Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σε όλους, αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με παρεμβολές-αρμονικές στο σήμα του hdmi που συνδέω το pc με την tv. Κάθε φορά που ανοίγω τα ρολά πχ για ένα δευτερόλεπτο η οθόνη μαυρίζει και μετά επανέρχεται.
    Προσοχή δεν κόβει το ρεύμα έχουμε κάνει μετρήσεις με τον ηλεκτρολόγο και τα έχω και τα 2 σε ups. Το πρόβλημα είναι καθαρά στην μόνωση του hdmi.. Έχω δοκιμάσει 3 ως τώρα από οικονομικό μέχρι των 20€ με βελτίωση - μείωση των παρεμβολων αλλά παραμένουν.. Για να μην αγοράζω συνέχεια καλώδια είχε κάποιος αντίστοιχο θέμα το οποίο να έλυσε με συγκεκριμένο hdmi? Δεν θέλω να πάω να δώσω κ άλλα χρήματα στην τύχη και να μην δω πάλι αποτέλεσμα.. Για 3 μέτρα ψάχνω και να πω την αλήθεια σκεφτόμουν αυτό https://www.skroutz.gr/s/26598574/Ug...-3m-80602.html

    - - - Updated - - -

    Aerocool Strike-X One Midi Black - ASROCK Z97 EXTREME3 RETAIL - INTEL CORE I5-4690K 3.50GHZ - Radeon R9 390 XFX Double Dissipation 8GB Black Edition - SEASONIC M12II-620 BRONZE 620W- 3Χ4G KINGSTON KVR1333D3N9 - KINGSTON V300 SSD 120GB SATA3 - 5TB Hard Drives

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μάλλον έχεις πέσει στην περίπτωση,
    Το πρόβλημα είναι στην διαρροή του μοτέρ του ρολού και όχι στο HDMI, μου έχουν τύχει ρολά που να ρίχνουν μέχρι το ρελέ διαφυγής, μόλις τα αντικατέστησαν όλα μια χαρά.
    Έχει τύχει το ρολό από την μία μπαλκονόπορτα να το ρίχνει και από την άλλη όχι.
    Έχεις δοκιμάσει το HDMI σε άλλο χώρο??

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Geros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και τα έχω και τα 2 σε ups
    Αν τα UPS δεν είναι Οnline δεν έχει καμία σημασία, στα interactive περνάει κανονικά το ρεύμα πόλεως.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Line-Interactive της apc είναι ξέχασα να το σνσφέρω, αλλά πέρα από αυτό μετρήσαμε με τον ηλεκτρολόγο μου από παροχές, πίνακα γείωση σπιτιού μέχρι και τη ΔΕΔΗΕ έφερα γιατί υπήρχε ένα θέμα τάσης στον μετασχηματιστή και το έφτιαξαν.. Είναι καθαρά θέμα παρεμβολών κάθε φορά που οπλίζει ένα ρελέ σε όλα τα μπουτόν του σπιτιού είτε αφορά τα ρολά είτε φώτα..

    - - - Updated - - -

    Να προσθέσω επίσης πως εαν βάλω 1,5 μέτρο hdmi δεν μου το κάνει, απλά όσο μακρύτερο είναι ένα καλώδιο είναι και "ευάλωτο" στις παρεμβολές.. Το πρόβλημα είναι πως με 1,5 μέτρο δεν φτάνει
    Όπως επίσης δοκίμασα τα καλώδια σε άλλο όροφο για την ακρίβεια και πάλι το κάνει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Geros7 : 23-02-23 στις 22:33.
    Aerocool Strike-X One Midi Black - ASROCK Z97 EXTREME3 RETAIL - INTEL CORE I5-4690K 3.50GHZ - Radeon R9 390 XFX Double Dissipation 8GB Black Edition - SEASONIC M12II-620 BRONZE 620W- 3Χ4G KINGSTON KVR1333D3N9 - KINGSTON V300 SSD 120GB SATA3 - 5TB Hard Drives

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω περάσει έως και 10μετρα HDMI σε ένα σωρό επαγγελματικές εγκαταστάσεις με χαμό από ρεοστάτες, ρελέ, μοτέρ, κ.λ.π., δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
    Μην φανταστείς τίποτα ποιοτικά, απλά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Geros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω δοκιμάσει 3 ως τώρα από οικονομικό μέχρι των 20€ με βελτίωση -
    Είναι πολλά για να έχουν όλα πρόβλημα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Στα 15 μέτρα τον είχα και μετά τον μετακόμισα λόγο κόστους ποιοτικού hdmi
    Και έχω δοκιμάσει τα εξής χωρίς αποτέλεσμα
    Νο1
    No2
    Ένα τρίτο το οποίο δεν έχω link των 20 ευρώ v2.0
    και τέλος utp με αντάπτορα διπλό.. Κανένα δε δούλεψε.. Όταν όμως βγάζω στο hdmi του 2ευρου από τη Νόβα είτε από τον Οτε που τα έχω και καμια 10ετία απλά είναι 1,5 μέτρο δεν μου το κάνει.

    - - - Updated - - -

    Ουσιαστικά είναι σα να μου λέει μη βάλεις πάνω από 1,5 μέτρο θα στο κάνω.. Αλλά δε γίνεται να μπει εκεί λόγο χώρου, πρέπει να πάει για την ακριβεις γύρω στα 2,5 μέτρα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω περάσει έως και 10μετρα HDMI σε ένα σωρό επαγγελματικές εγκαταστάσεις με χαμό από ρεοστάτες, ρελέ, μοτέρ, κ.λ.π., δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
    Μην φανταστείς τίποτα ποιοτικά, απλά.

    - - - Updated - - -



    Είναι πολλά για να έχουν όλα πρόβλημα.
    Απλά στο τρίτο του 20ευρου είδα μεγάλη διαφορά στη συχνότητα, πάλι το κάνει αλλά εκεί που το έκανε 100 φορές τη μέρα τώρα το κάνει 10 πχ
    Aerocool Strike-X One Midi Black - ASROCK Z97 EXTREME3 RETAIL - INTEL CORE I5-4690K 3.50GHZ - Radeon R9 390 XFX Double Dissipation 8GB Black Edition - SEASONIC M12II-620 BRONZE 620W- 3Χ4G KINGSTON KVR1333D3N9 - KINGSTON V300 SSD 120GB SATA3 - 5TB Hard Drives

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν μπορώ να ξέρω τις συνθήκες του διαμερίσματος ή του κτιρίου.
    Χρόνια ολόκληρα κάνω εγκαταστάσεις σε καφέ, κ.λ.π. με ατελείωτα μέτρα καλωδίων HDMI για όλες τις τηλεοράσεις που υπάρχουν στον χώρο και δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα.
    Εννοείται ότι δεν υπάρχει ποιο "αφιλόξενο" περιβάλλον για τέτοιες εφαρμογές από το περιβάλλον ενός μαγαζιού με τόσο "θόρυβο" στο ηλεκτρικό του κύκλωμα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το θέμα παραμένει όμως, απ'τη στιγμή που δεν υπάρχει καμία διαρροή από πουθενά ούτε στον πίνακα ούτε στις πρίζες ούτε πουθενά, η γείωση του σπιτιού είναι οκ, αλλά το πρόβλημα παραμένει.. Υπάρχει κάποια λύση με σοβαρά θωρακισμένο hdmi αλλά χωρίς να "ματώσω" γιατί ξέρω πως υπάρχουν και κάτι τρελά με 500-1000+ ευρώ αλλά δεν..
    Επίσης ενημερώθηκα πρόσφατα πως παίζει ρόλο και η τηλεόραση, δλδ η δική μου toshiba (τουρκία δλδ) δεν έχει τα σοβαρά φίλτρα για τέτοιου είδους παρεμβολές.. Αν είχα πχ μια samsung δεν θα μου το έκανε..
    Μεταφέρω τα λόγια ενώς που πουλάει καλώδια και όχι τηλεοράσεις ώστε να έχει όφελος, είναι αυτός που μου έδωσε το καλώδιο που μου μείωσε τις παρεμβολές.. Τώρα το συγκεκριμένο δεν μπορώ να το γνωρίζω
    Aerocool Strike-X One Midi Black - ASROCK Z97 EXTREME3 RETAIL - INTEL CORE I5-4690K 3.50GHZ - Radeon R9 390 XFX Double Dissipation 8GB Black Edition - SEASONIC M12II-620 BRONZE 620W- 3Χ4G KINGSTON KVR1333D3N9 - KINGSTON V300 SSD 120GB SATA3 - 5TB Hard Drives

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν μπορώ να σου προτείνω να πάρεις κάποιο πανάκριβο καλώδιο και να ανακαλύψεις μετά ότι φταίει κάτι άλλο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Geros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης ενημερώθηκα πρόσφατα πως παίζει ρόλο και η τηλεόραση, δλδ η δική μου toshiba (τουρκία δλδ) δεν έχει τα σοβαρά φίλτρα για τέτοιου είδους παρεμβολές.. Αν είχα πχ μια samsung δεν θα μου το έκανε..
    Είπες ότι πήγες και δοκίμασες τα καλώδια σε άλλο διαμέρισμα και παρουσιάζουν το ίδιο πρόβλημα, είναι ίδια η τηλεόραση??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να σου προτείνω να πάρεις κάποιο πανάκριβο καλώδιο και να ανακαλύψεις μετά ότι φταίει κάτι άλλο.



    Είπες ότι πήγες και δοκίμασες τα καλώδια σε άλλο διαμέρισμα και παρουσιάζουν το ίδιο πρόβλημα, είναι ίδια η τηλεόραση??
    Όχι σε άλλο όροφο με άλλο πίνακα, όπως επίσης και άλλη συσκευή, πχ όταν βάζω τα "μεγάλα" καλώδια σε νόβα ΟΤΕ τότε το πρόβλημα εμφανίζεται και εκεί.. Όπως επίσης και σε άλλη τηλεόραση στο υπνοδωμάτιο με σύνδεση laptop.. Γενικά σε όποια συσκευή μπει μεγάλο καλώδιο παρουσιάζει το ίδιο θέμα, τράβηξα και ρεύμα από άλλο όροφο με άλλο πίνακα πάλι τα ίδια
    Aerocool Strike-X One Midi Black - ASROCK Z97 EXTREME3 RETAIL - INTEL CORE I5-4690K 3.50GHZ - Radeon R9 390 XFX Double Dissipation 8GB Black Edition - SEASONIC M12II-620 BRONZE 620W- 3Χ4G KINGSTON KVR1333D3N9 - KINGSTON V300 SSD 120GB SATA3 - 5TB Hard Drives

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άρα λοιπόν δεν παίζει κάτι με την τηλεόραση την δική σου, αλλιώς σε άλλη τηλεόραση δεν θα υπήρχε πρόβλημα.

    Τα καλώδια είναι της ίδιας εταιρίας??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Όχι και τα 3 ειναι από διαφορετικές εταιρίες.. Όσον αφορά τη δεύτερη τηλεόραση αν ισχύει το παραπάνω για την toshiba θα ισχύει και με το παραπάνω για την δεύτερη της δοκιμής που είναι fu από τα βάθη της ανατολής
    Aerocool Strike-X One Midi Black - ASROCK Z97 EXTREME3 RETAIL - INTEL CORE I5-4690K 3.50GHZ - Radeon R9 390 XFX Double Dissipation 8GB Black Edition - SEASONIC M12II-620 BRONZE 620W- 3Χ4G KINGSTON KVR1333D3N9 - KINGSTON V300 SSD 120GB SATA3 - 5TB Hard Drives

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μετά από αυτά που σου έχω αναφέρει πιο πάνω το θεωρώ λίγο απίθανο να φταίνε τα καλώδια.

    Πάρε τα καλώδια και πήγαινε για δοκιμή στο μαγαζί που τα πήρες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    07-04-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    όταν έχεις πολλά μέτρα να καλύψεις μια είναι με εγγύηση λύση
    https://www.skroutz.gr/s/24682558/Le...%AE%CF%82.html

  14. #14
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα, επανέρχομαι μετά από μέρες γιατί σήμερα παρέλαβα αυτό, είπα να δοκιμάσω την τύχη μου.. Από τις 12 περίπου το μεσημέρι ως τώρα κοντεύω να κάψω τα ρολά και τα φώτα από τα άνοιξε κλείσει και δεν έχω δει την παραμικρή παρεμβολή.. Λεω πως λύθηκε το θέμα..
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις
    Aerocool Strike-X One Midi Black - ASROCK Z97 EXTREME3 RETAIL - INTEL CORE I5-4690K 3.50GHZ - Radeon R9 390 XFX Double Dissipation 8GB Black Edition - SEASONIC M12II-620 BRONZE 620W- 3Χ4G KINGSTON KVR1333D3N9 - KINGSTON V300 SSD 120GB SATA3 - 5TB Hard Drives

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να έχει παίξει ρόλο ή έκδοση??
    Τα παλιά ήταν 1.4 και αυτό που πήρες 2.1.
    Μακάρι να έλυσες μια και καλή το πρόβλημα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας