Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Μηνύματα
    879
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΛΙΣΣΙ
    Καλημέρα σας,
    θα ήθελα τα φώτα σας για το παρακάτω,
    -Το 2016 εβαλα cosmote στα 24 που απέδιδε 15-16 το πολύ.
    -Μετα απο κάποια χρόνια με κάλεσαν και μου πουλησαν το πακετο στα 50 που απεδιδε max 20
    -Από τον Αυγουστο του 22 είχα ξαφνικά θέματα με αποσυνδέσεις και αυξομειώσεις ταχύτητας απο 0,24 και max 19. Επικοινώνησα παρα πολλές φορες με την Cosmote αλλά η -απάντηση τους ήταν η εξής α. ειτε μου δινουν booster με δικη μου επιβάρυνση 4 ευρώ επιπλέον τον μήνα, β. ειτε πηγαινω σε 100αρα ταχύτητα με την ελπιδα να εχω καλύτερο -ίντερνετ , με αύξηση του λογαριασμού απο τα 32 στα 39 ευρώ.
    -ερχεται τεχνικος και βγάζει θέμα ανεφικτότητας και ότι η μεγιστη ταχύτητα που μπορώ να έχω ειναι 20
    -31/1/2023 αιτούμαι αναβάθμιση του πακέτου στην 100αρα ταχύτητα
    -8/2 μου το ενεργοποιουν και προς έκπληξής μου πιάνω 100, το παρατηρώ αρκέτες μέρες και κάνω αιτημα υπαναχώρησης
    -24/2 μου γυριζουν την γραμμή στο παλιο προγραμμα ταχύτητας 50 κ προς έκπληξής μου βλέπω ότι εχω ονομαστική 50 και πραγματική 50.

    μπορεί αν κάποιος γνωρίζει να μου πεις πως γινεται αυτό ;

    (Ως συνήθως...)
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zounds : 26-02-23 στις 21:38.
    Τα χρήματα δεν είναι το παν, αλλά το μέσο με το οποίο εξαγοράζουμε την ελευθερία μας.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zounds Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας,
    θα ήθελα τα φώτα σας για το παρακάτω,
    -Το 2016 εβαλα cosmote στα 24 που απέδιδε 15-16 το πολύ.
    -Μετα απο κάποια χρόνια με κάλεσαν και μου πουλησαν το πακετο στα 50 που απεδιδε max 20
    -Από τον Αυγουστο του 23 είχα ξαφνικά θέματα με αποσυνδέσεις και αυξομειώσεις ταχύτητας απο 0,24 και max 19. Επικοινώνησα παρα πολλές φορες με την Cosmote αλλά η -απάντηση τους ήταν η εξής α. ειτε μου δινουν booster με δικη μου επιβάρυνση 4 ευρώ επιπλέον τον μήνα, β. ειτε πηγαινω σε 100αρα ταχύτητα με την ελπιδα να εχω καλύτερο -ίντερνετ , με αύξηση του λογαριασμού απο τα 32 στα 39 ευρώ.
    -ερχεται τεχνικος και βγάζει θέμα ανεφικτότητας και ότι η μεγιστη ταχύτητα που μπορώ να έχω ειναι 20
    -31/1/2023 αιτούμαι αναβάθμιση του πακέτου στην 100αρα ταχύτητα
    -8/2 μου το ενεργοποιουν και προς έκπληξής μου πιάνω 100, το παρατηρώ αρκέτες μέρες και κάνω αιτημα υπαναχώρησης
    -24/2 μου γυριζουν την γραμμή στο παλιο προγραμμα ταχύτητας 50 κ προς έκπληξής μου βλέπω ότι εχω ονομαστική 50 και πραγματική 50.

    μπορεί αν κάποιος γνωρίζει να μου πεις πως γινεται αυτό ;

    (Ως συνήθως...)
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Πιθανότατα μπήκαν καμπίνες vdsl στην περιοχή σου ενώ παλιά έπαιρνες από το κέντρο.

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Μηνύματα
    879
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΛΙΣΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark-Side Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανότατα μπήκαν καμπίνες vdsl στην περιοχή σου ενώ παλιά έπαιρνες από το κέντρο.
    Ευχαριστω για την άμεση απάντηση μιας. Βαση του παραπάνω δημιουργούνται τα ακόλουθα ερωτήματα
    1. Οταν έκαναν με πήραν για να μου πουλήσουν την αναβάθμιση απο 24 σε 50, ήξεραν οτι δεν σηκώνει η γραμμή ή για να το πω απλά άφησαν τα καλώδια ώς έχουν.
    2. Οταν μπήκαν VDSL κουτιά και ενώ έκανα παράπονα απο το καλοκαίρι κανεις δεν πήγε να κάνει αυτή την αλλάγη κ μου έλεγαν ότι υπάρχει ανεφικότητητα για να με πάνε στην 100αρα γραμμή σωστα ;
    3. πως μπορώ να μάθω ποτε μπηκαν κουτια vdsl στην περιοχη το δίκτυο είναι της Nova απο οτι μου ειπαν ειναι στα Ανω Πετράλωνα.

    Για να καταλήξω σε ένα συμπέρασμα, μου πούλησαν 50αρα ενώ γνώριζαν ότι η καμπίνα που είμαι συνδεδεμένος δεν το σηκώνει, μετά τα παράπονα ενώ έβλεπαν ότι ειμαι σε παλιά καμπίνα δεν προχωρούσαν σε αλλάγη σύνδεσης σε νέα καμπίνα VDSL και μου πρότειναν να πάω σε 100αρα για να μου τα πάρουν. Σωστά το λέω ;
    Τα χρήματα δεν είναι το παν, αλλά το μέσο με το οποίο εξαγοράζουμε την ελευθερία μας.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όλοι οι πάροχοι πουλάνε πολλές φορές φύκια για μεταξωτές κορδέλες, δεν έχει μόνο ο ΟΤΕ το προνόμιο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zounds Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για την άμεση απάντηση μιας. Βαση του παραπάνω δημιουργούνται τα ακόλουθα ερωτήματα
    1. Οταν έκαναν με πήραν για να μου πουλήσουν την αναβάθμιση απο 24 σε 50, ήξεραν οτι δεν σηκώνει η γραμμή ή για να το πω απλά άφησαν τα καλώδια ώς έχουν.
    2. Οταν μπήκαν VDSL κουτιά και ενώ έκανα παράπονα απο το καλοκαίρι κανεις δεν πήγε να κάνει αυτή την αλλάγη κ μου έλεγαν ότι υπάρχει ανεφικότητητα για να με πάνε στην 100αρα γραμμή σωστα ;
    3. πως μπορώ να μάθω ποτε μπηκαν κουτια vdsl στην περιοχη το δίκτυο είναι της Nova απο οτι μου ειπαν ειναι στα Ανω Πετράλωνα.

    Για να καταλήξω σε ένα συμπέρασμα, μου πούλησαν 50αρα ενώ γνώριζαν ότι η καμπίνα που είμαι συνδεδεμένος δεν το σηκώνει, μετά τα παράπονα ενώ έβλεπαν ότι ειμαι σε παλιά καμπίνα δεν προχωρούσαν σε αλλάγη σύνδεσης σε νέα καμπίνα VDSL και μου πρότειναν να πάω σε 100αρα για να μου τα πάρουν. Σωστά το λέω ;
    Αν η καμπίνα VDSL είναι άλλης εταιρείας αυτό δεν γίνεται αυτόματα και δεν μπορεί ο ΟΤΕ να κάνει την αλλαγή αυθαίρετα για τον κάθε πελάτη.
    Επίσης εκείνη την χρονική στιγμή μπορεί η Nova(wind) να μην έδινε διαθεσιμότητα γιατί η καμπίνες μπορεί να μην ήταν έτοιμες κλπ.
    Μετά εφόσον έγινε διαθέσιμο στο πρότειναν μπήκες σε καμπίνα και είχες 100 μετά ζήτησες υποβάθμιση και εφόσον ήσουν ήδη σε καμπίνα δεν χρειαζόταν να κάνουν καμία άλλη κίνηση εκτός από την υποβάθμιση.Αν οι καμπίνες VDSL ήταν δικές τους δεν θα είχες κανένα θέμα μιας και ο ΟΤΕ έχει όλους τους πελάτες του που είναι μακριά από το αστικό κέντρο συνδεδεμένους σε VDSL καμπίνα εξ αρχής

  6. #6
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Μηνύματα
    879
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΛΙΣΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alex24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η καμπίνα VDSL είναι άλλης εταιρείας αυτό δεν γίνεται αυτόματα και δεν μπορεί ο ΟΤΕ να κάνει την αλλαγή αυθαίρετα για τον κάθε πελάτη.
    Επίσης εκείνη την χρονική στιγμή μπορεί η Nova(wind) να μην έδινε διαθεσιμότητα γιατί η καμπίνες μπορεί να μην ήταν έτοιμες κλπ.
    Μετά εφόσον έγινε διαθέσιμο στο πρότειναν μπήκες σε καμπίνα και είχες 100 μετά ζήτησες υποβάθμιση και εφόσον ήσουν ήδη σε καμπίνα δεν χρειαζόταν να κάνουν καμία άλλη κίνηση εκτός από την υποβάθμιση.Αν οι καμπίνες VDSL ήταν δικές τους δεν θα είχες κανένα θέμα μιας και ο ΟΤΕ έχει όλους τους πελάτες του που είναι μακριά από το αστικό κέντρο συνδεδεμένους σε VDSL καμπίνα εξ αρχής
    Ευχαριστώ για την πολύ κατατοπιστική ανάλυση!!!
    Εχω τελευταια ερώτηση, απο την στιγμη που τους εκανα παραπονα και το εβλεπαν και οι ιδιοι γιατι επρεπε να παω σε 100αρα για να διορθωθεί το πρόβλημα και δεν προχωρούσαν σε αλλαγή "συνδεσιμότητας" της 50αρας ώστε να διορθωθεί το πρόβλημα;

    Αν δεν έκανα υπαναχώρηση δεν θα μάθαινα ποτε τι ακριβως συμβαίνει και θα εμενα με την εικόνα ότι η πενήνταρα δεν δουλεύει σε αντίθεση με την 100αρα, επομένως μεγαλύτερη επιβάρυνση για να έχω ιντερνετ χωρίς ουσιαστικά να υπάρχει λόγος.
    Δεν πιστευω ότι οι καμπίνες αλλάξαν την ημέρα που έκανα εγώ το αίτημα υπαναχώρησης, ειχα κανει παρα πολλές επικοινωνίες και τελευταια παρα πολύ συχνά όταν προέκυπτε πρόβλημα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι οι πάροχοι πουλάνε πολλές φορές φύκια για μεταξωτές κορδέλες, δεν έχει μόνο ο ΟΤΕ το προνόμιο.

    αυτο το έχω καταλάβει πχ εμένα μου πουλησαν 50αρα ενώ ήξεραν οτι ο εξοπλισμός δεν υφίσταται. Δυστυχως το αφησα έτσι πιστεύοντας οτι μπορεί να φταίει η καλωδιωση της πολυκατοικίας επειδη ειναι παλιά. Επίσης το άφησα γιατι με 20mpbs την έκανα την δουλεία μου.
    Πολύ κακώς βέβαια το αφησα τοσα χρόνια στο έλεος, θα έπρεπε να ειμαι πιο αυστηρός απο την στιγμή που πληρώνω μια υπηρεσία κ μου παρείχαν τα μισα την υπόσχεσης ενώ αν όχι εξ αρχής κάποια στιγμή άλλαξαν τα κουτιά και υπήρχε δυνατότητα να διορθωθεί το πρόβλημα. Ειχα πολύ συχνα επικοινωνία μαζί τους. Ειδικά απο τον Αυγουστο Σεπτέμβριο και μετά μιλουσαμε κάθε μηνα και πολλές φορες.
    Τα χρήματα δεν είναι το παν, αλλά το μέσο με το οποίο εξαγοράζουμε την ελευθερία μας.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mην προσπαθείς με την λογική να καταλάβεις πως λειτουργούν οι πάροχοι, θα κάψεις τον επεξεργαστή.
    Κάθε μέρα τα ίδια πράγματα ακούμε για εξωπραγματικές ταχύτητες και άλλα πολλά φαιδρά οπότε μην ασχολείσαι με το τι λένε, κάνεις μια έρευνα μόνος σου στην γειτονιά σου, αν είναι εφικτό, ώστε να πάρεις μια ιδέα του τι να περιμένεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Μηνύματα
    879
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΛΙΣΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mην προσπαθείς με την λογική να καταλάβεις πως λειτουργούν οι πάροχοι, θα κάψεις τον επεξεργαστή.
    Κάθε μέρα τα ίδια πράγματα ακούμε για εξωπραγματικές ταχύτητες και άλλα πολλά φαιδρά οπότε μην ασχολείσαι με το τι λένε, κάνεις μια έρευνα μόνος σου στην γειτονιά σου, αν είναι εφικτό, ώστε να πάρεις μια ιδέα του τι να περιμένεις.
    Εστειλα γραπτο αιτημα γιατι ενω φαινεται ότι υπηρχε η δυνατότητα να εχω ονομαστική και πραγματική 50, ο τεχνικός που ερχοταν δεν προχωρούσε στις αναλογες ενέργειες.
    Προφανως κρατουσαν τα νέα κουτια για τις 100αρες και άνω μεγαλύτερης αξίας προγραμμάτα. για αυτο και η προτροπή τους ηταν να προχωρήσω σε αναβάθμιση της γραμμής σε 100αρα για να λυθεί δήθεν το πρόβλημα. Είναι παρα πολυ κακό όλο αυτό.
    Τα χρήματα δεν είναι το παν, αλλά το μέσο με το οποίο εξαγοράζουμε την ελευθερία μας.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zounds Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εστειλα γραπτο αιτημα γιατι ενω φαινεται ότι υπηρχε η δυνατότητα να εχω ονομαστική και πραγματική 50, ο τεχνικός που ερχοταν δεν προχωρούσε στις αναλογες ενέργειες.
    Προφανως κρατουσαν τα νέα κουτια για τις 100αρες και άνω μεγαλύτερης αξίας προγραμμάτα. για αυτο και η προτροπή τους ηταν να προχωρήσω σε αναβάθμιση της γραμμής σε 100αρα για να λυθεί δήθεν το πρόβλημα. Είναι παρα πολυ κακό όλο αυτό.
    Εγώ θα σου πρότεινα να μην σκάσεις άλλο γιατι δεν θα βρεις το δίκιο σου. Μαύρισε τους και φύγε για αλλού εφόσον δεν είσαι ευχαριστημένος. Αρχικά θα έχεις καλύτερη τιμή για οποιοδήποτε πακέτο θέλεις και ύστερα θα σταματήσεις να τους δίνεις και τα χρήματα σου. Δεν είναι νύφες οι πάροχοι, μπορούμε να τους αλλάζουμε σαν τα πουκάμισα.

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

  10. #10
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Μηνύματα
    879
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΛΙΣΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark-Side Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα σου πρότεινα να μην σκάσεις άλλο γιατι δεν θα βρεις το δίκιο σου. Μαύρισε τους και φύγε για αλλού εφόσον δεν είσαι ευχαριστημένος. Αρχικά θα έχεις καλύτερη τιμή για οποιοδήποτε πακέτο θέλεις και ύστερα θα σταματήσεις να τους δίνεις και τα χρήματα σου. Δεν είναι νύφες οι πάροχοι, μπορούμε να τους αλλάζουμε σαν τα πουκάμισα.
    Συμφωνω, την Τριτη κιολας θα μιλήσω με Vodafoe και Nova, μου ειπαν οτι το δικτυο ειναι της Wind εδω στην περιοχή επομένως ίσως καταλήξω σε Nova.
    Θα ήθελα την απάντηση γραπτώς μόνο και μόνο για να έρθουν σε ένα αδιέξοδο επιχειρημάτων για την στάση τους κ τιποτα αλλο.



    Για την ιστορια με την WIND ειχα μεγάλο θέμα γιατι ειχαν προχωρήσει αιτημα απώλειας SIM με πλαστή ταυτότητα μου. Το πρόλαβα και το σταματησα τελευταία στιγμή απο καθαρή τύχη!!!

    - - - Updated - - -

    Μια τελευταία ερώτηση τι πλεονεκτήματα θα έχω αν πχ παω στο δίκτυο που ειναι στην περιοχή μου - προκείμενη περίπτωση Nova(Wind) - σε σχέση με το αν επιλέξω Vodafone ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zounds : 26-02-23 στις 17:06.
    Τα χρήματα δεν είναι το παν, αλλά το μέσο με το οποίο εξαγοράζουμε την ελευθερία μας.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    το μόνο συν αν επιλέξεις nova είναι ότι δεδομένου της ιδιοκτησίας της καμπίνας, επικείμενες βλάβες έχουν περισσότερες ελπίδες αμεσότερης επιδιόρθωσης!

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

  12. #12
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Μηνύματα
    879
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΛΙΣΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark-Side Εμφάνιση μηνυμάτων
    το μόνο συν αν επιλέξεις nova είναι ότι δεδομένου της ιδιοκτησίας της καμπίνας, επικείμενες βλάβες έχουν περισσότερες ελπίδες αμεσότερης επιδιόρθωσης!
    Ευχαριστώ πολύ !!!!!!

    Τα χρήματα δεν είναι το παν, αλλά το μέσο με το οποίο εξαγοράζουμε την ελευθερία μας.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όπως σου εξήγησα οι καμπίνες είναι της Nova(Wind) και για οποιαδήποτε λόγο η Wind μπορεί να μην έδινε διαθεσιμότητα στον ΟΤΕ βέβαια ο τεχνικός θα μπορούσε να το προτείνει αν ήξερε ότι υπάρχει διαθεσιμότητα. Και στην Nova(Wind) να πας δεν θα έχεις άμεση αποκατάσταση του προβλήματος όπως αναφέρθηκε από τον φίλο πιο πάνω μιας όπως και να έχει θα έχεις να κάνεις με δύο παρόχους την Nova που έχει τις καμπίνες και τον ΟΤΕ στον οποίο ανήκει το τηλεφωνικό δίκτυο από την καμπίνα έως το σπίτι σου. Οπότε σε περίπτωση βλάβης θα κάνουν έλεγχο και οι δύο εταιρείες. Και αν επιλέξεις Vodafone μετά θα έχεις να κάνεις με τρεις εταιρείες Vodafone της οποίας είσαι πελάτης, Nova της οποίας ανήκουν οι καμπίνες και ΟΤΕ κάτοχος τηλεφωνικού δικτύου. Οπότε άστα να πάνε

  14. #14
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Μηνύματα
    879
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΛΙΣΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alex24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως σου εξήγησα οι καμπίνες είναι της Nova(Wind) και για οποιαδήποτε λόγο η Wind μπορεί να μην έδινε διαθεσιμότητα στον ΟΤΕ βέβαια ο τεχνικός θα μπορούσε να το προτείνει αν ήξερε ότι υπάρχει διαθεσιμότητα. Και στην Nova(Wind) να πας δεν θα έχεις άμεση αποκατάσταση του προβλήματος όπως αναφέρθηκε από τον φίλο πιο πάνω μιας όπως και να έχει θα έχεις να κάνεις με δύο παρόχους την Nova που έχει τις καμπίνες και τον ΟΤΕ στον οποίο ανήκει το τηλεφωνικό δίκτυο από την καμπίνα έως το σπίτι σου. Οπότε σε περίπτωση βλάβης θα κάνουν έλεγχο και οι δύο εταιρείες. Και αν επιλέξεις Vodafone μετά θα έχεις να κάνεις με τρεις εταιρείες Vodafone της οποίας είσαι πελάτης, Nova της οποίας ανήκουν οι καμπίνες και ΟΤΕ κάτοχος τηλεφωνικού δικτύου. Οπότε άστα να πάνε
    αχχαχα ευχαριστω πολύ κατατοπιστικότατος !! (θεωρω ότι απο τη στιγμή που μου ειχαν προτείνει οτι θα μπορούσα να μεταβώ σε 100αρα ταχύτητα ήξεραν σίγουρα οτι υπάρχει διαθεσιμότητα και για την 50αρα, αλλά αντι να με εξυπηρετήσουν μου προτειναν για να με αρμέξουν να αναβαθμίσω την γραμμή)

    - - - Updated - - -

    θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας, ήταν όλες πολύ χρήσιμες για να σχηματισω μια ρεαλιστική εικόνα !!!!

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zounds : 26-02-23 στις 20:50.
    Τα χρήματα δεν είναι το παν, αλλά το μέσο με το οποίο εξαγοράζουμε την ελευθερία μας.

  15. #15
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.361
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zounds Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Από τον Αυγουστο του 23 είχα ξαφνικά θέματα με αποσυνδέσεις
    Εμένα αυτός ο Αύγουστος του 23 με μπέρδεψε πάντως.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας