάτι; Γιατί έτσι κι αλλιώς στο δίκτυο σπίτι μου παίζω από το "κανονικό" LAN με δικό μου switch που είναι συνδεδεμένο στο 1ο LAN του router.
    Βασικά μάλλον ούτε το android box δεν θα χρησιμοποιήσω γιατί έχω CosmoteTV app στο googleTV της TV.
    Δε θα έχω θέμα έτσι δεν είναι;
    (εννοώ αν δεν ασχοληθώ με αυτό το 4ο LAN port)

    Αυτά, περιμένω ενημέρωση.
    ---
    NLS

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Για το fritz, υποστηρίζουν vpn και το site to site και το dialin, απο όσο διαβάζω για την 1gbit στέλνουν αυτά

    Για το oxygen, Μπορείς να το κρατήσεις και να στείλεις πίσω το speedport, δεν χρειάζεται πλέον η 4η θύρα, παίζει καθαρά πάνω απο internet και όχι μέσω άλλου vlan/vc

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυο θέματα.. ένα αφορά πελάτη μου, ένα εμένα.

    1) Σε πελάτη έρχονται (στο τελείωμα είμαστε), 2 οπτικές που θα παίξουν 1Gbit η κάθε μια. Έχουν στείλει και έχω στην άκρη, δυο Speedport Smart.
    Απο την ιδια ινα θα τα παρεις και τα δυο, μαζι με ολο το υπολοιπο κτιριο/γειτονια.

    (1α) Με ενδιαφέρει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να έχουν VPN capability και μάλιστα και IPSec (για site-to-site) και κάτι άλλο πιο site-to-user friendly. Έχουν; (αν θυμάμαι έχουν, ειδικά IPSec VPN - αλλά επιβεβαιώστε κάποιος)
    Βαλτα στο ραφι και βαλε κατι που να σου κανει. Με π...ες δεν βαφονται αυγα


    (2β) Εφόσον οι γραμμές είναι 1GBit, μαζί με τα overhead κλπ., θεωρώ λίγο βλακεία να στέλνουν routers με 1Gbit LAN ports. Θα έπρεπε να στέλνουν κάτι με 2.5Gbit LAN ports (τουλάχιστον) και πρόβλημα δικό μου μετά να έχω υποδομή να το συνδέσω σε full speed, αλλά δεν πρέπει να κόβει τα πόδια ο πάροχος.
    Η πωλήτρια υπονόησε ότι μπορεί τελικά να στέλνουν άλλο router στις 1Gbit συνδέσεις και συναδέλφους που ρώτησα, μου είπαν ότι σε 1000άρες στέλνουν Fritzbox με 2.5Gbit LAN. (και έχω μια τρελή "συμπάθεια" για τα AVM - ναι ξέρω πόσο τα αγαπάτε πολλοί, αλλά ενώ έχω 1-2 στη ντουλάπα μου, δεν τους πάω μια... από τη μια φέρονται στον χρήστη σαν ηλίθιος (κρύβοντας πολλές ρυμίσεις και άλλες τις αναφέρουν με το δικό τους χαζό τρόπο), από την άλλη τα firnware για τα Γερμανικά μοντέλα προηγούνται ΜΗΝΕΣ από τα αγγλικά (ΑΝ βγάλουν νέο αγγλικό και δεν μπορείς χωρίς hack να βάλεις το Γερμανικό), ενώ έχουν και κάτι χαζές colorful εφαρμογές για κάποια features τους.
    Υπάρχει αυτό; Θα πρέπει να μου τα αλλάξουν με AVM;
    Και εξακολουθεί να πρέπει να ισχύει το 1α. Δηλαδή και με το Fritz, χρειάζομαι IPSec VPN και ίσως και έναν επιπλέον τρόπο VPN (to client computer).
    Για φωτίστε με.
    To gigabit interface ειναι παντου. Industry standard που λεν και στα χωρια. Δλδ τι να ελεγαν? οτι δινουμε 920Mbit? Μαρκετιστικες στογυλλοποιησεις που οδηγουν σε στρεβλωσεις τυπου fritzbox, για τους "κολλημενους". Παντως της ethernet ειναι gigabit. Και οταν η εεττ εκανε συσταση να δωσουν λιγο παραπανω λογω overhead, ειχε στο νου τους το upload και το covid wokr form home, οχι τις τεχνοφρικουλιες θελω καθαρο γιγαμπιτ.


    Το να την ψαχνουμε για να ξεπερασουμε το overhead ειναι αστειο απο πολλες αποψεις, οταν το "gigabit" μας το μοιραζονται αλλοι 63 users. Τα 2.5gigabit ειναι ακριβα χωρις λογο , και δεν προκειται κανεις ποτέ να καταλαβει τη διαφορα. (και τα speedtest ειναι φτιαχτα, συχνα με prioritised bandwidth)
    Προς το παρον δεν δινουν ont με 2.5, αλλά αυτό θα έπρεπε να μας απασχολεί οταν δωσουν 2gigabit internet.
    Για τα fritz θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου. Μακρυα και αγαπημενοι.


    2) Σπίτι έχω μια οπτική (FttH) εδώ και 3+ χρόνια, που επειδή είμαι από τους "τυχερούς" και την υποδομή την έχει περάσει η Voda στην περιοχή, ΔΕΝ πάει πάνω από 200 μου λένε (έχουν και θράσος η Voda να διαφημίζουν "10Gbit Internet" ότι και αν σημαίνει αυτό). Ναι είμαι στην Cosmote πελάτης, αλλά η υποδομή Voda.
    Δινουν, try again

  4. #4
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
    πίτι έχω μια οπτική (FttH) εδώ και 3+ χρόνια, που επειδή είμαι από τους "τυχερούς" και την υποδομή την έχει περάσει η Voda στην περιοχή, ΔΕΝ πάει πάνω από 200 μου λένε (έχουν και θράσος η Voda να διαφημίζουν "10Gbit Internet" ότι και αν σημαίνει αυτό). Ναι είμαι στην Cosmote πελάτης, αλλά η υποδομή Voda.
    Δίνει η Vodafone χονδρική 1GBps. Αν δεν σου δίνει ο ΟΤΕ είναι άλλο θέμα. Υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα που έχουν βάλει σε υποδομή Vodafone.
    Επίσης, δεν έχω δει πουθενα να διαφημίζει 10GBps. Η Nova το διαφημίζει.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το fritz, υποστηρίζουν vpn και το site to site και το dialin, απο όσο διαβάζω για την 1gbit στέλνουν αυτά

    Για το oxygen, Μπορείς να το κρατήσεις και να στείλεις πίσω το speedport, δεν χρειάζεται πλέον η 4η θύρα, παίζει καθαρά πάνω απο internet και όχι μέσω άλλου vlan/vc
    Ναι το ξέρω ότι δε χρειάζεται πια η 4η θύρα που είναι άλλο VLAN. Αν χρειαζόταν, απλά δεν θα έβαζα ποτέ TV, γιατί η υποδομή σπίτι μου δεν επιτρέπει τέτοιες ταρζανιές (ένα LAN πάει από router προς TV... δεν θα πέρναγα δεύτερο).
    Όταν λες dialin, έχει κάνα χαζό client της AVM (είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χαζό το software τους) ή έχει κάνα openvpn ή τίποτα τέτοιο;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την ιδια ινα θα τα παρεις και τα δυο, μαζι με ολο το υπολοιπο κτιριο/γειτονια.
    Μια ίνα μπαίνει μέσα αλλά μέσα στο computer room βγήκαν 2 κουτάκια για 2 ONT. Είναι δυο χωριστές αιτήσειςς, από δυο χωριστές γραμμές πρώην-χαλκού. Όλο το κτήριο είναι η εταιρία.

    Βαλτα στο ραφι και βαλε κατι που να σου κανει. Με π...ες δεν βαφονται αυγα
    Καλά πάντα αυτό κάνω, αν και μου έχει βγει και σε κακό.
    Έτσι έχω βρεθεί να πάρω AVM ακόμα και όταν ήδη ήξερα από παλιότερα ότι δεν θέλω ξανά AVM. (πίστευα ότι έφτιαξαν - είχα κάνει λάθος)
    Έτσι πήρα και έναν που δε θυμάμαι τη μάρκα (επώνυμο), από γνωστή αλυσίδα που ήταν ανοιχτή εκείνη την ώρα. Ήθελα (βιαστικά είναι αλήθεια γιατί είχε καεί ο άλλος router) να πάρω έναν σούπερ ντούπερ router, έδωσαν ένα τριψήφιο ποσό και έπαιξε μια χαρά... για λίγους μήνες που η τότε 100άρα τους έγινε 200άρα. Αυτός ο ιδιωτικής αγοράς υποτίθεται καλός, ΔΕΝ συγχρόνιζε πάνω από 140 (χωρίς να είναι θέμα γραμμής). Τόμπολα.

    To gigabit interface ειναι παντου. Industry standard που λεν και στα χωρια. Δλδ τι να ελεγαν? οτι δινουμε 920Mbit? Μαρκετιστικες στογυλλοποιησεις που οδηγουν σε στρεβλωσεις τυπου fritzbox, για τους "κολλημενους". Παντως της ethernet ειναι gigabit. Και οταν η εεττ εκανε συσταση να δωσουν λιγο παραπανω λογω overhead, ειχε στο νου τους το upload και το covid wokr form home, οχι τις τεχνοφρικουλιες θελω καθαρο γιγαμπιτ.

    Το να την ψαχνουμε για να ξεπερασουμε το overhead ειναι αστειο απο πολλες αποψεις, οταν το "gigabit" μας το μοιραζονται αλλοι 63 users. Τα 2.5gigabit ειναι ακριβα χωρις λογο , και δεν προκειται κανεις ποτέ να καταλαβει τη διαφορα. (και τα speedtest ειναι φτιαχτα, συχνα με prioritised bandwidth)
    Προς το παρον δεν δινουν ont με 2.5, αλλά αυτό θα έπρεπε να μας απασχολεί οταν δωσουν 2gigabit internet.
    Για τα fritz θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου. Μακρυα και αγαπημενοι.
    Δεν έχω δει στα πόσα συγχρονίζει η 1000άρα. Η 200άρα πάντως από οπτική, λέει 220 τελικά. Δεν έχω δει 200άρα να δίνει κάτω από 200. Ούτε 199.
    Βέβαια έχουμε και το γνωστό παιχνίδι του τι σημαίνει kilo και giga - αλλά δεν το έχω δει να επηρεάζει τις οπτικές.
    Εγώ θέλω να δίνουν πάνω-από-1000 στο LAN του router, για το γαμώτο που λένε. Για να είμαι έτοιμος και για τα πάνω από 1Gbit στο κάτω κάτω.
    Γι΄αυτό και ίσως ανεχτώ τα Fritz αν τα στείλουν, αν παίζουν αυτά που θέλω και καταφέρουν να μη μου μπουν πάρα πολύ στη μύτη.

    Δινουν, try again
    Έχεις δίκιο, τώρα λέει έως 1000.
    ΟΜΩΣ το συγκεκριμένο περιορισμό τον άκουσα και από την ίδια την Voda. Δες τι γράφω εδώ:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...51#post7395751

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίνει η Vodafone χονδρική 1GBps. Αν δεν σου δίνει ο ΟΤΕ είναι άλλο θέμα. Υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα που έχουν βάλει σε υποδομή Vodafone.
    Επίσης, δεν έχω δει πουθενα να διαφημίζει 10GBps. Η Nova το διαφημίζει.
    Δεν είπα ότι δεν δίνει η Voda. Είπα ότι ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ περιοχές (τις "παλιές" FttH) δεν το δίνει η υποδομή της Voda, σε ότι πάροχο και να πας. Η υποδομή έχει το πρόβλημα.
    Αλλού δεν το έχει, αλλού το έχει.

    Τη διαφήμιση τη θυμάμαι πεντακάθαρα πριν λίγους μήνες (πριν ενωθεί Wing/Nova). Δε διευκρίνιζαν τι εννοούν (ξέρει κανείς;... από περιέργεια).
    Ίσως τους έκραξαν και δεν παίζει πια.
    ---
    NLS

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ποτε πιστευετε οτι θα δωθει εμπορικα ταχυτητα πανω απο 1 gigabit? Σε σπιτια. Αυτη τη δεκαετια? Για ποια αναγκη ? Απο τα τυπικα 50-100mbit πηγαμε μια ταξη μεγεθους πανω.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποτε πιστευετε οτι θα δωθει εμπορικα ταχυτητα πανω απο 1 gigabit? Σε σπιτια. Αυτη τη δεκαετια? Για ποια αναγκη ? Απο τα τυπικα 50-100mbit πηγαμε μια ταξη μεγεθους πανω.
    Ανάλογα την πίεση άλλων παραγόντων.
    ---
    NLS

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας