Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    04-03-2023
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Μένω Νέα Σμύρνη Αθήνα. Μέσα Δεκεμβρίου του 2022 έκανα αίτηση φορητότητας στην Vodafone για internet 100αρι vdsl, σταθερό και τηλεόραση. Ο προηγούμενος πάροχος μου ήταν η Wind με 24αρι adsl.

    Αρχές Ιανουαρίου παραλάβαμε το router μόνο και στις 16/01/2023 ενεργοποιήθηκε η γραμμή στην Vodafone οπως ενημερώθηκα με sms.

    Από την αρχή υπήρχε τεχνικό πρόβλημα στην τηλεφωνική γραμμή. Όταν μας καλούσαν έλεγε ότι το νούμερο μας δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή ενώ στο τηλέφωνο μας χτύπαγε ξένο νούμερο που μετά από μέρες μάθαμε ότι ανήκει σε μια κυρία στην απέναντι πολυκατοικία η οποία είναι και αυτή συνδρομήτρια Vodafone. Εννοείται ότι το δηλώσαμε από την πρώτη στιγμή στο 13840.

    25/01/2023 Εκδόθηκε ο πρώτος λογαριασμός από Vodafone χωρίς να αναφέρει πουθενά αριθμό βρόχου.

    Στις 26/01/2023 (10 μέρες χωρίς τηλέφωνο) διορθώθηκε το πρόβλημα με το σταθερό αλλά οι συνομιλητές άκουγαν την φωνή τους να κάνει αντίλαλο.
    Δηλώσαμε βλάβη στο 13840 όπου διαπίστωσαν τον αντίλαλο και μας έστειλαν τεχνικό στο σπίτι στις 28/01/2023 ο οποιος διαπίστωσε ότι το ρούτερ έχει πρόβλημα και ευθύνεται οχι μόνο για το πρόβλημα στο τηλέφωνο αλλά και για αδικαιολόγητα χαμηλή ταχύτητα στο internet μετά από μετρήσεις που έκανε με τον εξοπλισμό του στην πρίζα. Είπε ότι θα αιτηθεί αντικατάσταση του ρούτερ όπου συνήθως παίρνει 2-3 εργάσιμες για να μας έρθει.

    Πέρασαν ολόκληρες εβδομάδες με καθημερινά παράπονα στο 13840 και στο 13830 χωρίς να έχουμε παραλάβει ρούτερ αντικατάστασης. Επίσης να τονίσω εδώ ότι δεν παραλάβαμε ποτέ αποκωδικοποιητή τηλεόρασης από την αρχή της ενεργοποίησης μας.

    09/02/2023 Κάνω έγγραφο παράπονο στην φόρμα επίλυσης διαφορών στο site της Vodafone και παίρνω αριθμό αναφοράς με sms.

    13/02/2023 Μας κάλεσε τεχνικός τους από το δευτεροβάθμιο τμήμα και μας είπε ότι υπάρχει συστημικό πρόβλημα και ενώ έχουμε συνδεθεί στην Vodafone από τις 16/01/2023, δεν φαίνεται στο σύστημα ότι έχουν πάρει την γραμμή και ότι είμαστε συνδρομητές τους, γιαυτό και δεν μπορούν να μας στείλουν αποκωδικοποιητή για την τηλεόραση ούτε και ρούτερ αντικατάστασης γιατί οι αποστολές δρομολογούνται συστημικά. Επίσης μας δήλωσε ότι για το πρόβλημα δεν ευθύνεται ο ΟΤΕ και οτι δεν γνωρίζει ποτε θα διορθωθεί το πρόβλημα.

    16/02/2023 Κόβεται τελείως το internet και το τηλέφωνο.

    17/02/2023 Πηγαίνω στο φυσικό τους κατάστημα στην Νέα Σμύρνη και κάνω παράπονα. Καταγράφει το ιστορικό μια υπάλληλος και στέλνει email σε αρμόδιο τμήμα τις εταιρείας.

    18/02/2023 Καλώ στο 13830 και ζητώ να γίνει καταγγελία της σύμβασης με υπαιτιότητα της Vodafone. Μου λένε ότι θα ενημερώσουν το τμήμα διακοπών που είναι αρμόδιο να με καλέσει.

    22/02/2023 Κάνω νέο έγγραφο παράπονο στην φόρμα επίλυσης διαφορών στο site τους όπου και ζητώ καταγγελία της σύμβασης με υπαιτιότητα της Vodafone.

    23/02/2023 Καλώ στο 13830 να αιτηθώ εκ νέου να με καλέσει το τμήμα διακοπών για να ζητήσω καταγγελία της σύμβασης και η υπάλληλος με ενημερώνει ότι δεν βλέπει να είμαι συνδρομητής και να έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή μου παρα μόνο ένα αίτημα ενεργοποίησης σε εκκρεμότητα από τον Δεκέμβριο του 2022.

    Την ίδια μέρα 23/02/2023 με καλεί ο τεχνικός απο το δευτεροβάθμιο που είναι υπεύθυνος για την βλάβη μου για ενημέρωση ότι η βλάβη έχει προχωρήσει και υπάρχει πιθανότητα να έχω internet από την επόμενη μέρα 24/02/2023 και να δρομολογηθεί και συστημικά η αποστολή του router αντικατάστασης και του αποκωδικοποιητή για την επομενη εβδομάδα.
    Τελικά δεν έγινε τίποτα και συνέχισα να μην έχω internet και τηλέφωνο.

    25/02/2023 Υποβολή καταγγελίας την ΕΕΤΤ.

    26/02/2023 Αναφορά στον Συνήγορο του καταναλωτή με αίτημα την διαμεσολάβηση για την άμεση επίλυση του προβλήματος διαφορετικά για την αποδοχή καταγγελίας της σύμβασης απο την Vodafone με υπαιτιότητα δική τους προκειμένου να πάω σε νέο πάροχο χωρίς χρεώσεις και κόστη από πρόωρη διακοπή.

    28/02/2023 Εκδίδεται ο δεύτερος λογαριασμός (εκεί το σύστημα δουλεύει μια χαρά παρά το συστημικό πρόβλημα). Εννοείται δεν έχω πληρώσει κανέναν λογαριασμό και ούτε πρόκειται αφού δεν έχω υπηρεσίες.

    03/03/2023 Μου έρχεται μήνυμα στο κινητό για το έγγραφο παράπονο στην φόρμα τους στο site απο 09/02/2023 αναφέροντας απλά ότι έχουν δρομολογήσει το πρόβλημα στο αρμόδιο τεχνικό τμήμα. Ούτε λόγος για το αίτημα καταγγελίας με δική τους υπαιτιότητα.

    Από τις 16/01/2023 είμαστε με ανοιχτό τεχνικό πρόβλημα μόνιμο. Δεν έχουμε καθόλου υπηρεσίες ουσιαστικά από την Vodafone.

    Είναι η χειρότερη εμπειρία που είχα ποτέ με πάροχο.

    Εχω περάσει από όλους τους παρόχους τόσα χρονια τέτοια αδιαφορία, τέτοια ανικανότητα, τέτοιο ερασιτεχνισμό δεν έχω ξανασυναντήσει πουθενά στην ζωή μου..

    Προιστάμενους, διευθυντές, αρμόδιους δεν έχουν τα τμήματα και οι υπάλληλοι; O καθένας λέει και κάνει ότι θέλει?

    Υπάρχει ανοιχτό τεχνικό πρόβλημα από τις 16/01/2023 που συνεχώς χειροτερεύει φτάνοντας στο σημείο να μην υπάρχει καμία υπηρεσία από 16/02/2023 και δεν ασχολείται κανένας ανώτερος και υπεύθυνος? Σε κανέναν δεν λογοδοτεί εκεί πέρα κανείς? Κανένας αρμόδιος δεν υπάρχει και κανένα deadline για την επίλυση των προβλημάτων και για το ποσο μενουν ανοιχτα τα ticket?

    Eχει μείνει ένα σπίτι μήνες χωρίς σταθερό τηλέφωνο, εβδομάδες ολόκληρες χωρίς internet, για τηλεόραση ούτε λόγος δεν έχουμε παραλάβει ποτέ αποκωδικοποιητή και δεν ασχολείται κανείς.

    Να τονίσω ότι σας αναφέρω μονο τις σημαντικές ημερομηνίες ενώ τα τηλεφωνα μου προς 13830 και 13840 ήταν σχεδόν καθημερινά ή και πολλές φορες μέσα στην ίδια ημέρα και υποτίθεται ότι καταγράφονται κιόλας οι συνομιλίες για την διασφάλιση τις ποιότητας των υπηρεσιών...

    Επίσης άπειρες επικοινωνίες με τεχνικούς από πρωτοβάθμιο και δευτεροβάθμιο τεχνικό με δοκιμες στις ρυθμίσεις του router με την καθοδήγηση τους χωρίς αποτέλεσμα. Δοκιμές ακόμα και με username και pass του ΟΤΕ προκειμενου να έχω έστω internet προσωρινά χωρίς αποτέλεσμα και με την διαβεβαίωση ότι θα κάνουν ότι μπορούν για να θα επιλυθεί άμεσα...

    Υπάρχει περίπτωση να μην έχουν γραμμή να μου δώσουν και να με κοροϊδεύουν περιμένοντας να παρέλθει το τρίμηνο που διάβασα να αναφέρει κάποιος στο internet και που αναφέρει και ως μέγιστο στο συμβόλαιο και απλά μετά να μου πουν ότι λυπούμαστε και να με αποδεσμεύσουν τότε? Kαι εγώ μέχρι τότε να έχω μείνει 3 μήνες με νεκρό τηλέφωνο και internet περιμένοντας άδικα?

    Οποιος έχει παρόμοια εμπειρία ή γνωρίζει κάτι παρακαλώ να βοηθήσει. Περνάνε εβδομάδες και μήνες και δεν γίνεται τίποτα. Εχουν σπάσει τα νεύρα μας.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-05-2013
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Κουράστηκα πραγματικά πού τό διάβασα.
    Φαντάζομαι πώς νιώθετε εσείς πού τό ζήσατε.
    Είχα καί εγώ πρίν αρκετά χρόνια ενα παρόμοιο περιστατικό.
    Τί νά πω σάς εύχομαι καλό κουράγιο.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    Φίλε... Και έλεγα να φύγω από ΟΤΕ... Με το μήνυμα σου με βλέπω για ανανέωση με ότι πόσο που βγάλουν. Χυμαδιο εντελώς όλοι

  4. #4
    Εγγραφή
    04-03-2023
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Εξακολουθώ να μην έχω νέα σχετικά με την επίλυση του προβλήματος..

    Σχεδόν 2 μήνες χωρις σταθερό και ίντερνετ...

    Το μόνο που μου λένε στο 13840 ότι είναι προγραμματισμένο να με καλέσει ο υπεύθυνος της βλάβης για ενημέρωση και απλά δεν με καλεί ποτέ κανείς και περνάνε οι εβδομάδες.

    Ξέρετε πόσο χρόνο παίρνει περίπου να έχω απάντηση από τον Συνήγορο του καταναλωτή ή από την ΕΕΤΤ ώστε να έχω κάτι στα χέρια μου ως απόδειξη υπαιτιότητας της Vodafone πριν κάνω αίτηση σε νέο πάροχο?

  5. #5
    Εγγραφή
    24-11-2011
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Να ξερεις οτι ειναι παγια τακτικη τους να σε αφηνουν μεχρι να σκασεις.
    Στο μοναδικο που αντιδρουν ειναι με καταγγελια στην https://www.eett.gr/ypovoli-kataggelias/
    Ειναι μακραν οτι χειροτερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  6. #6
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από breakbeatsz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξερεις οτι ειναι παγια τακτικη τους να σε αφηνουν μεχρι να σκασεις.
    Στο μοναδικο που αντιδρουν ειναι με καταγγελια στην https://www.eett.gr/ypovoli-kataggelias/
    Ειναι μακραν οτι χειροτερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    δεν λειτουργει ουτε αυτο .
    εχει τον εξης ρολο η επιπτροπη , αν εγω πουλαω κατι μη αρτιο , που δεν ειναι δηλαδη εντος των πλαισιων των προδιαγραφων που περιστοιχιζουν το προιον , μπορω να κατηγορηθω και να τραβηχτω σε δικαστηρια αντιμετωπος με την δικαιοσυνη της καθιερωμενης νομιμοτητας. αν οι παροχοι δεν προσφερουν , ακομη και μαζικα, αυτο που αντιστοιχει στην περιγραφη του προιοντος , τους κανεις αερα γιατι εχουν μια επιτροπη που αντικαθιστα την νομιμοτητα .

    δηλαδη το οτι απευθυνεσαι σε μια επιτροπη και οχι στην δικαιοσυνη ειναι καταλυση της δημοκρατιας (και φυσικα οποιας νομιμοτητας απορρεει απο φανταστικες συνθηκες ) , γιατι ενα απο τα συστατικα της ειναι και η ισοτητα . ιδια αντιμετωπιση απο τον νομο σε ολους . οχι για μενα νομοι και δικαστηρια , και για καποιους αλλους επιτροπες

    και φυσικα δεν εγινε μονο με τους παροχους , το δημοσιο το ιδιο καταλυει την δημοκρατια , ειτε με τις επιτροπες ελεγχων του εσωτερικου του για θεματα νομιμοτητας , ειτε φυσικα με την μονιμοτητα.

    αλλα ας μην χαλασω το αφηγημα της δημοκρατιας μιας και ερχονται εκλογες και θα τρεξουν καποιοι να ψηφισουν με σθενος και ελπιδα .απλως θυμηθειτε οτι με τις μπονους εδρες , και τα φαντασματα ψηφιζουν , δηλαδη ο ψηφος τιθεται κοντρα με φανταστικες ψηφους .μια τοσο αθλια πραγματοποιηση της δημοκρατιας εχουμε ανεχτει ως δημοκρατια .

    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #7
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εάν υπάρχει ένας που μπορεί να σε βοηθήσει είναι το δευτεροβάθμιο τεχνικό τμήμα.
    Το θέμα είναι πως δεν μπορείς να επικοινωνήσεις κατευθείαν μαζί τους.
    Κάνε τα αδύνατα δυνατά να μιλήσεις μαζί τους και κρατα τα στοιχεία του για μόνιμη επαφή. ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.
    Όλοι οι άλλοι είναι δραματικά άσχετοι.

  8. #8
    Εγγραφή
    04-03-2023
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν λειτουργει ουτε αυτο .
    εχει τον εξης ρολο η επιπτροπη , αν εγω πουλαω κατι μη αρτιο , που δεν ειναι δηλαδη εντος των πλαισιων των προδιαγραφων που περιστοιχιζουν το προιον , μπορω να κατηγορηθω και να τραβηχτω σε δικαστηρια αντιμετωπος με την δικαιοσυνη της καθιερωμενης νομιμοτητας. αν οι παροχοι δεν προσφερουν , ακομη και μαζικα, αυτο που αντιστοιχει στην περιγραφη του προιοντος , τους κανεις αερα γιατι εχουν μια επιτροπη που αντικαθιστα την νομιμοτητα .

    δηλαδη το οτι απευθυνεσαι σε μια επιτροπη και οχι στην δικαιοσυνη ειναι καταλυση της δημοκρατιας (και φυσικα οποιας νομιμοτητας απορρεει απο φανταστικες συνθηκες ) , γιατι ενα απο τα συστατικα της ειναι και η ισοτητα . ιδια αντιμετωπιση απο τον νομο σε ολους . οχι για μενα νομοι και δικαστηρια , και για καποιους αλλους επιτροπες

    και φυσικα δεν εγινε μονο με τους παροχους , το δημοσιο το ιδιο καταλυει την δημοκρατια , ειτε με τις επιτροπες ελεγχων του εσωτερικου του για θεματα νομιμοτητας , ειτε φυσικα με την μονιμοτητα.

    αλλα ας μην χαλασω το αφηγημα της δημοκρατιας μιας και ερχονται εκλογες και θα τρεξουν καποιοι να ψηφισουν με σθενος και ελπιδα .απλως θυμηθειτε οτι με τις μπονους εδρες , και τα φαντασματα ψηφιζουν , δηλαδη ο ψηφος τιθεται κοντρα με φανταστικες ψηφους .μια τοσο αθλια πραγματοποιηση της δημοκρατιας εχουμε ανεχτει ως δημοκρατια .


    Συμφωνώ στο οτι δεν τους κάνουμε και τίποτα ουσιαστικό με την ΕΕΤΤ.

    Το ιδανικό θα ηταν να κινηθώ νομικά και να ζητήσω και αποζημίωση αλλά να πρέπει να πληρώσω και δικηγόρο επειδή απλά άλλαξα πάροχο περιμένοντας να προχωρήσουν οι διαδικασίες και ελπίζοντας να δικαιωθώ κάποια στιγμή πάει πολύ. Απλά με την διαμεσολάβηση τρίτου φορέα θα έχω στα χέρια μου απόδειξη για την υπαιτιότητα της Vodafone.

    Δεν έχουμε όλοι την οικονομική δυνατότητα και τον χρόνο ειδικά όταν πρόκειται για κάτι τέτοιο να κινούμαστε νομικά.

    Εδώ και μόνο ο χρόνος για τα τόσα τα τηλέφωνα στην εξυπηρέτηση πελατών της Vodafone και στο τεχνικό τους τμήμα όσο και ο χρόνος που έχω αφιερώσει για τις καταγγελίες στον Συνήγορο του Καταναλωτή και στην ΕΕΤΤ κλπ είναι κάτι που με εξοργίζει που με "ανάγκασαν" να σπαταλήσω...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsarm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν υπάρχει ένας που μπορεί να σε βοηθήσει είναι το δευτεροβάθμιο τεχνικό τμήμα.
    Το θέμα είναι πως δεν μπορείς να επικοινωνήσεις κατευθείαν μαζί τους.
    Κάνε τα αδύνατα δυνατά να μιλήσεις μαζί τους και κρατα τα στοιχεία του για μόνιμη επαφή. ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.
    Όλοι οι άλλοι είναι δραματικά άσχετοι.
    Από την αρχή γνωρίζω τα στοιχεία του αρμοδίου από το δευτεροβάθμιο που έχουν ορίσει για το πρόβλημα μου.

    Το θέμα είναι ότι για να καταφέρω να επικοινωνήσω μαζί του πέρασαν εβδομάδες μέχρι να μας κάνει την τιμή να με καλέσει... και όταν τελικά καταδέχτηκε να με καλέσει για ενημέρωση στις 13-02-2023 το μόνο που είχε να μου πει είναι οτι δεν ξέρει πότε θα διορθωθεί το πρόβλημα. Πολύ υπεύθυνη και συγκεκριμένη απάντηση!

    Από τότε και μετά από πάρα πολλά τηλεφωνά μου και αφού πέρναγε ο καιρός χωρίς να γίνεται τίποτα, με ξανακάλεσε ο αρμόδιος του προβλήματος μου από το δευτεροβάθμιο στις 23-02-2023 για ενημέρωση ότι η επιδιόρθωση της βλάβης έχει προχωρήσει και υπάρχει πιθανότητα να έχω internet και τηλέφωνο από την επόμενη μέρα 24-02-2023.

    Δεν έχει γίνει τίποτα μέχρι και σήμερα 12-03-2023 !!!

    Αν βάλω το τηλέφωνο μου στο site τους για την πορεία της βλάβης το μόνο που λέει είναι ότι είναι προγραμματισμένο να με καλέσει ο υπεύθυνος της βλάβης από το δευτεροβάθμιο στις τάδε του μηνός...
    Περνάει η ημερομηνία χωρίς να με καλέσει και απλά ανανεώνεται η ημερομηνία που αναφέρει οτι θα με καλέσει...

    Τα ίδια και στον Tobi....

    Το ίδιο μου λένε και στο 13840... στέλνουν και μήνυμα υποτίθεται στο δευτεροβάθμιο ώστε να τους επισημάνουν ότι περιμένω επικοινωνία αλλά και πάλι με γράφουν επιδεικτικά απο το δευτεροβάθμιο...

    Μέχρι σήμερα δεν έχει επιδιορθωθεί τίποτα. Νεκρό τηλέφωνο και ίντερνετ.

    - - - Updated - - -

    Το θέμα είναι οτι κάτι δεν πάει καθόλου καλά εδώ και με κοροϊδεύουν με το να μην μου λένε τι πραγματικά γίνεται...

    Όταν πάω στο λινκ που μου είχαν στείλει με sms πριν την ενεργοποίηση μου για να βλέπω την πορεία της αίτησης, μου βγάζει να έχει μείνει στο υποβολή αίτησης.....

    Κανονικά αυτό θα σήμαινε οτι δεν έχω ενεργοποιηθεί ακόμη αλλά έχουν εκδοθεί 2 λογαριασμοί (χωρίς όμως να αναφέρουν αριθμό βρόχου) συν του οτι δεν έχει ξανά εκδοθεί λογαριασμός απο τον προηγούμενο πάροχο... Επίσης είχα για λίγες μέρες ίντερνετ και τηλέφωνο.

    Το οτι δεν έχω καθόλου υπηρεσίες θα κόλλαγε με το να μην έχω ενεργοποιηθεί, αν δεν έχουν γραμμή ελεύθερη να μου δώσουν, αλλά δεν θα έπρεπε να εκδίδονται λογαριασμοί. Σωστά?

    Υπάρχει περίπτωση να είχα πάρει γραμμή για λίγο στην αρχή της ενεργοποίησης μου και να την "έχασα" από λάθος τους ή από άλλη αιτία και τώρα να μην έχουν ελεύθερη γραμμή να μου δώσουν και να έχω μείνει στον "αέρα"?

    Ας πει κάποιος που να έχει εμπειρία από τεχνικά θέματα τι μπορεί να συμβαίνει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος F4stP4th : 12-03-23 στις 18:42.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-03-2023
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637 \ 11255 kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    16.8(dB) / 3.4(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από F4stP4th Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ στο οτι δεν τους κάνουμε και τίποτα ουσιαστικό με την ΕΕΤΤ.

    Το ιδανικό θα ηταν

    Το ιδανικό θα ήταν να πας σε ένα κεντρικό κατάστημα Vodafone, ώστε να σε βοηθήσουν εκείνοι, ώστε να διορθώσουν τα στοιχεία στην καρτέλα πελάτη (αριθμό βρόχου). Έπειτα εσύ αποφασίζεις εάν μείνεις / φύγεις. Για όσο καιρό η κατάσταση πνίγετε σε ασάφειες, ούτε άλλος παροχέας δεν μπορεί να αναλάβει να πάρει την σύνδεση από την Vodafone.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-10-2019
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Μετά από παρόμοια περιπέτεια με την vodafone έχω καταλάβει τα εξής:
    1. Το πρωτοβάθμιο τεχνικό τμήμα είναι πρακτικά για προβλήματα απλά - δεν δουλέυει ο ρουτερ, κάνετε ένα restart και τέτοια.
    2. Το δευτεροβάθμιο τεχνικό τμήμα που ενδεχομένως ξέρει να λύσει κάποια προβλήματα έχει τρομερό πρόβλημα management και δεν μπορείς να τους βρεις ποτέ.
    3. Τα διάφορα τμήματα της εταιρείας, πχ τεχνικό εμπορικό λογαριασμοί κλπ δεν μιλάμε μεταξύ τους, δεν έχει ο ένας εικόνα τι γίνεται με τον πελάτη σε σχέση με το άλλο τμήμα

    Ήμουν πάνω από 15 χρόνια στην vodafone και έφυγα πρόσφατα στην cosmote.

    Κάνε αίτηση γραπτώς να σου στείλουν ΓΡΑΠΤΩΣ ποιο είναι το πρόβλημα και πότε θα λυθεί και γράψτους ότι η απαντητική τους επιστολή θα σταλεί σε κάθε θεσμό ελέγχου όπως και επιφυλάσεσαι για κάθε νόμιμο δικαίωμα.
    Αν δεν σου απαντήσουν γραπτώς στην γραπτή σου αίτηση που καλό θα ήταν να την κάνεις σε κατάστημα ενημέρωσέ τους ΓΡΑΠΤΩΣ ότι εσύ δεν αναγνωρίζεις οποιαδήποτε οφειλή από τουδε και στο εξής και άντε σε μια άλλη εταιρεία να τελειώνεις.

    ΘΑ ΤΟΥΣ ΧΑΣΟΥΝ ΟΛΟΥΣ αν συνεχίσουν έτσι. Εγώ μετακίνησα σταθερό, και 3 κινητά της οικογένειας και θα φύγουν άλλα 2 σταθερά της ευρύτερης οικογένειας.

    Και 10 ευρώ να μου κάνουν προσφορά δεν ξαναπάω...

  11. #11
    Καλησπέρα!

    Μου φαίνεται ότι όντως είχαν δίκιο στην υποστήριξη πελατών που μου είπαν ότι έχουν πρόβλημα με αιτήσεις Δεκεμβρίου 2022. Μία από τα ίδια κι εδώ. Χωρίς τηλέφωνο κάποιους μήνες (στην αρχή δούλευε λίγο) και με πρόσφατες καταγγελίες σε συνήγορο καταναλωτή, ΕΕΤΤ. Το ενδιαφέρον είναι ότι το ρούτερ της Nova (προηγούμενη εταιρεία) συγχρονίζει κανονικά 100Mbps και τηλέφωνο registered (χωρίς όμως να λειτουργεί). Το ακόμα πιο ενδιαφέρον είναι ότι το ρούτερ της Vodafone συγχρονίζει 100Mbps και έχει εξωτερική IP της Nova!!! Κάτι μου λέει ότι δεν έχει πάει ποτέ η γραμμή μου στην Vodafone όπως μου είπε ένας τεχνικός αλλά το τμήμα υποστήριξης με ενημέρωσε ότι παρεξήγησα.... Το σίγουρο είναι ότι μπλέξαμε. Τουλάχιστον εδώ υπάρχει ακόμα internet. Για πληρωμή λογαριασμού ούτε λόγος....

    Στο άμεσο μέλλον λέω να κάνω αίτηση σε Nova για να ξαναπάω πίσω. Το μόνο που με προβληματίζει είναι αν τα κάνω χειρότερα όπως άρνηση Vodafone, χρέωση διακοπής, κλπ.

    Καλό μας κουράγιο....

  12. #12
    Εγγραφή
    28-07-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παιδιά και εγώ αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα! Έληξε το συμβόλαιο μου τον Οκτώβρη, έκανα ανανέωση, υπάρχει νέο συμβόλαιο αλλά για κάποιο λόγο δεν φαίνεται στο σύστημα τους! Το καλό είναι ότι έχω ίντερνετ κανονικά αλλά πληρώνω 29 ευρώ αντί για 24 που έπρεπε, επειδή φαίνεται σαν να μην υπάρχει ενεργό συμβόλαιο! Η απάντηση που μου δίνουν είναι η συνηθισμένη ... "Συστημικό πρόβλημα".

    Πληρώνω κανονικά τους λογαριασμούς με την αυξημένη τιμή γιατί φοβάμαι μην μου το κόψουν ή αρχίσουν να με χρεώνουν και τίποτα τόκους για τα "χρωστούμενα".
    Πιστεύετε ότι αν δεν πληρώσω κάνα δύο λογαριασμούς για να "πατσίσω" αυτά που μου οφείλουν παίζει να μου κόψουν το ίντερνετ; Να σημειώσω εδώ ότι αναγνωρίζουν την ύπαρξη του συμβολαίου απλά για κάποιον λόγο δεν ενεργοποιείται στα συστήματα τους!

    Τι διάολο μπορεί να είναι αυτό το συστημικό πρόβλημα ρε παιδιά ... Τόσο δύσκολο είναι να επέμβουν σε μια βάση δεδομένων και να το διορθώσουν; Είναι να απορείς ώρες ώρες...
    Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως γίνεται έγγραφη καταγγελία; Πας σε ένα κατάστημα και τους λες θέλω να κάνω καταγγελία και σου δίνουν κάποιο έγγραφο να συμπληρώσεις;

  13. #13
    Εγγραφή
    18-03-2023
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637 \ 11255 kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    16.8(dB) / 3.4(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thymiaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά και εγώ αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα! Έληξε το συμβόλαιο μου τον Οκτώβρη, έκανα ανανέωση, υπάρχει νέο συμβόλαιο αλλά για κάποιο λόγο δεν φαίνεται στο σύστημα τους! Το καλό είναι ότι έχω ίντερνετ κανονικά αλλά πληρώνω 29 ευρώ αντί για 24 που έπρεπε, επειδή φαίνεται σαν να μην υπάρχει ενεργό συμβόλαιο! Η απάντηση που μου δίνουν είναι η συνηθισμένη ... "Συστημικό πρόβλημα".

    Πληρώνω κανονικά τους λογαριασμούς με την αυξημένη τιμή γιατί φοβάμαι μην μου το κόψουν ή αρχίσουν να με χρεώνουν και τίποτα τόκους για τα "χρωστούμενα".
    Πιστεύετε ότι αν δεν πληρώσω κάνα δύο λογαριασμούς για να "πατσίσω" αυτά που μου οφείλουν παίζει να μου κόψουν το ίντερνετ; Να σημειώσω εδώ ότι αναγνωρίζουν την ύπαρξη του συμβολαίου απλά για κάποιον λόγο δεν ενεργοποιείται στα συστήματα τους!

    Τι διάολο μπορεί να είναι αυτό το συστημικό πρόβλημα ρε παιδιά ... Τόσο δύσκολο είναι να επέμβουν σε μια βάση δεδομένων και να το διορθώσουν; Είναι να απορείς ώρες ώρες...
    Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως γίνεται έγγραφη καταγγελία; Πας σε ένα κατάστημα και τους λες θέλω να κάνω καταγγελία και σου δίνουν κάποιο έγγραφο να συμπληρώσεις;
    https://www.adslgr.com/forum/threads...one!-24-4-2023

    Κατέβασε το αντίγραφο του συμβολαίου σου, που υπάρχει στο σύστημα τους, για να έχεις αληθινά και ΦΡΕΣΚΑ στοιχεία στο χέρι.

  14. #14
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thymiaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά και εγώ αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα! Έληξε το συμβόλαιο μου τον Οκτώβρη, έκανα ανανέωση, υπάρχει νέο συμβόλαιο αλλά για κάποιο λόγο δεν φαίνεται στο σύστημα τους! Το καλό είναι ότι έχω ίντερνετ κανονικά αλλά πληρώνω 29 ευρώ αντί για 24 που έπρεπε, επειδή φαίνεται σαν να μην υπάρχει ενεργό συμβόλαιο! Η απάντηση που μου δίνουν είναι η συνηθισμένη ... "Συστημικό πρόβλημα".

    Πληρώνω κανονικά τους λογαριασμούς με την αυξημένη τιμή γιατί φοβάμαι μην μου το κόψουν ή αρχίσουν να με χρεώνουν και τίποτα τόκους για τα "χρωστούμενα".
    Πιστεύετε ότι αν δεν πληρώσω κάνα δύο λογαριασμούς για να "πατσίσω" αυτά που μου οφείλουν παίζει να μου κόψουν το ίντερνετ; Να σημειώσω εδώ ότι αναγνωρίζουν την ύπαρξη του συμβολαίου απλά για κάποιον λόγο δεν ενεργοποιείται στα συστήματα τους!

    Τι διάολο μπορεί να είναι αυτό το συστημικό πρόβλημα ρε παιδιά ... Τόσο δύσκολο είναι να επέμβουν σε μια βάση δεδομένων και να το διορθώσουν; Είναι να απορείς ώρες ώρες...
    Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως γίνεται έγγραφη καταγγελία; Πας σε ένα κατάστημα και τους λες θέλω να κάνω καταγγελία και σου δίνουν κάποιο έγγραφο να συμπληρώσεις;
    Μπορείς να κάνεις καταγγελία στην αρμόδια υπηρεσία εδώ: https://www.eett.gr/ypovoli-kataggelias/ και αίτημα παράπονο στην Vodafone εδώ : https://www.vodafone.gr/aitima-grapto/

    Διευκρινίζοντας ότι θες να διευθετηθεί το θέμα σου άμεσα και να σου επιστραφούν ότι παραπάνω έχεις καθώς και να αναφέρεις τις επικοινωνίες που είχες με τους εκπροσώπους της εξυπηρέτησης πελατών

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας