Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Το avatar του μέλους Peris Teris
    Peris Teris Guest
    Angry
    Έχω VDSL στην Nova από τον Άυγουστο το 2019 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και χωρίς αποσυνδέσεις ή αποσυγχρονισμούς!

    Με το που ολοκληρώθηκε η συγχώνευση έχω μέχρι στιγμής 4... Τυχαίο; Δεν νομίζω!

    Τόσο ντέλο είναι αυτό το δίκτυο της Wind τελικά; Μήπως πρέπει να αλλάξουμε όλοι πάροχο να να πάμε στην Cosmote να ηρεμήσουμε;

    Ήμουν μισή ώρα χωρίς τηλέφωνο και internet αλλά δεν μίλησα με το 13700 γιατί κατά 99,99% δεν θα με εξυπηρετούσαν και θα μου έλεγαν τις γνωστές μακακίες και στο τέλος θα τους έβριζα!

    Έχει τύχει και σε κάποιον άλλον κάτι παρόμοιο και σε ποια περιοχή;

    Εγώ είμαι Λάρισα κέντρο Ακαδημίας!

    Y.Γ. Το avatar το αφιερώνω ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ στην νέα Nova γιατί μάλλον της αξίζει το παρατσούκλι "TurtleNet"

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.350
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Peris Teris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω VDSL στην Nova από τον Άυγουστο το 2019 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και χωρίς αποσυνδέσεις ή αποσυγχρονισμούς!

    Με το που ολοκληρώθηκε η συγχώνευση έχω μέχρι στιγμής 4... Τυχαίο; Δεν νομίζω!

    Τόσο ντέλο είναι αυτό το δίκτυο της Wind τελικά; Μήπως πρέπει να αλλάξουμε όλοι πάροχο να να πάμε στην Cosmote να ηρεμήσουμε;

    Ήμουν μισή ώρα χωρίς τηλέφωνο και internet αλλά δεν μίλησα με το 13700 γιατί κατά 99,99% δεν θα με εξυπηρετούσαν και θα μου έλεγαν τις γνωστές μακακίες και στο τέλος θα τους έβριζα!

    Έχει τύχει και σε κάποιον άλλον κάτι παρόμοιο και σε ποια περιοχή;

    Εγώ είμαι Λάρισα κέντρο Ακαδημίας!

    Y.Γ. Το avatar το αφιερώνω ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ στην νέα Nova γιατί μάλλον της αξίζει το παρατσούκλι "TurtleNet"
    Δεν νομίζω ότι έχουν κάποια σχέση οι αποσυνδέσεις σου με την συγχώνευση.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Το avatar του μέλους Peris Teris
    Peris Teris Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ότι έχουν κάποια σχέση οι αποσυνδέσεις σου με την συγχώνευση.
    E τότε πως όλα ξεκίνησαν σχεδόν μετά την ολοκλήρωση της συγχώνευσης; Η καμπίνα που με εξυπηρετεί, είναι στην απέναντι γωνία και την βλέπω και από το μπαλκόνι μου...

    Κάτι κάνει η νέα "Nova", αφού και πριν όλοι είχαν παράπονα για το δίκτυο της Wind!!!

  4. #4
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    962
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Αν κάνεις ένα tracert σε ένα site (πχ www.in.gr) θα δεις ότι δεν άλλαξε τπτ στο δίκτυο και ότι βγαίνεις κανονικά από τις υποδομές της forthnet.
    Εκτός αν ξεκίνησαν την ενοποίηση από την Λάρισα....

  5. #5
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.350
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Peris Teris Εμφάνιση μηνυμάτων
    E τότε πως όλα ξεκίνησαν σχεδόν μετά την ολοκλήρωση της συγχώνευσης; Η καμπίνα που με εξυπηρετεί, είναι στην απέναντι γωνία και την βλέπω και από το μπαλκόνι μου...

    Κάτι κάνει η νέα "Nova", αφού και πριν όλοι είχαν παράπονα για το δίκτυο της Wind!!!
    Πολλές φορές συμβαίνουν διάφορα πράγματα ταυτόχρονα και μας μπερδεύουν.
    Θα μπορούσες να αλλάξεις τον θερμοσίφωνα.
    Δεν σημαίνει ότι με την αλλαγή του θερμοσίφωνα επηρεάστηκε κάτι.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #6
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Σε επίπεδο δικτύου υπάρχει κάποια ενοποίηση για την κίνηση στο εξωτερικό, ίσως να κάνουν εργασίες.
    Ακόμα Forthnet θεωρείσαι μέχρι να κανεις ανανέωση συμβολαίου ή να έρθει η ώρα του forced migration

  7. #7
    Το avatar του μέλους Peris Teris
    Peris Teris Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα Forthnet θεωρείσαι μέχρι να κανεις ανανέωση συμβολαίου ή να έρθει η ώρα του forced migration
    Σε δύο μήνες λήγει το συμβόλαιο μου... Οπότε δεν θα θεωρούμαι για πολύ, αφού κατά 99,999% θα πάω στην Cosomote...

    Είχα αρκετές αμφιβολίες για την ποιότητα των υπηρεσιών που θα προσφέρει η νέα "Nova" και μέχρι στιγμής αυτές επιβεβαιώνονται με τον χειρότερο τρόπο... Έχουν περιθώριο μέχρι τότε να βελτιωθούν αν θέλουν να με κρατήσουν. Αν δεν θέλουν ΑΝΤΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑ που λέει και ο γνωστός παρουσιαστής!

  8. #8
    Εγγραφή
    26-11-2006
    Περιοχή
    Περιστερι
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.483
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Στην περιπτωσή μου συμβαίνει το αντίθετο. Ημουν vodafone. Τον τελευταίο χρόνο όλο προβλήματα. 8 ή 9 τεχνικοί είχαν έρθει. Το πόρισμα ήταν πως έφτιγε το καλώδιο που ήταν υπόγειο από την καμπίνα στο σπίτι μου..
    Με τη μετάβαση στη NOVA , ώς δια μαγείας έφτιαξε το χαλασμένο καλώδιο.... Ολα κομπλέ.
    Aργησα να ασχοληθώ με την τεχνολογία.

  9. #9
    Το avatar του μέλους Peris Teris
    Peris Teris Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasvar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περιπτωσή μου συμβαίνει το αντίθετο. Ημουν vodafone. Τον τελευταίο χρόνο όλο προβλήματα. 8 ή 9 τεχνικοί είχαν έρθει. Το πόρισμα ήταν πως έφτιγε το καλώδιο που ήταν υπόγειο από την καμπίνα στο σπίτι μου..
    Με τη μετάβαση στη NOVA , ώς δια μαγείας έφτιαξε το χαλασμένο καλώδιο.... Ολα κομπλέ.
    Αυτό δεν μου κάνει εντύπωση, αφού ως γνωστών η Vodafone είναι η χειρότερη εταιρία σταθερής (ενδεχομένως και κινητής) στην Ελλάδα!!!

    Μέχρι το 2009 ήμουν σε αυτήν (Σαν πρώην HOL). Και σε μια ξαφνική πτώση της ταχύτητας του τότε ADSL από τα 18 στο 8 mbps δεν έδιναν βλάβη... Με το ήρθα στην Nova (σαν Forthnet) η ταχύτητα επανήρθε στα 18. Από τότε η Vodafone έχει μπει σε Black List

    Κινητό είχα ανέκαθεν στην ίδια. (Telestet --> Tim --> Wind ---> Nova) αλλά πλέον κατά 99,999% θα το μεταφέρω και αυτό στην Cosmote, γιατί η "Nova" έχει αρχίσει να με εκνευρίζει και με την απαράδεκτη εξυπηρέτηση πελατών που έχει!

  10. #10
    Εγγραφή
    18-05-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Fritz7581
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasvar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περιπτωσή μου συμβαίνει το αντίθετο. Ημουν vodafone. Τον τελευταίο χρόνο όλο προβλήματα. 8 ή 9 τεχνικοί είχαν έρθει. Το πόρισμα ήταν πως έφτιγε το καλώδιο που ήταν υπόγειο από την καμπίνα στο σπίτι μου..
    Με τη μετάβαση στη NOVA , ώς δια μαγείας έφτιαξε το χαλασμένο καλώδιο.... Ολα κομπλέ.
    Παρόμοιο θέμα είχα και γω! Με Vodafone 100αρα αποσυνδέσεις και συγχρονισμό από 30 ως 70! Το πόρισμα των τεχνικών, οι καλωδιώσεις στην πολυκατοικία και κάτι επαγωγικά ρεύματα! Μετά τη μεταφορά στη nova ο συγχρονισμός πήγε στα 110 και η γραμμή εντελώς σταθερή! Όλα αυτά με καμπίνα Vodafone!!!

  11. #11
    Εγγραφή
    14-10-2008
    Μηνύματα
    185
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    θα σας πω κάτι η συγχώνευση της wind με την Nova. δεν θα αλλάξει κάτι στο δίκτυο.

    Το πώς υλοποιεί η κάθε εταιρεία την υπηρεσία της ποικίλει. Μπορει να είναι μια εταιρεία αλλά το δίκτυο θα μείνει όπως έχει και μάλιστα θα εμπλουτιστεί.

    O σχεδιασμος forthnet και tellas δεν θα καταργηθεί. Απλα θα λέγεται Nova τώρα το πώς θα υλοποιείται είναι άλλο ζήτημα που τον τελικό χρήστη ΦΕΝ τον πολύ ενδιαφέρει

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας