Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    24-02-2023
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Tp-Link Archer MR600v2
    Καλησπέρα,

    Πριν 5 μήνες αγόρασα το συμβόλαιο Vodafone Giga Unlimited Ultra με πρόσθετη κάρτα σιμ μόνο για ίντερνετ που χρησιμοποιώ σε ρούτερ Tp-Link Archer MR600 v2. Έχω σταθερές ταχύτητες ~35Μbps download και ~20Μbps upload καθόλη τη διάρκεια της μέρας. Οι τιμές του σήματος επίσης καλές όλες τις ώρες. Παρ'όλα αυτά βλέπω προβλήματα τα απογεύματα-βράδυα δηλαδή στις ώρες αιχμής. Κάνοντας ping test στο cmd σε 8.8.8.8 και 1.1.1.1 όλα φαίνονται κανονικά και ωραία. Εκεί που φαίνεται κυρίως το πρόβλημα είναι σε online παιχνίδια Peer-To-Peer. Tεράστιο jitter, packet loss κλπ. Όλη την υπόλοιπη ημέρα όλα είναι εντάξει.

    Εδώ να σημειώσω οτι έχω CG-NAT Ipv4, η vodafone δεν δίνει Ιpv6 και αρνείται να μου δώσει public IP εκτός και αν αλλάξω συμβόλαιο και πάω σε εταιρικό που κοστίζει ~80€/μήνα. Επίσης έχω παρατηρήσει οτι κάτι δεν πάει καλά με το routing τους, ανεξαρτήτως ώρα της ημέρας. Π.χ. συνδέομαι με Έλληνα P2P και το παιχνίδι αναγνωρίζει σύνδεση στην Γερμανία, με 120ms latency! Είχα θέμα με την ιστιοσελίδα twitch.tv το οποίο τους το ανέφερα και το λύσανε με τα χίλια ζόρια και στο τέλος μου είπε ένας ξεκάθαρα οτι το πρόβλημα ήταν περι routing. Με αυτό το θέμα όμως εδώ δεν έχω βγάλει άκρη. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς γίνεται όλες οι μετρήσεις να δείχνουν οτι όλα πάνε ρολόι αλλά σταθερά και κάθε μέρα τα απογεύματα να βλέπω το ίδιο πρόβλημα;

    Εδώ να αναφέρω ό,τι έχω δοκιμάσει που ΔΕΝ έφερε βελτίωση. Έχω παίξει με διαφορετικές μπάντες και διαφορετικούς DNS servers, έχω αλλάξει ό,τι ρύθμιση υπάρχει μέσα από τα windows & στο ρούτερ, έχω δοκιμάσει διαφορετικά peer-to-peer παιχνίδια και με διαφορετικούς ανθρώπους. Επίσης έχω αλλάξει την ίντερνετ σιμ με την βασική πολλές φορές αλλά και εκεί τα ίδια. Όταν κάνω trace route ανεξαρτήτως το πού, 90% των περιπτώσεων η ίδια μία γραμμή δεν εμφανίζει τιμές.. Επισυνάπτω εικόνες ώστε αν κάποιος ξέρει καλύτερα και έχει την καλοσύνη να μου πεί τί συμβαίνει γιατί τραβάω τα μαλλιά μου 5 μήνες τώρα...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails tracerttwitter.PNG  

    tracert8.8.8.8.PNG  

    tracertfacebook.PNG  


  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.916
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Δεν φαίνεται κανένα πρόβλημα στα traceroutes. Το ότι ένας ενδιάμεσος router δεν απαντάει σε ICMP είναι εντελώς φυσιολογικό.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-02-2023
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Tp-Link Archer MR600v2
    Κάνω μία ενημέρωση. Διεξήγα περαιτέρω τεστ σε ώρες αιχμής και θέλω να μοιραστώ τα αποτελέσματα. Η πρώτη εικόνα είναι traceroute που έγινε πρωί πρωί όταν δεν είχα κανένα πρόβλημα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  05.PNG 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  51,8 KB 
ID: 246553
    Και το δεύτερο έγινε βραδάκυ εν ωρών αιχμής.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2230.PNG 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  51,5 KB 
ID: 246554
    Αμέσως αφού τράβηξα την δεύτερη εικόνα έκανα speedtest ενώ είδα και τις τιμές του σήματος, θα μοιραστώ και αυτά για να δείτε πως πράγματι ήταν εντάξει. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2230(1).PNG 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  43,7 KB 
ID: 246555 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2230(2).PNG 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  14,7 KB 
ID: 246556

    Σκέφτομαι να προσπαθήσω να καταγγείλω το συμβόλαιο χωρίς να τους πληρώσω τίποτα ώστε να πάω κοσμοτε όπου θα έχω και δημόσια IP...

  4. #4
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Karakitsos25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Πριν 5 μήνες αγόρασα το συμβόλαιο Vodafone Giga Unlimited Ultra με πρόσθετη κάρτα σιμ μόνο για ίντερνετ που χρησιμοποιώ σε ρούτερ Tp-Link Archer MR600 v2. Έχω σταθερές ταχύτητες ~35Μbps download και ~20Μbps upload καθόλη τη διάρκεια της μέρας. Οι τιμές του σήματος επίσης καλές όλες τις ώρες. Παρ'όλα αυτά βλέπω προβλήματα τα απογεύματα-βράδυα δηλαδή στις ώρες αιχμής. Κάνοντας ping test στο cmd σε 8.8.8.8 και 1.1.1.1 όλα φαίνονται κανονικά και ωραία. Εκεί που φαίνεται κυρίως το πρόβλημα είναι σε online παιχνίδια Peer-To-Peer. Tεράστιο jitter, packet loss κλπ. Όλη την υπόλοιπη ημέρα όλα είναι εντάξει.

    Εδώ να σημειώσω οτι έχω CG-NAT Ipv4, η vodafone δεν δίνει Ιpv6 και αρνείται να μου δώσει public IP εκτός και αν αλλάξω συμβόλαιο και πάω σε εταιρικό που κοστίζει ~80€/μήνα. Επίσης έχω παρατηρήσει οτι κάτι δεν πάει καλά με το routing τους, ανεξαρτήτως ώρα της ημέρας. Π.χ. συνδέομαι με Έλληνα P2P και το παιχνίδι αναγνωρίζει σύνδεση στην Γερμανία, με 120ms latency! Είχα θέμα με την ιστιοσελίδα twitch.tv το οποίο τους το ανέφερα και το λύσανε με τα χίλια ζόρια και στο τέλος μου είπε ένας ξεκάθαρα οτι το πρόβλημα ήταν περι routing. Με αυτό το θέμα όμως εδώ δεν έχω βγάλει άκρη. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς γίνεται όλες οι μετρήσεις να δείχνουν οτι όλα πάνε ρολόι αλλά σταθερά και κάθε μέρα τα απογεύματα να βλέπω το ίδιο πρόβλημα;

    Εδώ να αναφέρω ό,τι έχω δοκιμάσει που ΔΕΝ έφερε βελτίωση. Έχω παίξει με διαφορετικές μπάντες και διαφορετικούς DNS servers, έχω αλλάξει ό,τι ρύθμιση υπάρχει μέσα από τα windows & στο ρούτερ, έχω δοκιμάσει διαφορετικά peer-to-peer παιχνίδια και με διαφορετικούς ανθρώπους. Επίσης έχω αλλάξει την ίντερνετ σιμ με την βασική πολλές φορές αλλά και εκεί τα ίδια. Όταν κάνω trace route ανεξαρτήτως το πού, 90% των περιπτώσεων η ίδια μία γραμμή δεν εμφανίζει τιμές.. Επισυνάπτω εικόνες ώστε αν κάποιος ξέρει καλύτερα και έχει την καλοσύνη να μου πεί τί συμβαίνει γιατί τραβάω τα μαλλιά μου 5 μήνες τώρα...
    Η Vodafone παίζει με symmetric (strict) nat στο 4G και για αυτό οι p2p συνδέσεις περνάνε από ενδιάμεσο server και δε πηγαίνουν απευθείας στον άλλον χρήστη. Αυτό λύνεται με public ip ή vpn.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας