Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    05-08-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους,

    Όπως θα καταλάβατε θέλω τη βοήθεια σας γιατί έχω χαθεί λίγο. Λόγω αρκετών συσκευών Wi-Fi το modem του παρόχου (ZTE h288a) έπεφτε, όποτε αγόρασα ένα hap ac3 με σκοπό να παίρνει την γραμμή του Ίντερνετ και να κάνει όλη τη διαχείριση του δικτύου.
    Από ότι κατάλαβα πρέπει να βάλω το ZTE σε bridge και το MT να κάνει κλήση pppoe, σωστα;
    Υπάρχει μήπως κάποιος οδηγός να βοηθηθώ;
    Η γραμμή είναι nova αν αυτό βοηθάει κάπου

  2. #2
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα, εχει οδηγο εδω πανω κατω τα ιδια ειναι https://www.adslgr.com/forum/threads...CE%B5-Mikrotik

    μπορει ομως να παιξει και σε pppoe passthrough αν το υποστηριζει ο παροχος, αν εχεις voip δεν θα παιζει σε bridge mode κατα πασα πιθανοτητα.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.932
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν εχεις voip δεν θα παιζει σε bridge mode κατα πασα πιθανοτητα.
    Εφόσον δεν είναι Cosmote, θα βάλει σε bridge μόνο το VLAN του Internet (835), το VoIP θα παίζει κανονικά από το ZTE στο δικό του VLAN.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-08-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Μιας και έφυγα απο wind και μετακομισα σε cosmote, θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια βήματα να ακολουθήσω;
    Μπορώ να αφαιρέσω τελείως το ρούτερ της cosmote και να έχω και voip μέσω του ΜΤ;

  5. #5
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bpel86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και έφυγα απο wind και μετακομισα σε cosmote, θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια βήματα να ακολουθήσω;
    Μπορώ να αφαιρέσω τελείως το ρούτερ της cosmote και να έχω και voip μέσω του ΜΤ;
    Αν το router εκτελει και χρεη μοντεμ της γραμμης οχι δεν μπορεις.

    Αν το router ειναι σε οπτικη ναι.

    Τι ακριβως θες να κανεις?

    Μπορεις να αφησεις ως εχει το Speedport αν ειναι αυτο που εχεις στη γραμμη

    και να συνδεσεις το Μικροτικ να κανει 2 κληση pppoe και μετα στο Μικροτικ να εχεις ολο το δικτυο σου.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-08-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Όχι, δεν έχω οπτική ίνα, είμαι με VDSL 100αρα. Επομένως μάλλον πρέπει να κρατήσω και το ρουτερ του ΟΤΕ για τηλεφωνία. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να κάνει το ΜΤ όλη τη διαχείριση του δικτύου.
    Επομένως αν συμπεραίνω σωστά, πρέπει να βάλω το ρουτερ του ΟΤΕ σε bridge και το ΜΤ να κάνει κλήση pppoe και να παίρνει αυτό το δίκτυο, σωστά;

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στο έγραψε πρώτο-πρώτο. Δεν παίζει αυτό το σενάριο καθώς σε Bridge Mode δεν δουλεύει η VoIP τηλεφωνία της Cosmote.
    Είτε θα το βάλεις να κάνει και αυτό ΡΡΡοΕ κλήση είοτε θα παίρνει σύνδεση από το Speedport.
    Η τρίτη και καλύτερη λύση είναι να πάρεις ένα άλλο Speedport που να το βάλεις στην γραμμή σε Bridge Mode, πίσω του το Mikrotik ως κύριο Router και πίσω από αυτό το υπάρχον Speedport μόνο για την τηλεφωνία.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Οπως το λες αν το κανεις δεν θα εχεις τηλεφωνο.

    Θα δοκιμασεις αυτο που σου εγραψα.

    Στην eth1 του Speedport θα συνδεσεις το Μικροτικ.

    Στη συνεχεια θα κανεις κληση pppoe με τους κωδικους του παροχου που σου εδωσαν ή με otenet@otenet.gr και κωδικο otenet

    Αυτο που περιγραφω ειναι το pppoe pasthrough που αν εχεις το Speedport plus δουλευει.


    υ.γ.

    Με προλαβε ο jkoukos που εβαλε και την τριτη λύση με 2 speedport.

    Υπάρχει και η περιπτωση αν δεν εχεις 2 Speedport.

    Βαζεις bridge το Speedport μετα το Μικροτικ και ζητας κωδικους τηλεφωνιας

    Τους βαζεις σε ενα voip ata ή σε voip συσκευη και εχεις πλεον τον αριθμο τηλεφωνου σου εκει.

    Ειναι πολλες οι επιλογες που εχεις και ολες οι παραπανω παιζουν μια χαρα με τον Οτε.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-08-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια. Απο Δευτέρα θα κάνω προσπάθεια και αν χρειασττώ κάποια βοήθεια θα ενημερώσω.

  10. #10
    Εγγραφή
    05-08-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Καλησπέρα και πάλι. Το έστησα σήμερα με pppoe και όλα δουλεύουν σωστά εκτός από το εξής. Ενώ το speedport παίρνει public ip, το ΜΤ παίρνει ip 100.69.XX.XX με αποτέλεσμα τα port forward να μη δουλεύουν σωστά. Πώς το προσπερνάμε αυτό; Μπορεί να πάρει και το MT public ή θα πρέπει να αλλάξω δρόμο και να δώσω απλά μια IP απο το Speedport στο ΜΤ και να κάνω τα port forwards μέσα στο Speedport; Η αλήθεια είναι ότι ιδανικά θα ήθελα όλη η δουλειά να γίνει μέσα από το ΜΤ και να μην ασχολούμαι καθόλου με το SP. Ευχαριστώ!

  11. #11
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.954
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bpel86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενώ το speedport παίρνει public ip, το ΜΤ παίρνει ip 100.69.XX.XX
    Έχει αναφερθεί και από άλλους οτι σε κάποις περιοχές η δεύτερη συσκευή που συνδέεται παίρνει τέτοια ip.
    Έχεις τσεκάρει τον κωδικό του pppoe οτι είναι σωστός και είναι ο δικός σου και όχι ο γενικός;

  12. #12
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik RB5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bpel86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και πάλι. Το έστησα σήμερα με pppoe και όλα δουλεύουν σωστά εκτός από το εξής. Ενώ το speedport παίρνει public ip, το ΜΤ παίρνει ip 100.69.XX.XX με αποτέλεσμα τα port forward να μη δουλεύουν σωστά. Πώς το προσπερνάμε αυτό; Μπορεί να πάρει και το MT public ή θα πρέπει να αλλάξω δρόμο και να δώσω απλά μια IP απο το Speedport στο ΜΤ και να κάνω τα port forwards μέσα στο Speedport; Η αλήθεια είναι ότι ιδανικά θα ήθελα όλη η δουλειά να γίνει μέσα από το ΜΤ και να μην ασχολούμαι καθόλου με το SP. Ευχαριστώ!
    Εγώ που έχω το speedport plus το 1ο, κι έχω το ίδιο πρόβλημα με σένα, έκανα disconnect το ίντερνετ στο speedport και το γύρισα και στο manual, πλέον παίρνει κανονικά public το mt. Απλά δεν χρησιμοποιώ τηλεφωνία εγώ.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας